op weg naar eind 'Als iemand hulp nodig heeft, geven we dat' Bouw Volmolen Scouting eregast kamp in Londen Engelse zeeverkenners liggen in Texelse aarde TEXELSE 9 COURANTvrijdag26jUNI2009 Op verzoek van de Texelse Cou rant hield Berna de Boer, haven meestervan Waddenhaven Texel, een week lang een weblog bij. Over een hotelkamertje in Hoorn, een Engelsman op de helling, een zoekgeraakte vrouw, fort De Schans en een AED-training. Het complete weblog is te lezen via www.texelsecourant.nl. (Vrijdag) Jeetje, en dan moet je wat over jezelf schrijven. Nu ben ik sinds maart 2008 havenmeester en ik kan nu al zeggen dat ik heel wat leuke, gekke, soms hele aparte dingen heb meegemaakt. Ik heb gisteravond in mijn hotelkamertje in Hoorn al wel het een en ander bedacht, maar net zoals wel meer dingen ben je die ook zomaar weer vergeten. Gisteren met mijn man meegereisd, die voor een cursus een avondje naar Hoorn moest. Dan maak je van de nood een deugd en ga je als vrouw gewoon gezellig mee. Ondertussen de jachthaven(s) van Hoorn even goed bekeken. Ook dat is gewoon iets wat bij je werk hoort, vind ik. Even kijken hoe andere havens het voor elkaar hebben. Nu weet ik natuur lijk wel dat Oudeschild een prach tige jachthaven heeft, het betekent echter niet dat de tijd stilstaat. Je moet vooruit blijven denken en kij ken. Wat kan er beter, wat zou je graag anders zien. (Zaterdag) Je zult het altijd zien, ik ben even weg en een Engelsman pro beert even uit of zijn zeilboot op de helling past. Dat zijn van die tafere len die je liever niet ziet, maar het gebeurt regelmatig. Gelukkig kwam hij zelf weer los en heb ik aan de collega's gevraagd of ze hem even konden helpen met afmeren, opdat hij niet nog meer schade zou krij gen/maken. Alles ligt in de haven. Komt er een man binnen die onze hulp nodig heeft. Wat blijkt, zijn vrouw heeft dementie en hij is haar ergens kwijtgeraakt. Max, mijn col lega, besluit met de man mee te zoeken, terwijl ik de haven afsluit. Na ruim een uur is ze nog steeds niet gevonden en ook de politie zoekt mee. Max en ik overleggen regelmatig en hij besluit nog even door te gaan. totdat hij met de boot mee moet en dan los ik hem af. Ik vind het erg voor die man en ben blij dat we hem tenminste zo kunnen helpen. Het is me zelfs niet duidelijk geworden of hij gast is in onze haven en dat maakt me eigenlijk ook niet uit. Als iemand hulp nodig heeft, dan geven we dat. Ik ben benieuwd hoe dit gaat aflopen. (Zondag) Gisteravond is na drie uur zoeken de vrouw gevonden. Max heeft haar en haar man weer keurig bij de boot afgezet (het waren dus toch gasten van ons). Gelukkig is alles goed afgelopen, je maakt je toch zorgen. Ik heb gisteravond nog even de fiets van die mevrouw opgehaald bij het Amalia-gemaal. Hup fiets in de bus en op weg naar Den Burg voor de Highland Games. Erg gezellig en Oudeschild ging met een aantal mooie bekers naar huis. Heel knap gedaan. Vanmorgen zijn we naar de Schans gegaan, waar we een bootje heb ben die met verschillende artiesten en publiek een rondje vaart. Voor degenen die er nog nooit zijn geweest, het is zeker een aanrader. Leuke voorstellingen en vooral het mooie fort de Schans komt dan echt tot zijn recht. Dat eenvoudige rondje dat we varen met het bootje is net even anders als je de historie van het fort een beetje kent. (Maandag) Maandag is echt een dag van heel veel verschillende klussen. Ik ben alleen, want Max heeft lekker twee dagen vrij. In het hoogseizoen is dit onmogelijk, dus proberen we nu de vrije dagen achter elkaar te plan nen, zodat je er nog wat aan hebt. Een van de vrijwilligers komt van middag en ik ga 's middags altijd even langs bij Jook Nauta. Even de administratie afleveren en wat din gen doorspreken. Meestal ben ik wel met een uurtje terug, maar het kan ook wel wat langer duren, want als we eenmaal aan de praat zijn, dan is dat niet zomaar afgelo pen. We hebben nog een aantal projecten op stapel staan, zoals het nieuwe strandje aan de noord kant van de haven. Een strandje vlakbij is natuurlijk helemaal gewel dig en niet alleen voor onze gasten. Ik weet zeker dat ook de inwoners van Oudeschild er gebruik van zul len maken. Kijk maar naar de ani mo voor ons speelschip. Complete schoolklassen komen er spelen en De zeventien Texelse scouts die de Twickeree in Londen bezochten. Zeventien leden van Scouting wist dat het graf wordt verzorgd den. Hier staan de kinderen er in een Texel waren zaterdag en zondag Voor de herdenking was volop tijd grote kring om heen.' Ook wordt eregast op de Twickeree, een gereserveerd. Naast de uitreiking sterk gehecht aan tradities. 'Scou- driejaarlijks districtskamp in Lon- van de award was er een lunch met ting Nederland salueert nog voor de den van de Scouting Association, nabestaanden en na de sluiting van vlag, maar eigenlijk al met meer. In Hoogtepunt was de overhandi- het kamp kwam een kleine groep Engeland schieten ze in de houding, ging van een speciale award, als samen in de nabijgelegen Saint Mary Het ziet er voor ons misschien een dank voor de vriendschap en de al Church, waar de slachtoffers door beetje overdreven uit, maar ik kan bijna 60 jaar durende zorg voor middel van een plaquette worden me voorstellen dat het veel kinderen het graf van de Engelse omgeko- herdacht. Later werden de Texelaars rust en zekerheid geeft. Ze weten men zeeverkenners. nog uitgenodigd voor een high tea in precies waar ze aan toe zijn.' de tuin van één van de nabestaan- De Texelse delegatie bestond uit 'Een heel bijzondere ervaring', noemt den Ondanks alle verdrietige herin- zeventien mannen en vrouwen in de Nick Slijderink, voorzitter van het neringen was het geen 'zware' bij- leeftijd van vijftien tot vijftig jaar. Dat groepsbestuur van Scouting Texel, eenkomst, vond Slijderink. 'Het er ook zulke jonge scouts mee het bezoek aan Londen. Het dis- speelde zich allemaal af tegen de waren, noemt Slijderink erg belang- trictskamp vond plaats in een groot achtergrond van het kamp. We rijk. 'Daarmee laten we zien dat het park in het zuiden van de Engelse praatten over het drama van zestig doorgaat, dat er weer anderen hoofdstad en werd bezocht door jaar geleden, terwijl we tussen de komen die het graf verzorgen. Het zo'n 1500 kinderen en leiders. 'Bij kinderen doorliepen, die op dat was mooi om te zien dat het die aankomst kwam er al een oudere moment bijvoorbeeld een zeepkis- jongens eerst helemaal niet zoveel vrouw naar ons toe. Ik was vier toen tenrace hielden. Dat hield de sfeer deed, terwijl ze later op de dag het gebeurde, maar ik kan het me zo toch vrij luchtig.' gesprekjes voerden met nabestaan- goed herinneren, zei ze. Ze was De uitreiking vond plaats op de den. Dat je misschien niet zo goed direct in tranen en liep door. Meest tweede dag van het kamp, dat opviel Engels spreekt, is dan niet van indringend was het gesprek met een door de orde en discipline die er belang.'De kosten voorde reis kwa- man die met de sloep zou meegaan, heerste. 'Dat was al vóór het officiële men voor rekening van Scouting maar op het laatste moment was begin. De groepen marcheerden één Texel, de deelnemers zelf en de afgehaakt en door iemand anders voor één het park binnen. Kinderen gastheer. Het was de bedoeling dat vervangen. Hij was heel emotioneel, moesten soms wel een half uur elk een derde deel zou betalen, maar Ik hoor eigenlijk in dat graf, zei hij wachten voordat het zo ver was. Ze de Engelsen werden verrast met tegen me. Die man wordt al zijn hele bleven rustig zitten, te praten of een opvallend veel giften. 'Er is heel veel leven lang achtervolgd door dat spelletje te doen. Later zag je ook geld ingezameld. Dat was niet alleen ongeluk. Voor hem was het heel dat als er iets te eten of drinken werd afkomstig van mensen van de scou- belangrijk dat wij er waren en dat hij uitgedeeld, ze meteen een rij vorm- ting zelf. maar ook van de Rotary en picknicken. Ook het kleintje van Gert (de gele zandbak) is erg in trek bij de kleintjes. (Woensdag) In het jaar dat ik nu voor de haven werk, heb ik al zo veel mensen ontmoet. De een komt iedere maand een keer, de ander zie ik twee keer in een seizoen. Het blijft leuk als mensen weer blij zijn om op Texel te kunnen zijn. Sommigen verontschuldigen zich als ze een tijdje niet zijn geweest. Gisteren werd ik aangeschoten door men sen die altijd een paar weken bij ons verblijven en die zoals ze het zelf zeggen het mooie weer komen brengen. Wat mij betreft mogen ze vaker komen want ze hadden inderdaad prachtig weer meege nomen! De collega's konden zich gisteren met het mooie weer dan ook buiten vermaken met de oefen pop voor de AED-training. Ik had de gezichten wel eens willen zien van toevallige voorbijgangers die zich vast hebben afgevraagd wat dat stel aan het doen was! (Donderdag) Ik heb enige bewondenng voor werkende vrouwen die alles voor elkaar hebben, schoon huis, alles op orde. Bij ons kan het soms lijken alsof er een kleine bom is ontploft. Vooral als het druk is op de haven kom ik thuis nergens meer aan toe. Ik neem dit voor lief. maar vraag me af hoe anderen dat hebben. De week van... Aart Slegh Aart Slegh is de volgende blogger in de serie De week van... Hij is betrokken bij de organisatie van het festival Sommeltjespop, dat zaterdag 4 juli in De Waal wordt gehouden. De laatste acht huizen van de achttien twee-onder-éénkappers aan de Vuurvlinder in De Volmo len zijn naar verwachting eind dit jaar klaar. Dat zei wethouder Nico Kikkert (grondgebied) dins dag bij de officiële oplevering van de eerste tien huizen. Van de laatste acht staan nog vier huizen te koop. Een daarvan is van projectontwikkelaar USP Vastgoed, de andere drie zijn van projectont wikkelaar De Peyler, USP en Stich ting Woontij die samen de combi natie UPS vormen. Hoewel niet verkocht worden de huizen voor eigen risico tegelijk met de rest gebouwd. De verwachting is dat ze makkelijker worden verkocht als belangstellenden ze concreet kun nen bezichtigen. De acht woningen zijn vrijwel de laatste huizen die in de Volmolen worden gebouwd. Er resteren nu nog twee kavels voor vrije sector, één bij de ingang van de Volmolen aan de Kadijksweg en één in de hoek van de Kadijksweg en de Hal- lerweg. De laatste kavel is volgens projectmanager Ronald Tool van USP zo goed als verkocht. Er lig gen ook nog 24 appartementen voor jongeren in het verschiet, maar die kunnen pas afgemaakt worden als de OSG volgend jaar vertrekt uit het appartementenge bouw Atalanta. Tool zegt tevreden te zijn over de verkoop van huizen 'De afgelopen drie jaar zijn er in totaal 127 wonin gen gebouwd en er hoeven nog maar vijf huizen te worden ver kocht.' Volgens de gemeente is het merendeel van de twee-onder-één kappers verkocht aan Texelaars of mensen die voor werk naar het eiland verhuisden. De bewoners van de tien opgeleverde huizen kregen een vlaggenmast met vlag cadeau. Kikkert liet weten dat de vervan ging van de bouwstraat in de Vuur vlinder pas plaatsvindt als de OSG vertrokken is. Dat leverde gemor op onder bewoners, omdat zij daardoor langer in de rommel zit ten. De Luzernevlmder krijgt eind dit jaar een definitieve weg. Kikkert liet weten dat de tijdelijke brug die de Volmolen bij de Middelton met de Mars verbindt eveneens eind dit jaar door een definitief exemplaar wordt vervangen. Oe Diabetes Risicotest Zingende Zeeman in Zeemanskerk Een gelegenheidskoor met de naam De Zingende Zeeman treedt in juli en augustus iedere dinsdag op in het Zeemanskerkje in Oude schild. Het repertoire is in vergelij king met vorig jaar flink uitgebreid. Naast zeemansliederen en Bijbelse en andere traditionele liederen wordt ook nieuw materiaal gezon gen. Het optreden begint steeds om 14.00 uur. Het koor staat onder leiding van Rinus Kuiper alias zee admiraal Cornelis Tromp, de bege leiding is in handen van accordeo nist Jan Bakker. Op de Algemene Begraafplaats in Den Burg liggen zes stoffelijke overschotten van Engelse zee verkenners, maar er kwamen in totaal tien om. De tragedie speel de zich af in augustus 1950, toen de jongens en mannen in een sloep van Londen door de Theems en Het Kanaal naar Calais en terug zouden varen. Het was een tocht die wel vaker door scouts werd gemaakt. Hoe wel de roei- annex zeilboot maar klein was (circa 8 bij 1,5 meter) ging het om een zeewaardig type, waarmee in vroeger tijden op wal vissen werd gejaagd en dat in 1942 speciaal voor de Canadese marine was gebouwd. De bemanning bestond uit zes senior sea scouts van tussen de 16 en 18 jaar oud, twee leiders, een gast (de districts- commissans) en groepsleider John Weedon, een ervaren zeeman, die tijdens de oorlog bij de Royal Navy had gediend en het zeegebied op zijn duimpje kende. Het tiental vertrok op 11 augustus en arriveerde vijf dagen later in goede gezondheid in Calais. Na er een paar dagen te hebben doorge bracht. bezochten twee beman ningsleden op 19 augustus het havenkantoor voor het weerbe richt. Omdat daar niemand de Engelse taal machtig was, werd in het Frans gesproken. Tijdens het officiële onderzoek werd later ver klaard dat de havenmeester had gezegd dat het weer te ongunstig was om uit te varen. Mogelijk dat de Engelsen dit niet hebben begre pen, want even nadat de schipper een ansichtkaart aan zijn vrouw op de bus had gedaan, zagen de medewerkers van het havenkan toor dat de Wangle III toch de haven verliet. Het was de laatste keer dat de boot en de opvarenden werden gezien. Na lange zoektochten door tal van hulpverlenende instanties liet de scouting op 26 augustus een pers bericht uitgaan met de mededeling dat er geen hoop meer was. Of de sloep was overweldigd door de golven of was overvaren door een schip, was onduidelijk, maar dat er nog overlevenden zouden worden gevonden, werd uitgesloten geacht. Op 10 september werd een her denkingsdienst gehouden, vier dagen later werden op Texel (bij paal 11 en paal 8) de lijken van twee zeeverkenners gevonden, later geïdentificeerd als William Woods (16) en William Towndrew (18). Op het strand van Terschelling werd Maurice Percival (16) gevon den. In de Duitse Bocht, tussen Helgoland en de Duitse kust, ber den de ronddnjvende lichamen van groepsleider John Weedon, Peter Frederick White (17) en Brian Peters (17) geborgen. De lichamen van de anderen zijn nooit terugge vonden. De op Texel aangespoelde licha men werden begraven op de Alge mene Begraafplaats te Den Brug. Twee maanden later, op woensdag 15 november, werden ook de op Terschelling en in de Duitse Bocht gevonden stoffelijke resten daar ter aarde besteld. Dat gebeurde na een rouwdienst in de doopsgezin de kerk in Den Burg, geleid door een in West-Duitsland gelegerde Engelse veldprediker, volgens de liturgie van de Anglicaanse kerk. De vier baren, bedekt met de Britse vlag, werden naar de begraafplaats gedragen door Texelse burgers. Een honderdtal Nederlandse wel pen, verkenners, voortrekkers, Subsidie voor mantelzorg B en w trekken ruim €26.487,- uit voor ondersteuning van de mantelzorg. Daarmee wordt mogelijk gemaakt dat mensen die de vrijwillige zorg hebben over een gehandicapte part ner of andere relatie af en toe vrijaf krijgen. Een ingehuurde kracht neemt dan de zorg over. Het bedrag gaat in de vorm van subsidie naar de Man telzorgmakelaar. Vrijwillige Thuiszorg Humamtas, collectieve preventie GGZ, VT-overleg en RCO De Hoofd zaak. De kosten worden gedekt uit het budget waarover de gemeente beschikt op grond van de Wet Maat schappelijke Ondersteuning (WMO). leidsters en leiders vormden een erewacht. Bij de uitvaart waren diverse spre kers, onder wie burgemeester De Koning, die namens de Texelse bevolking een krans legde. Eén van de kopstukken van de Vereni ging de Nederlandse Padvinders (NPV) zei: 'De Hollandse Verken ners kunnen niet veel doen, maar ik verzeker u dat wij het ons als een grote eer rekenen de verzorging van de graven op ons te mogen nemen.' Hij hield woord Was de zorg aanvankelijk in handen van De Jutters uit Den Helder, na 1950 nam de Texelse Jeroen Groep (later Scouting Texel) deze taak over. (Bron: www.scoutingtexel.nl) andere organisaties en ook van par ticulieren. De bedragen liepen uiteen van 20 tot 1000 euro. Dat geeft wel aan hoe het wordt gewaardeerd wat wij doen.' De waardering blijkt ook uit de uitno diging om ook de volgende Twicke ree. over drie jaar, bij te wonen. Slij derink: 'Ik voel er veel voor daar op in te gaan. Op die manier blijven we de geschiedenis doorgeven aan onze jeugd.' Peter Nichol, plaatsvervangend hoofd van Scouting Engeland (rechts), reikt de award uit aan Nick Slijderink, voorzitter van het groepsbestuur van Scouting Texel.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 9