Zij aan zij voor werelderfgoed TexelEnergie wil windenergie Partijen maken visie westkant Den Burg Ouderenochtend in zwembad KONSUM Cjroen r£wartjJexeU in het harL. WMO Advies OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12384 VRIJDAG 26 JUNI 2009 De gemeente wil samen met grondeigenaren en belangheb benden in Den Burg West een visie opstellen voor het gebied rondom het PHH-gebouw. Dat moet duidelijk maken op welke wijze het gebied langs de Pont- weg tussen de rotonden Emma- laan en Akenbuurt zich het beste kan ontwikkelen. Bij het overleg zijn onder meer Woontij, de provincie en BPL van Wim Ploeg en Paul Buijsman betrokken. Volgens de gemeente is het noodzakelijk eerst in grote lij nen over de ontwikkeling van het gebied na te denken en pas daarna concrete plannen uit te werken. Naar verwachting moet er tegen het eind van het jaar een visie op tafel liggen. De plannen voor de aanleg van een noordelijke en een zuidelijke paral lelweg naar het PHH-gebouw zijn in afwachting daarvan in de koel kast gezet. Hetzelfde geldt voor de behandeling van de negentien zienswijzen die het college begin dit jaar ontving op de vrijstellings procedure voor de parallelwegen. In afwachting van de visie is de gegrond- of ongegrondverklaring van de zienswijzen opgeschort. Het is de bedoeling dat gekeken wordt naar onder meer de gelei ding van het verkeer, wonen en de komst van zorginstellingen. BPL heeft daar plannen voor en er wordt rekening gehouden met huisves ting van mensen met een verstan delijke handicap. Woontij is in opdracht van De Waerden en 's- Heeren Loo (beiden eigenaar van de Texelse Rede) bezig woonruim te te ontwikkelen. Ideeën om negentien woningen tussen het PHH-gebouw en de Gasthuisstraat te bouwen, moeten eveneens op tafel komen. Een extern bureau toetst in opdracht van de gemeente de plannen voor een definitieve ont sluiting van het PHH-gebouw. Bedoeling is dat er op de westelijk weghelft van de Pontweg twee linksafvakken komen voor aanrij dende brandweerlieden uit het noorden. Voor brandweerlieden uit het zuiden moet er een ventweg van graskeien komen. Vooralsnog ligt er een tijdelijke ontsluiting tus sen de Gasthuisstraat en het PHH- weg. Die mag twee jaar blijven lig gen. Zo'n vijftig 55-plusser brachten donderdag een sportieve ochtend door in zwembad Molenkoog. Inwendig gesterkt door de vooraf gaande koffie en appelgebak met slagroom konden ze kiezen uit diverse (watersporten, als aqua- joggen en baantjeszwemmen. Voor de liefhebbers van 'droge' sportbeoefening had docente Bet- sie Verhoeven een stevige les volksdansen of een potje dynamic tennis in petto. Dynamic tennis is een speciale uitvoenng van het reguliere tennis, met grotere rac kets en zachte ballen, speciaal voor de wat oudere sportbeoefe naar. Voor niet-sporters draaide spelletjesleider Baruch Coutinho bingoballetjes in het rond. Woelmuis Oudeschild Er komt een wandel-, autobus-, en fietspromenade op het industrieter rein. Er komt een puzzelroute voor denderende vrachtwagens. Er komen starterswoningen, die de Skilders zelf gaan ontwerpen. Dat wordt pas mooi. Er komt een nieuwe museumgevel, met een extra hoge windkap voor de molen. Anders staat die zo in de wind. De Skilsloot wordt uitgebag gerd, dat is sinds de Gouden Eeuw niet gebeurd. En het rioolwater moet voortaan helemaal naar de Everstek- oog. Bij RAB mag je binnenkort par keren, en meer. Prachtig allemaal. Maar van Marian Merkelbach moeten al deze plannen samen een super plan worden, dat gedragen wordt Leerlingen van basisscholen vormden in blauwe T-shirts het logo van Unesco. Zo'n 375 kinderen en begeleiders hebben dinsdagmiddag bij de vuurtoren op het strand voor een stunt gezorgd. Zij aan zij liggend vormden ze de tekst Waddensea met daarbij het logo van United Nations Educational, Scientific and Cultural Organisation (UNES CO). Pieter de Vries maakte er vanaf grote hoogte een foto van. De publiciteitsstunt, in gang gezet door de VW, Ecomare en Zilte Zaken, is bedoeld om de rest van de wereld te laten zien dat de Wad denzee wordt toegevoegd aan de lijst met Werelderfgoed. Daarmee wordt het natuurgebied in hetzelfde rijtje geplaatst als bijvoorbeeld de wereldberoemde Dom van Keulen, de Galapagos Eilanden bij Equador en de Victona watervallen in Zim babwe. Een status die als een belangrijke meerwaarde wordt beschouwd en veel extra positieve publiciteit belooft op te leveren. De luchtfoto, gemaakt in opdracht van het ministerie van LNV, werd op het moment dat deze krant ter perse ging nog niet vrijgegeven. De orga nisatie wilde in de media niet voor uitlopen op het besluit van de UNESCO dat morgen in Sevilla wordt genomen. De kinderen, bege leiders en docenten formeerden de letters door op het strand te gaan liggen. Vooraf was een tekening gemaakt en berekend hoeveel kin deren er per letter en het logo nodig waren. Voor de gelegenheid had den alle kinderen blauwe T-shirts aan. Voor de kinderen was het, mede door het aangename weer, vooral een leuk uitstapje. De organi satie deelde lolly's uit om het wach ten aangenamer te maken en lera ren smeerden de kinderen ondertussen in met zonnebrand. Bij de actie werd een enkele kriti sche noot geplaatst. Arco Vonk, visser op de TX25, heeft zijn negen jarige dochter dinsdagmiddag thuis gehouden van school. 'Mijn dochter leen ik niet uit om de besluitvorming voor het werelderfgoed kracht bij te zetten. Ik probeer mijn boterham te verdienen op de Waddenzee en ben bang dat het door de besluitvor ming straks wellicht niet meer mogelijk is.' De Bruinvisschool in Oudeschild en De Akker en de Jacob Daalder Oosterend hebben afgezien van deelname. Dat hoefde ook niet, want de scholen in Den Burg die wél meededen, hadden genoeg leerlingen. 'We hebben geen enkele druk willen uitoefenen', aldus de organisatie, die aangeeft dat de werelderfgoedstatus alleen wordt toegekend als ervoor gezorgd is dat de unieke waarden behouden blijven. 'Bestaande en nieuwe acti viteiten blijven mogelijk zolang ze geen afbreuk doen aan de unieke waarden.' TexelEnergie gaat nader onder zoeken op welke wijze wind energie op Texel kan worden benut. De energiecoöperatie heeft daarvoor tijdens de tweede algemene ledenvergadering groen licht gekregen. Volgens TexelEnergie biedt wind energie de kans om een kwart tot vrijwel alle woningen en vakantie huizen op het eiland van elektrici teit te voorzien. Directeur Brendan de Graaf rekende dat voor aan de hand van praktijkgegevens die windmolens op het vasteland van Noord-Holland hebben opgele verd. Hij wees erop dat Texel één van de beste windgebieden van Nederland is waardoor winning economisch interessant is, dat het gepaard gaat met bestaande tech nieken en dat er een hoge opbrengst te verwachten is. Na discussie tussen voor- en tegenstanders werden er 134 stemmen uitgebracht, waarvan 98 vóór verder onderzoek, 15 blanco en 21 tegen de benutting van wind energie. Voorzitter Rikus Kieft hield de teugels kort. Volgens hem komen er nog voldoende gelegen heden argumenten vóór en tegen windenergie uit te wisselen als het daadwerkelijk tot de aanvraag van vergunningen komt en alle proce dures doorlopen moeten worden. TexelEnergie geeft de voorkeur aan winning op het land. Volgens De Graaf kan Texel op die manier de infrastructuur (netwerk) zelf behe ren. Bij plaatsing van molens op zee zou al snel aangehaakt moeten worden bij de windmolenparken die daar de komende jaren worden gerealiseerd en dan zou de infra structuur bij anderen in handen liggen. Concrete locaties werden niet genoemd. Volgens De Graaf moet uit nader onderzoek blijken welke plekken haalbaar zijn. Op vragen van de leden gaf hij aan dat de haven, waar de verouderde molens van de NUON, staan een interessante plek is. Lees verder op pagina 12. Lezer kan nu zelf oordeel geven over reacties site Maar zelden heeft de redactie zoveel commentaar gehad als op het niveau van bepaalde reacties op de website van de Texelse Cou rant. Menig reactie die kwetsend was, mets met het onderwerp te maken had, laster of smaad bevat te of anderszins niet aan de alge mene voorwaarden voldeed, werd verwijderd, waarop de redactie weer het verwijt kreeg censuur toe te passen. Met ingang van vandaag kan de lezer van de site zelf bepalen welke reacties hem worden getoond. Bovendien kan de lezer zelf een oordeel geven over de reacties. Dit kan door op het icoon met de duim omhoog of naar beneden te klik ken. De lezer kan via de knop Opties voortaan ook zelf instellen tot welk niveau reacties zichtbaar zijn op zijn site. Zo kan bijvoor beeld worden bepaald dat reacties met drie of meer duimen naar beneden, niet zichtbaar zijn. Men moet hiervoor wel inloggen. We hopen hiermee dat het niveau van de reacties meer tot tevreden heid zal stemmen. TEXELSE^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: verkeersschool Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Gemeente Texel WIJZIGING DATUM WMO PRESENTATIE OOSTEREND door het hele dorp. Ai, dat wordt las tig. Ik denk dat het wel eens zou kun nen wezen dat de ene Skiider een andere mening heeft als een ander. En wat ga je dan doen, Marian? Woelmuis Valse facturen Er zijn valse facturen van de BIZ Telefoongids in omloop. De factuur lijkt op een rekening, maar is een aanbieding voor een online tele foongids. De WMO presentatie die op donderdag 2 juli 2009 in het Dorpsservicepunt in Oosterend staat ge pland wordt verplaatst naar donderdag 9 juli 2009. De locatie (dorpshuis de Bijenkorf) en aanvangstijd (10.00 uur) blijven ongewijzigd. Voor meer informatie: Dianne Witvliet (0222) 362 197 TEXELSE^COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg Scouting kreeg j \1 Q f l 'Elsje verveelt vc>~ Jonge Texelse een award, voor **^1 Sxffi nooit', zei Eppo- ELL-^'b.' - -X •- golfers hebben bijna 60 jaar MT uitgever Roi fW,. bij het Texels durende zorg £P van Bavel bij de ri •ÖJf*' jeugd open voor het graf presentatie van i^^r> diverse prijzen van de Engelse -* het stripboek 'n versch''~ zeeverkenners. en gewonnen. De Volmolen heeft een blij vende herinne ring aan de tijd dat er met een vollermolen kle ren werden gevilt. UNESCO: 350 KINDEREN MET BOODSCHAP EN.. 'DANK' WOORD VAN ZEE-FAUNA. Gemeente Texel GioenepUdls 1 Postbus 200 1290 Af Oen Buig

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 1