Vergissing op water is meteen fataal TEXELSE 11 COURANT Een mooie zee om te surfen en een gastvrije ontvangst. De deel nemers aan het wereldkampi oenschap Slalomsurfen dat deze week bij paal 17 wordt gehou den, zijn te spreken over Texel. Op z'n gemak zit de Duitser Bernd Flessner op een stoeltje op het strand. Capuchon over het hoofd en een relaxte blik in de ogen. Sur fen is er door gebrek aan wind woensdagmiddag niet bij, maar de koploper in het klassement lijdt er niet onder. 'Dan kunnen we onze rust pakken voor de dagen die nog komen.' Ronderecord De zeilers Coen de Koning (regerend wereldkampioen in de F18-klasse) en Thijs Vis ser hebben woensdag een poging ondernomen het Ronderecord van 2 uur 11 minuten en 11 seconden te breken. De twee kwamen echter een klein half uur tekort. Ze konden volgens een verslag op de website van de Ronde niet op volle snelheid varen en moesten ook stuk kruisen. Jeroen van Leeuwen en Wouter Sama- ma, de houders van het Ron derecord, hadden in 2005 zeer gunstige omstandighe den en verpulverden toen het vonge record van Hans Bou- scholte en Ruurd van Wieren met bijna negentien minuten. Het absolute record is nog steeds in handen van Martin Warnaar en Wop Rienks Zij zetten in 1982 een tijd van 2.09.07 uur neer, maar dat was nog zonder VC-boei De snelste Texelaars tot nu toe zijn Willem Houwïng en Edu- ard van Zanen. Zij deden in 2005 2.19.01 uur over de tocht. namens Spanje, merkt op dat het strand er schoon uitziet. Van het eiland heeft hij nog met veel gezien ('ik ben na aankomst meteen naar het strand gegaan'), maar Texel komt op de leider in de Franse surfkampioenschappen, afkomstig uit het watersportparadijs Tarifa. wel relaxed over. De surfers hebben een eigen plek op het strand, vlak voor het contai nerdorp van de Zwitserleven Zeil- week (de overkoepelende naam die de organisatie aan de Ronde om Texel en de andere zeilactivitei- ten heeft gegeven). Een toegangs bord met WK erop maakt duidelijk dat er sprake is van een wereld kampioenschap. Tijdens eliminatieronden wordt bepaald welke surfers zaterdag a, Een vlag van NBC Eelman wappert fmale van het WK mogen verschijnen. prominent tussen de andere vlag gen. 'Zij waren bereid garant te staan', vertelt Marc van Rijssel- berghe die de afgelopen maanden samen met Mare Röpke en voorzit ter Bruno de Wannemaeker van de IFCA (internationale organisatie surfers) het evenement voorbereid de, nadat het plotseling beschik baar was gekomen. 'Zonder hen hadden we het niet gered.' Volgens Van Rijsselberghe mag het bijzon der worden genoemd dat het op Texel is gekomen. De vorige editie was in Cape Town, voor het WK van 2010 lopen onderhandelingen in Duitsland en Engeland. Kennen De meeste surfers kennen elkaar, omdat ze elkaar over de hele En enige rust op zijn tijd kunnen de veertig deelnemers wel gebruiken. Op het land gaat het er allemaal relaxed aan toe, maar op het water wordt hard gewerkt en moeten de surfers zich volop concentreren. In een paar minuten tijd moet een baan met de nodige bochten wor den afgelegd. Een vergissing is meteen fataal, zoals Adriaan van Rijsselberghe. de enige Texelse deelnemer, dinsdag merkte. Hij kwam ten val in één van de elimi- natieronden en duikelde meteen van de vijfde naar de negende plaats in het klassement. Vertrouwd Flessner, achtvoudig Duits kampi oen, kende een goed begin waar door hij na de eerste dag de kop positie bezet. Hoewel hij voor het eerst op Texel is, voelt -de omge ving vertrouwd. 'Ik kom zelf van Norderney en het is daar vergelijk baar met hier.' Een rondje langs de surfers leert dat veel van hen aan de kust wonen en zijn opgegroeid met het water. Voor de Fransman Wilfred Vaherweghe, uit Norman- dië, voelt de zee bij paal 17 even eens vertrouwd. 'Het is dat je hier zand in plaats van kiezels hebt, maar voor de rest is het hetzelf de.' Ludo Joshin, de enige deelnemer wereld bij wedstrijden tegenko- De Franse surfers Aureliên Le Metayer e men. De onderlinge sfeer is goed. omstandigheden. Verschillende deelnemers zoeken elkaar op als de afgelasting van woensdag bekend is geworden en een deel stapt op de fiets om het eiland te verkennen. Van Rijssel berghe: 'Ik was op het water in botsing gekomen met één van de Noren. Op het strand geef je elkaar dan een hand en dan is het over. En dinsdagmiddag kwam een van de Fransen naar me toe, nadat ik eruit lag, of hij mijn horloge even mocht lenen voor de volgende wedstrijd, want hij was het zijne kwijt. Dat doe je dan gewoon.' Volgens de richtlijnen heeft elke surfer de beschikking over twee planken en vier zeilen die niet gro ter mogen zijn dan tien vierkante meter. De Wannemaeker: 'Dan heeft iedereen dezelfde omstan digheden.' De surfers die het best uit de eliminatieronden komen, verschijnen zaterdag aan de start van de finale. Die begint zodra de catamarans aan de Ronde om Texel zijn begonnen. Foto's Texel Images Antoine Questel bekijken de Andere route Mensen die naar het strand bij paal 17 rijden, moeten sinds dit jaar een andere rou te volgen. Het aanrijden gaat niet meer via de Calrforni- eweg, maar via de Pelikaan- weg. Vertrekkend verkeer wordt afgevoerd via de Cali- forniëweg Dat bespaart veel verkeersoverlast op de krui sing van de Ruijslaan met de weg naar het strand. De ver keersstromen blijven door de wijziging gescheiden Op het stuk Randweg langs de Zil vermeeuw geldt tijdelijk één- richtsverkeer om verkeer uit elkaar te houden. Pieter Bartlema in actie op het water. VRIJDAG 12 JUNI 2009 Publiek bij het zeilerscafé volgt de verrichtingen op het water. De surfers hebben hun eigen plek nabij het containerdorp. Een volgboot, die meevaart voor de veiligheid van de sporters, trotseert de Organisator Bruno de Wannemaeker brieft de deelnemers. In het midden met branding. cappuchon Adriaan van Rijsselberghe, de enige Texelse deelnemers aan het WK. LA. De surfers hebben elk twee planken en vier zeilen tot hun beschikking.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 11