Politiek eens met burgerinitiatief Vuurtoren al over duizend bezoekers TEXELSE 12 COURANT Groot aantal geslaagden op OSG De Hogeberg Vrouw rijdt in greppel Bekende sopraan geeft concert Langs elkaar werken VRIJDAG 19 JUNI 2009 Geslaagd 196 leerlingen van OSG De Hoge berg kregen deze week het ver lossende bericht dat ze waren geslaagd en binnenkort hun diploma mogen ophalen. De meesten van hen - 71 - volgden een opleiding basis/kader VMBO. Voor het MAVO-examen slaag den 51 leerlingen, voor de HAVO 43 en voor VWO 31. Een aantal leerlingen doet volgende week een poging via een herexamen alsnog het felbegeerde papiertje in de wacht te slepen. Zij zijn als volgt verdeeld: VWO 5, HAVO 7, MAVO 2 en VMBO 2. Slechts twee kandidaten (1 VWO en 1 VMBO) zien geen kans meer te slagen en hebben zich terugge trokken. VWO: Marit Arkenbout - Den Burg, Simon Barhorst - Den Burg, Bart Boog aard - Den Burg, Peter Bos - Oos terend, Anne Brons - De Koog, Erik Brouwer - Den Hoorn, Susan Cofino - Den Burg, Bas Dijt - Den Burg, Vera van Etten - Den Burg. Jeroen de Gee - Oudeschild, Sebastiaan Gremmen - De Cocks- dorp, Lars Hammer - Den Burg. Anne van Heerwaarden - Den Burg, Charlotte Hendriks - Oosterend. Eldin Honingh - De Koog, Nikki Kooger - Oudeschild, Anton van der Meer - Den Burg, Anna van 't Noordende - De Cocksdorp, Edzard van der Ploeg - Den Burg, Imme Ruarus - Den Burg, Wouter van de Steeg - De Cocksdorp, Amanda Terpstra - De Cocksdorp, Marleen Tromp - Den Burg, Tessel Veltkamp - Den Burg, Suzette Ver hagen - Den Burg, Nathal de Wijn - Den Hoorn, Ricardo de Wit - Den Burg, Desiree Witte - De Cocks dorp, Evelien Witte - Oosterend, Iris de Wolf - Den Burg, Bianka Zandee - Den Burg HAVO: Bas Bakker - Den Hoorn, Daniël Bakker - Den Burg, Sophie Bakker - Oosterend, Marise Barhorst - Oosterend, Robin Bisschop - Den Burg, Wesley van Bommel - De Waal, Davey Bosma - Den Burg, Tom van den Brink - Den Burg, Jeroen Duvekot - Den Burg, Simon Eveleens - Oosterend, José de Graaf - Den Hoom, Thomas Haag - Den Hoorn, Pamela Heerschap - Den Burg, Dave Hillen - De Koog, Patrick Hollenberg - Den Burg, Lotte Janse - Oudeschild, Kevin Koenen - Den Burg, Marlon Marei - Den Burg, llona Menkveld - Oos terend, Niels Menkveld - Ooste rend, Timo Meskers - Den Burg, Noël van der Meulen - Oosterend, Annelies Muilenburg - Den Burg, Rogier Nederlof - De Cocksdorp, Marlon Petta - Den Burg, Melissa Praamstra - De Koog. Simon Prins - Oudeschild, Diana Roeper - De Cocksdorp, Shirin Schahidi - De Koog, Laura Schrama - Den Burg, Pim Smit - Den Burg, Kenneth Smith - Den Burg, Daphne van der Erwich - De Koog, Sverre Eschwei- ler - Den Burg, Luuk van Garderen - Den Burg, Bob Goslinga - Den Burg, Max de Groot - Oudeschild, Chamque Guldemond - Den Burg, Marit de Haan - Oudeschild, Puck van Hardeveld - Den Burg, Coen Hendriks - Oosterend, Maik Huis man - Den Burg. Kevin Joseph - Den Burg, Sjaak Kager - Den Burg, Richelle Keijzer - Den Burg, Celine Kok - Den Burg, Lotte Leijdekkers - Den Burg, Sjoerd Malschaert - Den Burg, Bram Meerman - Ooste rend, Tessel van Mil - Den Burg, Emmie Monster - De Waal. Laura Nieuwenhuis - Den Burg, Donny Noorlander - Den Burg, Jurgen Ploeger - Den Burg, Arjan Polman - De Koog, Erwin de Ridder - De Waal, Geert Ridderinkhof - Den Ster - Den Hoorn, Coen Veeger - Den Hoorn, Robert van der Velden - De Cocksdorp, Nienke de Visser - Den Hoorn, Daan Wessels - Den Burg, Julie Wijnand - Oudeschild, Lisa Winter - Den Burg, Claudia de Wit - Oudeschild, Raymond Witte - Oudeschild, Virginia Witte - Den Burg, Tamara Zijm - Den Hoorn MAVO: Jeroen Bakker - Den Hoorn, Sabri- na Bakker - Den Burg. Gerie Maria van den Berg - Den Burg, Denise Betsema - Oudeschild, Shannon Bonne - Den Burg, Jelle Dames - De Cocksdorp, Lucie Dijksterhuis - Den Burg, Caren Eelman - Den Burg, Dennis Eelman - De Waal, Mathilde Eelman - Den Hoorn, Shannan Eijkhout - Den Burg, Jay Hoom, Ani Sarkisian - Den Burg, Laura Smidt - Den Burg, Linda Smidt - Den Burg, Teun Souverein - Den Burg, Lex Veeger - Den Hoorn, Suzanne Veen - Den Burg, Bas van der Veer - Oosterend, Limanda Vermeulen - Oudeschild, Linda Vlaming - Den Burg, Car men van der Werff - De Koog, Patricia Wiering - Den Burg, Rick Winkel - Den Burg, Bart Witte - Oudeschild, Mathijs Witte - Den Burg, Joyce Zijm - Den Burg VMBO, Afdeling consumptief: Mike Bosma - Den Burg, Michiel Dijkman - De Cocksdorp, Femke Eijzinga - De Koog, Charu Gieles - Oudeschild, Robin van der Heide - De Cocksdorp, Julien den IJzer man - Den Burg, Bob Keijser - Den Burg, Ruben Legierse - Den Burg, Bastiaan Riewald - Den Burg, Renée Schoonhoven - Den Burg, Shadie Smits - Oudeschild, Maris- sa Vlaming - Oosterend, Hidde Vos - Den Burg, Rick van der Wal - Den Burg, Wouter Wiersma - Den Burg, Michael Zegers - De Cocks dorp, Wim Zuidewind - Oude schild VMBO, handel en administratie: Dave Bremer - Den Burg, Evelyn Correia - Den Burg, Karei van Dee - De Cocksdorp, Dion Hilverda - De Koog, Maudy Keijser - Den Burg, Vera Seegers - Den Burg, Ruben van Tatenhove - Oosterend VMBO, Afdeling metaaltechniek: Alex Bakker - Den Hoorn, Nick Barhorst - Den Burg, Roy de Bloois - Den Burg, Robert Brands - Den Burg, Sil Brouwer - Den Hoorn, Axel Gommans - Oudeschild, Gijs de Graaf - Den Hoorn, Sean van Heerwaarden - Den Hoorn, Danny Kamminga - Den Burg, Krijn Kooger - De Waal, Erik van Opstal - Den Burg, Mike Slik - Oudeschild. Roy Stapersma - Den Burg, Paul ter Steege - Den Hoom, Rick Vis - De Cocksdorp, Etienne de Vries - Den Burg VMBO, zorg en welzijn: Lisanne Amsing - De Waal, Berry Barends - Oudeschild. Linsey Barends - Oudeschild, Cynthia Bonne - De Cocksdorp, Jacqueline Daalder - Oosterend, Shirley Dek ker - De Cocksdorp, Sara Erne - Oudeschild, Kerstin van der Gracht - Den Burg, Nicole Grootelaar - Den Burg, Mariëlle Hin - De Waal, Eléni Hoogenbosch - Den Hoorn, Sharl Huisman - Den Burg, Marita Kaspers - De Waal, Twan Kliek - Den Burg, Elsemieke de Lugt - De Cocksdorp, Nicole Mozes - Oude schild, Simone Plaatsman - Den Burg, Marija de Ridder - De Koog, Sharon de Ridder - Den Burg, Mar lies Roos - Oudeschild, Lisanne van Rossum - Oudeschild, Lisanne Schuijl - De Koog, Jennifer Smit - Den Burg, Cinvya van Tatenhove - Den Burg, Thera Tjepkema - De Waal, Maarten van der Valk - Den Burg, Emma Veeger - Den Hoorn, Sascha Vlaming - Den Burg, Manouk de Vries - Den Burg, Dani- que Witte - Den Burg, Kim Witte - Den Burg. 10101 Een 53-jarige vrouw uit Den Helder is woensdagmiddag met haar auto in de greppel naast de Hoornder- weg beland. De vrouw raakte ver moedelijk onwel waardoor ze naast de weg terecht kwam. Brandweer, ambulance en politie werd gealar meerd om haar te hulp te schieten. Bij nader inzien bleek dat ze geen letsel had. Ook de auto bleef onbe schadigd. De politie ontfermde zich over een hond die de vrouw bij zich had. Het dier bleef ook onge deerd. (Foto Jeroen van Hattum) De politieke partijen kunnen zich vinden in de komst van het bur gerinitiatief. Dat moet Texelaars de mogelijkheid bieden voorstel len en onderwerpen op de agen da van de gemeenteraad te zet ten. De partijen gingen er tijdens de raadscommissie Werkwijze Raad unaniem mee akkoord dat er een verordening wordt opgesteld waar in de spelregels voor het indienen van een burgerinitiatief komen te staan. Een meerderheid van de commis sieleden stelde dat alle ingezete nen van Texel (mensen die bij de gemeente zijn ingeschreven) en op het eiland gevestigde rechtsperso nen een burgerinitiatief kunnen indienen. Dat kan zowel een voor stel als een onderwerp zijn. Een indiener moet minstens vijftig steunverklaring hebben om een initiatief te kunnen aandienen. GroenLinks en de WD vonden vijf entwintig verklaringen voldoende, D66 had genoeg aan een handte kening van de indiener, maar de meerheid koos voor vijftig. De partijen vonden unaniem dat een burgerinitiatief eerst in een raadscommissie wordt besproken en daarna in de gemeenteraad. Dat is ook de gebruikelijke route bij voorstellen van het college en voorstellen van politieke partijen zelf. Op D66 na bepaalden de commissieleden dat de initiatieven niet mogen gaan over onderwer pen die minder dan een jaar gele den in de gemeenteraad zijn besproken. D66 zag liever geen termijn genoemd. Texels Belang stelde voor dat de uitwerking van de burgerinitiatieven wordt geëva lueerd als er vijf zijn behandeld. Kotter strandt bij paal 18 DeTX42 Rednova is vannacht tegen 03.00 uur gestrand ter hoogte van paal 18. De kotter van garnalenvis- sers Ene Boersen en Rick Koning raakte voor zover bekend als gevolg van een net in de schroef op drift en liep aan de grond, waarbij mogelijk een strekdam is geraakt. In hoe verre sprake is van schade kon vanmorgen niet worden achter haald. De kotter maakte volgens de kustwacht geen water. De Joke Dijkstra uit Den Helder en de red dingboot van station De Koog ver leenden assistentie, waarna de Hel- derse reddingboot de kotter naar dieper water trok. Geassisteerd door de TX21 is de TX42 naar de haven van Den Helder gesleept. Sopraan Jannie Pranger en pia nist Ineke Canté treden dinsdag 23 juni op in De Burght (de her vormde kerk) in Den Burg. Het betreft het tweede zomeravond concert, georganiseerd door de Raad voor het Zomerwerk van de Texelse kerken. Pranger is één van Nederlands bekendste zangeressen in de muziek van de 20ste en 21ste eeuw. Als soliste wordt ze veel gevraagd voor optredens in het buitenland. Ze trad onder meer op in Japan, waar ze samenwerkt met componist Atsuhiko Gondai, die voor haar Rosario en Poeme de la Force schreef. Samen met actrice Elsie de Brauw gaf ze gestalte aan het muziektheaterstuk Vuile Dieve, uitgebracht door ZTHollandia. In 2003 was ze als Jeanne d'Arc te zien en te horen in Dark, op muziek van Calliope Tsoupaki. Verder ver tolkte ze de rol van Marjolijn in de opera Jasser en oogstte ze veel lof met uitvoeringen van Kassandra en La Déesse Athena (dat oor spronkelijk voor een mannenstem was geschreven) van lannis Xena- kis. Pranger is als docente verbon den aan de Utrechtse Hogeschool voor de Kunsten. Canté, die haar pianostudie op 6- jarige leeftijd begon, won al op jonge leeftijd vele prijzen. Ze schreef het Prinses Christina Con cours op haar naam en kreeg van de gemeente Den Haag de prijs voor de beste vertolking van een Nederlandse compositie toege kend. Ze studeerde onder meer in Boston, waar ze ook veel optrad en premières van hedendaagse componisten verzorgde. Tegen woordig geeft ze soloconcerten op podia in heel Nederland, waarbij ze een veelzijdig repertoire ten gehore brengt en de grote klassieke com ponisten combineert met heden daagse muziek. Ook is Canté een veel gevraagd docent en coach van jonge musici. Op het programma in De Burght staan werken van Mahler, Berg, Schönberg, Messiaen en Berio. Het" concert begint om 20.15 uur. De toegang is gratis, maar na afloop wordt een inzameling gehouden. PvdA stoort zich aan objecten De PvdA stoort zich eraan dat her en der in het Texels land schap dieren van de Ark van Noach opduiken. Fractievoorzitter Alfred Schaatsen- berg, die een paar weken geleden al de olifant langs de Pontweg bekritiseerde, kaartte tijdens de commissie Grondgebied aan dat er inmiddels op de haven een giraffe is verschenen. Hij vond het jammer dat de replica bij het monument is geplaatst. Wethouder Nico Kikkert merkte op dat daarvoor waarschijnlijk ook geen vergunning is afgegeven. Bij de rotonde van de Bernhardlaan en de Waalderstraat staat sinds kort een tweede olifant om reclame te maken voor de ark die sinds begin juni in de haven van Oude schild ligt. De replica van de giraffe bij het visserijmonument op de haven. IFoto Berl Konng) De vuurtoren heeft sinds dins dag al meer dan duizend bezoe kers getrokken. De eerste dag bezochten 550 mensen de toren, woensdag kwamen er 420 bezoe kers. Gisteren was er ook veel belangstelling. 'Dinsdagochtend stond er al een rij met mensen die graag naar boven wilden', vertelt Henriëtte de Waal van Ecomare. Tussen de bezoe kers zitten op het moment veel Texelaars. Zij kunnen met behulp van een bon uit de krant van afge lopen dinsdag gratis naar binnen. De kaartverkoop gebeurt voorals nog met de hand Het verkoopap paraat in de kiosk van Hopman aan het begin van het vuurtoren pad heeft aanloopproblemen. Ecomare kreeg maandag officieel de sleutel van de vuurtoren na een bijeenkomst in het Torenrestaurant waar regiodirecteur Rafaëlle Quax- Daniëls van Domeinen, loco-bur gemeester Nico Kikkert en direc teur Just van den Broek van Ecomare de overdracht bezegel den. De toren blijft eigendom van de Staat, maar het beheer is via de gemeente in handen van Ecomare gekomen. Kikkert stelde dat Texel er letterlijk een toeristisch hoogte punt bij heeft gekregen. Van den Broek vond dat het Rijksmonument op een prachtige plek ligt waar natuur en cultuur samenkomen. Hij wees erop dat de vuurtoren veel Texelse logo's siert, wat volgens hem onderstreept dat hij belangrijk is voor het eiland. Er werd stilgestaan bij de verhou dingen tussen de omwonenden en Ecomare die de afgelopen tijd gespannen zijn geweest. Er loopt een mediation-traject, waardoor de partijen inhoudelijk niet op de geschillen konden ingaan. Bekend is dat er zorgen leven over geluids overlast vanaf de omloop buiten en de meningen over het scherm bij de voordeur zijn verdeeld. Oud vuurtorenwachter Frans Dreesens, één van de omwonenden, bood adjunct-directeur Anton Hurkens van Ecomare namens de buurt een cadeau aan en verwees daarbij naar een opmerking van hem dat hij zich al bijna een buurman voel de. Dreesens zinspeelde op een goede onderlinge verhouding. Hur- Pau! Krugers verzuchtte een tijdje geleden dat hij zich met serieus genomen voelde door het college. Hij had ook kunnen verzuchten dat hij en William Witte in de kwestie Panorama ongewild speelbal waren geworden van een gemeenteraad en een college die langs elkaar heen werkten Raad en college stonden, zo leren de stukken, beiden welwillend tegenover de plannen van Krugers en Witte het 1000 vierkante meter grote Panorama door twee woon huizen van 230 vierkante meter te vervangen, maar gelijk het verhaal van de twee koningskinderen wis ten ze elkaar niet te vinden. De pijn is kort samengevat terug te herleiden naar een raadsvergade ring van een jaar geleden waar gesproken werd over de verplaat sing van de 20 achtergebleven slaapplaatsen in Panorama naar De Lindeboom. Krugers en Witte waren toen ook al van plan twee woningen te realiseren op de plek van Panorama. Wethouder Nico Kikkert liet tijdens die vergadering een memo rondgaan om de raad te informeren dat alleen bij de bouw van een stolp een afmeting van 250 vierkante meter kon worden toegestaan. Dat was op dat moment tegen het zere been van de raad die het col lege betutteling verweet en ter plekke het woord 'stolp' uit het raadsbesluit schrapte. Krugers en Witte moesten zelf kunnen uitma ken wat ze op de plek van Pano rama zouden bouwen. Groen zwart Dat was ferme taal die paste bij de sfeer op van moment, want er lag toch al een verschil van mening. Het college wilde niet meewerken aan het verplaatsen van de bed den, maar de raad vond dat het wel moest kunnen. Het college nog een keer overrulen ging in één moeite door, waardoor het door Kikkert aangedragen begrip 'stolp' buiten de besluitvorming bleef. De raad dacht vervolgens besloten te hebben dat Krugers en Witte verder kon werken aan de ontwik keling van twee woningen van maximaal 250 vierkante meter. Het college, al dan niet gepikeerd over de opstelling van de raad, ging echter formeel uit van woningen en daarvoor geldt in het buitengebied een maximale oppervlakte van 100 vierkante meter. Een probleem was geboren en pas afgelopen week wisten beide partijen elkaar te vin den in een oplossing. Het verschil tussen de 100 en 250 vierkante meter kan worden beschouwd als een duel achter de komma en een onderdeel in een complexe materie. Maar hoe ermee werd omgegaan geeft wel aan hoe raad en college in de politieke are na soms langs elkaar of tegen elkaar in kunnen werken. En de kater was in dit geval voor Krugers en Witte die in de praktijk langs de zijlijn moesten wachten op een jawoord dat een jaar geleden ook al binnen handbereik was. kens reageerde verrast op het cadeau en de handreiking kreeg stevig applaus van de aanwezigen in het Torenrestaurant. Kikkert gaf aan dat de gemeente zich gaat inspannen om bezoekers te laten doorrijden naar het grote parkeerterrein aan het eind van het strandslag, zodat de omwonenden geen hinder van parkerende auto's ondervinden. Er staat langs de weg inmiddels een bord om automobi listen naar beneden te verwijzen. Hurkens liet weten dat de toren werk biedt aan acht mensen, van wie vier nieuw aangenomen en vier al bij Ecomare werkten. De nieuwe beheerders zijn Kees Verschoor, Diana Moens, Kees Haarsma, Johan Ramaker, Klaas de Jonge, Josetien van Leen, José Kemper en Henk van Sambeek. De vuurtoren is vooralsnog geopend van 11.00 tot 21.00 uur. Mensen die morgen (zaterdag) vol ledig in het rood gekleed zijn, mogen gratis de toren op.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 12