O0OGGnu Groen licht huizen Panorama Cjroen '^warLrJéxels in het hart voor Solar Challenge S R i Texelaar bouwt auto Plan bundelt natuur en landbouw Druk Midzomerfestival vrolijk feest Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave Hier wat geven, daar wat nemen. Maar alle betrokkenen zijn het erover eens dat het voorlopige plan dat gisteren voor een doel matige bundeling van natuur- en landbouwgebieden moet zorgen, een doorbraak betekent. 'Een heel goed resultaat', zei ook demissionair gedeputeerde Bart Heller, die de tussenrapportage donderdag meenam naar Haar lem. Als Waalenburg straks één robuust natuurgebied is van 550 hectare, zou er op Texel 1450 hectare bin nen de zogeheten Ecologische Hoofdstructuur vallen. Dat is met alleen 290 hectare boven de doel stelling voor het eiland, veel (beoogde) natuurgebiedjes liggen versnipperd en beperken landbou wers in de omgeving. Andersom is het zo dat landbouwgebieden natuur in de weg kunnen zitten. Een adviesgroep die is geformeerd uit de ILG Gebiedscommissie Texel, bestaande uit onder meer LTO, natuurorganisaties en De Lieuw, stelde in overleg nieuwe grenzen vast. Daarbij komt Texel wel (ongeveer) op de doelstelling uit. Op deze kaart is 1045 hectare dondergroen gekleurd, wat bete kent dat alle partijen het erover eens zijn dat dit natuur is, wordt of blijft. 177 hectare is rood, wat wil zeggen dat de betrokkenen willen dat deze (beoogde) natuurgebie den worden ontgrensd, dus weer voor landbouw beschikbaar komen. Dan is er nog 129 hectare oranje, zogenaamde rafels. Hier over is men het wel eens dat deze natuur weer landbouw moet wor den, maar de besprekingen zijn nog met afgerond of er liggen financiële hobbels. Voorbeeld is Zeeburg (100 hectare), waarvan de (aankoop)kosten van €2,8 miljoen een struikelblok vormen en dat 's winters wel rotganzen reservaat moet blijven. Heller gaf ter plekke aan dit geld niet te hebben. Over de Haneplas lopen nog onderhan delingen en bij Oosterend liggen een paar terreinen waarvan vanuit kosten- en juridisch oogpunt moet worden bekeken of ontgrenzen reëel is. Van dertig hectare bij De Bol is nog niet duidelijk of ontgren zen al dan niet wenselijk is. De enige gebieden waarover partijen het niet eens konden worden of het al dan niet natuur moet worden of blijven, betreft de binnenduinrand bij Den Hoorn en een deel van Dorpzicht. Ais de onderhandelin gen over de 'rafels' zijn afgerond, is het de bedoeling dat in 2010 het definitieve gebiedsplan wordt gepresenteerd. TEXELSE™COURANT gm>7jsrL-JnW. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ■Uitvaartcentrum Texel Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12382 VRIJDAG 19 JUNI 2009 T E X E LS E^COU RANT In de haven van Oudeschild is komende week end de geres taureerde stoomsleper Y8122 te bezichtigen. 'De hippieboot paart het vrije leven aan zake lijk inzicht', staat in het boek over 25 jaar De Vriendschap. /ier sportieve /rienden spra ken een jaar geleden met elkaar af om elk de kwarttria- thlon te gaan doen.'t Horntje. Hogeberg kre gen deze week het verlossende bericht dat ze waren geslaagd. Jacco Boersen uit Oudeschild, zoon van Willem en Trudy Boer sen van de Zelfpluktuin, doet in oktober mee aan de Solar Chal- i lenge in Australië, een prestigi- euse wedstrijd voor auto's op zonne-energie. De Nuna 5 moet de opvolger wor den van de Nuna 4 waarmee een Delfts team in 2007 de drieduizend kilometer lange wedstrijd won. Delft heeft een naam hoog te hou den, eerdere versies van de zon newagen kwamen ook als eerste over de streep. De Texelaar wordt eveneens ver antwoordelijk voor de bouw. Hij kijkt naar de prestatie. 'Het uitwer ken van ideeën tot de bouw van Burgemeester weer aan slag Burgemeester Joke Geldorp gaat vanaf juli weer voor 50 pro cent aan de slag. Dat maakte ze gisteravond bekend tijdens de raadscommissie Mid delen waar ze als gast aanschoof om zich voor te bereiden. Geldorp moest begin mei haar werkzaam heden staken, nadat ze met hart klachten in het ziekenhuis was opgenomen. Ze zei diep onder de indruk te zijn geweest van alle kaarten, boeketten, sms-jes en andere blijken van medeleven die ze sindsdien heeft ontvangen. een mooie auto geeft een onbe schrijflijk gevoel. Ik wilde altijd al uitvinder worden. Het lijkt me geweldig in de toekomst een elek trische zonneauto te ontwerpen waar het grootste deel van de wereldbevolking in rijdt.' De 22-jarige Boersen bouwde zijn passie voor auto's op tijdens de autocrosses van de MAB, waar hij zelf fanatiek en succesvol aan meedoet. Hij deed daar veel erva ring op met het opbouwen en opknappen van auto's als die aan gort waren gereden. De Oudeschilder is niet de eerste Texelaar in de Solar Challenge. In 2007 was Stefan Halsema uit Den Burg deelnemer in een team van de Technische Universiteit Twente. Texel scoort hoog met elektronische dienstverlening In het raadhuis werd deze week een taart bezorgd, afkomstig van de Bank van Nederlandse Gemeenten (BNG). Dat had te maken met het feit dat Texel een voortrekkersrol vervult bij het leveren van parkeerkaarten, uit treksels en andere producten via de website www.texel.nl. De gemeente staat als vijfde in de top tien van Nederland. De score is berekend door de ambassadeurs van de organisatie Minder regels - meer service, die door het kabinet is ingesteld om de gemeenten te stimuleren en advi seren bij de vermindering van de regeldruk en verbetering van de dienstverlening. Boersen, student Industrieel Ont werpen aan de Technische Univer siteit in Delft, heeft de bouwteke ningen gemaakt voor de Nuna 5, waarmee Delftse studenten aan de start verschijnt. Paard op hol, koetsier overlijdt Een 62-jarige koetsier uit Ooste rend wiens paard dinsdagavond kort na 20.00 uur op hol was geslagen, is toen hij het dier uit de sloot probeerde te helpen onwel geworden en overleden. Het slachtoffer en een bijrijder maakten een ntje over de Ooste- renderweg, toen het paard ter hoogte van De Waal op hol sloeg. De twee sprongen van het rijtuig, waarna paard en wagen in de sloot tot stilstand kwamen. Toen de Oosterender het paard op het dro ge probeerde te helpen, verloor hij het bewustzijn. Pogingen van omstanders, politie en ambulance medewerkers om hem te reanime ren, mochten niet meer baten. Gedeputeerde Bart Heller (links) luistert naar Ineke Hin van De Lieuw, die hem bijpraat over agrarisch natuurbeheer. (Foto Gtrant rrnmarman) Parachutist breekt been Een 20-jarige parachutist uit Enge land is gistermiddag bij een landing op het vliegveld zo lelijk terecht gekomen, dat hij een open been breuk opliep. Ook leek hij enkele ribben te hebben gebroken. Het slachtoffer was na zijn val buiten bewustzijn, maar kwam snel weer bij. Hij is met de traumahelikopter naar een ziekenhuis in Groningen gebracht. De Engelsman is een ervaren parachutist. Volgens een woordvoerder van het paracentrum heeft hij tussen de 300 en 400 sprongen gemaakt. Twee miljoen voor fietspaden Texel krijgt twee miljoen euro van de provincie voor de aanleg van fietspaden langs de Redoute en de Bakkenweg. www.speedheat.nl Collecte ANGO Het eerste pad kan volgend jaar al worden aangelegd tussen de haven en Pontweg. De provincie doneert daarvoor €1,53 miljoen. De gemeen- te collecteren, te moet zelf twee ton bijdragen. Het geld voor het fietspad langs de Bak kenweg (€540.000,-) wordt in 2012 beschikbaar gesteld. Dat maakte wethouder Peter Bakker gisteravond bekend in de commissie Middelen. De ANGO (Algemene Nederlandse Gehandicapten Organisatie) gaat volgende week langs de deur om Paul Krugers en William Witte mogen toch twee huizen realise ren op de plek van Panorama. De politieke partijen spraken, op de PvdA na, tijdens de raadscommissie Grondgebied hun goedkeuring uit voor woonhuizen van maximaal 250 vierkante meter. Krugers en Witte willen twee huizen met een opper- valkte van 230 vierkante meter bou wen. PvdA-commissielid Alfred Schaat- senberg zei in principe ook akkoord te zijn, maar hield zijn kruit droog. omdat zijn steunfractie verdeeld is. De commissieleden gaven eveneens hun zegen aan de verplaatsing van de 20 bedden van Panorama naar de uitbreiding van De Lindeboom in Den Burg, eigendom van Partex BV waarin Kruger en Witte zitten. Met de goedkeuring aan de maxi maal 250 vierkante meter lijkt een einde te komen aan de problemen die rond de plannen waren gerezen. Burgemeester en wethouders wilden aanvankelijk niet meer dan 100 vier kante meter per woonhuis toestaan, het maximum voor woningen in het buitengebied volgens het huidige bestemmingsplan. Verder ging het college niet, omdat de raad een jaar geleden niet specifiek de bouw van stolpen had benoemd en daarvoor geldt wel een maximum van 250 vierkante meter. Bij de vorige commissie Grondge bied hadden Kruger en Witte hun beklag gedaan dat de zaak aan het ophopen was. Zij waren bij de uit werking van hun plannen uitgegaan van de 250 vierkante meter zoals de raad in juni 2008 had bedoeld. Meer op pagina 5. Veel belangstelling dinsdagavond voor het Midzomermuziekfestival op de Groeneplaats, voorheen de Taptoe. 220 muzikanten en majoret tes van het Koninklijk Texels Fanfa re, Door Eigen Kracht en Excelsior presenteerden zich aan een groot publiek. Een gevarieerd program ma, waarbij de drie orkesten geza menlijk optraden, al dan niet bijge staan doordrum-en percussiebands. Majorettes zetten hun beste beentje voor, waarbij de Groeneplaats maar net groot genoeg was om de 39 meisjes van DEK ruimte te bieden. Nieuw was dat de drumbands van KTF en DEK en de drum- en per cussieband van Excelsior de han den ineen hadden geslagen en onder leiding van tambour-maïtre Dirk Haker en instructeur Bert Kem per in hemelsblauwe tenues een optreden verzorgden (zie foto). (Foto Gotmt3 rimm&rrwil

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 1