'Zandkoog onterecht gezien als EHBO-post' Monument voor Volmolen TEXELSE 5 COURANT Raad werkt zich in de nesten wwur.texelsecourant.nl Zesde editie Island Samba W-'ë-vv Monument in Volmolen VRIJDAG 26 JUNI 2009 Texelaars en toeristen zien De Zandkoog geregeld onterecht aan voor een EHBO-post waar je zon der afspraak kunt binnenlopen en waar altijd een arts aanwezig is. 'Dat ligt anders', zegt Ad Waverijn, één van de huisartsen in het medi sche gebouw aan de Pontweg. De artsen zien met het hoogseizoen op komst een toename van het aan tal toensten dat zonder afspraak binnen loopt. Volgens Waverijn is dat onder meer te herleiden naar logies- verstrekkers die hun gasten advise ren naar De Zandkoop te gaan. 'Het is goedbedoeld, maar ze kunnen beter telefonisch een afspraak maken, zodat hun gasten weten wanneer ze terecht kunnen. Dat voorkomt teleurstellingen.' Volgens de huisartsen is het een misverstand De Zandkoog aan te zien voor een medische post zoals die tot en met 2003 in De Koog was gevestigd Daar was tijdens het hoogseizoen 24 uur per dag een arts aanwezig en konden toeristen 24 uur per dag binnenlopen zonder een afspraak te maken. 'De Zandkoog is een reguliere praktijk die groot is doordat er huisartsen samenwerken, maar waar niet altijd een arts aanwe zig is, zeker niet na vijf uur of 's nachts. Het kan dus voorkomen dat je als toerist hier naartoe wordt gestuurd en er dan achter komt dat de huisartsen in De Cocksdorp dienst hebben.' De kans is volgens Waverijn ook groot dat, met uitzon dering van noodgevallen, mensen zonder afspraak moeten wachten op mensen die wel een afspraak hebben. Hij vindt het jammer dat het verschil tussen de Zandkoog en een medische post vaak niet worden gemaakt. De pijn zit hem onder meer in een opmerking van wethouder Marian Merkelbach. Zij antwoordde eerder deze maand op vragen van de WD dat zij geen pogingen meer deed een medische post in De Koog te heropenen, omdat De Zandkoog er nu is. De huisartsen zijn er nog steeds groot voorstander van dat er in het hoogseizoen weer een medische post voor toensten komt. Dat zou voor hen een verlichting in de werk zaamheden betekenen. Een post zoals vroeger met artsen-in-oplei- ding of tropenartsen is met meer mogelijk. 'Er moeten nu altijd gecer tificeerde huisartsen zijn.' Dat zou betekenen dat de Huisartsenorgani satie Kop van Noord-Holland artsen van de overkant op Texel moet laten meedraaien. Volgens Waverijn valt daar over te praten. Onder de Texel se huisartsen is bereidheid als ach- terwacht te fungeren. 'Maar we kun nen niet naast het dagelijks werk in de eigen praktijk nog eens extra diensten draaien.' Voor huisvesting van een medische post die 24 uur per dag geopend is, zou het een optie zijn units te plaat sen op de groenstrook bij het par keerterrein van De Zandkoog. Voor de financiering noemt Waverijn het idee een beroep te doen op de toe- nstenbelasting. 'We hebben in het verleden voorgesteld die met één cent te verhogen. Dan zou je er al zijn, maar zo'n verhoging was niet mogelijk.' De medische post kwam in 2004 ten einde omdat met alle betrokken organisaties er meer geld voor beschikbaar wilde stellen. Komende zomer wordt zowel in De Cocksdorp als bij De Zandkoog een extra arts aangetrokken om te toe loop van toeristen te verwerken. De Volmolen heeft een herinne ring gekregen aan de tijd dat in dat gebied met een vollermolen kleren werden gevilt. Bij de brug tussen de Mars en de nieuw bouwwijk is een monument ont huld met voorwerpen die op de plek van de zeventiende-eeuwse molen zijn gevonden. Het monument, een betonnen put die afgedicht is met een glasplaat waarin een afbeelding van een molen is geëtst, is er gekomen op initiatief van Gelein Jansen. Hij Veldbijeenkomst akkerbouwers Het bestuur van de stichting Prof. Dr. J.M. van Bemmelenhoeve heeft de Texelse akkerbouwers uitgenodigd voor een veldbijeen komst in de Wieringerwaard. Op een proef- en demonstratieveld wintertarwe worden verschillende rassen getoond en wordt aan dacht besteed aan de bestrijding van schimmelziekten en de effec ten van bemesting op het gewas. Ook is een veld met verschillende rassen suikerbieten te beoorde len. Er zijn deskundigen aanwezig om de verschillende objecten toe te lichten. De bijeenkomst wordt gehouden op dinsdag 7 juli vanaf 14.00 uur op het bedrijf van de maatschap Van Woerkom. Waardpolderhoofd- weg 8a. Agrariërs met een spuitli- centie kunnen met een bezoek aan de bijeenkomst een punt voor de licentieverlenging behalen. Bij voldoende belangstelling rijdt een bus vanaf de boot van 13.00 uur. Deelnemers kunnen zich tot 3 juli opgeven bij Theo Hin, tel. 318244. TexelEnergie stijgt boven 2000 leden Het ledenaantal van TexelEner gie is deze week boven de 2000 gestegen. Er zijn inmiddels 5210 aandelen verkocht en de ener giecoöperatie heeft 1602 aan sluitingen gerealiseerd. Dat maakte directeur Brendan de Graaf bekend tijdens de tweede algemene ledenvergadering in schietsportcentrum Odysseus. De levering van stroom en gas is eveneens stijgende. Op het moment levert TexelEnergie zo'n 6 miljoen kilowattuur per jaar en dat is tegen het eind van het jaar opge lopen naar minstens 8 miljoen. Dat is circa tien procent van de elektri citeitsbehoefte op het eiland. De levering van gas zit op 1,3 mil joen kuub per jaar en dat is zo'n 5 procent van de totale behoefte aan gas. Zowel stroom als gas worden geleverd door de duurzame ener gieleverancier Greenchoice waar TexelEnergie ook de administratie mee deelt. De cijfers werden met applaus ontvangen. spoorde op waar de vollermolen moest hebben gestaan en drong er bij de gemeente op aan een henn- nering aan de naamgever van de wijk te maken. De naam vollermolen is afkomstig van het woord voller en dat was iemand die vroeger wol en linnen bewerkte. Met behulp van de molen, die aan het meertje Watercoogh stond (ook wel de verstoven meer tjes genoemd) werd kleding gevilt, zodat die winddicht was. Het vervil ten gebeurde door wol en linnen te vermengen met zeep en volleraarde (vettige klei) en de zaak vervolgens stevig aan te stampen en te plet ten. Het is niet bekend wanneer de molen is gebouwd en gesloopt. Vol gens archiefstukken heeft hij in ieder geval van 1598 tot 1659 bestaan. In 1598 werkten er zeven tot acht knechten. 'Dat was nogal wat voor een eiland waar destijds nog maar 750 huizen stonden', aldus Jansen. Hij wist ook te achterhalen dat de molen in 1624 door Harmen Come- Groen zwart Het kan verkeren in de politiek. Tegenstanders van het dorpsont wikkelingsplan van Oosterend klapten in hun handen toen de incomplete raad het omstreden plan op 14 april wegstemde. Maar het onderwerp was blijkbaar belangrijk genoeg voor de raad om te heroverwegen. Toen de raad een maand later weer voltallig was, kreeg het alsnog groen licht, tot ergernis van de tegenstanders. Diezelfde avond van 14 april dron ken Jan Uitgeest en Henk Brugge van Flora een extra biertje. Ze kre gen van de incomplete raad een onverwachte 'cadeautje' van jaar lijks €45.000.-. Onverwacht, omdat tot die tijd de meerderheid van de raad tegen de subsidie was. Het liep anders door de afwezigheid van tegenstanders Marijke Eelman (CDA) en Henny Festen (GL) en doordat Ben Zegeren (CDA) per vergissing vóór stemde. Die fout maakte op dat moment met uit, want er was toen een meerderheid van acht tegen vijf. Maar wat voor Oosterend gold, gaat ook voor Flora op: als de voltallige raad er nu weer over zou stemmen, zou den acht van de zeven politici tegen de subsidie zijn. Theoretisch gezien kan de raad het besluit over Flora opnieuw in stem ming brengen. Daar is zelfs veel DAGELIJKS TEXELS NIEUWS 'Halve' Hoornder uit Den Burg Alledaags Knip, wordt hij wel een 'halve Hoornder' genoemd. Fotograaf Sinds Jacob Blaauwboer uit Den Pieter de Vries spotte hem tijdens Burg kok is in koffiecafé Inn de privébezigheden. lis Backer voor 1025 Carolusgul- dens aan Albert Ariënszoon werd verkocht. Het monument staat niet precies op de plek van de molen, maar zo'n zestig meter verderop langs de weg. De exacte plek bevindt zich tussen de huizen. Zowel Jansen, Maarten 't Hart als Karei Bakker kwam bij eigen onderzoek nabij die plek uit. 't Hart deed op basis van oude kaarten onderzoek met een loopwiel en Bakker speurde met behulp van GPS. Jansen vond op de betref fende plek veel leusteen, scherven van aarden gebruiksvoorwerpen en pijpenkopjes. Aan de hand van een geel slib dat aan de voorwerpen zat, kon hij vaststellen dat het voorwer pen uit de zeventiende eeuw moes ten zijn. Het monument werd ont worpen door Johan Reydon Hij tekende ook de molen die erop is afgebeeld. Reydon en Jansen ont hulden de herinnering dinsdag samen met wethouder Nico Kikkert (grondgebied) in het bijzijn van bewoners van De Volmolen. 0ÖB. Michael Driessen van de Kolonist en Bay Watch en Mark Röpke van Beachcafé de Buren en Paal 17 organiseren zaterdag 11 juli 2009 Island Samba. 'Island Samba 2009 zonder de inbreng van Roog is geen Island Samba', zeggen de organisatoren over deze zesde editie. Andere artiesen zijn Erick E, Funkerman, Sunnery James&Ryan, Robert Feelgood, voor te zeggen. Zo'n besluit dekt de huidige politieke verhoudingen en Jan Uitgeest heeft in het verle den immers beloofd nooit bij de gemeente te zullen aankloppen? En dan het vraagstuk over het vin den van dekking. Menig onderne mer of particulier die eerst besluit te investeren en daarna kijkt of er geld voor is, wordt genadeloos afgestraft. In de politiek werkt dat anders. Het college van b en w voelde zich door de raad voor het blok gezet en kwam niet verder dan het voorstel het benodigde bedrag dan maar weg te halen bij andere musea. Met uiteraard kri tiek als resultaat. De raadsleden zelf hadden niets beters in huis dan de machteloze suggestie om de kwestie maar vooruit te schuiven naar de begroting van volgend jaar. Waarom déze kwestie dan toch niet teruggedraaid? Heel simpel: de politiek zit er mee in z'n maag en wil na de perikelen in Oosterend niet opnieuw voor schut gaan. En op Flora vinden ze het niet leuk als de vette worst die is voorgehouden weer wordt afgenomen. De vast houdende jutters kennende, zullen de gevolgen van zo'n besluit waar schijnlijk tot in de rechtszaal wor den aangevochten. Al met al heeft de raad zich aardig in de nesten gewerkt, met Flora vooralsnog als lachende derde. Het laatste woord is er vast nog niet over gezegd. Kunstwerk uit dank oud papier Honderd ton per jaar, ofwel 2,5 miljoen kilo oud papier werd ver zameld in de 25 jaar dat de con tainer van de Bruinvisschool op het terrein van RAB in Oudeschild stond. Nu dat wordt bebouwd, is de bak verplaatst naar Amsing. Maar omdat al dat oud papier de school een leuk extraatje oplever- Gelein Jansen, Johan Reydon en wethouder Nico Kikkert (grond gebied) onthulden dinsdag in De Volmolen een monument dat her innert aan de vollermolen die in de zeventiende eeuw in het gebied stond. Het monument bestaat uit een put met daarin Voorlichting WMO Pharos Texel houdt dinsdag 30 juni een voorlichtingsbijeenkomst over de Wet Maatschappelijke Onder steuning in Dorpshuis 't Skiltje. Een medewerker van de gemeente Texel verzorgt de voorlichting van 10.00 uur tot 12.00 uur. Mensen die geen vervoer hebben kunnen contact opnemen met Pharos Texel via tel. 06-57620601 of 06- 20715151. Samenwerking makelaar en VVV De VW en makelaardij Eelman Van Heerwaarden hebben hun websites gekoppeld om te koop staande recreatiehuizen beter aan de man te brengen. Mensen die op de website van de makelaar naar recreatiehuizen zoe ken, kunnen voortaan op de site van de VW terecht komen om een huis boeken. Op die manier kun nen ze testen of een woning ze bevalt. 'Probewonen zoals de Duit sers dat noemen', aldus Van Heer waarden. Mensen die op de site van de VW aan het zoeken zijn, kunnen zien of een vakantiehuis te koop is en meteen doorlinken naar de site van de makelaar. Volgens Van Heer waarden hopen de twee elkaar op die manier te versterken en meer verkeer naar de websites op gang te brengen. Ze vangen geen provi sie van elkaar. 'Het is bedoeld om het eiland te promoten. En als je meer bezoekers naar eikaars web site weet te halen, kom je hoger bij Google te staan.' Geslaagd Bart van Liefland en DJ Miich. Kaarten zijn in de voorverkoop €20,00 te koop bij Fashionstores Kolonist Den Burg en De Koog en Bay watch De Koog, Beachcafé de Buren Paal 17 en via internet op www.easyticket.nl, Aan de kassa kosten de kaarten €22,50. Het begint om 18.00 uur, de mini mum leeftijd is 18 jaar en legiti matie is verplicht. den, wilden de leerlingen dat niet onongemerkt voorbij laten gaan Onder leiding van juf Gerda Lont maakten ze met vereende krach ten een aquarel, dat woensdag werd aangeboden aan directeur Jan Jacob Rab (zie foto). Marinka Plaatsman (23) uit Den Burg slaagde aan de Stenden Hogeschool in Leeuwarden voor de opleiding International Hospita lity Management. Zij woont nu tij delijk op Texel, na een jaar stage in Fort Lauderdale (VS), en probeert werk in haar branche te vinden. Met Zonnebloem naar volksdansen De Texelse afdeling van De Zonne bloem heeft een uitnodiging ontvan gen om zaterdag 11 juli de matinee voorstelling bij te wonen van het Internationaal Volksdansfestival in Schagen. waar dansgroepen uit de hele wereld een optreden verzorgen. Er wordt gedanst in een sporthal. Op het omliggende terrein wordt een folklonstische markt gehouden, waar de bezoekers eveneens een kijkje kunnen nemen. De gezamenlijke reis naar Schagen gaat om 10.30 uur van start bij de garage van Kaczor aan de Keesom- laan in Den Burg. De voorstelling begint om 14.00 uur. Het gezelschap is naar verwachting om 18.00 uur weer terug op Texel. Wie mee wil, kan zich opgeven bij Thea Witte. tel. 314305. Deelname kost €15.-, inclu sief een lunchpakket. Er is plaats voor maximaal 40 deelnemers. (Advertentie) Iets verloren of gevonden? Ga naar de gemeente! Sleutelbos kwijt? Tbs Bevonden? Voortaan gaat u mot vertoren ol gevonden voorwarpen niet meer naar de politie, maar naar de gemeente. Dit geldt ook voor verloren en gevonden Hotsen. Uiteraard blljlt het doen van aangltte bij de politie, in geval van diefstal, noodzakelijk. voorwerpen die Gelein Jansen op de plek van de molen vond (zie inzet). De put is afgedekt met een plaat waarin een molen is geëtst. De put werd gemaakt door Mey- ert Boon uit De Cocksdorp, de plaat door het overkantse bedrijf Tetterode. (Foto's Jemen van HattumI

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5