3 i-m- m •J 'Hippieboot paart vrij leven aan zakelijk inzicht' Ot VRINDSCHAP Vrijbuiters vieren 25 jaar veerdienst met Vlieland TEXELSE 7 COURANT Men zal weten dat er wat leuks te doen is' Beachvoiieybai op Groenepiaats f JBÈÜS VRIJDAG 19 JUNI 2009 geen imperium op te bouwen. Bij mij gaat het om de gezelligheid van het leven. Streberigheid is mij vreemd. Noem mij eerder speels dan zakelijk', tekenen ze op uit zijn mond. Volgens de auteurs wordt er op Texel vreemd tegen de twee aangekeken. 'Eilanders vinden het een hippieboot. De rode haren van Janka en de Indiase bloesjes bevestigen dat beeld. Vreemde vogels.' Tegelijkertijd, constateren ze, hebben de twee het bedrijfs matig en financieel goed voor elkaar. 'De hippieboot paart het vrije leven aan zakelijk inzicht - een mix die je niet vaak ziet en die ook met vaak 25 jaar lang standhoudt.' Zelf hebben ze erg moeten wennen aan het boek, waaraan Janka als samensteller annex redacteur zelf ook een flinke bijdrage heeft gele verd. 'Het is een beetje rebels geworden. Toen mijn zus de eerste versie had gelezen, was ze een beetje ontdaan. Ik ben helemaal niet meer zo trots op jullie, zei ze. We vinden het zelf ook een beetje overdreven hier en daar. Aan de andere kant is het natuurlijk wel zo, dat Sil precies weet wat-ie wil en dat-ie net zo lang doorgaat tot-ie het voor elkaar heeft. Zelf ben ik ook wel een beetje een vrijbuiter. Ik zit bijvoorbeeld niet bij een onder nemersvereniging. Daar krijg je van anderen te horen hoe je het moet doen en daar word ik alleen maar zenuwachtig van. Ik doe liever wat ik zelf denk dat ik moet doen.' Zeker is dat ze het na 25 jaar De Vriendschap allebei nog steeds uit stekend naar hun zin hebben. Sil: 'Ik houd erg van water, van het dynamische van het Eierlandsche Gat, van de zeehonden. Het gebeurt zo'n vier, vijf keer per jaar dat er te veel water op de Vliehors staat om er aan te leggen. Dat niet alles gaat zoals je wilt, dat vind ik mooi. Dat brengt schoonheid mee, avontuur.' Janka geniet van het contact met de klanten, dat sterk is vergroot sinds ze zelf de kaartverkoop regelt. 'Ik vind het leuk om te kijken hoe ze eruit zien, wat ze doen. En ik hou ervan om in onverwachte situaties een beetje te helpen. Het is wel eens gebeurd dat er een groep met tien fietsen en tenten bleef staan omdat de boot niet ging. Ze waren aan het eilandhop pen en hadden op Vlieland op een camping gereserveerd. Hier had den ze dus niks. In dat soort geval len ga ik een rondje bellen voor slaapplaatsen. Desnoods bied ik ze op ons eigen erf een plek aan. Een beetje extra service, dus.' In het boek staat dat Sil het liefst alleen in zijn hut staat, met de radio aan. Maar dat wil hij graag een beetje nuanceren. 'Ik houd ook van mensen. Als ze naar me toe komen, leg ik graag uit wat ik doe op zo'n schip. Niet zoals in Oudeschild. Ik heb een hekel aan dat getetter. Maar wie het leuk vindt, mag in mijn hut komen.' Janka plaagt: 'Kindertjes vindt Sil wel leuk. Maar als papa er dan achteraan komt en daarna oma... Dan wordt hij niet blij.' Sil: 'Soms staan ze daar alleen maar. Dat niemand iets wil weten. Daar kan ik niet goed tegen. Of dat er wat deining staat en ze zich aan mijn stuurstoel vasthouden. Voor je het weet, trekken ze mij om.' Grijn zend: 'Dan moet je streng zijn.' Vnjbuiters, Rederij De Vriendschap 25 jaar is geschreven door Ineke Noordhoff en Peter de Waard. Jan ka van den Brink tekende voor de samenstelling en de redactie. Anneke Boekhoudt en Mientje Petrus verzorgden de vormgeving. Foto's zijn gemaakt door onder anderen René Pop en Pieter de Vries. Het boek is gedrukt bij Mediabureau Langeveid en de Rooy en telt 96 pagina's en kost €15,-. Joop Rommets n groepje studentes van de kunstacademie, die spontaan de verfkwast amen, had De Vriendschap een zomer lang een ludieke uitstraling. (Fotowt 'VrifbuHefz, Reden/ De Vriendschap 25 l—O Op verzoek van de Texelse Cou rant hield Rick Kager, betrokken bij de organisatie van het In-dorp Beachvolleybal-toernooi, een week lang een weblog bij. Over zijn jarige dochter, een overheer lijke massage, het verschil tus sen Almere en Aalsmeer, strand- zand, zijn geslaagde zoon en een filosofische bril. Het com plete weblog is te lezen via www. texelsecourant.nl. (Vrijdag) Vandaag is mijn dochter jarig, 17 jaar, die prachtmeid, en zit ik het blog te schrijven, terwijl er familie en vrienden binnendruppelen. Gertha heeft prijzen geregeld, het persbericht verzorgd en staat komend weekend de spelersshirts te drukken. Connie buigt zich over de poules van de 20 teams, Peter maakt een update op de website van sponsors en spelers op http:// www.indorpbeachvolleybal.nl en ik ga zo nog een rondje door Den Burg voor prijzen van de loterij en zal overal wat flyers achterlaten. Men zal weten dat er weer wat leuks te doen is in Den Burg! Vorig jaar hoorden we nog dat men er niet van wist, terwijl we op alle eve nementenkalenders en de Kabel krant een aankondiging hadden staan. Wat zal het leuk zijn ais er net als vong jaar veel toeschou wers zijn. Het is ook koopzondag, dus er moet genoeg publiek zijn. (Zaterdag) Een wandeling gemaakt met de honden, waarna Juul mij ophaalde om voor de feesttent te gaan schminken. Geen wind, maar wel een prachtige dag. Het rondje duurde daardoor erg lang, dus dan zitten we ook lang kinderen te schminken. Met Juul afspraken gemaakt voor ons eigen beachvol- leybaltoernooi om te komen schminken. De sfeer was er goed, zomers, zelfs een beetje tropical. De Bigband speelde slepende bluesnummers, met Belinda van Diessen als éen van de zangeres sen. Ik kan er niets aan doen, maar als ik er dan naar luister denk ik alleen maar: Die komt ons komend weekend helpen om de spieren los te kneden met een overheerlijke massage. We moeten nog een par tytent voor haar regelen. Met van die zijflappen, zodat ze iedereen met enige privacy kan masseren. (Zondag) Met een volle tank gingen de provinciaaltjes op pad. Telefoon nummer van de Beach op zak, dat moest goed gaan. En dat ging het. Vooral als je genoeg gespreksstof hebt voor onderweg. Peter wissel de gemakkelijk van onderwerp en radiozender en voor we het wisten stonden we bij de overdekte Beach-hal. Zoals afgesproken lagen de spullen al klaar en waren we inclusief een bakkie koffie bin nen een kwartier weer op de terug reis. Even Gertha scherp gezet door haar te bellen dat we inmid dels in Almere waren, maar niet de Oosteindeweg konden vinden. 'Na Harderwijk moesten we toch links?' Gertha zuchtte even, maar geloof de ons en strompelde naar haar PC, terwijl ze ons erop attendeerde dat we naar Aalsmeer moesten. 'Ja en hoe je nou van Almere naar Aalsmeer moet komen weet ik ook even met', meldde ze nog. Ze stond zoals beloofd de wedstrijd- shirtjes te drukken en we hebben haar niet te lang in deze leugen laten geloven. Na de belofte dat we bij aankomst gezamenlijk koffie zouden doen hebben we opgehan gen. (Maandag) Eric Venneker heeft zoals eer der afgesproken materiaal om het plein een leuk(er) aanzicht te geven en daarnaast is die kerel erg enthousiast over het komende Beachvolleybaltoernooi. Vorig jaar heeft hij door omstandigheden enkel maar mogen kijken, maar nu zie ik de glinstering in zijn ogen als we bespreken dat het zelfs nog wel eens een hele warme dag kan wor den. Hij heeft zin. Kijk dat moeten we hebben, liefst bij alle deelne mers en toeschouwers, dan wordt het een geslaagde dag. (Dinsdag) Prio's... hoofd- en erbij-zaken Een blijvend leerpuntje voor mij. Want zo rustig als ik er gisteren onder was, zo vliegt het me van- De Groenepiaats in Den Burg vormt zondag 21 juni het decor van de tweede editie van het In-dorp Beachvolleybal-toernooi. Om de deelnemers het idee te geven dat ze op een echt strand spelen, wordt zo'n honderd kubieke meter zand op het plein gestort. Aan het evenement, dat om 12.00 uur begint, doen twintig teams mee. Zij spelen volgens de regels van het zaalvolleybal. Publiek is welkom. Tijdens de wedstrijden zorgt DJ Marco van Sarnbeek voor sfeervolle muziek. Er zijn hapjes en drankjes verkrijgbaar en er wordt een verloting met leuke prijzen gehouden. De organisatie is in handen van Wessels Partners Productions, bestaand uit Rick Kager, Connie Joling, Peter Visch en Gertha Wessels. Meer informatie is te vinden op www.indorpbeachvolleybal.nl. daag af en toe allemaal een beetje aan Nog ver dagen en dan is het zo ver. Ik stel me zo voor dat de voorbereidingen dusdanig volledig zijn geweest dat de dag zelf vlek keloos verloopt. Het strandzand wordt met een groot gemak over de keien geschoven door Nico Roeper en de velden zijn in mum van tijd opgebouwd. Zelfs het weer zit ons mee Er wordt in het dorp een gezellige beachvolleybalcom- petitie gespeeld, met lekkere muziek en veel 'kiekers'. De spon- sorvlaggen hangen met grote regelmaat slap langs de mast, want ook de wind laat op een verkoe lend briesje na verstek gaan Maar daar zijn we nog niet... de werkelijkheid ziet er nog even iets anders uit. Er moet nog gewerkt worden, door alle partners' (Woensdag) Lekker hoor, al die aandacht... 'Kan ik zondag helpen?', vroeg mijn zus me net toen wij elkaar feliciteerden, omdat onze beide zoons geslaagd zijn voor hun VMBO-emdexamen. Wat lief toch! Als ik de Texelse Courant open sla, zie ik een item over de 52 bloggers van dit jaar. In het artikel schetst men dat het bij het organiseren vaak een kwestie is van hulp en vrijwilligers of een evenement slaagt. Nou, prijzen wij ons dan even gelukkig! Er is hulp zat! En allerhande ondersteuning wordt ons zelfs gaandeweg spontaan aangeboden! In mijn eerste blog schreef ik al dat 'als iedereen nou doet waar hij goed in is, er vanzelf een pracht festijn ontstaat'. Zo ?al het met alles wel zijn, bedenk ik me dan met een filosofische bril op. De week van... Berna de Boer Berna de Boer is de volgende blogger in de serie De week van... Als havenmeester van Waddenha ven Texel beleeft ze drukke weken. Janka van den Brink stortten zich met het herstel van de veer dienst in een ongewis avontuur, dat 25 jaar later een groot suc ces blijkt, zowel geestelijk als financieel. 'We hebben er een goede boterham aan. Met room boter, lekkere kaas, een tomaatje en dan kunnen we er ook nog een lekker glas wijn bij drinken. We doen alles wat we willen. Maar misschien zijn onze behoef tes niet zo groot', zeggen de twee in het boek Vrijbuiters, Rederij De Vriendschap 25 jaar, dat vanmiddag is gepresen teerd. Heen en weer varen tussen de twee buureilanden is heel gewoon voor de familie Boon, die het Eier landsche Gat sinds vele generaties net zo goed kent als de eigen broekzak. Drie broers van Sils opa voeren op TESO-boot Zeemeeuw, die tot 1962 jarenlang de dienst met Vlieland onderhield. Het besluit om het veer in eer te herstellen, namen Sil en Janka echter vrij resoluut. Haar heimwee lag daar aan ten grondslag. Als verliefde Amsterdamse wilde ze graag bij haar Cocksdorper jutter blijven, maar op de noordpunt van Texel bleek ze maar moeilijk te aarden. 'Die doodstille winter op dat kale erf. Dus we dachten: Als we nou een bootje kopen, dan leggen we die 's winters in Amsterdam. Lek ker in de drukte. We wilden 's zomers wat varen met mensen om het onderhoud te betalen. Zo kwa- Voordat het zo ver was, ging er een lange tijd overheen. Niet alleen om een geschikte boot te vinden, maar ook om die op te knappen, twee steigers te timmeren en de beno digde vergunningen (maar liefst negen stuks) te vergaren. Financi ële hulp en advies kregen ze daar bij van Hans Boom, eigenaar van het dok in Oudeschild, die in het boek ook aan het woord komt. 'Sil en Janka waren dolenthousiast. Het zijn vrije vogels, dat ben ik eigenlijk ook. Maar ze hadden van het zakelijke deel geen kaas gege ten. Middagen hebben we zitten praten. Ze hadden wel centjes voor de boot, maar niet voor een nieuwe gereviseerde motor. Als je wilt gaan varen, komt er wel wat op je af, hoor. Ik heb toen gezegd: Ik help jullie. In het vaarseizoen ga je_ maar betalen.' Het initiatief werd met door ieder een gewaardeerd. Natuurbescher mers waren bang dat de rust in het Waddengebied zou worden ver stoord en ook de bevelvoerders van de Koninklijke Luchtmacht zagen in de weinig gezagsgetrou we Boon een bedreiging, waardoor de militaire oefeningen op de Vlie hors in het gedrang konden komen. Ze gingen gewoon door met hun 25 juli 1984 werd het wel erg bont. Op nog geen zeventig meter van De Vriendschap, met 29 passa giers aan boord, ontplofte een enkele honderden kilo's wegende oefenbom die door een Ameri kaanse Phantom-straaljager was afgeworpen. Sommige passagiers kropen onder de banken van schrik, zo meldden de kranten de volgen de dag. Niet dat Sil zelf nou zo'n paniekzaaier is. Hij vond de oefen- bom "wel meevallen. Een rookpot- je". Maar dat nam niet weg dat het een enorm projectiel was. Als die op De Vriendschap terecht was gekomen, zouden er zeker slacht offers zijn gevallen.' Omdat Boon van zijn route zou zijn afgeweken en daarmee zijn pas sagiers in gevaar had gebracht, werd hem verboden nog langer op de Vliehors aan te leggen. In de zomer van 1985 werd er met geva ren en leek de veerdienst een vroe ge dood gestorven. Een jaar later kwam het toch nog goed. na een bemiddelingspoging van - opnieuw - Hans Boom en een gesprek met onder anderen de burgemeester en enkele kopstukken van de vlieg basis in Leeuwarden. Afgesproken werd dat de steiger zou worden verplaatst naar de westpunt van de zandplaat, waardoor De Vriend den gelaten. En zo komt de lezer van alles te weten over de strijd met wind, water en tij. Over wan delende geulen en zandplaten. Over de noodzaak om steigers te verplaatsen en te verlengen. Over de matrozen Hannes, Mei, John, Kasper, Frans, Gerard en Ceciel. Over de omgang met de klanten. Over het vervoer op de Vliehors - helemaal in het begin verzorgd door de onvoorspelbare Johnny Rouw (die ook wel eens niet kwam opdagen), later door de betrouw bare Maarten Nijman. En over de rolverdeling tussen Sil en Janka, door haar levenspartner en com pagnon plagend 'rietkraagme vrouwtje' genoemd. 'Maar ook hij weet dat de rederij zonder haar organisatietalent niet zo'n succes zou zijn', merken de auteurs op. Aanvankelijk voer Janka nog mee als matroos, sinds vele jaren houdt ze zich vooral bezig met de kaart verkoop, promotie, administratie, vergunningsaanvragen en ander 'papierwerk'. Wat opvalt, is de fascinatie van Noordhoff en De Waard voor de manier waarop de twee in het leven staan. Onder de naam Boon-apar te wijden ze een hoofdstuk aan het vrijgevochten bestaan van Sil, zijn broers en hun voorouders. 'Ik hoef schap minder in de baan van de straaljagers zou terechtkomen. De 'stijfkoppige' majoor Vogt bleek zowaar een aardige man. 'Een keer kwam hij aanlopen. En toen heb ben we een vredeseitje voor hem gebakken', noteerde Van den Brink in haar logboek. Over een kwart eeuw varen tussen Texel en Vlieland valt een hoop te vertellen. Dat ontdekten ook de auteurs van Vrijbuiters. Peter de Waard is verslaggever bij De Volks krant, Ineke Noordhoff freelance journalist en docent aan de univer siteit van Groningen. Van den Bnnk: 'Ineke kenden we al een tijdje. Zij heeft het boek Zee rondom geschreven, over bewoners van de Waddeneilanden, waarvoor ze ook Sil heeft geïnterviewd. Toen ze vorig jaar bij ons was en we het er over hadden dat we al bijna 25 jaar naar Vlieland voeren, zei ze dat ze het leuk vond daar een boekje over te schrijven.' Diverse interviews, die ze zelf soms als een 'kruisverhoor' ervoeren, resulteerden in een fotorijk boek werk, vol anekdotes, waarin zowel beide ondernemers als mensen uit hun omgeving aan het woord wor- Op 23 april 1984 maakte De Vriendschap voor het eerst de overtocht tussen Texel en Vlie land. Initiatiefnemers Sil Boon en men we op het idee om de lijn naar Vlieland weer te openen', vertelt Sil in het boek. oefenbombardementen, waarbij straaljagers met donderend geraas laag over de boot scheerden. 'Op Sil Boon en Janka van den Brink houden van de 'gezelligheid van het leven'. (Foto René Pop)

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 7