Stroom voor alle huizen op Texel' Texe/s landschap niet veranderen' Z&~ s - TEXELSE 12 COURANT Poll: subsidie Flora terugdraaien? 55 Autocross belooft spannend te worden Bi 'Van Elsje krijg je nooit genoeg' Waar is Elsje 'verwekt'? VRIJDAG 26 JUNI 2009 de raad van commissarissen telt de handen bij de stemming Een kleine meerderheid van de deelnemers aan de poll (55 pro cent) Wat vindt U? op de website van de Texelse Courant vindt dat de olifanten en giraffe waarmee de Ark van Noach reclame maakt, moeten worden weggehaald. Onlangs deed politicus Alfred De nieuwe stelling luidt: De raad Schaatsenberg zijn beklag over de doet er goed aan om het besluit reclameobjecten. Die zijn niet toe- over de subsidie van €45.000,- gestaan, maar handhaving in het voor Flora terug te draaien Bent u buitengebied is voorbehouden aan het daar mee eens of niet? (zie ook de provincie, die voor zover bekend Groen-Zwart) tot dusver niet heeft ingegrepen. Petra Schut nader onderzoek Directeur Brendan de Graaf ging tijdens de algemene ledenverga dering van TexelEnergie bij het onderwerp windenergie con creet in op twee typen windmo lens (Enercon E-48 en Hara- kosan) waarmee rekenwerk is verricht. Beide types hebben een ashoogte van zestig meter en behoren daar mee volgens TexelEnergie tot de kleinere soorten. De gemiddelde ashoogte (de plek waar de wieken omheen draaien) is momenteel tachtig meter. Met de Enercon kan volgens De Graaf een opbrengst van tien mil joen kilowattuur stroom per jaar b worden als er vier worden geplaatst. Die opbrengst zou voldoende zijn voor een kwart van alle huizen en vakantiewoningen. Er zou een mil joen euro in een molen geïnves teerd moeten worden. Die kan jaar lijks een kwart miljoen euro opleveren. Met vier Harakosans, een zwaar der type, zou jaarlijks 26 miljoen kilowattuur gewonnen kunnen wor den. 'Daarmee zouden alle huizen van stroom voorzien kunnen wor den.' Texel kent zo'n tienduizend woningen, waarvan eenderde vakantiewoning is. De investering in een Harakosan is meer dan een miljoen euro per stuk en de opbrengst van de vier molens is zo'n €650.000,-. Volgens De Graaf zou in half jaar tot een jaar tijd de C02 die bij de productie van een molen vrijkomt, gecompenseerd kunnen worden. Het is de eerste keer dat Texel Energie zich vóór benutting van windenergie uitspreekt. Dat werd tot nu toe niet gedaan, omdat raad van commissarissen en directie wilden weten of de leden die rich ting zouden steunen. Bij de vorige ledenvergadering stemden de leden ermee in dat TexelEnergie met vertegenwoordi gers uit de toeristische sector zou praten om gezamenlijk gegevens vóór en tegen te verzamelen. Die gesprekken hadden uiteindelijk geen concreet resultaat. Volgens Kieft was dat achteraf bekeken toch te vrijblijvend en is het beter op een gegeven moment met concrete voorstellen voor windenergie te komen. Het initiatief van TexelEnergie om plannen voor windenergie te ontwikkelen, riep tijdens de alge mene ledenvergadering wisse lende reacties op. Adriaan Dijksen van de werkgroep Landschapszorg plaatste kritische kanttekeningen. Op Texel windmo lens plaatsen, draagt volgens hem niets bij om de uitstoot van C02 terug te dringen. 'Dat is symbo lisch voor een probleem van de hele wereld. Je kunt je afvragen of het waard is daarvoor een land schap te veranderen. Het Texels landschap is tweedimensionaal en met molens erbij wordt het driedi mensionaal. Als je het dan over het begrip passend bij het landschap hebt, moetje liggende windmolens realiseren.' Hij wees erop dat in Denemarken de uitstoot van C02 bij elektrici teitscentrales is toegenomen sinds er windmolens staan. 'Die centra les moeten toch op de achtergrond blijven pruttelen voor het geval er een keer geen wind is.' Dijksen zei zich te kunnen vinden in de doel stellingen van de energiecoöpera tie, maar vond dat de plannen voor windenergie zuiver economisch waren onderbouwd en daar had hij moeite mee Gelein Jansen vroeg zich af of TexelEnergie in haar eerste ander half ook tot tweeduizend leden zou zijn gegroeid als meteen over wind energie was gesproken. Directeur Brendan de Graaf zei op zijn kan toor regelmatig mee te maken dat mensen uit zichzelf over windener gie beginnen. Hij liet Dijksen weten dat de winning van windenergie op Texel wereldwijd geen gewicht in de schaal zal leggen om de uit stoot van koolstofdioxide terug te dringen, maar dat veel kleine stap jes een grote zijn. Gastspreker Ronald Bleeker, directeur van Rabobank Noord-Holland Noord, sloot zich daar bij aan. Jacco Dros. die vorig jaar een tijdje interim-directeur van de coöperatie was, brak een lans vóór windener gie. Het zou hem niets verbazen als over vijftig jaar de sloop van windmolenparken wordt tegenge houden met het argument dat het cultuurhistorisch erfgoed is. Voor zitter Albert Huisman van de Kleine Logiesverstrekkers opperde dat de VW-partners TVL, TVO, TESO en de gemeente gezamenlijk een molen zouden moeten aanschaf fen. 'Dan kunnen ze met de opbrengst de promotie van Texel bekostigen.' Vlak voor het tot stemming kwam, kwamen er procedurele vragen. Volgens Dick Drijver en Cees Hoo- gerheide was het niet iedereen van te voren duidelijk geworden dat er gestemd zou worden over de ver dere ontwikkeling van plannen. Voorzitter Rikus Kieft weerlegde dat. Volgens hem was alle leden duidelijk gemaakt met email, brie ven en een advertentie in de krant dat de stukken ter inzage lagen op het kantoor van TexelEnergie en dat ze op de website konden wor den ingezien. Hoogerheide hield vol dat niet iedereen op de hoogte was. Belastingen volgend jaar lager De meeste gemeentelijke belas tingen en rechten gaan ingaand volgend jaar met 1,75 procent omlaag, ondanks de financieel minder gunstige vooruitzichten op de lange termijn. Dat is althans het voorstel dat b en w zullen doen aan de gemeente raad, die daarover op 10 novem ber beslist. Het voornemen tot belastingverla ging blijkt uit de zogeheten kader nota, die dinsdag aan de raad wordt aangeboden. De nota kan worden beschouwd als een voorlo per van de gemeentebegroting, maar heeft betrekking op een lan gere periode: 2010 tot 2013. Vol gens de kadernota zullen de begro tingen voor 2010 en 2011 sluitend zijn. maar voor de jaren daarna wordt een tekort voorzien. Om dat te voorkomen, moeten nadere maatregelen worden genomen. De verslechterde vooruitzichten zijn gebaseerd op de meicirculaire van het ministerie, waaruit blijkt dat Texel tot 2014 een lagere uitkering krijgt uit het gemeentefonds. De belastingverlaging heeft te maken met de inflatie, die aanzien lijk lager uitvalt dan was voorzien. Gerekend was op een inflatie van 4 procent, maar dat wordt 1.25 pro cent in 2009 en 1 procent in 2010. Daarom worden volgend jaar OZB eigenaren- en gebruikersbelasting, toeristenbelasting, woonforensen- belasting, leges, lijkbezorgingrech- ten. marktgelden en precariobelas- ting met 1,75 procent verlaagd. De enige belasting die in 2010 wél omhoog gaat, is het rioolrecht. Dat stijgt met €18,25 van €245,11 naar €263,36. Dat komt doordat het rioolegalisatiefonds (het fonds waaruit alles wordt betaald dat met vernieuwing en onderhoud van de riolering heeft te maken) niet toe reikend is om het gemeentelijke rioleringsplan en de straatreiniging tot 2013 te kunnen uitvoeren. De reinigingsrechten en de parkeerbe lasting blijven, in afwachting van nadere besluitvorming, voorlopig gelijk. Wat betreft het reinigings recht is de nog vast te stellen nota afvalstoffenheffing doorslagge vend. Volgens dezelfde kadernota zal de algemene reserve van de gemeen te worden gebracht op €2.961.713,-, 1 miljoen boven de vastgestelde ondergrens. Een deel van deze reserve wordt gebruikt om de lasten van nieuwe investe ringen te dekken. Binnen enkele weken wordt bekend gemaakt wel ke investeringen het college voor ogen heeft. Nu al staat vast dat niet alle wensen van het verlang lijstje kunnen worden ingewilligd. Er is niet meer dan €345.000,- beschikbaar om de kapitaalslasten van deze nieuwe investeringen te dekken De MAB club houdt zondag 5 juli en zondag 2 augustus auto cross op het circuit nabij het vliegveld in Eierland. Er wordt in vier klassen gereden. De wed strijd kent naast vedettes ook nieuwkomers die hun crossauto kennis laten maken met de hei lige klei van Eierland. In de rodeoklasse verschijnen circa zeventig deelnemers aan de start. Men strijdt in drie manches ver deelt over drie groepen om bij de beste vijfentwintig coureurs te komen. De overige rijders strijden in een herkansing om de laatste vijf finaleplaatsen. Met dertig auto's in de baan belooft de finale een spek takel te worden. Of titelverdediger Otto Goënga aan de start verschijnt, is nog maar de vraag, maar mannen als Simon Koopmans, Jan Zijm, Bart Boom, Bart van der Star en Roy Boeijen zullen in zijn plaats graag de winst pakken. In de 4 cilinder vrije klasse verschij nen dit jaar vier nieuwe rijders aan de start. Deze klasse was een aan tal jaar geleden op sterven na dood, maar leeft nu helemaal op. Er hebben zich zesentwintig rijders ingeschreven. Peter Betsema, Ben Rentenaar en Hans Arnout zullen aan elkaar gewaagd zijn. Ook Joost van Heerwaarden heeft een hoop snelheid en kan het de gevestigde orde behoorlijk lastig maken. Bij de junioren heeft inmiddels een groot aantal rijders de stap gemaakt naar de klasse voor volwassenen. De animo is, met de aanwas van nieuwe deelnemers, rond de veer tig rijders. Spannend wordt het omdat dit de enige klasse is waar het puur op stuurkunst aankomt. Er mag geen contact zijn tussen rijders onderling, gebeurt dit wel, dan volgt de zwarte vlag. Het is afwachten in hoeverre Chris Boer- sen, Pieter Langeveld, Barry Boer- sen en Jeffrey de Smidt het moei lijk krijgen met andere coureurs. Ook in de stockar F1 klasse zal het een spannende strijd worden. Hier verschijnen dit jaar nieuwe namen zoals Maarten Broekman en Ben Jansen. Andere kanshebbers in deze klasse zijn Pascal Spigt, Arjan Koorn, Sander Mantje en Siem Pieter du Porto. De cross begint om 12.00 uur en de laatste finale zal rond 18.00 uur gereden zijn. Entree voor iedereen boven de 16 jaar is €10,-, kinderen tot en met 15 jaar betalen €5,-. Gezinnen met twee betalende vol wassenen mogen één kind gratis meenemen. TexelEnergie stijgt boven 2000 leden Het ledenaantal van TexelEner gie is deze week boven de 2000 gestegen. Er zijn inmiddels 5210 aandelen verkocht en de ener giecoöperatie heeft 1602 aan sluitingen gerealiseerd. Dat maakte directeur Brendan de Graaf bekend tijdens de tweede algemene ledenvergadering in schietsportcentrum Odysseus. De levering van stroom en gas is eveneens stijgende. Op het moment levert TexelEnergie zo'n 6 miljoen kilowattuur per jaar en dat is tegen het eind van het jaar opge lopen naar minstens 8 miljoen. Dat is circa tien procent van de elektri citeitsbehoefte op het eiland. De levering van gas zit op 1,3 mil joen kuub per jaar en dat is zo'n 5 procent van de totale behoefte aan gas. Zowel stroom als gas worden geleverd door de duurzame ener gieleverancier Greenchoice waar TexelEnergie ook de administratie mee deelt. De cijfers werden met applaus ontvangen. Terras voor Inn de Knip Café Inn de Knip van Irene Penha en Janien de Bruijn aan de Naai in Den Hoorn krijgt vergunning voor een terras met maximaal 48 zitplaatsen op het trottoir voor het gebouw. Dat is althans de bedoeling van ben w die mee wil len werken aan de benodigde vrijstellingsprocedure. De vrijstelling is nodig omdat exploitatie van het terras niet over eenstemt met de voorschriften van het bestemmingsplan. Het college meent echter dat een terras past in het streven om de verblijfsfunctie van het dorpsplein te versterken, althans overdag. Alvorens tot medewerking te besluiten, hebben b en w overleg gehad met moge lijke bezwaarden, in dit geval de directe buur, de familie Dik, die zich steeds zeer kritisch heeft opgesteld tegenover het café naast hun huis. Deze mediation (bemid deling) heeft een akkoord opgele verd, volgens de familie zelf 'met hartzeer'. Eric Hercules (links) en Gerben Valkema (rechts), de makers van Elsje, r de presentatie van het stripboek Oenkl 'Elsje vermaakt, shockeert en haalt rebelse streken uit. Maar van Elsje krijg je nooit genoeg.' Dat zei Rob van Bavel, hoofdre dacteur van het stripblad Eppo, bij de presentatie van het boek Oenk! Daarin beleeft stripfiguur Elsje, een creatie van Eric Her cules (scenario) en Gerben Val kema (tekeningen) avonturen met een zeehond. De overhandiging van het eerste exemplaar woensdagmiddag in Ecomare werd bijgewoond door 'grootheden' uit de stripwereld. Het bewijs volgens Hercules dat het stripverhaal springlevend is. Zo zijn de avonturen van Elsje al enige tijd te volgen in regionale dagbla den en sinds kort dus in de Eppo, het stripblad dat aan een tweede leven is begonnen. Elsje staat er met bescheiden weggedrukt in een hoekje, maar beslaat liefst zes pagina's. Het zorgt ervoor dat naast de veertigers die de Eppo uit nostalgie lezen, ook de jongste jeugd zich aangetrokken voelt tot het stripblad. 'Het heeft ons al extra abonnees opgeleverd.' Maar ook ingezonden brieven. 'Van een jonge lezer, die boos is dat Elsje de politie belachelijk heeft gemaakt. Die brief gaan we plaatsen.' Oenkl. het stripboekje waarin Elsje op het strand een zeehond vindt, zou eigenlijk één verhaaltje wor den. Hercules: 'Maar het werd een heel boek. Verhalen over een pijn lijke bevalling heb ik altijd erg over trokken gevonden, maar nu weten we wel beter.' De relatie met Eco mare laat zich makkelijk raden. 'Zeehonden en mensen kunnen best naast elkaar leven', vertelde voorlichter Henriëtte de Waal. Elsje is ook prominent aanwezig in een tentoonstelling over klimaatveran dering. Dat is geen overdosis, want ook al staat ze dagelijks in de krant, wekelijks in een stripblad en nu in een boekje, volgens specia list Van Bavel verveelt Elsje nooit. Waar is Elsje verwekt? Wie het goede antwoord weet op die vraag weet, maakt kans op een stripboek en/of T-shirt van Elsje. Het ant woord is te vinden op de website www.elsje.nl en kan worden gemaild naar redactie@texelsecourant.nl.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 12