Inzet voor wandelsport Oog valt op NlOZ-haven verkeersstroom voor bedrijven offshore Recordaantal dwergstems Roxy - TEXELSE 3 COURANT VRIJDAG 12 JUNI 2009 'Een goeie groep vrijwilligers, die er met elkaar plezier in heeft.' Aldus somt Henny van Heer waarden belangrijke voorwaar den op waardoor hij en echtge note Margreet sinds jaar en dag de Avondvierdaagse organise ren. Deze week voor de 25ste keer, reden voor de Nederlandse Wandelsportbond het tweetal donderdagavond meteen bonds- speld te onderscheiden. Als fervent wandelsportliefhebber werd Van Heerwaarden een kwart eeuw geleden bij de organisatie gehaald. Met ook als resultaat dat het hele gezin bij het vrijwilligers werk werd betrokken. Henny en Margreet zijn al lang van tevoren bezig met de voorbereidingen', vertelt Rennie Roeper, voorzitter van de organiserende Wandel sportvereniging Het Gouden Boltje. Ze zorgen dat alles piekfijn in orde blijft groeien' De NlOZ-haven is in beeld voor de vestiging van bedrijven in de offshore-windenergie. Dat blijkt uit een raadsvoorstel van het Helders college over de toe komst van de haven. Den Helder wil, vooruitlopend op de ontwikkeling van een nieuwe haven ten noordoosten van de stad, op korte termijn al ruimte scheppen voor bedrijven in de off shore windenergie die zich in de Noordkop willen vestigen. Er is volgens het college behoefte aan zo'n 35 hectare haven of nat bedrij venterrein, maar in Den Helder is vooralsnog weinig plek. Volgens burgemeester en wethouders is het belangrijk dat er ruimte komt, omdat eind dit jaar een veiling van kavels voor windmolenparken op de Noordzee wordt gehouden. Als daar niet nu al op wordt inge speeld, kan volgens het Helders college de boot worden gemist. Vertegenwoordigers van het Regi onaal Havengebonden Bedrijven terrein (in ontwikkeling op grond gebied van Anna Paulowna), schiereiland Harssens (naast de huidige veerhaven) en het NIOZ bekijken op welke manier zij een bijdrage kunnen leveren. Volgens woordvoerder Jan Boon van het NIOZ staat het instituut open voor ideeën, maar kunnen niet zomaar bedrijven nabij de NlOZ-haven worden gevestigd. 'We denken graag mee over medegebruik, maar het is niet de bedoeling dat onze eigen activiteiten voor onder zoek en het laden en lossen van onze onderzoeksschepen worden belemmerd.' De haven speelt de komende jaren een belangrijke rol in onderzoek naar systemen voor de reiniging van ballastwater. Daarvoor wordt water uit de Waddenzee ingeno men op de haven en ter plekke gezuiverd om systemen te testen. Volgens Boon kan het niet zo zijn dat nieuwe bedrijvigheid op de haven tot nadelige invloed op de waterkwaliteit in de haven leidt. Het NIOZ is wereldwijd koploper in het ballastwateronderzoek. Volgens Boon moet er ook reke ning mee worden gehouden dat er smalle wegen van en naar de haven lopen. 'Een vrachtwagen kan er nog wel overheen, maar het wordt krap als ze elkaar moeten passe ren. Een alternatieve ontsluitings route zou voor ons dan ook een belangrijke voorwaarde in toekom stige gesprekken zijn.' De haven is eigendom van Domei nen (ofwel de Staat) en het NIOZ heeft de gebruiksrechten. Het insti tuut investeerde onder meer in de gebouwen en de kade van'de Pela- gia. Het betaalt ook het onderhoud aan de haven. Volgens een woord voerder van de gemeente Den Hel der zou de NlOZ-haven geschikt kunnen zijn voor de samenstelling van windmolens uit onderdelen die aan de overkant zijn gemaakt. De ontwikkeling van windmolenparken op zee neemt de komende jaren naar verwachting een grote vlucht. TESO-directeur Cees de Waal wijst erop het verkeer jaarlijks zal blijven toenemen. 'We gaan uit van een groei van twee procent per jaar. Dat betekent dat je in 2025 op 1,6 miljoen verkeersbewegingen per jaar zit en daar moet je de ruimte voor hebben. Daar zijn we erg ongerust over.' Volgens het raads voorstel over de haven in Den Hel der, dat op 22 juni door de Hel- derse gemeenteraad wordt besproken, zou een deel van de huidige verkeersproblemen opge vangen kunnen worden door een herinrichting van het Molenplein. Een idee van vorig jaar om de kas sa's van TESO te verplaatsen naar de ingang van Den Helder (nabij de McDonalds) is losgelaten. 'Geluk kig maar', aldus De Waal. Volgens hem is TESO tot nu toe goed betrokken bij de ontwikkeling van de havenplannen. Twee inbraken in De Waal Inbrekers zijn in de nacht van zondag op maandag actief geweest in De Waal. Ze ver schaften zich toegang tot twee naast elkaar gelegen woningen aan het Hogereind. In verband met het onderzoek wil de politie met zeggen wat er buit werd gemaakt, maar duidelijk lijkt wel dat de dieven uit waren op Geknipt In de Uit-ladder van NRC Next werden lezers woensdag opgeroe pen Klifhanger in Den Hoorn te bezoeken. Speciaal werd aandacht gevestigd op de wensboom van Hester van Dapperen, te zien op pleintje De Naai. S redenen om uil ie geld, want een kistje met papieren en een tas met spullen werden later elders in het dorp op straat achtergelaten. De politie doet evenmin medede lingen over de manier waarop de inbrekers zijn binnengekomen, maar adviseert wel ramen en deu ren altijd goed te sluiten. Lepelaars voorzien van zender Twee lepelaars van de Schorren zijn vorige week voorzien van een GPS-zender. Met behulp daarvan kunnen via www. natuurmonumententexel.nl hun vliegbewegingen worden gevolgd. Het ringen van lepelaars gebeurt sinds 1982. Sinds 2008 worden sommige dieren daarnaast uitge rust met een GPS-zender. Het vol gen van de vogels kan antwoord geven op de verschillende trekstra- tegieën, het effect van een over- winteringgebied en de invloed van de klimaatverandering. Dit kan lei den tot betere bescherming van trekroute, foerageer- en broedge bieden. De Texelse lepelaars zijn Eckard en Loran genoemd, naar twee medewerkers van Natuurmo numenten Texel. Onder die naam zijn ze op internet te vinden. De kolonies dwergstems zijn door Staatsbosbeheer en de Vogelwerkgroep afgezet met touwen. (Foto Texel Images/Wannes Fey) Baggerwerk in haven Oudeschild Sinds woensdag wordt er zowel in TX36 en TX38 slechts met moeite Het aantal dwergsterns dat op de Hors broedt, is groter dan ooit. Er zijn 202 nesten geteld. Daarnaast broeden er verspreid over de strandvlakte verschillen de bontbekplevieren en zeer waarschijnlijk ook één of meer strandplevieren. Hoewel een groot deel van de dwergsterns al jongen heeft, vesti gen zich nog steeds nieuwe broed- paren, mogelijk nadat ergens anders hun nest is mislukt. De grootste kolonie, 128 paar, bevindt zich zuidelijk van paal 8 tussen de jonge duintjes en de Noordzee. In het verlengde daarvan, bij de zuid punt van de Hors zitten er nog 68. Zes paartjes zitten in twee groepjes verspreid over de strandvlakte. De grote dwergsternkolonies zijn door Staatsbosbeheer en de Vogelwerk groep afgezet met touwen. 'Wan neer u deze afzettingen op enige afstand passeert, kunnen de sterns rustig doorgaan met het voeren van hun jongen', verzoekt Staats bosbeheer voorzichtig met de vogels om te gaan. De strandplevieren en de meeste bontbekplevieren broeden niet bin nen deze afzettingen. Ze hebben verspreid over de strandvlakte hun nesten liggen, vaak op schelpen bankjes. De nesten zijn nauwelijks te vinden, waardoor afzetten van de locatie meestal niet mogelijk is. Door schelpenbanken te mijden, lopen wandelaars op de Hors de minste kans over een nest te lopen. Honden moeten tussen 1 maart en 1 september worden aangelijnd, op straffe van een boete van €90,-. de haven van Oudeschild als in de toegangsgeul volop gebaggerd door baggeraars Eureka en Zee land. Afgelopen vrijdag bleek dit al geen overbodige luxe, toen de konden binnenvaren. De TX19, die ruim vijf meter diep steekt, moest noodgedwongen voor de haven op de inkomende vloed wachten. - Een authentiek mens is overleden. Mijn zorgzame man, onze lieve papa en opa J.N. Kuneman Ridder in de Orde van Oranje Nassau Haarlem. t Drempt, 20 april 1929 8 juni 2009 B.E.J. Kuneman-Bax Hanneke en André Janne en Rinke Gijs en Jelka Daniël en Sven Elsbeth en Peter Gwendolyn en Joshua Arjen en Marieke Lukas en Joost De dienst vindt plaats in de Protestantse kerk te Voor-Drempt op zaterdag 13 juni 2009 om 14.00 uur. Aansluitend is de begrafenis op het kerkhof bij de kerk. Daarna komen we bij elkaar in de Peerdestal, Zuthpensestraatweg 50 (N348) te Ellecom. Hoefkensestraat 18 6996 DS Drempt Liever geen bezoek aan huis. Geen dag dat we niet over je praten, geen dag dat we niet aan je denken. Geen dag dat we je niet missen... Onze oprechte dank voor de hartverwarmende blijken van medeleven die wij ontvingen na het overlijden van mijn lieve man, onze vader, schoonvader en trotse opa CHARLES DIRK VAN DER SLIKKE Het is een troost te weten dat wij niet de enigen zijn die hem missen. Dit zal ons ook tot steun zijn in de komende tijd. Krina van der Slikke-Groenhof Kinderen en kleinkinderen Den Burg, 12 juni 2009 Zonder Janna is alles anders... Het doet mij goed zoveel kaarten, bemoedigende woorden, een kus of een handdruk te hebben ont vangen tijdens het ziekbed en na het overlijden van mijn lieve vrouw JANNA COUPERUS-MEDEMA Het heeft mij goed gedaan te mogen ervaren, dat zij bij zeer velen geliefd was. Hiervoor mijn oprechte dank. Bauke en de familie Oudeschild, juni 2009 De leegte blijft nog moeilijk te aanvaarden, maar zoveel betrokkenheid verzacht het verdriet en vergroot de moed om verder te gaan na het overlijden van mijn vader, zoon en onze broer HANS HILLEN "Heel erg bedankt" Dave Hi lien Familie Hillen De Koog, juni 2009 Heel blij zijn wij met de geboorte van onze doehtet en Öodhi met zijn zusje. 4 juni 2009 3O&O gram, 47 cm Trotse ouders zijn Ruud Reyser en Martine de Vries Bemhardlaan 29 1791XA Den Burg Voor bezoek graag ever bellen, tel. 06 23134 445/ 06103 22 111 1^ I sportbond heeft dat overgenomen.' U V I V/ I I Vl Systematisch wordt bijgehouden wie er meedoet. Dit jaar waren dat 708 wandelaars, een aantal dat in Margreet en Henny van Heerwaarden krijgen van voorzitter Rennie Roeper van wandelsportvereniging Het Gouden Boltje bloemen en een speld van de Wandelsportbond. (Foto Gerard Timmerman) is. Henny heeft zelfs een compu- door de handgeschreven lijsten terprogramma ontworpen waar- overbodig zijn. Zelfs de wandel tien jaar met zo hoog is geweest. Vooral de jeugd was goed verte genwoordigd. Maar ook de routi niers. Van Heerwaarden weet pre cies te vertellen wie er dit jaar 25 keer heeft gelopen. Het weer zat de wandelaars mee. Bijna elke dag scheen de zon, alleen de vroege lopers troffen donderdag een bui. De wandelaars werden feestelijk, met muziek en onder grote belang stelling binnengehaald, waarna in Odysseus de medailles werden uit gereikt. Het lopen is achter de rug, maar voor de Van Heerwaardens gaat het werk nog een paar dagen door. Om daarna de spullen voor de Wandelronde om Texel voor de dag te halen, waarvan zaterdag 20 juni de 39ste editie wordt gehou den. Want ook aan dat evenement leveren de Van Heerwaardens al jarenlang een stevige bijdrage.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 3