"O,. 'Doel ons meer bewust worden van elkaar' on 'Anja heeft ons een spiegel voorgehouden' TEXELSE 9 COURANT nimu nmri Dennise jongste schapenmelker Anja: deel uitkering terugbetalen Oorkonde 48 jaar Texeltrouw Texelaars helpen elkaar Vandaag de eerste afleve ring van Texelaars helpen elkaar', geschreven door onder meer Jannie Mattner en Coby Witte (pseudoniem). Ze leggen zelf de strek king uit en de reden waarom ze dit doen. De Texelse Courant geeft ze om meerdere redenen de ruimte. Het helpen van eilandgenoten past in de maatschappelijke rol die de Texelse Courant vervult en er kan wellicht wat van de artikelen worden opgestoken. Het is niet de bedoeling instanties in een verkeerd daglicht te stellen, ook voor hen kan het een leerzaam proces zijn. w mtrr Dennise in actie tijdens het schapenscheren. Wij, twee vrouwen die op Texel wonen, willen u in de komende tijd laten meeleven met mensen die door allerlei omstandigheden in problemen komen. Mogelijk heb ben ze dit aan zichzelf te wijten, maar het kan ook te maken heb ben met bedrijven, gemeentes en instanties die foute of onrechtma tige beslissingen nemen. Ook kan het zijn dat het toepassen van Het eerste verhaal gaat over Anja, een alleenstaande moeder met drie kinderen. Eén van de kinderen woont nog thuis, de andere twee zijn de deur al uit. Anja leeft al meer dan tien jaar van een bijstandsuit kering zonder blijvende schulden te maken. Als haar kinderen alle maal naar school gaan, krijgt ze een baan in een winkel voor zeven tien uur waarmee ze €620,- ver dient, dit inkomen wordt aangevuld door de sociale dienst, ledereen die een uitkering heeft bij de soci ale dienst, heeft een vaste contact persoon. Op het moment dat Anja's jongste zoon achttien jaar wordt, is de vaste contactpersoon van Anja door ziekte afwezig. Er komt dan een vervanger. Deze is niet goed op de hoogte van haar dossier en merkt niet op dat haar jongste zoon achttien is geworden. Wat tot gevolg heeft dat ze geen recht meer heeft op een aanvullende uitkering, wat haar dus niet wordt verteld. Ongeveer na een jaar komt de gemeente erachter dat ze teveel heeft betaald aan Anja, en vordert de helft, €1.300,- in één keer terug. De andere helft wordt haar 'Wat is er aan de hand en hoe kunnen we dat oplossen? Dat is de vraag die steeds weer gesteld en, nog belangrijker, beantwoord moei worden. Dat is ons uit gangspunt', reageert wethouder Marian Markelbach, die verant woordelijk is voor sociale zaken. 'De sociale dienst van vroeger, waar je heen ging als je inkomen onvoldoende was om van te leven, is aan het veranderen naar een plek waar je heen gaat als je problemen hebt met meedoen in de samenleving.' 'Dat kunnen problemen met je inkomen zijn, maar het kan ook over een handicap gaan waardoor je niet in je eigen huis kunt blijven wonen, of een beperking waardoor je niet mee kunt draaien op de arbeidsmarkt. De omschakeling om gezamenlijk het probleem vast te stellen en gezamenlijk een oplos sing te zoeken is nog niet afgerond. Dat geldt zowel voor de gemeente als voor de mensen die een beroep op ons doen. Anja heeft vooral ervaring met de 'oude situatie' (2005) en haar ervaring bevestigt dat die omschakeling ook noodza kelijk is. Want de manier waarop Anja zich behandeld voelt, is een belangrijk onderdeel van haar kri tiek. En dat gaat natuurlijk niet alleen over de aanleiding van het verhaal maar over haar jarenlange ervaring als bijstandsmoeder. Tijden veranderen en mensen ver anderen. Je gaat niet meer met de pet in de hand naar de bank om een lening en je wilt ook niet naar de gemeente en vragen of je alsje blieft geholpen kan worden. Dit vraagt van beide partijen een hou- regels gevolgen heeft die we ons met realiseren. Wat we met deze serie artikelen willen bereiken, is dat we ons meer bewust worden van elkaar. Dat we proberen pro blemen op te lossen door met elkaar te praten en niet bij het min ste of geringste naar de rechter te stappen. De maatschappij is indivi- dualistischer geworden, waardoor ook machtsverhoudingen zijn ver- kwijtgescholden. Waarom eigen lijk? In een persoonlijk gesprek met een ambtenaar wordt afgesproken dat Anja €10,- per maand moet terugbetalen. Ze probeert nog een persoonlijk gesprek met de wet houder te krijgen, maar dit krijgt ze niet voor elkaar. Telefonisch wordt haar meegedeeld dat de wethou der het na overleg met de ambte naren eens is met deze regeling. Haar thuiswonende zoon volgt ondertussen een leerwerkproject en betaalt zijn moeder €150,- kost geld. Anja moet nu dus rondkomen van €770,-. Wat Anja het meest dwarszit in dit hele verhaal, is dat ze niet de kans heeft gekregen alles aan de wet houder uit te leggen. Ze kunnen dan wel zeggen: we schelden je de helft kwijt, (wat al vreemd is) en de andere helft betaal je met €10,- per maand af, maar voor iemand met een inkomen van €770,- is €10, - al niet te missen. Op dit moment gaat Anja in inkomen steeds verder ach teruit, de huurtoeslag. wordt ver laagd en ze moet gemeentelijke belastingen geheel of gedeeltelijk zelf gaan betalen. (Gemeente: haar inkomen is sinds november 2006 ding waarbij de eigen verantwoor delijkheid een belangrijke rol speelt.' En nu Anja's situatie waar het hier om gaat. Welke antwoorden zijn hierop te geven? 'Anja heeft van de gemeente een uitkering gekregen als aanvulling op haar inkomen. Om de hoogte van een dergelijke uitkering vast te stellen wordt gekeken naar het inkomen dat iemand al heeft en de persoonlijke omstandigheden. Anja's inkomen was zo laag, dat zij recht had op aanvulling, bovendien woonde één van haar kinderen (jonger dan 18 jaar) thuis. Voor dat kind kreeg zij een verhoogde norm als alleenstaande ouder Op het moment dat het kind 18 jaar werd, diende de norm aangepast te wor den. Dat is niet doorgegeven door Anja en niet opgemerkt door de gemeente. De toelage werd onge veer een jaar lang onterecht door betaald. Tot 2008 werden alle uit keringen die wij uitbetaalden jaarlijks gecontroleerd en daarbij kwamen onregelmatigheden boven water. (Tegenwoordig geeft ons automatiseringssysteem een mel ding als een kind 18 jaar wordt en worden de uitkeringen steekproefs gewijs gecontroleerd.) Op zo'n moment moet er een brief naar de ontvanger van de onterecht betaal de gelden, waar in staat dat dit geld teruggevorderd wordt. Zo staat het in de wet. Dat is hier niet gebeurd. Er is een afspraak gemaakt met Anja waarin haar ver teld werd wat er aan de hand was en omdat de ambtenaar (tegen woordig heeft iedere klant één con- schoven en soms het recht van de sterkste telt. We willen mensen die het gevoel hebben niet gehoord te worden een stem geven. We gaan ook naar de betrokken partij of instantie om indien mogelijk tot een oplossing te komen. De betrok kenen blijven desgewenst ano niem, om herkenning te voorko men. Sommige kwesties liggen nu eenmaal gevoelig. Een van ons (de schrijvers) schrijft om dezelfde reden onder pseudoniem. Mis schien kunnen we op deze manier ons oude eilandgevoel terug krij gen en voor elkaar opkomen in plaats van het elkaar lastig te maken. Als u het gevoel hebt dat u door een instantie in problemen bent gekomen, hopen we dat u contact met ons opneemt. Dat mag ook via de redactie (Gerard) van de Texelse Courant. omhoog gegaan, geen bijstands uitkering meer, en daarom is huur toeslag verlaagd en deel belastin gen betalen). Conclusie: na gesprekken met de gemeente blijkt vooral dat het voor hen moeilijk is te kijken of er fouten zijn gemaakt en deze vervolgens toe te geven. Bovendien realiseren ze zich nauwelijks wat dit voor Anja betekent. We hebben tenslotte in een gesprek met een ambtenaar, die het hele dossier van Anja heeft doorgenomen, kunnen ontdekken dat er belangrijke fouten zijn gemaakt. Daardoor is Anja met verplicht het teveel betaalde bedrag terug te betalen Verder is duidelijk geworden dat Anja mogelijk in aan merking kan komen voor bijzon dere bijstand, in dit geval een lang- durigheidtoeslag. Daarnaast is haar de reinigingsheffing kwijtge scholden. Wat we hiervan hebben geleerd is, dat de regelgeving vaak zo inge wikkeld is, dat daardoor fouten worden gemaakt. Met van beide kanten wat meer begrip voor elkaar kunnen we de volgende keer snel ler tot een oplossing komen. tactpersoon, een zogenaamde klantmanager bij het team Werk, Inkomen en Zorg (WIZ), dat zorg draagt en eindverantwoordelijk is voor de klant en het dossier) inzag dat het voor Anja onmogelijk was om het volledige bedrag terug te betalen werd haar voorgesteld de helft terug te betalen. Verder is afgesproken dat te doen in termij nen van €10,- per maand. Anja zelf beleefde deze afspraak als het opleggen van een verplichting. Op aandringen van Anja is de zaak opnieuw bekeken door een andere ambtenaar. Geconstateerd werd dat er onterecht een verhoogde norm is uitbetaald en er geen schriftelijke terugvordering is gestart. Door die laatste fout heeft de gemeente geen formele grond om terug te vorderen. Dat betekent dus kwijtschelding!' 'Het kan gebeuren dat een bij standsgerechtigde door werk het recht op kwijtschelding van gemeentelijke belastingen kwijt raakt en een verlaging van de huur toeslag krijgt. Wordt het inkomen per saldo minder dan toen nog een een uitkering ontvangen werd, is het zaak contact op te nemen met het team WIZ. Anja is gelukkig geen bijstandsmoeder meer, maar heeft nog wel recht op bijzondere bijstand. Zij is dus nog steeds een 'klant' van de gemeente. Anja heeft ons een spiegel voorgehouden. Haar ervaring en beleving bevestigt ons dat we verder moeten werken aan het centraal stellen van de mens en niet de regels. Wij wensen Anja het beste voor de toekomst. En ik hoop dat een afspraak met mij in die toekomst niet nodig zal zijn.' Dennise Zoetelief (12) melkt een Texels schaap. Als jongste deel nemer aan het Texels kampioen schap schapenmelken donder dag in Den Hoorn, zette ze haar beste beentje voor. Ze behoorde tot de zeven deelnemers aan de wedstrijd die op het pleintje veel bekijks trok. Spreekstalmeester en oud-schapenhouder Henk Tjepkema voorzag de toeschou wers van het evenement dat werd gecombineerd met kampioen schap schapenscheren van ach tergrond informatie. Zo leerde het publiek onder meer dat er op Heinz en Marlies Bischof zijn deze zomer voor de 48e keer op Texel. Al sinds 1961 vieren zij hun vakan tie op camping De Luwe Boshoek in De Koog. Alleen tijdens hun eerste nacht op Texel sliep het Duitse echtpaar in hotel De Toe komst, hierna is de camping echt hun tweede thuis geworden. 'We hoeven niet eens meer een plek te reserveren. Als we bellen heeft de eigenaar altijd wel een plek Texel jaarlijks 50.000 kilogram wol wordt geproduceerd. 'Het gaat op de vrachtauto, wordt in België gewassen en verdwijnt dan in Texelse dekbedden.' Van de opbrengst van de wol worden de schapenhouders niet rijk. Tjepkema schetste het voorbeeld van een fokker die met de opbrengst de benzine voor het transport amper kon betalen. Het werd een dag met verlies toen onderweg zijn mobiele telefoon begon te rinkelen. 'Hij haalde hem uit zijn broekzak en toen zei de politie: €150,- boete.' voor ons'. Afgelopen zaterdag ontvingen Heinz en Marlies Bischof een oorkonde uit handen van Marie-Christine Pijnenburg van de WV. Een goede vriend van het stel, Mare Joerges, zelf ook al jaren fervent Texel-ganger, organiseerde de bijeenkomst. Mevrouw Bischof; 'We zijn erg verrast en de oorkonde zal zeker een mooie plek krijgen.' DINSDAG 21 JULI 2009 Grote deelname aan crossloop Bij de eerste crossloop van ZDH stonden vrijdag direct al 109 deel nemers aan de start. Zij troffen prima weersomstandigheden, wat leidde tot snelle tijden. De miniloop werd gewonnen door Rik Bijpost uit Den Burg. Hij raffel de de kilometer af in 3.25 minuten en bleef daarmee alle 24 jeugdige concurrenten voor. De loop over 4 kilometer bij de oudere jeugd werd een prooi voor Rob ter Burg uit Julianadorp. Hij finishte in 14.29. Debora Diawach uit het Duitse Engelskirchen won bij de vrouwen in 18.05. Bij de mannen ging Jaap Witte uit Den Burg gewoon door waar hij vorig jaar was gestopt. Hij had niet meer dan 13.41 nodig voor het zware rondje door de Bol- lekamer en sloeg daaarmee een enorm gat met de concurrentie. Erik van der Velden uit Den Burg won de wedstrijd over 8 kilometer bij de mannen. Hij kwam over de eindstreep in 31.02. Dat was niet hard genoeg om de snelste vete raan te kloppen, want de taaie Coen Schoonheden was bijna een minuut eerder gefinisht (30.12). Snelste vrouw was Natasja van der Vis uit Oudeschild (37.47). Marijke Stark uit Oosterend won bij de vrouwen-veteranen (44.09). Vrijdag wordt de tweede van zes Hoornder crosslopen gehouden. Deze gaat om 19.30 uur van start. Inschrijven kan vanaf 19.00 uur in de voetbalkantine van ZDH. Denise Betsema derde op NK Denise Betsema uit Oudeschild is derde geworden bij het Neder lands kampioenschap mountain bike, dat zaterdag in Noorbeek in Zuid-Limburg werd gehou den. Betsema kwam uit bij de 'nieuwe lingen meisjes', een categorie die in een gecombineerde wedstrijd met de 'junioren meisjes' reed. De mountainbikers kregen een 6,3 kilometer lang parcours voorge schoteld, dat zich kenmerkte door fikse beklimmingen en afdalingen, afgewisseld met stukken weiland en weg. Na een snel begin was het deelnemersveld geheel uit elkaar geslagen, waarna een strijd van vrouw tegen vrouw volgde. Daarin kon Betsema de kloof met de voor haar rijdende Laura van Regemor- tel uit Den Helder net met dichten. Dat resulteerde uiteindelijk in een zesde plaats in de wedstrijd en een derde in haar eigen categorie. Opstapdag voor catamaranzeilers De Cocksdorper Kustzeilvereniging houdt zaterdag 15 augustus een opstapdag voor iedereen die wel eens op een catamaran wil zeilen. Deze wordt gehouden op het strand bij paal 33 en begint om 11.00 uur. Deelname is gratis. Kingma's opnieuw beste ringstekers Betty en Tamara Kingma hebben ook de tweede wedstrijd om het Texels kampioenschap ringsteken gewonnen. Deze werd zondag gehouden op vakantiepark De Krim. De weergoden waren het evenement goed gezind. Pas vlak nadat de laatste rijders hun ronde hadden gemaakt, barstte een flinke bui los. De vele toeschouwers zagen een spannende stnjd, waarbij de beste drie combinaties elkaar maar wei nig toegaven. Natasja Gerritsen en Wendy van Elk legden vlak achter de winnaars beslag op de tweede prijs. Petruska en Larissa Timmer werden derde. Daarnaast waren nog drie prijzen te verdelen. De aanspanning van Jos van der Gracht en Els Goudwaard werd uitgeroepen tot het schoonste geheel, Martien Witte en Majanka Kleinveld hadden het meest con stant lopende paard en Jan Schaap en Mandy Dekker ontvingen de aanmoedigingsprijs. Er deden tien aanspanningen mee. De volgende ringsteekwedstrijd wordt donderdag 23 juli in Den Hoorn gehouden en begint om 19.00 uur. John Smit filmt hoe Frans Bakker de hoeveelheid melk meet Henk Tjepkema trakteert het publiek op verse schapenmelk.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 9