Vreugde en verdriet dicht bij elkaar tijdens eerste autocross TEXELSE 9 COURANTDINSDAB7JULI20° Pechvogel Dolle Dries viert het leven Beeld van de finale koppositie. Vreugde en teleurstelling lagen zondag op de crossbaan in Eier- land dicht bij elkaar. Coureurs die als winnaar over de finish gingen, maar ook favorieten die door pech of een stuurfout uit de race raakten. Winnaar bij de junioren werd Barry Boersen. Bij de rodeo's was de eerste plaats voor Niels Hin, in de vier cilinder vrije klasse eindigde Hans Arnout superieur bovenaan en in de Formule 1 stockcar-klasse reed Cor Snoeij zichzelf naar de eerste plaats. de stockcars. Cor Snoeij wordt op de huid gezeten door de concurrentie, i r behoudt zijn 'Ik ben nog zenuwachtiger dan mijn zoon', bekende een vader voor de microfoon van de mobiele pitsreporter Robin van Sambeek, die samen met broer en speaker Marco de autocross aan elkaar praatte. Vaders, moeders, opa's en oma's zagen hoe de jeugd hun bolides met pittige snelheden over het circuit joeg en soms tegen de massieve muur. Zoals coureur Simon Kikkert, bezig aan zijn tweede seizoen. Met als gevolg dat de stuurinrichting een opdon der kreeg, waarbij vader Theo met werd om stuk gereden bolides na een slopende race weer tijdig op de baan te krijgen. Niet zelden werd om het blik weer in het gareel te krijgen de voorhamer gehan teerd. Dries Veltkamp was zo'n coureur die meerdere keren van de baan moest worden gesleept, maar zijn wagen steeds weer tijdig klaar wist te krijgen voor de volgende man che. Toen succes uitbleef, mocht hij het nadat alle 21 manches waren verreden nogmaals probe ogen en reden zich vast. Met onder meer als gevolg dat één coureur te snel de bocht nam en zijn bolide over het middenterrein stuurde. Hij raakte daarbij een brandblusser en miste op een haar na een weg- sprintende suppoost. 'Het was eigenlijk te link om te rijden', zei Hans Arnout achteraf. De race werd stilgelegd toen Ewout Bakker uit zijn gestrande voertuig moest worden bevrijd en de baan kon worden natgespoten, zodat het stofprobleem ten einde was. Daar na was het een gelopen koers voor stockcars, peperdure, fraai ogende en vooral snelle bolides met vele honderden paardenkrachten onder de motorkap. In hoeverre het ron derecord, dat Pablo Brandenburg vorig jaar aanscherpte, eraan ging werd niet duidelijk, maar hard ging het wel op de baan die dermate hard was geworden dat het door de gierende banden klonk alsof de mannen over asfalt reden. Ook hier ging het er vooral in de finale keihard aan toe en gunden de ren ners elkaar geen decimeter. Met als terugkerende frustratie dat ook Spigt, gevolgd door Van der Werf. Familie Slot De autocross is voor velen een terugkerend familiefeestje. Bij sommigen gaat dat heel ver. Zoals bij de familie Slot. Die bestaat uit acht kleinzoons, waarvan zondag liefst zeven neven aan de start verschenen. Het betreft Arjan en Peter Koorn in de stockcar For mule 1, Bart Boom en Mark Slot in Rodeo en Coen Slot, Pieter en Marijn Langeveld, die bij de junio ren reden. Daarnaast zaten nog Baanmarshals snellen toe als Hans Zijm tijdens de finale van de Formule 1 met hoge snelheid over de kop is gegaan. Winnaar van de juniorenklasse Barry Bi van der Stap (3). Over de kunst van het autocrossen kun je veel theorieën bezigen. Zoals het volgen van de ideale lijn over het circuit, rem- en bocht technieken, brandstofinspuitingen, cilinderinhoud en pk's. Maar Barry Boersen vatte het kernachtig samen. 'Gewoon het gas erop.' Dat deed de jonge winnaar in de klasse waarin jeugd van 12 tot 18 jaar ais gekken rondreed in Suzu ki's Alto's, Toyota Stariets, Fiat Panda's, mini's en andere 'rugzak ken' tot 1048 cc. Het is inmiddels een flinke klasse, waarin niet zel den zonen en dochters rijden van vaders die heel wat bandensporen in de autocross hebben achterge laten. Nu zaten ze zelf op de tri bune, maar vaker nog hielpen ze met sleutelen in de pits. Ook moe ders volgden de verrichtingen van hun kroost, al dan niet met krom me tenen. Zoals Jolanda Helle man, moeder van Myren Helleman. 'Het is best eng, maar ook wel weer erg leuk. Ik sta er wel achter.' srsen (1), Jeffrey de Smidt (2) en Danny hulp van een lange pijp als hef boom de zaak weer in beweging probeerde te krijgen. Kikkert sr. is ook in andere hoedanigheid betrokken bij de autocross. 'Ik ben samen met Theo Veeger keur meester voor de auto's in de junio renklasse. We houden bij de trai ningen al voorkeuringen. We keuren zelfs nog wat strenger dan de geldende regels, het moet absoluut veilig zijn. In die hoeda nigheid hebben we vaak te maken met de ouders. Dat gaat eigenlijk altijd goed. Maar we zijn ook dui delijk en gaan niet in discussie met ze. Het is toch jullie kind dat er in rijdt, zeg ik als ze protesteren. Dat werkt eigenlijk altijd. Kikkert is pre cies 25 jaar betrokken bij de cross. 'Ook als baancommissaris en voor de keuring van de remmen.' Sjekkie Er werd volop gesleuteld in het rennerskwartier, waar er met ver eende krachten alles aan gedaan ren in de herkansingsronde. Maar in kansrijke positie ging het opnieuw mis en sloeg hij in het zicht van de haven over de kop. Het mocht de pret niet drukken. Vier het leven, stond er immers op het dak van zijn gebutste voertuig. Met het sjekkie alweer in de brand liet 'Dolle Dries' zich glimlachend wegslepen. Te link Maar niet iedereen kon de tegen slag zo makkelijk verwerken. Met name de junioren. Toen in de finale van hun klasse de pech toesloeg was bij favorieten zoals Pieter Lan geveld en Chris Boersen de teleur stelling van de gezichten af te lezen. De eer stond op het spel, niet alleen bij hen, maar ook bij 'de grote mannen'. Zoals in de vier cilinder vrije klasse. Mede doordat coureurs hoefden zich niet voor de finale te kwalificeren, gingen ze tijdens de manches niet tot het uiterste. Om de startplek voor de finale werd weliswaar hard gestre den, zaak was ook dat de opge voerde racewagens behouden ble ven voor de ultieme race. Toen die aanbrak, pompte er kennelijk zoveel adrenaline rond, dat de coureurs bij de start al in de fout gingen. Toen het na de herstart wel goed ging, trapten ze het gas dermate ver in, dat de gortdroge baan in één grote stofwolk veran derde. Niet alleen raakte het publiek het zicht kwijt, ook de rij ders zelf zagen geen hand voor Arnout, die in eerdere manches al had laten zien in bloedvorm te ver keren. Met afstand hield hij con currenten Ernst Zijm (tweede) en Bertus Uitgeest achter zich. De temperatuur in diens wagen liep dermate hoog op, dat er na afloop geruime tijd moest worden geblust. Vrouw Iets minder heftig, maar zeker spectaculair ging het er aan toe bij de rodeo, met 75 rijders de groot ste klasse. Zoals de buitelpartij van Thijs Smit, die zijn crash niet zonder kleerscheuren kon naver tellen. EHBO-hulp was snel ter plaatse en later werd hij gesigna leerd met zijn arm in een mitella. De race werd meerdere keren stil gelegd en het veld met kansheb bers nam zienderogen af tot amper tien. Klaas Lap reed voor wat hij waard was en ging een tijdje aan kop, maar raakte in de problemen. De leiding werd overgenomen door David Stark, die de hete adem van Jan Zijm en Bart van der Star in zijn nek voelde. Jan Zijm reed een tijdje vooraan, maar nadat de race voor de zoveelste keer was afge- vlagd, schalde de naam van Niels Hin (eerste) door de microfoon, gevolgd door Jan Zijm (tweede) en David Stark (derde). Het vermel den waard is ook de prestatie Charia Casciola, de vrouw die als tiende eindigde. Hoofdgerecht was de finale van de Vader Theo en zoon en coureur Simon Kikkert zetten in het rennerskwartier brute kracht in om de stuurinrichting van de crosswagens weer op lijd klaar te krijgen. in de finale meerdere keren de voet van het gaspedaal moest, omdat de race werd afgevlagd. Noodzakelijk, want veiligheid gaat bij de MAB boven alles. De vlag ging onder meer omhoog toen de Formule 1-wagen van Hans Zijm met grote snelheid over de kop sloeg en baanmarshalls te hulp snelden. Applaus steeg op toen hij ongedeerd uit zijn cockpit klauter de. Even zag het ernaar uit dat Siem de Porto met de eer ging strijken, maar hij reed zich vast in de greppel. Ongeveer gelijktijdig met Pieter Dogger, die in zijn boli de een camera had gemonteerd, waarvan de beelden op zijn web site worden vertoond. Na de her start nam Cor Snoeij de koppositie en vocht een verbeten strijd uit met Pascal Spigt, Martijn de Veij, Egbert van de Werf en Pablo Bran denburg. Snoeij hield ze achter zich en mocht de kampioensbeker in ontvangst nemen. Tweede werd drie nichtjes, Esther Koorn, Mari anne Langeveld en Miriam Slot, de hele middag op de dijk. De dijk rond het crossterrein was goed bezet, al had er best nog wat bij gekund. De MAB meldt dat er 2100 betalende bezoekers waren. Met de zon nu en dan achter de wolken was het aangenaam warm, maar werden de kijkers niet ver blind, al was het op sommige plek ken wel stof happen. Soms van achter hun stofbrillen zagen ze hoe zo'n 165 crossers over de baan gingen. Wie de ogen wat hoger richtte, kon regelmatig parachutis ten zien neerkomen op het ver derop gelegen vliegveld. Tijdens een pauze landde er zelfs een tan dem op de crossbaan. 'Dat moet Miss Eierland zijn', tuurde een toe schouwer naar de gelande dame. Gerard Timmerman Ook in de rodeoklasse werd fel gestreden om de hoogste Hans Arnout rijdt in topvorm af op zijn overwinning in de finale van de 4-cilinder vrije klasse.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 9