TEXELSE 8 COURANT Texelse fotografen exposeren in Tusse de Banke skimmers passen betaalautomaten aan La ï®32:Hj£ Drie gewonden bij ongeval DINSDAG 21 JULI 2009 Detailfoto van Peter Ampt. Acht Texelse fotografen expose ren hun werk vanaf woensdag 22 juli in Tusse de Banke. Het betreft foto's van Joyce Bos, Peter Ampt, Kees Goedegebure, Theo Timmer, Harold Verhagen en Joop Rommets, Jeroen van Hat- tum en Gerard Timmerman van de Texelse Courant. De tentoon stelling wordt om 16.00 uur geopend door Suzette Verha gen. Het is niet toevallig dat Suzette is gevraagd de officiële opening te verrichten. Een deel van de exposi tie is ingericht met portretten van circusartiesten die zijn gemaakt door haar in 1996 overleden vader Harold Verhagen. Een fotograaf voor en van het leven, wordt wel over hem gezegd. De meeste foto's maakte hij onderweg, van regen achtige steden, rondreizende gezelschappen en circusleven. Hij fotografeerde onder meer in Rome, Palermo, Warschau, Istanboel en Amsterdam en had de naam van een wat rusteloze avonturier, die ook coryfeeën uit de rock'n'roll voor zijn lens kreeg, zoals Herman Brood en Huub van der Lubbe. Kenmerkend voor zijn zwartwitfo- to's is het zware, melancholieke gebruik van licht. Hij fotografeerde op gevoel en met hartstocht. 'Foto grafie is boksen en strelen tegelijk. Het is een gevoel. Bij de beelden die je ziet zou je willen horen', zei hij eens. In zijn korte leven (hij is 42 jaar geworden) hield hij meerdere exposities en liet hij een indruk wekkende collectie foto's en nega tieven na. 'Natuur, maar dan anders', is het thema van de serie van fotografe Joyce Bos uit Den Burg. 'Er op uit trekken met mijn camera betekent voor mij vrijheid', zegt ze zelf. 'Zwervend over Texel geniet ik van de natuur. Ver hoef je niet te gaan, de schoonheid ligt om de hoek. Ik zoek de dingen, die niet direct opvallen maar er wel degelijk zijn. Mooi licht of mooie lijnen in een landschap. Uren bij het water zit ten en kijken naar de vogelwereld, ook dat vind ik geweldig. Net dat ene beeld vastleggen wat humoris tisch of ontroerend is, dat is mijn De politie waarschuwt voor een nieuwe manier van skimmen, waarbij criminelen betaalauto maten in winkels en bedrijven manipuleren en op die manier de gegevens van bankpassen kunnen lezen. De afgelopen weken werden zeker twee bedrijven in de regio Noord-Hol land Noord het slachtoffer van deze werkwijzen. In één geval kon een verdachte worden aan gehouden. Tot dusver maakten skimmers gebruik van een opzetstuk dat voor een betaalautomaat werd beves tigd. Voor winkels werd daarop een automaat ontwikkeld dat dit onmo gelijk maakte. Inmiddels is geble ken dat criminelen ook voor deze apparaten een methode hebben ontwikkeld. In het kort komt het erop neer dat een skimmer zich laat insluiten in de winkel en een gat maakt in het betaalapparaat. Daarin installeert hij apparatuur die de gegevens van de bankpas opslaat en een came raatje dat meekijkt naar de pincode die wordt ingetoetst. Soms wordt dit cameraatje in de betaalauto maat ingebouwd, soms ergens anders, bijvoorbeeld in het pla fond. De betaalautomaat wordt vervolgens weer netjes dichtge maakt en de skimmer kan enkele dagen later terugkomen om zijn apparatuur en de verzamelde gegevens op te halen. De politie raadt winkeliers en ande ren met een betaalautomaat aan het apparaat grondig te controle ren. Het afdichten van het openge sneden apparaat kan niet naadloos en mocht de camera zijn inge bouwd, zit er een klein gaatje (soms maar een millimeter groot) op een plek waar dat niet hoort. Ook het installeren en gebruiken van goede alarmapparatuur om zo te voorko men dat mensen zich laten inslui ten, wordt aanbevolen. Verder is het raadzaam om na een inbraak te kijken of de inbrekers het mis schien gemunt hadden op betaal automaten. Zeldzame rups bij Horsmeertjes een clown, uit de doorhem gemaakte serie over het Joyce Bos fotografeerde natuur, streven.' Het werk van fotograaf Peter Ampt kenmerkt zich door een tamelijk ver doorgevoerd minimalisme. Ont daan van alle overbodige beeldele menten en van alle 'ruis', beperkt hij zich tot kleuren, lijnen en vlak ken, waardoor een zeker niveau van abstractie wordt bereikt. Ande re onderwerpen die zijn aandacht hebben, zijn deuren, 'verlaten' hui zen en natuur op bijzondere plaat sen. Theo Timmer begon eind jaren zeventig met een serie landschaps foto's in kleur, op dia's, een project waarmee hij eigenlijk nooit is gestopt. Hij houdt van fietsen om te kunnen fotograferen, maar mis schien is het eerder andersom. Hij exposeert vooral landschappen. Voor deze tentoonstelling levert hij zeven foto's aan en een gedicht. Hij is van plan af en toe iets in de selectie te wisselen en extra werk te laten zien in De Kleine Expositie ruimte in Het Open Boek. 'Less is more', ofwel natuur in detail is het thema van Kees Goe degebure. 'De taal van de vormen vind ik erg sterk en daar kun je veel over spreken, maar de visuele zeg gingskracht is meestal sterker dan met woorden. Fotografie is één van de vormen waarmee ik dat kan uitdrukken. Zo fotografeer ik graag natuur en dan vooral de vormen en patronen daarin en landschappen. Wanneer je details eruit licht, ont staat er soms een vorm van natuur kunst. Die artistieke kant van de natuur spreekt mij bijzonder aan.' Jeroen van Hattum, Joop Rom mets en Gerard Timmerman van de Texelse Courant voegen aan deze gevarieerde tentoonstelling het element 'nieuws en achter grond' toe. Daarvoor zijn ze in het uitgebreide fotoarchief gedoken, met als resultaat een serie opmer kelijk foto's van hun hand. Vergrote afbeeldingen van nieuwsfeiten, maar ook foto's die zijn geplaatst bij interviews of achtergrondverha len. De tentoonstelling is dagelijks toe gankelijk van 10.00 tot 16.00 uur en duurt tot en met 4 augustus. Deelnemers van een excursie van de insectenwerkgroep van het IVN vonden donderdagavond bij de Horsmeertjes de rups van de Wal- stropijlstaart. Navraag leerde dat het om een heel bijzondere vondst ging. Volgens gegevens van Staats bosbeheer werd dit dier slechts twee keer eerder op Texel aange troffen, de laatste keer vijftien jaar geleden in de Muy. Wim en José van der Gracht willen de (volgroei de) rups laten verpoppen. Volgens vlinder- en rupsenkenner Cees Maas heeft hij twee weken geleden een onvolgroeid exem plaar van de rups in de duinen bij paal 9 gevonden. De rups leeft op wilgenroosje en geel walstra. Nor maal overwintert hij als pop in de grond, maar waarschijnlijk kan deze zuidelijke soort de natte win ters van Nederland niet overleven. De vlinder is een nachtvlinder. Josi van dar Gracht Brakwaterplanten terug in De Bol Maatregelen om de verdroging van Drijvers Vogelweid De Bol te bestrijden en er de brakwater flora te herstellen hebben suc ces. Sinds kort groeien er weer zeldzame brakwaterplanten als spiraal- en snavelruppia in het natuurgebied, dat eigendom is van Natuurmonumenten. Vroeger maalde de molen van Het Noorden het water vanuit de pol der in opvangbekkens (de Noord kanalen), waarna het water via suatiesluizen werd afgevoerd naar de Waddenzee. De sluisdeuren gingen door middel van de water druk open en dicht. Gevolg was dat er gemakkelijk uitwisseling kon plaatsvinden tussen het binnenwa ter en het zeewater. Hiervan profi teerde onder meer de stekelbaars, maar ook planten als ruppia's en zeegras. Na aanleg van gemaal De Krassekeet in 1978 verviel de func tie van de molen en van de water bekkens. Gevolg was dat het stil staande water troebel werd en er bagger werd gevormd. Vele plan- Lilly Witte (22) is geslaagd voor de mas- teropleiding social and cul tural anthropo logy aan de Vrije Universi teit Amster dam. Zij ver volgt haar studie met een educatieve master aan deze universiteit. ten en vissen konden zich niet handhaven en allerlei brakwater planten verdwenen. De afgelopen jaren nam Natuurmo numenten diverse maatregelen (de laatste begin 2006) om herstel van de flora in gang te zetten. Door het water in de zwinnen en de Noord kanalen uit te baggeren tot op de oude zandlaag, is het water scho ner geworden. In het schonere water gedijen waterplanten als de spiraal- en snavelruppia beter. Om doorspoeling van de Noordkanalen mogelijk te maken zijn diverse maatregelen genomen. Via het gemaal De Krassekeet wordt in de winter zeewater ingelaten. Zo is er weer uitwisseling met het binnen- en buitenwater en kan er zich door de stroming minder slib vormen. Lezing over arend op Ark van Noach Henk Stoorvogel en Eugene Pop- pe, auteur van het boek Geboren om te vliegen, verzorgen donder dag 23 en vrijdag 24 juli lezingen op de Ark van Noach, de replica van het beroemde Bijbelse vaar tuig, dat sinds een paar weken in de haven van Oudeschild ligt. Onderwerp van de lezing is de adelaar, een vogel die door zijn majestueuze uiterlijk, gracieuze vlucht en imposante omvang al eeuwenlang tot de verbeelding spreekt. De Bijbel vertelt geestelij ke lessen over de vogel, zoals 'leven met je hoofd in de hemel en je voeten op de grond', 'de balans tussen karakter en competentie', 'het vernieuwen van je verentooi' en 'zweven op de thermiek van de heilige Geest'. De lezing begint op beide dagen om 20.00 uur. Entree €3,-. DOLFIJNEN IN DE NOORDZEE?! W. doffljncn komen voor in ome Nootdjee MKMing De NooMeee Meel Zandsculptuur De Denker Nadat de eerdere onthulling door een beschadiging niet kon door gaan, wordt donderdag 23 juli om 10.30 uur de zandsculptuur De Denker onthuld op het centrum plein van vakantiepark De Krim. Het beeld staat symbool voor het Body Brein festival, dat van 31 juli tot en met 2 augustus wordt gehouden. Tijdens dit evenement staat de relatie tussen bewegen en een gezond verstand centraal. Bij de onthulling vertelt organisator Menno Siebinga waarom juist De Denker van kunstenaar Rodin is gekozen als boegbeeld van het Body Brein festival. De plaatsing van het beeld wordt georganiseerd door de Stichting Gezond Verstand op Texel in samenwerking met vakantiepark De Krim en het Neder landse Zandsculpturenfestival. Het Body Brein festival biedt een breed programma met onderdelen als lopen, dansen, krijgskunsten, balsport en watersport. Maar ook pootjebaden, massages, muziek, workshops en lezingen staan op het programma. Extra aandacht Is er dit jaar voor de oudere deelne mers. Het festival speelt zich vrijdag avond 3 juli af op en rond vakantie park De Krim cn zaterdag 1 en zondag 2 augustus op het strand van paal 17. Meer informatie staat op www.bodyenbreintexel2009.nl. Jeugd Deuce in de prijzen Vijf jeugdleden van tennisvereni ging Deuce hebben afgelopen week met succes meegedaan aan het redelijk zwaar bezette K4-jeugdranglijsttoernooi in Heerhugowaard. Alle vijf vielen in de prijzen. Sanne Brand, Jesper List en Jes- per Arkenbout speelden een uit stekend toernooi, wat resulteerde in finaleplaatsen in het enkelspel voor respectievelijk meisjes tot en met 14 jaar, jongens tot en met 14 jaar en jongen tot en met 17 jaar. Brand won daarin in drie sets. List en Arkenbout speelden prima, maar verloren. Ook in het dubbelspel waren er successen. Ilse Brand en Sterre Kiltz reikten tot de finale voor meis jes tot en met 12 jaar. Beiden speelden met een partner uit Heer hugowaard, zodat ze in de eind strijd tegen elkaar moesten. Uitein delijk kwamen Brand en haar partner als winnaars uit de bus. Jesper List zorgde voor een stunt door zowel bij de jongens tot en met 14 jaar als bij de jongens tot en met 17 jaar het toernooi te win nen. In het eerste geval speelde hij met partner Ferron Arends uit Heerhugowaard, in het andere geval met Jesper Arkenbout. San ne Brand, ten slotte, won samen met Joella van Vliet uit Heerhugo waard het dubbelspel voor meisjes tot en met 14 jaar. Speksteen Kunstenaar Ans van Straaten ver zorgt de komende weken driemaal een driedaagse workshop spek steen bewerken. Dat gebeurt van 31 juli tot en met 2 augustus, 7 tot en met 9 augustus en 21 tot en met 23 augustus. Locatie is natuur- en beeldentuin De Wije Bliek aan het Oude Dijkje nabij De Koog. Deel name kost €180,-, inclusief lunch, koffie, thee en frisdrank. De 3 tot 8 kilogram wegende spekstenen zijn ter plaatse te koop, maar mogen ook zelf worden meegenomen. Opgave via tel. 06-10325896. Gemeentenieuws per e-mail Sinds gisteren is het mogelijk de gemeentelijke bekendmakingen via e-mail te ontvangen. Door het aanmaken van een persoon lijk profiel kan een burger aange ven voor welke berichten hij interesse heeft. Deze nieuwe service is het resultaat van het digitaliseren van de dienstverle ning van de gemeente om inwo ners zo goed mogelijk van dienst te zijn, zowel binnen ais buiten kantooruren. Deze digitale dienstverlening maakt het mogelijk belanghebbenden te attenderen op activiteiten die voor hen van belang kunnen zijn, bij voorbeeld in de directe woonom geving. Om voor deze service in aanmerking te komen, is het nodig een profiel aan te maken. Dit kan via de gemeentelijke website www. texel.nl>Actueel>Bekendmakingen Na aanmelding ontvangt de aan vrager wekelijks de bekendmakin gen van de gemeente en, indien gewenst, ook van de provincie en waterschappen per e-mail. Via het profiel wordt de postcode ingevuld en het gebied rondom de woning. Deze gegevens bepalen welke bekendmakingen worden doorge stuurd. Overigens blijven de berichten ook in de Texelse Courant verschijnen. Publicatie in (lokale) kranten is 'juri disch leidend'. Bij een ongeval op de Postweg zijn vrijdag rond middernacht drie jongeren gewond geraakt. De auto waar zij in zaten kwam uit de richting van De Cocksdorp en reed in de richting van De Koog. Ter hoogte van het benzi nestation raakte de 18-jarige bestuurder uit Haren door onbe kende oorzaak de macht over het stuur kwijt. De auto met de zes inzittenden draaide een aantal malen om zijn as en kwam in de sloot terecht. Alle inzittenden waren uit de auto toen de hulpdiensten ter plaatse kwa men. Een 15-jarig meisje uit Eem- nes liep rugletsel op. Een 18-jarige man uit Groningen had hoofd- en rugletsel. Een 14-jarige jongen uit Naarden had een snee in zijn zij. Alle drie werden overgebracht naar het Gemini ziekenhuis in Den Hel der. De bestuurder van de auto werd aangehouden en zijn rijbewijs werd ingevorderd. Hij werd zater dagochtend weer vrijgelaten. Politie, ambulance en brandweer schoten te hulp na het ongeval. to Gerard Vmmarmanl

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 8