'Pauze sloeg ik soms Subsidie panelen over voor de telefoon' boeren natuurli j geven Kieu aan het landschap? Vroon in bad op dorpsplein Strandkunst van zeerommel Texel krijgt geld uit samenwerking schuren gevraagd agrifirm TEXELSE 5 COURANT Gezicht aankoopcentrale met pensioen Ze had al meermalen geroepen dat het haar grote wens was en vrijdag kwam hij uit. Veronica van Beek mocht in een badkuip op het dorpsplein in De Koog zitten. Niet zomaar, maar als vos bij de vossenjacht voor de Lubertischool. De feestcommissie had bedacht dat dat spel weer eens gehouden kon worden op de laatste school dag. Van Beek, overblijfmoeder op de Koger school, liet zich daarna de kans om functioneel en legitiem in bad te gaan op het plein niet ontnemen. 'Dit is al mijn grote wens sinds de reclame waarin Joop Braakhekke in een bubbelbad zit en reclame voor Bros maakt', vertelt ze lachend Water, bad en aanverwante bad- versierselen waren via een paar dorpsgenoten snel geregeld, waar na Van Beek haar wens in vervul ling zag gaan. De badsessie leidde wel tot enige verbaasde blikken van toeristen die voorbij kuierden in de Dorps straat. DINSDAG 7 JULI 2009 Record rijden Opel Calibra Randy Velt uit Den Burg heeft in Duitsland meegedaan aan een recordpoging om met zoveel mogelijk Opel Calibra's achter elkaar te rijden. Dat gebeurde tijdens een Europese bijeenkomst van Opel Calibra-rij- ders in de buurt van Hannover. In totaal reden 151 Calibra's zeven kilometer achter elkaar. Een notaris en medewerkers van het Guinness Book of Records waren aanwezig om de verrichtingen vast te leggen. 'Het is voor 99 procent zeker dat het gelukt is', aldus Velt die samen met zijn vriendin aan de recordpo ging meedeed. Dorpswacht weer elke nacht actief Om toezicht te houden op de openbare orde in het uitgaans gebied is de dorpswacht in De Koog sinds vrijdag 3 juli elke nacht tussen 23.00 en 5.00 uur actief. De gemeente wijst er op dat het in verband met de openbare orde verstandig is losse voorwerpen 's avonds binnen te zetten en ook de vuilcontainers pas 's morgens bui ten te zetten. Horecabedrijven wordt op het hart gedrukt te waken voor geluidsoverlast, zeker na 23.00 uur en te voorkomen dat glaswerk mee naar buiten wordt genomen. Terrassen dienen om 2.00 uur te sluiten, het verstrekken van drank en etenswaren stopt om 2.30 uur. Om 3.00 uur dient het publiek het bedrijf verlaten te hebben. In de nacht van zaterdag op zondag is dit een uur later en sluiten de bedrijven om 4.00 uur. Eetbedrijven zonder drank- en horecavergunning mogen met ont heffing tot 2.30 uur open blijven (tot 3.30 uur in nacht van zaterdag op zondag). Politie en gemeente houden toe zicht op naleving van deze regels. Bewoners en deelnemers van het Maartenhuis bouwen een kunstwerk op het strand bij Westerslag. Bewoners en deelnemers van het Maartenhuis, de leef- en werkge meenschap voor mensen met een verstandelijke handicap, hebben vrijdag op het strand bij paal 15 een kunstwerk gemaakt van rom mel uit zee. De groep trok met twee wagens langs het strand om Kinderen van de Lubertischool meldden zich op het dorpsplein van De Koog bij een badderende Veronica van Beek. (Fcto Jenxn de rotzooi te ruimen en te verza- vmH'ttum) melen. In de buurt van de strand- bewakingspost van de badmees ters werd het materiaal uitgestald, waarna onder aanvoering van Joop Moerbeek, Kees en Janny Vlaming en Sandor Mantje een kunstwerk werd gebouwd. De laatsten zorgden ook voor het vervoer over het strand. Strandex- ploitant Jur Schuiringa hielp mee met zijn trekker een rolstoelgebon den bewoner op het strand te krij gen. Jan Frans Haveman mocht het kunstwerk voorzien van een bord waarop de oorsprong is beschreven en de sponsors wor den vermeld. De rotzooi die over bleef, verdween in de vuilnisbak ken op het strand. De badmeesters beloofden een oogje te houden op het kunstwerk. De telefoon aan het oor was een vertrouwd gezicht bij Jan Keesom die vrijdag met pensioen ging. (Foto Jeroen ven Helium) Texel heeft €35.000,- teruggekre gen van het samenwerkingsver band De Waddeneilanden. Het geld is in de algemene reserve gestort. Het samenwerkingsverband hield vorig jaar €95.000,- over en daar van is volgens de financiële ver deelsleutel 38 procent voor Texel bestemd. De gemeente kent dit jaar eveneens een meevallertje in de samenwerking. Er hoeft geen €150.000,- te worden bijgedragen aan de samenwerking, maar €125.000,-. Dat geld is bestemd voor de zoge heten klassieke OOW-taken ofwel samenwerking op het gebied van Waddenzee, Natura 2000, de Kaderrichtlijn Water, ruimtelijk beleid, kustverdediging, duurzame energie en het Regionaal College Waddenzee. Op dat gebied trek ken Texel en de Friese Waddenei landen nog samen op totdat Texel eind dit jaar uit het samenwer kingsverband stapt. Het geld is grotendeels bestemd voor het in Harlingen gevestigde secretariaat van VAST (het eigen samenwer kingsverband van de Friese eilan den) dat ook voor Texel werkt. Volgens Frans Visman, één van de vijf Texelse leden van de Eilander Raad, zijn de kosten lager uitge pakt door verschuivingen van bud getten. Bovendien heeft VAST (Vlieland, Ameland, Schiermonnik oog en Terschelling) een eigen budget waarin taken zijn onderge bracht. In 2010 maakt Texel geen deel meer uit van het samenwer kingsverband maar wordt conform afspraak nog één jaar meebetaald. Dan gaat om €130.000,-. In 2011 moeten Texel en Friese eilanden financieel van elkaar af zijn, al is het wel de bedoeling dat er een vorm van samenwerking blijft. Jan Keesom uit Den Burg was jarenlang hét gezicht van de aan koopcentrale van Agrifirm. Hij was het aanspreekpunt voor veel boe ren en de regelaar achter de schermen. Vrijdag ging hij na 33 jaar met pensioen. Daar stond hij in de winkel, klaar om zijn allereerste klant te ontvangen. Het werd Aad Boerhorst die merk- blokken voor zijn rammen moest hebben. Een vragende blik in de ogen van Jan Keesom die geen idee had waar die dingen lagen. 'Maar jij werkt hier toch', reageerde Boer horst op de vraag van Keesom waar hij moest zoeken om hem vervol gens te wijzen waar de stempelblok- ken lagen. 'Hij was mijn allereerste klant en dat zal ik nooit vergeten', vertelt Keesom met een smakelijke lach. Hij begon in 1976 op 27-jarige leef tijd in de winkel van de aankoopcen trale aan de Waalderstraat, nadat hij vanaf zijn 15de als matroos had gevaren bij Wagenborg en de Koninklijke Nederlandse Stoomboot Maatschappij. 'Dat was een prach tige tijd, ik heb 116 landen gezien, maar ik had verkering gekregen en ik wilde ook eens zien hoe het me op het vasteland zou bevallen.' Hij werkte een paar maanden bij Bosch en Zee van de familie Schoonhoven en daarna kon hij onder leiding van Cor van IJsseldijk in de winkel aan de slag. 'Voordat ik ging varen, had ik al twee jaar op de Mennohoeve van Kees Bakker gewerkt, dus ik kwam niet in een onbekende wereld terecht.' In 1986 geraakte Keesom naar de expeditie van de aankoopcentrale waar hij verantwoordelijk werd voor het transport van goederen van en naar de boerderijen. 'Dat was veel plannen, want je liet vrachtwagens niet leeg terug rijden. In die tijd werkte er nog 23 man bij de aan koopcentrale, maar dat aantal liep van lieverlee terug nadat de centrale in 1990 was opgegaan in Cavo Latu- co en in 2002 in Agrifirm. Twee jaar later verhuisde de centrale van de Waalderstraat naar het Meijertebos. Nu werken naast Keesom alleen Nico Kikkert, Johan Hin en Cees Vermüe (aardappelbewaarplaats) nog bij de centrale. Keesom denkt met plezier terug aan de tijd dat veel regelwerk via de cen trale verliep. 'De boeren belden vaak tijdens de koffiepauze of vlak voor of na de middag voor bestellingen. Ik nam dan vaak maar geen pauze, zodat je altijd de telefoon kon aan nemen. Daarna was het briefjes op de bureaus van de vertegenwoordi gers leggen, zodat iedereen weer op pad kon. Maar dat was nog in de tijd dat er geen mobiele telefoons waren.' Met de toenemende schaalvergro ting in de agrarische sector is de rol van de aankoopcentrale in de loop der jaren kleiner geworden. De bestellingen worden over het alge meen groter, waardoor het lucratie ver wordt die rechtstreeks bij Agri firm in Meppel te plaatsen. Keesom: 'De tijd dat er een paar zakken kunstmest moesten worden gele verd, is voorbij. Dat gaat nu in ton nen tegelijk. We hebben er de afge lopen maanden bij de boeren ook al op aangedrongen dat zij voor bestel lingen onder de 400 kilo naar de winkel gaan en daarboven meteen naar Meppel bellen. Dan hebben ze het de volgende dag in huis en het is goedkoper dan wanneer het via de aankoopcentrale gaat. Wij hebben hier nog wel wat liggen, maar dat is meer voor boeren die nog snel even wat extra's nodig hebben.' Keesom ziet die ontwikkelingen ove rigens niet met lede ogen aan. 'Op expeditie en transport kun je goed geld besparen. Het is beter wanneer alles vanuit één punt komt, dan wan neer je met dertig aankoopcentrales zit waar overal kleine beetjes blijven liggen die niet verkocht worden. Dat zijn bij elkaar al snel een paar vracht wagens.' Hij wijst erop dat de aan koopcentrale op Texel wel een bij zondere positie binnen Agrifirm heeft, omdat er voor de boeren niet direct alternatieven in de buurt zijn. Keesom wordt niet opgevolgd door een ander. De aankoopcentrale is voortaan alleen nog 's morgens geopend. Keesom had vrijdag zijn afscheids receptie, maar is de komende tijd nog wel aanwezig aan het Meijerte bos. Hij valt tijdelijk in en in augustus helpt hij mee bij de verwerking van de graanoogst. Daarna gaat het doek definitief dicht. 'Dan stop ik ook als secretaris van de perso neelsvereniging van Agrifirm en als voorzittervan budovereniging Shima. Volgend jaar wil ik iets anders gaan doen. Ik heb met veel plezier in de agrarische sector gewerkt, maar dan wil ik het liefst iets compleet anders gaan doen.' TexelEnergie heeft subsidie aan gevraagd bij het Rijk om zonne panelen te plaatsen op de daken van boerenschuren. De energiecoöperatie is al een tijd je bezig met dat project en enige tijd geleden deed zich een moge lijkheid voor subsidie aan te vra gen, waardoor de aanleg van zon nepanelen op boerenschuren rendabel kan worden. TexelEnergie heeft 25 bedrijven met schuren, waarvan de meesten in de agrarische sector, bereid gevonden zonnepanelen te instal leren. De hoeveelheid panelen is volgens directeur Brendan de Graaf afhankelijk van de sterkte van hun stroomaansluitingen. 'Want die moet het wel aankunnen om de energie te verwerken. Maar de meeste bedrijven hebben gelukkig een zware aansluiting.' Naar verwachting wordt binnenkort bekend of de aanvraag is toegewe zen. Of het lukt is vooralsnog de vraag, omdat de subsidiemogelijk heid in een mum van tijd was over- tekend, 'Maar we hopen het door gaat', aldus De Graaf, 'want er zou een goed signaal vanuit gaan als er panelen op de daken komen te lig gen.' Op het gebied van de warmwater- bel onder De Cocksdorp is de coöperatie is samen met de gemeente, het ontwikkelingsbedrijf Noord-Holland Noord en de pro vincie bezig met een haalbaar heidsonderzoek. Dat moet ant woord geven op de vraag of het te doen is het warme water boven de grond te krijgen en daaruit energie te winnen. In eerste instantie wordt gedacht aan de winning van stroom met behulp van het water. Ook een idee is de realisatie van een netwerk waarin het warme water wordt rondgepompt, zodat huizen die aan het netwerk zijn gekoppeld de warmte via een warmtewisselaar kunnen afnemen. Daarnaast is de energiecoöperatie betrokken bij onderzoek naar de realisatie van een getijdencentrale in het Marsdiep, maar dat is meer aan de zijlijn.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5