Extra zetje stenen Wethouder kreeg te weinig gereedschap 5 j ik mas pe EfgsTF TEXELSE Nog geen dekking subsidie Flora COURANT Stenen vallen in sporthal q HOO EfHjow: rAENSfl; RtiraoH Gobs De wetenschap dat een keten net zo sterk is ais de zwakste schakel deed woensdagavond opgeld op de dominobaan die leerlingen uit klas 1 en 2 van de HAVO in de Burgemeester De Koninghal hadden gebouwd. Het was een prachtige baan met 36 inventieve bouwwerken waar de leerlingen en vooral techniekdo cent Rob Souverein de nodige tijd en energie in hadden gestoken. Elk bouwwerk bevatte losse onderde len die een beweging op gang moest houden. Ze waren onderling verbonden met zo'n driehonderd houten blokken die Texelse bedrij ven hadden geleverd. Zowel de tribune als het podium van de Koninghal zat vol belang stellende ouders en kinderen. Wet houder Marian Merkelbach ver richte de start door een mobieltje te bellen dat op een helling lag. Het apparaat gleed door de trilling naar beneden tegen de eerste steen, waarmee de baan in beweging werd gezet. Dat begon voortvarend en veelbe lovend, maar daarna stokte het. Souverein moest meerdere keren de baan betreden om met extra zetjes de beweging gaande te hou den. De reeks eindigde uiteindelijk met het knappen van ballonnen en het omlaag rollen van een span doek. Souverein reageerde teleurgesteld op de haperingen, maar ontving veel bemoedigde en waarderende woorden voor de geleverde presta tie. Hij had leerlingen de baan en bouwwerken laten maken om de begrippen rotatie en zwaartekracht tastbaar te maken. Volgens hem maakte de hapenn- gen duidelijk dat werkelijk voor 100 procent in de gaten moest worden of alles werkte. Het bevatte ook de wijze les dat de leerlingen afhanke lijk zijn van eikaars inzet om één vloeiend geheel te krijgen. Joop Groeskamp (Texels Belang) en Rikus Kieft (GroenLinks) erkenden in de kwestie Panorma dat de raad wethouder Nico Kik kert (grondgebied) een jaar gele den te weinig gereedschap had meegegeven om de bouw van twee woonhuizen van 230 vier kante meter mogelijk te maken. De coalitiepartijen lieten weten dat de goedkeuring moet worden beschouwd als maatwerk. Ofwel, de bouw die wordt toegestaan geldt alleen voor voormalige jeugdherbergen in het Hogeberg- gebied. De partijen zeiden in het algemeen een keer over regels voor ontstenmg van"het buitenge bied te willen praten. De bedoeling is dat het hoofdge bouw van Panorama straks blijft staan en een kopstaartboerderij wordt. Op de plek van de aan bouw moet een stolpachtige woning komen. Panorama is nu 1000 vierkante meter groot, waar door de bebouwing van het Hoge- berggebied afneemt. De twee keer 230 vierkante meter heeft alleen betrekking op de hoofdgebouwen. Er korpen ook nog bijgebouwen, maar dat onder werp werd tijdens de commissie vergadering doorgeschoven naar een volgende bijeenkomst. Voor dat het tot bouw kan komen, moet de gemeente twee partiële herzie ningen in het bestemmingsplan Buitengebied en het plan Den Burg Centrum toepassen. De eerste is nodig om de bestem ming groepsverblijven en verblijfs- recreatie die op Panorama rust om te zetten in een woonbestem ming. Uit stukken van het college blijkt dat de provincie daar welis waar ontheffing voor moet verle nen, maar dat is niet in strijd met landelijk en provinciaal beleid. De herziening van het plan Den Burg is nodig om de weg vrij te maken voor de verplaatsing van de slaap plaatsen. Marijke Eelman (CDA) refereerde aan het verhaal dat er planmatig nog steeds 140 slaapplaatsen op Panorama rusten, ondanks de verhuizing van 120 bedden naar het hostel aan de Haffelderweg. Als de gemeente die hadden weg gehaald zonder toestemming voor de woningen te geven, hadden Kruger en Witte een schadeclaim kunnen indienen. Volgens Eelman had die rond de €2,5 miljoen (bijna 18 mille per bed) kunnen uitko men. Ze zei geen nieuw probleem geval op de Hogeberg te willen hebben. D66 wil meer starterswoningen Er moeten meer huizen voor starters worden gebouwd. Tege lijkertijd moet er worden gebouwd naar behoefte, in plaats van behoefte te creëren. Dat betoogde Frans Visman (D66) woensdagavond in de ver gadering van de raadscommis sie Welzijn. Visman wees erop dat het aantal 'echte' woningzoekenden veel kleiner is dan de 800 waarop het woningbouwprogramma is geba seerd. Hij las cijfers voor waaruit blijkt dat 156 woningzoekenden op zichzelf willen gaan wonen, 73 wegens een relatiebreuk op zoek zijn en 8 anderen geen vaste ver blijfplaats hebben. 'Alle anderen hebben een dak boven het hoofd en laten een woning achter als ze verhuizen.' Volgens hem worden veel dure woningen gebouwd om projecten als het nieuwe gemeen tehuis te financieren. Wethouder Marian Merkelbach wees Visman erop dat het college vasthoudt aan de Woonvisie, die door de gemeenteraad zelf is vastgesteld. Dat betekent dat tot 2015 zo'n 750 nieuwe woningen worden gebouwd. Keurmerk voor Uitvaartcentrum Uitvaartcentrum Texel mag de komende drie jaar het Keur merk Uitvaartzorg voeren. Mark en Yolanda Pijper zien het keurmerk als een volgende stap in de vernieuwing, na de verbou wing drie jaar geleden. Als gecer tificeerde onderneming houden zij zich aan normen over afspra ken, organisatie, personeel, afhandeling van klachten en onderzoek naar klanttevreden heid. Daarmee omvat het keur merk alle werkzaamheden vanaf de melding van het overlijden tot en met eventuele reacties na de uitvaart. In het hele land zijn er momenteel 83 gecertificeerde uit vaartondernemingen. Gebroken mast De Beursplein uit De Cocksdorp heeft dinsdag een catamaran met een gebroken mast van het water gehaald. De reddingboot was er snel bij, de catamaran lag vlak voor het strand van De Cocksdorp. De cat, met twee mensen aan boord, werd teruggesleept en afgeleverd bij zeilschool De Eilander. Een uur na de alarmering lag de redding boot alweer in het boothuis. De vraag hoe de jaarlijkse bud getsubsidie van €45.000,- voor Schipbreuk- en Juttersmuseum Flora moet worden betaald, blijft vooralsnog onbeantwoord. De raadscommissie Welzijn kwam er woensdagavond niet uit. Er was belangstellend naar de dis cussie uitgekeken. Hoewel in 2001 was afgesproken dat Flora niet voor subsidie in aanmerking kwam (in ruil voor ontsluiting vanaf de Californiëweg en het mogen aan leggen van een groter parkeerter rein), besloot de gemeenteraad in de vergadering van 14 april onver wacht toch de jutters geldelijk tegemoet te komen. Dat was tegen het advies van burgemeester en wethouders in, die aan het acht jaar oude raadsbesluit wilden vast houden. Daarbij vroeg de raad het college met een dekkingsvoorstel te komen Dat gebeurde, zij het dat het college twee voorstellen had: herverdeling van het huidige bud get voor de musea en verhoging van de toeristenbelasting. Tot een echte discussie kwam het niet. 'Ik heb me heel duidelijk tegen subsidie voor de jutters uitgespro ken, zoals we destijds hebben afgesproken. Laat de partijen die vóór hebben gestemd nu zelf maar met een dekkingsvoorstel komen', zei Gerard Weijers (fractie Weijers). Nils Lely (PvdA) en Henny Festen (GroenLinks) gebruikten soortgelij ke bewoordingen. Frans Visman (D66) reageerde met de vaststel ling dat de subsidie in 2010 voor het eerst wordt toegekend en dat de dekking daarom het beste kan worden geregeld in de begroting voor dat jaar. Ook Jos de Wolf (WD) vond het niet nodig haast te maken. Duidelijk was wel dat nie mand veel voelde voor één van de collegevoorstellen. Herverdeling van het huidige museabudget was helemaal voor niemand bespreek baar. Opvallend was de inbreng van Axel Lap (CDA) en Roelie Bakker (Texels Belang). Zonder namen te noemen, mopperde Lap dat zijn partij eigen lijk ook tegen subsidiëring van Flo ra was, maar dat één van zijn fractiegenoten tegen de afspraken in tóch had voorgestemd. Hij doel de op Ben Zegeren. De andere - Marijke Eelman - was op 14 april op vakantie. Ook Bakker toonde zich weinig enthousiast. 'Ik was als enige van de fractie tegen de sub sidie. De anderen willen de discus sie doorschuiven naar de begro tingsvergadering. Ik zal dan óók tegenstemmen.' Torenhoge bezoekersaantallen De geheel gerestaureerde stoomsleper Y8122 uit 1936 is komend weekend in de haven van Oudeschild te bezichtigen. (Foto pas PuUKtm. Wethouder Marian Merkelbach zette de dominobaan in de Burge meester De Koninghal in werking met het bellen van een mobieltje dat door de trilling van een helling gleed en zo de eerste steen in beweging zette. De 36 bouwwerken van de leerlingen uit de eerste en tweede klas van de HAVO waren met stenen onderling verbonden, zodat de beweging van de een naar de andere bouwwerk moest worden doorgegeven. Techniekdocent Rob Souverein bekijkt samen met wethouder Marian Merkelbach het veld, nadat de stenen zijn gevallen. (Foto's Jvoen van Hattum) VRIJDAG 19 JUNI 2009 Bestemmingsplan voor uitbreiding De Waldhoorn Om dorpshuis De Waldhoorn in Den Hoorn te kunnen vergroten, is een nieuw bestemmingsplan nodig. De uitbreiding aan de achterzijde van het bestaande gebouw valt namelijk buiten het nu beschikbare bebouwingsvlak. Het college werkt van harte mee aan het plan, want door de vergroting (in combinatie met renovatie van het bestaande gebouw) kan het dorphuis zijn functie als dorpssteunpunt veel beter waarmaken. De nieuwbouw, in de vorm van een Texelse boerenschuur, past boven dien prachtig in het authentieke dorpsbeeld. Het ontwerp wordt voorgelegd aan de raadscommis sie Grondgebied. Ook de provincie en het waterschap komen eraan te pas. Alzheimer Café Er zijn nog kaarten beschikbaar voor de voorstelling Tafel van twee van Thomas Borgrefe, waarmee het seizoen van het Alzheimer Café wordt afgeslo ten. De voorstelling is in de eerste plaats bedoeld voor mantelzorgers van dementerenden en personeel van de zorginstellingen, maar ook andere geïnteresseerden zijn wel kom. Tafel van Twee belicht de problematiek van een demente rende vrouw en haar echtgenoot. In verband met de te verwachten drukte wijkt het Alzheimer Café deze keer uit naar Question Plaza. De voorstelling begint om 19.30 uur. Toegangskaarten zijn gratis af te halen bij de receptie van De Gol- lards en bij De Buureton. Zeereep zondag officieel open Het wandelpad over de zeereep bij De Koog wordt zondagmid dag officieel en feestelijk in gebruik gesteld. De openings handeling bestaat uit het door knippen van een lint en het hij sen van vlaggen door speciale gasten die bij de voorbereiding van het pad nauw betrokken zijn geweest. Dat gebeurt op de plek waar het pad aansluit op het slag van Opduin, dus aan de zuidkant ter hoogte van paal 191/2. Voor de muzikale omlijsting zorgt de SOS drumband uit De Koog. ledereen is welkom. Een speciale uitnodi ging is gegaan naar de sponsors en naar de mensen die aan de financiering van het pad hebben meegewerkt door het aankopen van een of meer tegels. Hun namen met de nummers van de gesponsorde tegels staan op een bord dat zondag wordt ont huld. Het belooft druk te worden. Enkele honderden genodigden hebben te kennen gegeven dat zij present zullen zijn. Na afloop, omstreeks 17.30 uur is er voor hen feest in paviljoen Noordzee, met medewerking van een dixie- landband. Alle gevers krijgen een certificaat als bewijs van hun steun. Paracentrum Texel werkt mee aan het spektakel door het eerste certificaat te laten bezor gen door een parachutist. (Advertentie) Stoomsleper Y8122 in Oudeschild Samen naar een genezingsdienst Samen naar een genezingsdienst van evangelist Jan Zijlstra in De Levenstroom in Leiderdorp. Texelaars die wel eens zo'n bij eenkomst willen bijwonen, kun nen zich aanmelden bij Gerard Schuiling, zelf een fervent bezoe ker van deze diensten. 'Sinds een paar jaar ga ik geregeld naar Jan Zijlstra. Ik heb al heel veel mensen gezien die ziek naar bin nen en gezond weer naar buiten gingen. Een man van 76, die al sinds zijn derde astma had. Hij ging er hijgend en piepend heen en hardlopend weer weg. En een vrouw met twee tumoren in haar lichaam. Ze kreeg de hand opge legd, waarna in het ziekenhuis bleek dat één van de tumoren was verdwenen. Dat doet Jan Zijlstra niet, dat doet de Here Jezus zelf. Jan geeft het alleen maar door. Ik heb er al zoveel bijzondere dingen meegemaakt, dat ik het zonde vind dat er ik meestal alleen heen ga. Daarnaast hoop ik natuurlijk dat mensen zich tot God bekeren. Want daar gaat het uiteindelijk om. De genezing kun je niet afdwingen, die krijg je er bij cadeau', vertelt Schuiling. De diensten zijn elke eerste en tweede zondag van de maand en beginnen om 19 00 uur. Vnjdag 26 juni is er een dienst in Dordrecht. Bij voldoende deelname reserveert Schuiling het sportvisbootje Het Sop, zodat de Texelaars na afloop nog naar huis kunnen. Gaan er meer mensen mee dan de zestien die op Het Sop passen, dan wordt een hotelkamer geboekt. 'De kos ten worden gedeeld.' Meer infor matie kan worden ingewonnen via tel. 318852. Schuiling is nog op zoek naar vrij willigers die willen helpen het magazine Levensstroom te ver spreiden. In de haven van Oudeschild is komende weekend de geres taureerde stoomsleper Y8122 te bezichtigen. Het schip arri veert zaterdag 20 juni rond het middaguur en vertrekt zondag juni om dezelfde tijd. De Y8122 liep in 1936 van stapel gelopen op de rijkswerf Willems oord in Den Helder en werkte daar vele jaren als sleper, ijsbre- ker en stoomafgiftevaartuig. Het kloppend hart van de bijna 20 meter lange sleper bestaat uit een 2-cilinder compound stoom machine van 115 pk uit 1909. De ketel werd 1976 in omgebouwd van kolen- naar oliestook. De bemanning telt vier koppen. Dankzij vrijwilligers, die hier veer tien jaar aan hebben gewerkt, kon de sleper in oude luister worden hersteld. Het vaartuig maakt op dit moment deel uit van de sche pencollectie van Museumhaven Willemsoord in Den Helder. De stoomketel wordt slechts een paar keer per jaar opgestookt voor een korte vaartocht. Gedurende het verblijf in de haven is de stoomsleper gratis te bezich tigen. -T' j Gemeente Texel Iets verloren of gevonden? Ga naar de gemeente! b*n hel Oom van aangfte txi de poWe. In geva'

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5