TEXEL Drie miljoen euro uit Waddenfonds (jrocn "ZwarLrJexeh in het harL, 9 alsnog door Oudeschild texelseScourant EP: Coalitie drukt plan Strend Vaste gebruikers haven zijn duur af OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12378 DONDERDAG 4 JUNI 2009 TEXELSE1^1 COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv. Postbus 11,1790 AA Den Burg In Eierland zijn vrijdag drie agra rische wandel routes officieel geopend, langs kreken en lande rijen. Overal zie je ze fladderen: distel vlinders. Langs wegbermen, langs bloemrijke akkerranden, etc. drumband begon op 2 juni 1984 de opening van het wieler parcours. Met een rond gang van open dag van het PHH- "5 gebouw heeft zaterdag circa tweeduizend bezoekers getrokken. Frank Kingma (WD): 'Dit komt heel knullig over.' Frans Visman (D66): 'Allerlei nieuwe initiatieven die nu los komen, worden nu geblok keerd. Dit komt de geloofwaardig heid niet ten goede.' Gerard Weijers: 'Ik voel me geschoffeerd.' Alfred Schaatsenberg (PvdA): 'Dit gaat wel erg ver.' Marian Merkel- bach hielp politici die wachtten op een unaniem voorstel uit Ooste rend uit de droom. 'Dat komt met.' 'Dictatuur' van de coalitie of niet, het besluit waarmee de raad dins dag met acht tegen zeven het eer dere besluit tegen het dorpsont wikkelingsplan inhaalde, is wel rechtsgeldig. www.speedheat.nl LANGEVELDl DE ROOY] Wij zijn per 1 juli of eerder op zoek naar bezorgers voor de Texelse Courant in In Oudeschild wonen iets minder dan 400 abonnees. Op dit moment is de bezorging voor het hele dorp in handen van 1 familie. Dat kan zo blijven, maar een opdeling van het dorp over bijvoorbeeld twee bezorgers is ook .s bespreekbaar. De kranten kunnen op dinsdag en vrijdag vanaf 15.00 uur worden afgehaald bij de drukkerij aan de Spinbaan. Voor sollicitatie en informatie kun je contact opnemen met Ed Witte, tel. 0222-36 26 00. Langeveld de Rooy Spinbaan 6 1791 MC Den Burg - Texel info@lenr.rit I Gemeente Texel Iets verloren of gevonden Ga naar de gemeente! Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Super deBoer Voordeelland Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Henny Festen (GL) op 14 april had den weggestemd, bracht de coali tie dinsdag een motie in om dit 'recht te zetten'. Doel was de ver plaatsing van De Akker naar de Schoolstraat en andere plannen alsnog mogelijk te maken. Teleur stelling bij vele Strenders en hon derden handtekeningen die in het dorp waren opgehaald ten faveure van het plan, waren hier mede debet aan, zei Joop Groeskamp (TB). Maar de oppositie spuwde vuur: 'De zwartste dag van deze raad', 'dictatuur van de coalitie' en 'een schande voor de Texelse poli tiek'. Heftig terminologie vanuit de oppositiebanken, toen coali tiepartijen TB, CDA en GL het omstreden dorpsontwikkelings plan Oosterend er dinsdagavond alsnog doordrukten. Nadat oppositiepartijen WD, PvdA, D66 en Gerard Weijers (eigen partij) .het ontwikkelingsplan bij afwezig heid van Marijke Eelman (CDA) en De Lieuw kan nog niet precies aan geven welke stukken worden opgeknapt. Er is gesproken met boeren, maar de vereniging is ook nog in afwachting van een onder zoek van Landschap Noord-Hol land dat duidelijk moet maken welke stukken tuinwal wel of niet relevant zijn. De tien boeten liggen, op één na, allemaal zichtbaar in het landschap. Welke het zijn, houdt Dorpsherstel nog even voor zich omdat er nog contracten met de eigenaren afgesloten moeten worden. 'We hebben tien boeren benaderd of ze interesse hadden', vertelt Kees Hin, 'maar we moeten nu bekijken welke voorwaarden het Waddenfonds stelt.' Meer over de subsidietoekenningen elders in deze krant. den van dit jaar zitten we op €7 mil joen', maakte hij op uit de aanvragen. Doorrekenend kwam Kikkert aan het eind van dit jaar uit op €21 miljoen. 'De verwachting is dat er weinig werk is na de zomer, maar wij zien dat nog niet.' Jaap Tuitman in de stuurhut van de Rival. Rondvaartschippers en andere reders die een vaste ligplek heb ben in de haven van Oudeschild zijn een stuk duurder uit dan col lega's in naburige havens. Jaap Tuitman van de Rival becijfert zelfs dat hij op Texel zelfs negen keer zoveel betaalt dan wanneer hij in Harlingen zou afmeren. Tuitman vaart met de Rival onder meer sportvissers en gezelschap pen. Hij meert af op Texel, maar ook in naburige havens. 'Ik begrijp dat we hier na de overgang van Rijks naar gemeentehaven niet meer gra tis kunnen liggen, maar zo'n groot verschil met de rest, dat gaat natuur lijk niet', zegt Tuitman. Net als colle ga's betaalt hij per strekkende meter twee kwartjes per dag. De Rival is 28 meter lang, dus dat komt per jaar op een bedrag van €5.110,-. 'Ter verge lijking: in Harlingen zou ik €547,40 betalen, in Den Oever €1.092,- en op Terschelling €700,-.' Alleen Vlieland komt met €3.332,- in de richting van Texel. Tuitman: 'Alleen liggen daar hoegenaamd geen rondvaartboten.' Als je de andere havens waar ik afmeer meereken, ga ik straks op jaarbasis €8000,- a €9000,- betalen. Een gigantisch bedrag voor een kleinschalig bedrijf zoals dit.' Als Texel tussen het tarief van Harlingen en Den Oever gaat zitten, dan komt het volgens Tuitman meer in de rich ting. CDA, PvdA, D66 en Gerard Weijers kaartten de kwestie dins dagavond aan bij de bespreking over het budget van €598.950,- voor de exploitatie van de haven in 2009. Alfred Schaatsenberg (PvdA): 'Prij zen we onszelf zo niet uit de markt?' Volgens wethouder Peter Bakker is het tarief overgenomen uit het advies van de commissie die onder leiding van Rob Wortel adviseerde over de haven. Maar ook Bakker zag dat Texel flink uit de pas liep. 'We wer ken aan een tarief dat in redelijke verhouding tot andere havens staat.' Marijke Eelman (CDA) uitte ook kri tiek op het tarief dat pleziervaarders moeten betalen als ze bij een volle jachthaven genoodzaakt zijn om hun bootje af te meren in de werkhaven. Ze vond het tarief veel te hoog in verhouding tot de service. Aanslui tingen voor water en elektriciteit ont breken bijvoorbeeld. Bakker beloof de de komende winter aan de slag te gaan om deze en andere voorzie ningen te realiseren. De wethouder wees wel op de gevolgen van een eventuele korting op het tarief. 'Wat we aan de ene categorie gebruikers toegeven, moe ten we bij de andere weghalen. De exploitatie moet immers budgetneu traal verlopen.' Het Waddenfonds keert €3 mil joen subsidie uit aan projecten op Texel. Daarnaast gaat €5,3 miljoen naar wetenschappelijk onderzoek waarbij het NIOZ, IMARES en SOVON-Texel betrok ken zijn. Dat heeft minister Jacqueline Cra mer (VROM) bekendgemaakt. Het merendeel van het geld (€1,9 mil joen) gaat naar agrarische en land schappelijk natuurvereniging De Lieuw en de Stichting Dorpsherstel voor het opknappen van 30 kilo meter tuinwal en het herstel van tien schapenboeten. Natuurmonu menten krijgt €700.000,- voor natuurherstel bij Utopia, er is €395.000,- voor energieneutraal wonen (een project van Bart Schol ten uit Den Hoorn) en €90.000,- voor het plaatsen van 25 kleine windmolens (DonQi's). Met dat laatste is de gemeente bezig. Met het project van De Lieuw en Dorpsherstel is in totaal €2,1 mil joen gemoeid. De provincie heeft toegezegd €122.000,- beschikbaar te stellen en de rest betalen betrok ken partijen uit eigen zak. De Lieuw vroeg vorig jaar ook al geld voor de tuinwallen, maar viel toen buiten de boot omdat de recreatieve waarde niet duidelijk was. 'We heb ben nu laten zien dat de WV, TVL, TVO en het Toeristisch Kennisinsti tuut de aanvraag ondersteunen', zegt voorzitter Corry Heijne. Ook een bureau dat gespecialiseerd is in subsidieverwerving (Het Grote Oost uit Hoorn) keek nog eens naar de aanvraag. Motorbootje zorgt voor schade Een inwoner van Akersloot is er dinsdagavond bepaald niet in geslaagd zijn motorkruiser Carlot probleemloos af te meren in de haven van Oudeschild. Hij botste tegen de TX6 van handkokkelaar Willem Anton Schagen, ramde een meerpaal, waarna hij het scheepje op de stenen zette. Daarbij sneuvel de de voorruit. Tegenover de politie verklaarde de man dat hij 'verkeerd was gevaren'. Of hij had gedronken, was niet duidelijk. Volgens een woordvoerder duurde het even voor dat de agenten ter plaatse waren en lukte het ook niet direct aan boord te komen, zodat een blaastest weinig zin meer had. De TX6 liep lichte lak- schade op. maar de eigenaar besloot geen aangifte te doen. ifwob»t gelegenheid. Maar een motie om recreatiewoningen versneld van 70 naar 100 vierkante meter te vergroten, kreeg dinsdagavond geen meerderheid. De motie werd ingediend door WD, D66 en GL. Er staan op Texel zo'n 3600 recreatiewoningen. Jos de Wolf (WD) becijferde dat uitbreiding van één woning een halve arbeidsplaats oplevert. 'Stel dat je er dit jaar 100 verbouwt, dan levert dat op jaarba sis 50 arbeidsplaatsen op. En dat met een relatief eenvoudige beleids maatregel.' GL bracht als voorwaar de in dat de verbouwing moet vol doen aan 'de scherpst mogelijke eisen van duurzaamheid'. Maar zo eenvoudig bleek het niet te liggen, betoogde Joop Groeskamp (TB), die dit niet uit het bestemmingsplan buitengebied wilde lichten. Wethou der Nico Kikkert wees op de lange procedure en de naar verhouding hoge kosten die met plan en proce dure zijn gemoeid. 'Geen goed per spectief voor ondernemers.' Hij wees erop dat de procedure voor lichte bouwvergunning vanaf 2010 sterk vereenvoudigt en adviseerde het voorstel mee te nemen in het nieuwe plan buitengebied. Boven dien staat het er volgens hem op Texel niet zo slecht voor. 'Vorig jaar waren er voor €19 miljoen aan bouw opdrachten. In de eerste vier maan- Wel zorgen over afname bouw, maar geen daden Politici maken zich zorgen over de dreigende afname van werk voor bouw-, installatie- en aanverwan te bedrijven. De verwachting is dat na de zomer het aantal opdrachten drastisch daalt, met nadelige gevolgen voor de werk- verbalJudo: 'GENTLE ART' VAN ZELFBEHEERSING EN

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 1