Grauwe ganzen in Waalenburg zijn vangers te slim af 'Vangactie krijgt misschien vervolg' Texel Wielrenners rijden ronde over TEXELSE 9 COURANT - Kampeerders Woutershok 'Gluren bij de buren' siervoorwerpen van schelpen. zijn 65 ganzen bijeen gedreven in de VRIJDAG 12 JUNI 2009 Eén van de ganzen lijkt een gebroken vleugel te hebben. (Toto joop Pommenj Met een ring om de nek krijgen de ganzen de vrijheid terug. (Folo Eckard BooUNatuvrrronume Geholpen door vrijwilligers en medewerkers van Natuurmonu menten hebben onderzoekers van Alterra Wageningen dinsdag in Waalenburg 65 grauwe gan zen gevangen. Dat waren er beduidend minder dan gepland, want de wetenschappers had den er ten behoeve van hun onderzoek tussen de 100 en 200 willen ringen. Dat zo weinig vogels de fuik bin nenliepen, kwam een beetje als een verrassing, vertelt Eric Menk- veld van Natuurmonumenten. 'Maandag hebben wij en Staats bosbeheer alle grauwe ganzen op heel Texel geteld. Toen zaten er nog 200 in dit deel van Waalen burg. Doordat ze in de rui zijn, kunnen ze niet vliegen, zodat ze geen grote afstanden kunnen afleggen. Maar het is goed moge lijk dat ze de weg zijn overgesto ken en verderop hun heil hebben gezocht.' Het ringen van de ganzen moet meer inzicht geven in de trek van de vogels. De vraag die zowel wetenschappers als natuurbe schermers en agrariërs bezig houdt, is of het zin heeft grauwe ganzen te doden, als maatregel om schade in gewassen tegen te gaan. Niet uitgesloten is dat gan zen van elders de populatie binnen de kortste keren weer op de oor spronkelijke grootte terugbrengen. Om een zo goed mogelijk inzicht te krijgen, is besloten op diverse plekken in Noord- en Zuid-Holland in totaal zo'n 300 ganzen te van gen en te ringen. Omdat de onder zoekers menen dat het doden van ganzen de duidelijkheid nu niet ten goede komt, worden de vangac- ties van vorig jaar niet herhaald Het onderzoek duurt drie jaar en wordt begeleid door een commis sie met vertegenwoordigers van LNV, de provincie Noord-Holland, het Faunafonds, Vogelbescher ming Nederland, ILG Gebiedscom- missie Texel, LTO Noord, Staats bosbeheer en Natuurmonumenten. Het wordt betaald door LNV en het Faunafonds. Het ringen van de ganzen was dinsdag het slotstuk van een omvangrijke operatie, die door de hevige regenval twee uur werd uitgesteld en waaraan zo'n twintig mannen en vrouwen meewerkten. Eerst werd tegenover hoeve De kleine kilometer verderop. Dat moest rustig en met beleid gebeu ren, benadrukten de onderzoe kers, die bang waren dat de vogels anders alle kanten zouden opren nen. 'Als de groep uit elkaar spat, is alle moeite voor mets geweest.' Mobiele telefoonnummers werden uitgewisseld om elkaar in het land aanwijzingen te kunnen geven. Reiger aan de Westerboersweg een fuik opgesteld. Dat gebeurde door medewerkers van Alterra en SOVON Vogelonderzoek. Vervol gens werd een lange, omtrekken de beweging gemaakt, waarbij de ganzen vanaf de Staart de tocht werden ingedreven. Vandaar ging het naar de vanginstallatie, een Aanvankelijk verliep de jacht vlek keloos, maar op het moment dat de ganzen in de buurt van de fuik kwamen, kwam de klad erin. Eerst wilden ze het water niet uit en toen dat wel gebeurde, liepen ze de netten in, om zich direct om te draaien en de tocht weer in te dui ken. Uiteindelijk moesten twee onderzoekers (van wie één in alleen zijn onderbroek) zelf te water om de ganzen op de gewenste plek te krijgen. Vervolgens werden ze een minuut of twintig met rust gelaten, waarna de vogels er éen voor één uit werden gehaald. Elke gans werd gewogen en geme ten. Ook werd speeksel afgeno men, om te onderzoeken op even tuele besmetting met vogelgriep. Daarna kreeg elk dier twee ringen om: één om een poot en één om de nek. Op de traditionele poot- ring staat een code, geregistreerd bij het vogeltrekstation in Arnhem. De specifiek voor dit Alterra-onder- zoek aangebrachte nekring is veel groter, met grote witte letters tegen een groene achtergrond 'Deze ring kun je met behulp van een telescoop vanaf grote afstand afle zen', vertelt Menkveld. 'Dat bete kent dat je de vogel niet hoeft te vangen om toch z'n trekbewegin- gen te kunnen registreren. Als het onderzoek over drie jaar is afgelo pen, kan de nekring eventueel worden verwijderd.' Overigens zijn de kenners ervan overtuigd dat de nekring voor weinig overlast zorgt. 'Je ziet ze eerst wel even met de kop schudden, zoals jij moet wen nen aan een ring of kettinkje, maar verder gedragen ze zich normaal.' Overigens kreeg één gans een zendertje om, waardoor onderzoe kers deze continu kunnen volgen. Omdat het aantal dinsdag gering de ganzen - 40 volwassen en 25 jonge exemplaren - voor een repre sentatief onderzoek wat klein werd geacht, wordt overwogen de vang actie binnenkort te herhalen. Bij maandag gehouden tellingen door Staatsbosbeheer en Natuurmonu menten op heel Texel werden 2735 grauwe ganzen geregistreerd. De populaties in Waalenburg en de Roggesloot waren de grootste (400 vogels). Ook bij Dijkmanshui zen (165), de Ploegelanden (158) en de Buitenmuy (100) zaten vrij veel grauwe ganzen. Joop Rommets in 1986. Reden om het opnieuw te doen, is dat de wedstrijd de 55ste editie beleeft. Daarnaast wil de orga nisatie iets terugdoen voor de Texe laars, die in de loop der jaren vaak hebben deelgenomen aan de wed strijd en altijd veel moeite moeten doen om op tijd aan de start en na afloop weer bij de boot te komen. Overigens komt er ditmaal geen Texelse ploeg aan de start. Het peloton bestaat uit ruim honderd renners, verdeeld over dertien teams. Zij worden voorafgegaan door een geluidswagen en begeleid door poli tie, motoren en een stoet ploeglei- derwagens. Op kruispunten en zij wegen staan verkeersregelaars. Automobilisten moeten hun aanwij zingen opvolgen en rekening hou den met enige vertraging. Dit kan het geval zijn bij de start op de Pontweg (bij afslag Redoute) en halverwege de koers op de Postweg (bij afslag Oorsprongweg). Omwonenden langs de route wordt verzocht hun auto netjes te parkeren (en eventueel de coureurs sportief aan te moedi gen). Teleurstelling bij agrariërs Hoewel hun belangenorganisatie LTO er op landelijk niveau mee heeft ingestemd, hebben Texelse agrariërs 'teleurgesteld' en zelfs 'heel kwaad' gereageerd op het besluit dit jaar geen grauwe gan zen te doden. Dat zegt Jaap Hin, voorzitter van de Texelse afde ling. 'We hebben grote zorgen of het wel ooit tot een beheersbare situ atie komt. Nu zijn de ganzen in de rui en is de schade klein. Maar als ze straks uitvliegen, zijn de perce len graszaad het eerst aan de beurt. En daarna het graan en de aardappelen. Dat is onze ervaring van de afgelopen jaren.' Veel meer dan zich bij de situatie neerleggen, zit er niet in, volgens Hin. 'Landelijk is in overleg met de natuurbeherende organisaties en Alterra afgesproken dat eerst onderzoek naar de ganzenpopula- ties wordt verricht. LTO heeft daar mee ingestemd, op voorwaarde dat er in 2010 wél ganzen worden gevangen. Dat is niet meer dan een compromis.' Overigens is Hin er niet van over tuigd dat volgend jaar inderdaad vangacties op Texel worden gehou den. 'Het staat met zwart op wit dat het hier gebeurt. De onderzoekers hebben de vrijheid te bepalen dat het bijvoorbeeld ook ergens anders in Noord-Holland kan gebeuren.' De verwachte doorkomsttijden van het eerste peloton zijn als volgt: Oudeschild (klimspnnt Laagwaalder- weg) 19.05 uur Oost 19.19 uur; De Cocksdorp (Langeveldstraat) 19 33 uur; bomficatiespnnt Zaandammer- dijk 19 48 uur; De Koog (Epelaan) 19.57 uur. Den Hoorn (Westerweg) 20.17 uur finish Molwerk 20.22 uur. De overige etappes worden verre den door de gemeenten Den Helder. Anna Paulowna. Zijpe, Wienngen en de Wienngermeer. Vnjdagavond is het afsluitende criterium in de bin nenstad van Den Helder. Vorig jaar waren er daar ruim 6000 toeschou wers om de ontknoping van de tour week bij te wonen. Dat 'bewoners' van kampeerter rein Woutershok een hoog crea tief gehalte hebben, bleek woensdag. Onder het motto 'Gluren bij de buren' toonden 24 kampeerders hun hobby, van schilderijen tot keramiek en van houtbewerking tot quilts. Woutershok, met een waardering van 9,5 door de ANWB gerang schikt onder de tien beste cam pings van Nederland, heeft veel trouwe gasten. Kampeerders die er al tientallen jaren komen, zijn geen uitzondering. Zoals Betsy Zwiers uit Edam. 'Ik sta hier al dertig jaar.' Ze zit niet met haar handen over elkaar. In haar voor tent exposeert ze poppen, kerst versieringen en quilts, een verza meling kleden die zijn gemaakt van aan elkaar genaaide lapjes stof. Verderop toont mevrouw Kalf uit Zaandam haar verzameling zelfgemaakte kaarten. Een staaltje van geraffineerd knip-, schilder en plakwerk. Van felicitatie- tot condoléancekaarten. 'Het is ver slavend. Ik kan er uren mee bezig zijn.' Op het veldje ernaast ('t Honden hemeltje) wordt de aandacht getrokken door de keramische werken van Jopie Breure uit Rot terdam, al 31 jaar kampeerder op Woutershok. Haar man Siem werkt aan een sprookjesboek. De wan deling eindigt bij Aart Ras uit Maasland, die van Texels juthout schilderijlijsten, siervoorwerpen en miniatuur olifanten, giraffen en andere dieren snijdt. 'Net de Ark Als gastheer Ger de Graaf zijn gezicht laat zien, krijgt hij een werkstuk in de handen gedrukt. De Graaf schuift alle eer naar echtgenote Margriet: 'Deze expo sitie is haar initiatiefMargriet: 'Ik heb in de nieuwsbrief die wij van de winter verstuurden een oproep geplaatst aan onze vaste gasten om hun hobby te laten zien.' Niet zonder resultaat, alle kampeerders zijn het erover eens: 'Een prachtig initiatief.' Niet in de laatste plaats omdat er ook in de gastvrouw groot talent blijkt te schuilen. Twee jaar geleden begon ze op eigen houtje te tekenen met pastelkrijt. 'Geen scholing, ik teken gewoon wat ik zie.' Het resulteerde in fraaie schilderijen. Zo is de hond Sepp niet van echt te onderscheiden. Het zit blijkbaar in de genen, want de portretten en andere foto's die zoon Patrick exposeert, getuigen ook van talent. Kampeerders bewonderen het werk van gastvouw Margriet de Graaf. Foto's Oarard TJmmeman) Wil en Aart Ras richtten hun voortent in met zelfgemaakte kunst en werkstukken. Campinggast Jopie Breure met door haar gemaakte keramische werken. De renners leggen in ongeveer anderhalf uur ruim zestig kilometer af. Een peloton van zo'n honderd wielrenners rijdt maandag 15 juni een ronde van ruim zestig kilome ter over Texel. Het betreft de eer ste etappe van de regionale wie lerronde Tour de Lasalle. De start is om 18.55 vanaf de TESO-boot. De finish op het Molwerk bij 't Horntje wordt rond 20.22 uur ver wacht. De Tour de Lasalle is een vijfdaagse wielerronde in Den Helderen omstre ken, die voor de 55ste keer wordt verreden en één van de oudste wie- Ierevenementen van Nederland is. Dit jaar wordt de wedstrijd gehou den van 15 tot en met 19 juni. De eerste etappe - die om precies te zijn 61,4 kilometer meet - gaat van start op de Dokter Wagemaker. Het start schot wordt gelost door de kapitein. Door het peloton alle faciliteiten voor de overtocht beschikbaar te stellen, speelt TESO een belangrijke rol in de komst van de tourkaravaan. Het is niet voor het eerst dat de Tour de Lasalle Texel aandoet. De laatste keer was meer dan 20 jaar geleden,

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 9