v V r -» WW; -v BRLÏ9ÉflE^ Mm Diamanten kampeerder geniet permanent TEXELSE 7 COURANT WËÊÏ 4? - u— Zelfs na afscheid blijft ze Juf Marijcke Kingma's winnen ringsteken Maarten wint prijsvraag Elsje DINSDAG 14 JULI 2009 n Oudeschild, gefotografeerd Juli 2009. Marcel Jansen op Loodsmansduin. Mensen die hun vakantie op Texel doorbrengen zijn vaak her halingsbezoekers, toeristen die het eiland jaren achter eikaar trouw blijven. Een sterk voor beeld daarvan is de nu bijna 63- jarige Marcel Jansen uit Utrecht. Deze maand is het zestig jaar geleden dat hij voor het eerst voet op het eiland zette. Een dia manten jubileum. De herinnering aan die eerste keer in juli 1949 wordt gevormd door een kiekje in het familiealbum, gemaakt op de haven van Oude schild. Je ziet het gezin Jansen, Marcel op de arm van zijn moeder. Vader Jansen (werkzaam bij een elektriciteitsbedrijf en in zijn vrije tijd vogelaar) kende Texel al ver voor de oorlog. Net als de meeste vakantiegangers in die tijd kwam de familie met fiets en openbaar vervoer naar het eiland. De bagage werd vooraf in een hutkoffer per trein gestuurd en door Van Gend en Loos op het vakantieadres bezorgd. De vakanties duurden meestal drie weken en werden de eerste jaren doorgebracht bij de families De Graaf en Bakker in de PH-polder, Bosch en Zee, Heide- hof, kamphuis De Pelikaan, Taten- hove en Happy Days van de familie Drijver in Den Hoorn. Vanaf 1965, toen Marcel voor het eerst zonder zijn ouders en met vrienden op vakantie ging, werd het camping Loodsmansduin en dat is het nog steeds. Wegens multiple sclerose moest hij zijn werk (elektronisch onderhoudsmonteur) neerleggen. Als WAO-er heeft hij de tijd om jaarlijks niet minder dan vijf maan den op Texel te verblijven, van mei tot en met september. Eens per maand gaat hij voor een paar dagen terug naar zijn woning op 12-hoog in een vinex-wijk in Utrecht. 'Om de planten water te geven.' Hij vindt Loodsmansduin een ide ale plek. 'Je zit hier midden in het mooiste en meest gevarieerde deel van Texel. Van hieruit kun je fantas tische fiets- en wandeltochten maken. Bijvoorbeeld naar de Hors, het strand tot paal 12 en vandaar binnendoor terug naar de camping. Een rondje om de caravan, noem ik dat. Sinds kort heb ik een elektri sche fiets, daar maak ik grotere tochten mee. Ideaal.' Gewoon ongecompliceerd op het strand zit ten hoort ook tot de vakantiege noegens. Bij mooi weer is Jansen vrijwel altijd te vinden op zijn vaste plekje bij paal 9, zittend voor zijn windscherm. De diamanten kam peerder is intussen een halve Texe laar geworden. Hij kent veel men sen en velen kennen hem. Ook die menselijke contacten zijn voor hem belangrijk. Marcel Jansen heeft Texel in die zestig jaar sterk zien veranderen, over het algemeen niet in slechte zin. 'Maar het eiland is ook com merciëler geworden. En met de groei van het autoverkeer heb ik moeite. Op Texel is alles daarop afgestemd. Dat is het grootste ver schil met de beginjaren. Jammer, maar het zal wel niet anders kun nen. Gelukkig zijn er nog steeds veel plaatsen waar je haast nie mand tegenkomt. Ook in het hoog seizoen is er nog volop rust voor handen. Het is hier permanent genieten'. 9 iftfjaa ^SHi^iiHr 1 121 .'S' Juf Marijcke kan dankzij haar sleutels altijd nog terug naar De Akker als hulpjuf. 'Veertig jaar terug ben ik begonnen als juffrouw Vlaming, vanaf 1980 ben ik juf Marijcke', zegt Marijcke Snijders-Vlaming "(62). Na ruim veertig jaar lesgeven aan kleuters is ze sinds vorige week juf af. 'Maar tot de laatste kinderen die nu op De Akker zitten naar de OSG gaan, zal ik juf Marijcke blijven.' Ze heeft altijd aan de jongste kin deren lesgegeven. Degenen die voor het eerst op school kwamen, vol spanning en interesse maakten als eerste kennis met haar. Juf Marijcke wilde de kinderen altijd een veilige omgeving bieden. 'Dat kinderen zich veilig voelen is een voorwaarde, dan pas kunnen ze zich ontwikkelen. Voor e.en kleuter juf is dat een heel belangrijk gege ven.' In de veertig jaar voor de klas zijn de kleuters die binnen kwamen dezelfde gebleven, de omstandig heden veranderden. 'Ouders zijn meer prestatiegericht en kinderen moeten zoveel. En dat terwijl ze nog zo blij zijn met kleine dingen. Kinderen laten me vol bewonde ring een glimmend steentje zien. En daar verwonder ik me dan met de kinderen weer over.' Om voor de klas te komen heeft ze een opleiding tot kleuterjuf gedaan in Den Helder. Een driejarige oplei ding die toegespitst was op alles wat met kleuters te maken heeft. Het was geen keuze op basis van interesse, maar omdat het te berei zen was vanaf het eiland. Als echte Texelse had ze wat meer tijd nodig de veilige haven van Oosterend te verlaten. Op 23-jarige leeftijd was het voor juf Marijcke tijd het grote water over te gaan. 'Het werd Lisse, een plek waar ik zelfstandig kon zijn, maar toch in de buurt van het eiland was. Ik viel meteen met mijn neus in de boter en werd hoofd leidster op een kleuterschool.' Er brak een leerzame tijd aan, waarin ze zich met ziel en zaligheid inzette voor het lesgeven, haar leerlingen en collega's. Deze leerschool vormde haar. Juf Marijcke leerde er omgaan met kritische en meele vende ouders en leiding geven aan collega's. 'Het was hard werken, en dat verwachtte ik van collega's ook. Maar dat had ik niet altijd vol gehouden, zeker niet met mijn gezin.' In de buurt van Lisse leerde ze Henk Snijders kennen. Kort daarna kwamen zij, inmiddels als echtpaar, op het eiland wonen. Dat had nog heel wat voeten in de aarde, want er was een ontoereikende econo mische binding. Uiteindelijk moest het jonge stel voor een commissie met onder andere burgemeester Sprenger verschijnen om te moti veren waarom ze op Texel wilden wonen. Die motivatie bleek vol doende en ze gingen in Oosterend wonen. Een baan vinden was niet moeilijk en ze werkte op De Robbendoes en De Bijenkorf. Na de komst van haar kinderen Chris en Mirthe is ze begonnen met invalwerk op De School met de Bijbel, de school die nu De Akker heeft. De tijd voor de klas is omgevlogen. Een tijd waar in, naar eigen zeggen, het werk praktisch niet als werkt gevoeld heeft. 'Het heeft nooit als werk gevoeld. Het spelen met kinderen en ze iets leren, is zoiets moois. Ik ben echt een juf voor jonge kinde ren, ik heb het in mijn vingers. Met mijn blik krijg ik ze stil en met mijn stem weet ik ze te boeien.' Toch heeft ze naar het afscheid toegeleefd. Juf Marijcke nodigde alle kinderen van De Akker uit voor een ochtend op De Bonte Beleve nis en na afloop hadden haar col lega's nog een feest georganiseerd. 'Collega's hebben het heel druk gehad met deze senioren-juf. Ze hebben echt hun best gedaan om mijn afscheid te organiseren, ik voelde me een koningin op het feest.' Maar nu is de school dicht, het plein leeg en het afscheidsfeest gegeven. De bijzondere band met collega's is vereeuwigd met ringen en de afscheidscadeautjes staan als pronkstukken in de woonka mer. Voor juf Marijcke is een nieu we tijd aangebroken. Ze heeft een nieuwe fiets gekocht om met echt genoot Henk mooie fietstochten te maken. Misschien wordt woon plaats Oosterend op termijn gedeeltelijk geruild voor een twee de thuis in het oosten van het land. 'We hebben nu de mogelijkheden nog en zijn in goede gezondheid. Voorlopig neem ik echt een poosje vrij. En als blijft dat ik de kinderen dan mis, dan kan ik altijd weer wal oppakken.' De sleutel van De Akker mocht ze houden, want als hulpjuf is er altijd wat te doen. Tekst en foto Imme Bakker Ezeltje Sofie was de publiekslieveling (Foto /mms Bakker) Wat ik zeggen wou Slootjes Iedere dag loop ik met mijn hond diverse rondjes. Eén daarvan over de brede berm langs Akenbuurt, waarbij ik dan geniet van het uit zicht en alles dat leeft in en om de drie slootjes tussen de berm en het land van boer Veeger. Die slootjes vormen een heel eigen leefwereld- je, voor tiendoornige stekelbaars jes, groene kikkers, salamanders, posthoornslak, torenslak en veel planten. Ook was het echtpaar zwaan weer aanwezig met vier jon gen en soms zijn er reigers en van het voorjaar zelfs twee kleine zil verreigers. Gisteren zag ik dat het slootje bij de rotonde met de Pontweg was geschoond. Helaas. Ik had echter de hoop dat het voorlopig daarbij zou blijven, want in de andere slootjes kwamen net diverse plan ten in bloei. Vooral de Grote Egels- kop (Sparganium erectum), Grote Waterweegbree (Alisma plantago- aquatica) en de Zwanebloem (Botumes umbellatus), die in Nederland een wettelijk bescherm de status heeft, stonden er prach tig bij. Vandaag, woensdag, bleek dit ijde- le hoop te zijn geweest, want van middag is alles geruimd. De uit voerder heeft het uitstekend gedaan, want het is werkelijk een kaalslag. Alles is verdwenen, inclu sief de wettelijk beschermde soort. Ook het echtpaar zwaan is weg gegaan, want de natuurlijke bescherming door veel planten langs de oever is nu verdwenen. Wat naar mijn idee ook minder geslaagd is, is dat alles door de maaibak uit het water wordt geschept en de dieren die niet gedood of vermorzeld zijn, liggen als slachtoffers van een ramp onder het 'puin' te wachten op een zin loze langzame verstikkingsdood of verdroging. Deze dieren leven tus sen die waterplanten of vluchten er bij gevaar in om zich te verschui len. Nadat ik enige waterplanten van de eerste hoop opzij had gehaald vond ik al diverse visjes en slakken. Na meer van deze hopen te hebben doorzocht ook nog watertorren, kikkervisjes, salaman ders en strengen salamandereie ren. Het ergste waren de kikkers waarvan poten waren beschadigd of zelfs gedeeltelijk afgemaaid. Ik heb zoveel mogelijk proberen te redden door ze weer terug te bren gen in het water, maar ik blijf toch zitten met mijn bedenkingen over deze werkwijze. Ik begrijp dat men de sloten wil schonen om de verlanding, het dichtgroeien, tegen te gaan. Mijn vraag aan de gemeente en het waterschap is waarom het zo moet. En waarom kan het niet wat later in het jaar, zodat de planten kunnen bloeien en voortplanten? En hoe zit het met de wettelijke bescherming? Want bij mijn weten gelden in dit land voor iedereen dezelfde Frans van der Reyken, Den Burg. Texelse Rede De Texelse Rede, het gezinsver vangend huis voor mensen met een verstandelijke handicap, zoekt vrijwilligers om bewoners te bege leiden. Volgens begeleider Ewoud Bakker gaat het onder meer om het begeleiden van bewoners bij activiteiten buiten de deur. Op die manier kunnen ze aan meer zaken meedoen en het vergroot het soci ale netwerk van de bewoners. Belangstellenden kunnen contact opnemen met tel. 322544 van Noorderhaven, dat samen met De Waerden het gezinsvervangend huis beheert. Volgens Bakker kan iemand met een uurtje in de week al een bijdrage leveren. De eerste wedstrijd om het Texels kampioenschap ringste ken is gewonnen door Betty Kingma en dochter Tamara. De tweede plaats was voor Marieke van Liere en Linda Koolhof. Jan Keijser en Alicia Saai behaalden een derde plek. In totaal deden er tien aanspannin gen aan de wedstrijd mee, waaron der een aanspanning met ezel Sofie. Deze publiekstrekker liep niet op ijzers en verliet daarom na enkele rondes het parcours. Frits Witte en dochter Eva mochten een prijs in ontvangst nemen omdat hun Friese paard tijdens de wed strijd in het meest constante tempo liep. De tweede wedstrijd om het kam pioenschap ringsteken is op zon dag 19 juli om 15.00 uur op Vakan tiepark De Krim. V Eric Hercules signeert het stripalbum Elsje voor Maarten Kulk. (Föio Gerara Timmerman) 'Eisje is geboren in Destelbergen.' Met dat antwoord won Maarten Kulk de prijsvraag die bij de pre sentatie van het boekje Oenk! was uitgeschreven door Eric Hercules en Gerben Valkema, makers van de strip Elsje. Kulk won daarmee de stripboeken Elsje 1 en 2 en Oenk! en een Elsje T-shirt. 'Ik lees Elsje elke dag', zei Kulk, die in Breda kunst en vormgeving stu deert. 'Ze ziet er onschuldig uit, maar ze is erg gevat. Een leuke strip.' Hercules: 'Ze is ook onschul dig, maar soms zegt ze dingen die hard overkomen. De grap zit bij de lezer zelf.' Kulk, onder meer schrij ver van de vorig jaar op de OSG opgevoerde musical Penny Lane, toonde zich geïnteresseerd in het werk van scenarioschrijver Hercu les en wil zelf onder meer strips gaan tekenen. 'Stuur maar eens wat op, dan kijk ik er wel naar.' Waterhoos René Jager van strandpaviljoen Paal 9 maakte zaterdagochtend deze foto van een waterhoos, die tussen paal 9 en paal 12 aan land kwam. Zomercross Door de triatlon op zaterdag en de aanhoudende regenval, mocht de zomercross bij Bos en Duin zondag niet al te veel deel nemers begroeten. Er versche nen 41 lopers aan de start, waarvan de meesten kozen voor de langste afstand. Alle lopers waren zeer te spreken over het gevarieerde rondje dat de atletiekvereniging had uitgezet. Jaap Witte en Coen Schoonheden kwamen na de eerste ronde samen door, maar na twee ronden van 4 kilometer eindigde Witte als eerste, in een tijd van 31.45 minuten. Ook bij de jongens onder 13 jaar werd fel strijd geleverd. Philip Zein, die op woensdag de overwinning nog moest afstaan, trok nu in de eindsprint op de 1000 meter aan het langste eind en wist Wessel Kiltz één seconde voor te blijven. Eerste meisje was Paulina Zein. Hessel Arensman was snelste over de 4 km. Uitslagen: 1 Philip Zein (Ratingen). 5 00: 2.Wessel Kiltz, 5.01; 3.Cor Bijpost, 5.02. 4 km - 1.Hessel Arensman, 20.55; 2.Simon Lap, 21.30; 3.Axel Gamtsen, 22.19. 8 km - I.Jaap Witte, 31.45; 2.Coen Schoonhe den, 32.14; 3. Richard Bijpost, 33.02.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 7