TEXBAGENDA.NL dVÜU TEXELSE 2 COURANT - Presentatie Elsje in Ecomare Franse modekoningin op weg naar roem TESO VRIJDAG 19 JUNI 2009 Rob van Bavel, hoofdredacteur van stripblad Eppo, ontvangt woensdag 24 juni in Ecomare het eerste exemplaar van Oenk!, het nieuwe album van stripfi guur Elsje, een product van Ger- ben Valkema en Eric Hercules. In Oenk! vindt Elsje een zeehond op het strand waar ze vervolgens niet meer van af komt. Reden genoeg om het album in Ecomare te presenteren, waar Elsje boven dien prominent aanwezig is in een tentoonstelling over klimaatsveran deringen. De strip Elsje is bekend uit regionale dagbladen. De makers Gerben Valkema en Eric Hercules zijn bij de presentatie aanwezig. Valkema (tekeningen) werkt naast Elsje voor Donald Duck, Hercules (scenario) is onder meer schrijver voor Jan, Jans en de Kinderen. De albums van Elsje verschijnen bij Complot Uitgevers Texel. De presentatie is publiek toegan kelijk. Alle bezoekers ontvangen een prent van Elsje. De presentatie begint om 16.00 uur. Presentaties leerlingen popschool 'Meet and greet' Het Tevreden Paard 'Ze zijn echt goed', zei coördi nator Menno Smit na afloop van de optredens in Time Out trots over 'zijn' bands. Maar liefst zeven popbands (met in totaal zo'n veertig muzikanten) sloten in het jongerencentrum het cur susjaar van de popschool af. Elk van de zeven bands speelde drie of vier nummers. Daarbij pas seerde het hele repertoire, van pop en jazz tot heftige rock, de revue. De leerlingen van de popschool hebben minimaal drie jaar les gehad. Na drie jaar kunnen leerlin gen van Artex aangeven hoe ze binnen de muziek verder willen en kunnen dus ook voor de popschool kiezen. Daar krijgen ze instrumen tale les, afgewisseld met blokken waarin ze kennis maken met het spelen in een band. Onder leiding van docenten die zelf veel bandervaring hebben en wekelijks zelf op het podium staan, leren ze de fijne kneepjes van het vak. Dit jaar werd op de popschool les gegeven door Menno Smit (gitaar), Ruud Geldermans (elektri sche gitaar) en Wobbe Visser (slag werk). Filmpjes van de optredens zijn te zien op www.artex-texel.nl. De vier deskundigen die betrok ken waren bij de totstandko ming van het boek Het Tevreden Paard houden zondag 28 juni een 'meet and greet' bij Tessa van Daalen aan het Oude Dijk je. Dierenarts Ene Laarakker, gedrags wetenschapper Machteld van Die- rendonck en freesfy/e-trainer Emiel Voest leggen in het door Tessa van Daalen geschreven boek, op hel dere wijze uit wat de natuurlijke behoeften van een paard zijn en hoe daar in de hedendaagse maat schappij het beste mee omgegaan Karin Bakker promoveert aan UvA De oud-Texelse Karin Bakker (1964) is dinsdag aan de Univer siteit van Amsterdam gepromo veerd tot doctor in de geestes wetenschappen. Bakker bracht haar jeugd door als jongste van een gezin van acht kinderen aan de Kogerweg nabij Sarasani. Na haar eindexamen VWO in 1983 verliet zij Texel om in Amsterdam de lerarenopleiding te doen en geschiedenis te studeren. Het behalen van haar doctoraal examen in 1994 markeerde het begin van een carrière als weten schappelijk onderzoeker en publi cist. Zij werkte als freelance onder zoeker en publiceerde onder andere over de bejaardenzorg in Amsterdam, het Rotterdamse Del taziekenhuis en de Willibrordus- stichting in Heiloo. Haar grootste onderzoek tot nu toe mondde uit in een proefschrift over de financie ring van de geestelijke gezond heidszorg en de invloed van geld op de zorgpraktijk (1884-1984). Dit onderzoek bracht haar ook regel matig in de Texelse archieven. Tot het einde van de vorige eeuw vielen in de geestelijke gezond heidszorg twee werelden te onder scheiden. Aan de ene kant de psychiatrische inrichtingen, met een op wettelijke leest geschoeid stelsel van financiering, anderzijds de ambulante geestelijke gezond heidszorg, die een organisatori sche en financiële lappendeken werd genoemd. In 1968 bracht de Algemene Wet Bijzondere Ziekte kosten hier verandering in. Bakker zocht antwoord op de vraag wat dit in de praktijk bete kende. Zij analyseerde exploitatie- gegevens van instellingen en belichtte zes perioden, van de komst van de tweede Krankzinni genwet (1884) tot en met de invoe ring rond 1983 van de Regionale Instellingen voor Ambulante Gees telijke Gezondheidszorg (RIAGG). Op- en neergaande lijnen in uitga ven bracht ze in verband met de sociaal-economische ontwikkelin gen van dat moment. Zo ontston den nieuwe, soms verrassende inzichten over de relatie tussen financiering en zorgpraktijk. Fancy fair Drijverschool Bij de Jan Drijverschool in Den Hoorn wordt vrijdag 26 juni een fancy fair gehouden. Van 16.30 tot 19.30 uur zijn er kramen met spel letjes, poffertjes en ijs. Ook wordt er een verloting gehouden. Het thema van het feest is 'kleur'. Koopzondag In verband met het Indorp Beach- volleybaltoernooi houdt Onderne mersvereniging Den Burg zondag een extra koopzondag. De meeste winkels zijn vanaf 12.00 uur geopend. Smit exposeert in Frans museum Werk van Marian Smit uit De Cocksdorp is tot en met 15 november te zien op de ten toonstelling van 'mini-textiles' in Angers (Frankrijk). De tentoonstelling, die dit jaar de titel draagt Avec ou sans eau? wordt elke drie jaar gehouden in het museum Jean-Lurcat voor hedendaagse kunst. Het getoonde werk mocht niet groter zijn dan 12 cm in het rond en moest gemaakt zijn van textiel of verwant materi aal. Het werk van Marian Smit werd daarnaast gekozen tot beeldmerk van de expositie, die na Frankrijk drie jaar op reis gaat. Als zodanig siert haar werk de catalogus en de posters. kan worden. Het boek, geïllustreerd met foto's van Arnd Bronkhorst, levert praktische voorbeelden hoe het leven van een paard zo aange naam mogelijk is te maken. De vier deskundigen gaan tijdens de bijeenkomst in op stellingen die met hun werkgebied te maken hebben. Uiteraard is er voor bezoe kers de mogelijkheid vragen te stellen. Er zijn inkijkexemplaren van het boek aanwezig, alsmede een intekenlijst. Deelname aan de meet and greet is gratis, van tevoren opgeven gewenst. Dat kan via tel. 315639 of e-mail mtvandaalen@bigfoot.com. De bijeenkomst duurt van 11.15 tot 12.30 uur. KTF in concert Het Koninklijk Texels Fanfarecorps geeft de komende week drie zomeravondconcerten. Maandag 22 juni wordt opgetreden op het dorpsplein in De Koog. Bij slecht weer wordt uitgeweken naar de katholieke kerk aan de Nikadel. Vrijdag 26 juni strijkt het gezel schap neer op de Stenenplaats in Den Burg en maandag 29 juni gebeurt dat op het buitenterrein van het Maritiem en Juttersmuse- um in Oudeschild. Op het programma staan Holland se hits van Jan Smit, Nick en Simon en Marco Borsato. Ook worden nummers van ABBA ten gehore gebracht. De muzikale lei ding is in handen van dirigent Astrid Gorter. Alle optredens beginnen om 19.30 uur, de toegang is gra tis. Dienst in Oosterend De doopsgezinde gemeente houdt zondag 21 juni dienst in de voor malige Vermaning aan de Peper straat in Oosterend. De dienst begint om 10.00 uur, voorganger is ds. Marseille. In het gebouw aan de Kogerstraat wordt zondag geen dienst gehouden. Miss Jones in Worsteltent In de Worsteltent aan de Smitsweg in de Dennen is zondag een optre den te horen van bigband Miss Jones uit Wieringerwerf. Deze groep speelt composities van grootheden als Glenn Miller en Duke Ellington. Het optreden begint om 14.00 uur, de toegang is gratis. De twintig muzikanten van de band spelen bij mooi weer in de tuin. De Franse modekoningin Gabrielle 'Coco' Chanel is de hoofdpersoon in de film Coco avant Chanel, die deze week in Cinema Texel draait. Dit biografische drama gaat over de periode voordat Chanel bekend wordt, de tijd dat zij liedjes zong in een smoezelig cabaret, aanpapte met de aristocratie en haar eerste schreden zette op het modepad. Transformers: Revenge of the Fal len is het spannende en spectacu laire vervolg op Transformers. Daarin werkt Sam Witwicky (een rol van Shia LaBeouf) opnieuw samen met de Autobots, om de strijd aan te binden met de gevaar lijke Decepticons. De regie is opnieuw in handen van Michael Bay, het scenario is geschreven door Ehren Kruger, Roberto Orci en Alex Kurtzman. 'Een nieuwe visie op het grootste avontuur ooit'. Aldus de aankondi ging van Star Trek, de sciencefic tionfilm die onlangs uitkwam, vier decennia na de eerste televisiese rie, die tussen 1966 en 1969 in Amerika draaide en sindsdien vijf televisieseries, een animatieserie, tien speelfilms, tientallen compu terspellen en honderden boeken, stripboeken, technische handlei dingen en encyclopedieën ople verde. De nieuwste film gaat over de eerste reis van de dan nog jon ge bemanning van de USS Enter prise, het meest geavanceerde ruimteschip dat ooit gebouwd is. Daarin moeten de rekruten van Starfleet optreden tegen een hels heerschap dat de mensheid bedreigt. Enkele andere films zijn geprolon geerd. Iedere donderdag is er een mystehe movie, waarin bezoekers zich laten verrassen. Het volledige programma staat elders in deze krant én op de website www.texel- secourant.nl. Veiligheid Blauwvinger In café De Blauwvinger wordt dins dag 23 juni een veiligheidsoefening gehouden. Tijdens wat een nor male stapavond moet lijken, vol trekt zich in het café een geënsce neerde calamiteit, bedacht in samenwerking met Holland Safe BHV. Medewerkers van het café hebben de taak de bezoekers zo snel mogelijk in veiligheid te bren gen. De oefening begint om 21.00 uur. Zijm en Rinkema in veldwedstrijd Kees Zijm en Hans Rinkema namen afgelopen weekend deel aan een dubbele veldwedstrijd in het Liberty Park in Overloon. In tegenstelling tot andere in Nederland gehouden veldwedstrij- den wordt deze wedstrijd gescho ten als een finalewedstrijd, waarbij de uitslag van zaterdag bepalend is voor deelname op zondag. Nor maal gesproken gaan voor recurve en compound de 16 beste schut ters door naar de finale, bij bare- bow de beste 8 schutters. In Over loon wordt iedere deelnemer in staat gesteld een finale op zijn eigen niveau te schieten. Zijm belandde zaterdag met 238 punten op de 39ste plaats, Rin kema met 226 punten op de 41ste. Een compleet overzicht van excur sies, rondleidingen en andere toe ristische activiteiten staat in de Vakantiekrant, die op het hele eiland gratis verkrijgbaar is. Zie ook www.texelagenda.nl. Vrijdag 19 juni: 17.00 uur. De Thijsseschool in Den Burg houdt van 17.00 tot 20.00 uur het jaarlijkse schoolfeest. 20.00 uur. Het Texels Vrouwenkoor geeft in samenwerking met blaas- kwintet Blaas Vaak een concert in de NH-kerk in Den Burg. Aanvang 20,00 uur. Entree €8,-. 20.00 uur. Warmoesstraat 45, Den Burg, In KunstHuys Texel begint om 20.00 uur een 'piano-lig-concert'. Voor informatie en reserveren: tel. 06- 13614046 of www.kunsthuystexel.nl. 20.00 uur. Om 20.00 uur begint in dorpshuis 't Skiltje de jaarvergade ring van de dorpscommissie Oude schild. Op de agenda staat onder meer de verbouw van het dorpshuis. Cinema Texel vertoont: Monsters vs. Aliens 3D (13.45), Jonas Brothers 3D (16.15), Coco avant Chanel (19.00), Angels Demons (21.30), NATM 2 (13.30), Star Trek (16.00, 21.45) en Terminator (18.45). Zaterdag 20 juni: 06.30 uur. Wandelaars lopen het rondje Texel. Zij starten tussen 6.30 en 7.00 uur vanuit het wachtlokaal van TESO op 't Horntje. Afstand 60 kilometer. Deelname kost €7,-. 10.00 uur. In De Koog wordt een workshop meditatie gehouden. Voor informatie en aanmelden: Inge Ste venson, tel. 06-29028573, 10.30 uur. Bij paal 17 worden diverse surfactiviteiten voor kinderen van 10 t/m 16 jaar gehouden. Inschnjven vanaf 10.30 uur. 10.30 uur. Van 10.30 tot 14.30 is de eendenkooi gratis toegankelijk. Te bereiken via de onverharde weg bij Dijkmanshuizen, waar de sloot de weg kruist. 11.00 uur Van 11.00 tot 18.00 uur is de vuurtoren bij De Cocksdorp geopend, ledereen die volledig in het rood gekleed gaat, krijgt vandaag gratis toegang. 13.00 uur. Atletiekvereniging Texel viert op de atletiekbaan het 25-jarig jubileum. Er zijn clubkampioenschap pen en de jeugd doet een driekamp 14.00 uur Warmoesstraat 45. Den Burg. In KunstHuys Texel begint om 14.00 uur een 'piano-lig-concert'. Voor informatie en reserveren: tel. 06- 13614046 of www.kunsthuystexel.nl. 16.30 uur. Op de ijsbaan in Den Burg worden van 16.30 tot 21.00 uur de Island Games gehouden. 20.00 uur. Op fort De Schans nabij Oudeschild begint om 20.00 uur de voorstelling 'De doodgraver van Wie- nngen'. Na de pauze het Popkoor van Artex. Entree €7,50. 20.00 uur Om 20.00 uur begint in restaurant Bosch een Zee bij De Koog een 501-dartstoernooi. Deel name gratis. Er wordt gespeeld om een fles Juttertje. Cinema Texel vertoont: Monsters vs. Aliens 3D (13.45), Jonas Brothers 3D (16.15), Coco avant Chanel (19.00), Angels Demons (21.30), NATM 2 (13.30), Star Trek (16.00, 21.45) en Terminator (18.45). Zondag 21 juni: 10.00 uur. Bij evangelistenechtpaar Jan en Paula Brouwer (Haffelderweg 18. Den Burg) begint om 10.00 uur een huissamenkomst. 10.30 uur. Op fort De Schans nabij Oudeschild wordt van 10.30 tot 18.00 uur cultureel festival Midzomerschans gehouden. Toegang €8,50 Meer informatie op www.midzomerschans. nl. 11.00 uur. De Staart. Van 11.00 tot 15.00 uur is in het vogelwachterhuisje bij Waalenburg een boswachter aan wezig met een telescoop. Tal van weidevogels zijn zo goed te bekij ken. 11.00 uur. In Den Burg zijn de winkels geopend van 11.00 tot 16.00 uur. 12.00 uur. Groeneplaats. Op de Groeneplaats in Den Burg begint om 12.00 uur het Indorp-Beachvolleybal- toernooi. 14.00 uur. Warmoesstraat 45, Den Burg. In KunstHuys Texel begint om 14.00 uur een 'piano-lig-concert'. Voor informatie en reserveren: tel 06- 13614046 of www.kunsthuystexel.nl. 14.00 uur. Bij De Worsteltent aan de Smitsweg in de Dennen begint om 14.00 uur een optreden van bigband Miss Jones. De toegang is gratis. Cinema Texel vertoont: Monsters vs. Aliens 3D (13.45), Jonas Brothers 3D (1615), Coco avant Chanel (20.15), Angels Demons (20.00), NATM 2 (13.30) en Terminator Salvation (16.00). Maandag 22 juni: 10.00 uur. Het Eierlandsche Huis. Tijdens de koffie-inloopochtend in De Cocksdorp wordt voorlichting gege ven over de Wet Maatschappelijke Ondersteuning. Toegang vrij. 13.30 uur. Witteweg 3. In de schuren van Axel Lap in Den Hoorn wordt van 13.30 tot 16.00 uur een rommelmarkt gehouden. De opbrengst is voor het onderhoud van het Hoornder kerkje. 19.30 uur. Bndgeclub Groot Slem houdt vanaf 19.30 uur een vrije bridgedrive in dorpshuis De Hof in De Koog. Aanvang 19.30 uur, kosten €2,50 per persoon. 19.00 uur. Op de atletiekbaan in Den Burg begint om 19.00 uur de jaarlijk se bedrijfsestafette Teams bestaan uit vier lopers, die elk 800 meter afleggen. 19.30 uur. Op het dorpsplein in De Koog (en bij slecht weer in de RK- kerk aan de Nikadel) begint om 19.30 uur een concert van fanfarekorps KTF. Toegang gratis. 20.30 uur. In verband met een perso neelsuitje is er vanavond geen scha ken in café De Twaalf Balcken in Den Burg. Cinema Texel vertoont: Angels Demons (20.00) en Coco avant Cha nel (20.15). Dinsdag 23 juni: 14.00 uur. Van 14.00 tot 16.30 uur is er markt bij het Maartenhuis. Verkoop van zelfgemaakte en -geteelde pro ducten, rondleidingen, presentaties en café-terras. Prijs. €5,50. 14,00 uur. Chocolatene Looyer aan de Spinbaan 1a in Den Burg houdt van 14.00 tot 17.30 uur een work shop bonbons maken. Vooraf reser veren. Tel. 313179. 19.00 uur. Op de wielerbaan in Den Burg gaat om 19.00 uur een criterium van start Deelname vanaf 10 jaar. valhelm verplicht. Informatie: www. wvtexel.nl. 20.15 uur. Jannie Pranger (sopraan) en Ineke Cante (piano) geven een concert in de hervormde kerk in Den Burg. Entree gratis (met na afloop een collecte). 21.00 uur. In café De Blauwvinger in De Koog begint om 21.00 uur een veiligheidsoefening. Cinema Texel vertoont: Carmen (19.30) en Angels Demons (20.00). TESO zet soms een extra boot in en verzorgt dan ieder half uur een afvaart, zowel vanuit Den Helder als vanaf Texel. Dat gebeurt vandaag (vrijdag) van 9.30 tot 16 00 uur en zondag van 14.30 tot 20.00 uur. Auto mobilisten moeten vandaag rekening houden met wachttijden van een half uur. Meer informatie over de veer dienst is te verkrijgen via tel. 369600 of website www.teso.nl. ou sans

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 2