WA TEXELSE 7 COURANT Tweede bijeenkomst over dijkversterking Aanwonenden verenigen zich Hoornder jutter naar museum Nieuwe onderdelen Hoornder Donderdag Café Quiz in De Pilaar Team Dali wint voetbal op OSG Mishandelaar naar kliniek Concert in doopsgezinde kerk Zonnewagen ziet licht Briljante scholier oud-Texelaar MET VLAG EN WIMPEL u7ww.texeIsecourant.nl De impact van de voorgenomen versterking v polder. VRIJDAG 26 JUNI 2009 Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier (HHN) houdt donderdag 2 juli in Ecomare een inloopbijeenkomst over de voor genomen dijkversterking. 17 kilometer Waddendijk moet wor den verstevigd. Belangstellen den zijn welkom van 17.00 tot 20.00 uur. De meest opvallende ingrepen moeten plaatsvinden in de Prins Hendrikpolder, waarover de plan nenmakers het idee hebben de binnenzijde van de dijk te verstevi gen met een strook van veertig meter breed en twee meter hoog. Ook in Oudeschild staat het nodige te gebeuren. Knelpunt is hier de dijk achter Havenzicht, waar door de achterliggende weg geen ruimte is voor versteviging. Mogelijk dat de doorgaande verkeersweg hier moet verdwijnen. Een aantal betrokkenen gaf tijdens de eerste bijeenkomst op 9 april te kennen gegeven zich onvoldoende vertegenwoordigd te voelen in de adviesgroep voor dit project. HHN gaf hierop ruimte zich te verenigen en een vertegenwoordiger aan te wijzen voor in de adviesgroep. De jutter op het erf van strandvonder Jaap Duinker. (Foto arch Het kunstwerk Jutter, dat sinds de opening van Klifhanger op het erf van strandvonder Jaap Duinker staat, verhuist naar het Maritiem en Jutters Museum in Oudeschild. De maker, Daan de Jong van Naad Artworks, draagt zijn creatie zon dag 28 juni om 12.00 uur met enig ceremonieel over aan een verte genwoordiger van het museum. Met de overhandiging wordt Klif hanger officieel gesloten en beho ren de tentoonstellingen tot het verleden. De geplande voorstelling van het toneelstuk Doggers bank roet gaat wegens omstandigheden niet door. Overigens meldt de organisatie dat enkele kunstwerken in Den Hoorn blijven. Het Boetbeeld van Johan Sietzema, dat op de hoek Water- molenweg-Stolpweg stond, krijgt een plek elders in het dorp, waar de Texelse elementen het natuur lijke afbraakproces mogen voort zetten. En belangstellende boeren kunnen Pneuma van Carola Rom- bouts (op de pier bij de Havensluis aan de Griedijk) als vogelverschrik ker gebruiken. 'De achterblijvende kunstwerken houden de herinne ring levendig en vormen een zicht bare overbrugging naar de vol gende Klifhanger, met Pinksteren 2011', aldus de organisatie, die zegt terug te kijken op een geslaagd evenement. De Stichting Hoornder Donder dagen houdt deze zomer acht markten met diverse nieuwe onderdelen. Hoogtepunt moet de Landbouwdag worden, die 30 juli het zilveren jubileum beleeft. Dankzij een versoepeling van de veterinaire regels belooft de Land- bouwdag een evenement van for maat te worden. Moesten scha penfokkers in voorgaande jaren nog kiezen tussen de Landbouw tentoonstelling in Opmeer en de Landbouwdag, dit jaar kunnen ze aan beide keuringen meedoen. Het ziet er daardoor naar uit dat alle fokkers met hun beste dieren naar Den Hoorn komen. Bovendien worden er ook koeien- keuringen gehouden. 'We moeten de puntjes nog op de i zetten, maar we verwachten minimaal vijftig koeien', vertelt voorzitter Leen Bouthoorn, die al sinds jaar en dag samen met secretaris Christa Bak- ker-Kamminga vele honderden uren in de Landbouwdag inves teert. Ook in andere opzichten wordt het evenement omvangrijker dan gebruikelijk. 'We pakken de paar- denshows wat groter aan en in de tent willen we een expositie van oude foto's en films houden.' Voor het eerst ook is er een avondpro gramma, met het Texels kampi oenschap touwtrekken en het aloude volksspel Strijd om de man en de vrouw. Nieuw zijn het open Texels kampi oenschap boerengolf (op 13 augus tus) en de Hoornder Wandelmara thon (20 augustus). Beide evenementen worden georgani seerd door Cor van Heerwaarden van theater Klif 12, die voor het wandelen routes van 42, 21 en 10 kilometer wil uitzetten door Den Hoorn en (ruime) omgeving. Don derdag 27 augustus is er een ate lierroute. Ook de 'gouwe ouwe' onderdelen zijn niet vergeten. Op 16 juli is er het kampioenschap scharen sche ren en melken, op 23 juli ringste ken en op 6 augustus ringsteken vanaf de solex. De serie begint 9 juli met de Lamsvleesdag, waar het Texelse lamsvlees wordt gepro moot. Hoeveel ondernemers er precies mee doen, staat volgens organisator René Jager van Paal 9 nog niet vast. Maar zeker is wel dat in ieder geval slagerij Goënga en diverse restauranthouders uit Den Hoorn en omgeving de culinaire mogelijkheden van dit vlees zullen presenteren. Elke Hoornder Donderdag (met uit zondering van de Landbouwdag) begint om 14.00 uur met markt. In de Herenstraat verkopen zo'n 35 professionele kraamhouders uit eenlopende zaken als kleding, sie raden en etenswaren, Klif is gere serveerd voor de stoepenmarkt, een vrijmarkt waarop Hoomders tweedehands spullen aan de man kunnen brengen, maar bijvoorbeeld ook hun hobby kunnen presente ren. Het avondprogramma begint steeds om 19.00 uur. De Pub Quiz van Texel wordt vrij dag 3 juli voor de vijfde keer gehou den in Café De Pilaar aan de Kan toorstraat in Den Burg. De hoofdprijs is een weekend Wenen voor twee personen. De Quiz-avond in het café is opge deeld in acht ronden. Vier ronden met elk tien meerkeuzevragen en vier ronden met tien geluidsfrag menten. De vragen worden maan delijks zelf gemaakt en eventueel aan een passend thema gehangen. Eén van de geluidsronden wordt live gespeeld. Deelnemen aan de avond kan solo, met z'n tweeën, in drietal of kwar tet. Deelnemers kunnen zich opge ven aan de bar van het café of via tel. 06-23690243. Op de avond zelf is aanmelden ook nog mogelijk. De quiz start om 21.00 uur, het ver zoek is rond 20.30 uur aanwezig te zijn. Deelname is gratis. Bewoners en agrariërs van de Prins Hendrikpolder en bewoners langs de dijksecties ten Noorden van Oudeschild hebben daar gebruik van gemaakt. Op 26 mei heeft de projectleider de twee groepen bij gepraat over de stand van zaken. Ook heeft de projectleider aan de 'keukentafel' gesproken met bewo ners van de PH-polder. De impact van het versterkingsproject is voor hen het grootst. De mogelijkheid bestaat namelijk dat hun huizen verplaatst worden of moeten ver dwijnen. Dat hangt af van de geko zen oplossing. Inmiddels is een startnotitie opgesteld voor de Wad denzeedijk, waarmee het dagelijks bestuur van HHN dinsdag 23 juni 2009 akkoord is gegaan. De start notitie is tijdens de inloopbijeen komst van 2 juli in te zien. Op deze bijeenkomst worden ook de verschillende 'oplossingsrich tingen' voor de te versterken dijk secties weergegeven en toegelicht door deskundigen. Bewoners kun nen hier met hun vragen en opmer kingen terecht. Vervolgens kunnen zij en andere belanghebbenden inspreken op de startnotitie die tij dens de zomer door de provincie ter inzage wordt gelegd. De twee de helft van het jaar staat in het teken van de milieueffectrapporta ge en de schetsontwerpen van de dijktechnische oplossingen. Het jaarlijkse brugklastoernooi van OSG De Hogeberg, dat don derdag onder ideale weersom standigheden werd gespeeld, was spannender dan ooit Na een zin derende, steeds gelijkopgaande finale wist tenslotte team Dali uit klas 1A na penalty's de beker te veroveren. Er traden zestien teams aan op de sportvelden achter de OSG. De teams waren ingedeeld in De rechtbank in Alkmaar heeft dinsdag besloten dat een 44-jari- ge Texelaar maximaal een jaar in een psychiatrische kliniek moet worden opgenomen. Hij stond terecht wegens mishande ling, maar omdat hij door chronisch hersenletsel ontoerekeningsvatbaar werd verklaard, kon hij daar niet voor worden veroordeeld. De rechtbank besloot de Texelaar wel te veroorde len tot een psychiatrische instelling waar hij een jaar moet worden behandeid en achtte de zes aan klachten van mishandeling bewe zen. De agressieve instelling van de man kan worden verklaard doordat hij in 1991 tijdens een ernstig brom merongeluk hersenletsel opliep. Door dit letsel wordt de man agres sief wanneer spanning hoog oploopt. De Texelaar gaat dan schoppen of slaan en voornamelijk vrouwen en kinderen zijn dan de dupe. Zo kreeg een zesjarig meisje kreeg in maart van dit jaar zonder enige aanleiding een trap tegen haar arm. De man moet nu dus worden opgenomen in een psychiatrische instelling. Pro bleem van de gedwongen opname is echter dat het moeilijk is een kli niek te vinden waar hij terecht kan. Voor een reguliere inrichting is hij te agressief, maar voor een instelling in een gevangenis heeft hij te weinig misdaan. Zijn raadsman Jan Joma gaat tegen het vonnis in hoger beroep. vier kwalificatiegroepen. waarvan na afloop de hekkensluiters het Jong Talent-toernooi afwerkten, de num mers 3 elkaar bestreden in het Run- ner-up-toernooi, de nummers 2 vochten om de titel in het UEFA- toemooi, terwijl de winnaars van de vier poules streden om de Champi- ons-trofee 2009. In de hoofdgroep schakelde Team Dali (klas 1A) aller eerst op het nippertje team Don zo (klas 1B) uit in de halve finale, terwijl De Coole Kickers (klas 1B) hun meerdere moesten erkennen in het uitstekend samenspelende Lewap- karale (klas 1D), waarvan opviel dat de meisjesvoetballers bijzonder moeilijk te kloppen waren. De beker finale tussen Team Dali en Lewapka- rale leverde in de reguliere speeltijd geen winnaar op. De teams hielden elkaar min of meer in evenwicht. Met één goal meer na het nemen van de noodzakelijke penalties veroverde Team Dali uiteindelijk de titel Brug klaskampioen 2009. In het UEFA- toernooi overtroefden de Mega Min- dy's (klas 1D) met uitgekookt spel de Krimmers (klas 1G), terwijl de Run- ner-up-poule op naam kwam van Van der Linde (klas 1 F). Team P.O.E.P. (klas 1C) zegevierde in het hekken sluiters-toernooi. Geslaagd Erika Bordon (viool), Christiaan Poel (hoorn) en Kanako Inoue (piano) geven dinsdag 30 juni een concert in de doopsgezinde kerk in Den Burg. Daarbij brengen ze werk ten gehore van Glazoenov, Suk en Brahms. De Japanse Inoue studeerde eerst in haar vaderland, voordat ze in 2006 naar Nederland kwam. Op dit moment studeert ze fortepiano bij Stanley Hoogland aan het conserva torium in Amsterdam. Ze nam deel aan summeracademies in Italië, Oostenrijk, Japan en Nederland en trad op met diverse orkesten, waar onder het Bratislava Kammermusik Orchestra, het orkest van de Hoge school voor de Kunsten Utrecht en het Haydn Jeugd Strijkorkest. Ook speelde ze voor het programma Spiegelzaal van Radio 4. Bordon komt oorspronkelijk uit Aosta in Ita lië. Ze studeerde viool in Den Haag, Rotterdam en Utrecht en volgde diverse masterclasses. Momenteel zit ze in het derde jaar van het Bachelor of Music aan het conserva torium in Utrecht en volgt ze een tweejarige cursus van het Italiaanse jeugdorkest Orchestra giovanile Itali- ana in Florence. Bordon speelde onder meer bij het Nederlands Jeugdorkest, het Viotta Jeugdorkest en het orkest van het conservatori um in Utrecht. Poel studeerde hoorn aan het conservatorium in Amster dam en volgde diverse masterclas ses. Sinds vorig jaar is hij eerste hoornist bij het trompetterkorps van de koninklijke marechaussee. Eerder speelde hij in de conservatoriumor kesten in Amsterdam en Groningen en dat van de Hochschule für Kün- ste in Bremen. Ook remplaceerde hij bij het Nederlands Promenade Orkest en het Nederlands Theater Orkest. Als docent hoorn werkt hij op diverse muziekscholen, waaron der Artiance in Alkmaar. Het concert in de doopsgezinde kerk begint om 20.15 uur en wordt georganiseerd door de Raad voor het Zomerwerk van de Texelse kerken. De toegang is gratis, maar na afloop wordt gecol lecteerd voor een bijdrage in de kosten. Jacco Boersen bij de Nuna 5 die gisteren is gepresenteerd. (Foto Hans Peter van Vetthovenj Delftste studenten, onder wie Jacco Boersen uit Oudeschild, hebben gisteren de Nuna 5 gepresenteerd. Boersen zorgde voor de bouwte keningen en was verantwoordelijk voor de bouw van de wagen, waar mee veertien studenten van de Technische Universiteit in oktober meedoen aan de Solar Challenge in Australië. Dat is een wedstrijd van drieduizend kilometer voor auto's op zonne-energie. De Nuna 5 weegt 160 kilo en heeft zes vierkante meter zonnepaneel met daarin 2120 zonnecellen, waarin zonlicht wordt omgezet in elektriciteit voor de auto. De wagen bevat een accu waarin energie wordt opgeslagen die in eerste instantie overtollig is, zodat ook bij bewolking kan worden doorgere den. De Solar Challenge start op 25 oktober aan de noordkust in Darwin en eindigt 31 oktober in het zuidelijke Adelaide. Bedoeling is dat de studenten elke dag om 8.00 uur starten en doorgaan tot 17.00 uur waarna een tentenkamp wordt opgeslagen om de nacht door te brengen. De zonnewagens rijden over de openbare weg tussen het overige verkeer door. Jan-Harm Betting uit Vlissingen, die in negentien vakken examen deed voor het gymnasium en gemiddeld een negen als eindcijfer haalde, heeft Texelse wortels. De nu 18-jarige Betting woonde van 1993 tot 1998 in Den Hoorn en leerde lezen en schnjven op de Jan Drijverschool, waar hij de eerste drie klassen volgde. Zijn vader Hendrik Betting was in die periode predikant van de hervormde gemeente Waal-Koog-Den Hoorn. De briljante scholier trok de afgelo pen weken aller aandacht, vertelde zijn verhaal in het televisieprogram ma Knevel S Van den Bnnk en stond afgelopen dinsdag ook op de voorpagina van De Telegraaf (knipsel). Lydia Lap (36) uit Oosterend is aan de Bestuursacademie Nederland geslaagd voor het diploma Burger zaken. afstudeervariant MLO (Medewerker Lokale Overheid, voorheen BABZ). Da Vlisslngse gymnasiast Jan- Harm Betting is op hel Scheldo- mond College In rijn woonplaats schoot gisteren weten. De lonQen i Gemiddeld doen gymnasiasten In on uit Vlissingen DAGELIJKS TEXELS NIEUWS

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 7