'Ik koop mijn paarden voor de slager weg' Vliegend eerbetoon voor oorlogsvlieger TEXELSE 5 COURANT Gevierd menner geeft shows op Landbouwdag Drukke dag KNRM-redders DINSDAG 28 JULI 2009 De Francine Kroesen sleept het zeiljacht Olmani binnen. (Foto Bert Kcnrg Bijna haakse bochten makend, met behoud van een hoge snel heid. Alsof het weer vroeger tij den zijn en hij met een postkoets op de vlucht moet voor rovers die hem van zijn kostbare lading willen beroven. Het is één van de spectaculaire demonstraties die Ton Kruithof uit Kampen donder dag met een vierspan verzorgt op de Landbouwdag. De 63-jarige Kruithof is een gere nommeerd menner, die vele jaren lang aan wedstrijden in binnen- en buitenland meedeed en zijn hart al op jeugdige leeftijd aan de paar densport verpandde. 'Toen ik veer tien was, kocht ik mijn eerste paard. Ik zette 's zomers tarwe op klampen voor een boer en ver diende daar honderd gulden per week mee. Toen ik zeshonderd gulden bij elkaar had, had ik genoeg geld voor een paard.' Hij koos voor een carrière in de fotografie en werkte een tijd lang in de journalistiek, onder meer bij dagblad Tubantia. Later speciali seerde hij zich in de industriële fotografie en had hij een eigen bedrijf. Maar misschien wel net zoveel tijd besteedde hij aan paar den. Er zijn maar weinig takken van de hippische sport waaraan hij zich niet heeft gewaagd. 'Springen, dressuur, langeafstandrijden, alle onderdelen onder het zadel heb ik beoefend. Later ben ik rijtuigen gaan rijden. Ik doe vaak mee aan samengestelde wedstrijden, die bestaan uit drie onderdelen: dres suur, een parcours langs kegels en ballen en marathonrijden. Een prachtig onderdeel. Er is niets zo mooi als een 600 kilo wegend rij tuig, met drie of vier mensen erop, door vier paarden op de centimeter precies tussen allerlei hindernissen door te sturen. Daarbij vind ik het een uitdaging met eenvoudige middelen zo veel mogelijk te berei ken. Je kunt wel heel veel geld uitgeven voor heel dure paarden, maar dat is niet leuk. Ik koop ze bij wijze van spreken voor de slager weg.' Zijn trots is een enorme Gro ninger hengst, een ras dat oor spronkelijk werd gefokt om land bouwmachines door de zware klei in de noordelijke provincies te trek ken. 'Hij had zijn hele leven in een donker schuurtje gestaan. Volgens de vorige eigenaar was er niets met hem te beginnen en mocht hij alleen naar buiten voor de fokkerij Ik heb hem nu zo mak gekregen dat-ie met drie merries in een vier span loopt. Als ik er bij ben, durft hij niet eens meer een merrie te dekken. Terwijl hij er vroeger bijna overheen vloog.' Na zaterdag te hebben meegereden op de paar dendagen in het Friese Wouters- woude, streek Kruithof zondag al op Texel neer. Met de boerencam- ping van Jacob en Rita Lap in De Hemmer als uitvalsbasis maakt hij dezer dagen geregeld een rondje 'De paarden moeten in beweging blijven. Het is net als met topspor ters, ze mogen niet stijf worden.' De afgelopen vijftien jaar heeft Kruithof gemiddeld elke veertien dagen wel aan een wedstrijd mee gedaan. De mennerij bracht hem naar alle hoeken van het land en ook in het buitenland is hij meer dan eens geweest. In Nederland rijdt hij nog steeds veel, maar in het buitenland komt hij niet meer. 'Het is eenvoudigweg met meer op te brengen. Naast de reiskosten betaal je alleen al 100 euro per paard per dag voor een stallings box. Als ik dat al zou willen beta len, krijg ik ruzie met mijn vrouw.' Kruithof en zijn vierspan verzorgen op de Landbouwdag twee shows. Deze beginnen om 11.30 en 16.20 uur. Zaterdagavond werd de redding boot van Oudeschild gealarmeerd. Voor de haven op de Texelstroom dreef het zeiljacht Olmani met motorpech. De bemanning van de Francine Kroesen maakte een sleepverbinding en bracht het jacht Beroemdheden op Body Brein Menno Siebinga, organisator van het Body Breinfestival dat vrij dag 31 juli tot en met zondag 2 augustus wordt gehouden, heeft niet de minsten gestrikt. Vrijdag gaat het festival van start op De Krim, waar van 20.00 tot 23.00 uur lezingen worden gehouden, zaterdag en zondag zijn er op het strand en in de tent bij paal 17 allerlei activiteiten. Spreker is onder meer Richard Bottram, de man die wereldfaam verwierf door een jaar lang elke dag een marathon te lopen nadat zijn vrouw was aan kanker was overleden. Hij liep om aandacht te vestigen op de bestrijding van de ziekte. Onder de titel 'jij maakt het uit Makkum met vier opvarenden tijdens deze snelle actie veilig bin nen bij de Waddenhaven. Zater dagmiddag hadden de redders van de KNRM al een jacht losgetrokken van De Bollen. Deze vervolgde daarna zelfstandig zijn weg. verschil' vertelt hij over 'bewegen voor gezond verstand'. Topspreker is ook Robert S. Benninga, die spreekt over leiderschap, 'high performance' en persoonlijke ont wikkeling. Andere sprekers zijn German Silva, tweevoudig winnaar van de marathon van New York, K1 -vechter Sem Schilt, organisator en voormalig eskrima wereldkam pioen Menno Siebinga en anderen. Er kunnen ook vragen worden gesteld. Siebinga heeft op de valreep een workshop zumba door Catharina Witte aan het programma toege voegd. Die wordt om 13.00 uur op het strand van paal 17 gegeven Naast de vele activiteiten voor beweging, hoopt Siebinga dat zich zaterdag om 17.15 uur zoveel mogelijk mensen verzamelen om een gooi te doen naar het wereld record pootjebaden. Om zijn paarden in beweging te houden, rijdt Ton Kruithof in de dagen voor de Landbouwdag menig rondje over Texel. /Foto Jooo Rommets) Tentoonstelling Willem Bakker, Patty Kious en zuster Dianne Turtletaub luisteren op de Waddenzee Verrassing aan boord als de historische Saab Sa fier zich heeft losgemaakt uit de ir de toespraak van Michael Kious. formatie Fokker S11 -toestellen. Meer dan eens schrijven we in deze krant over exposities. Als er weer eens een uitnodiging komt voor zo'n tentoonstelling van schilderijen, teke ningen, keramiek of andere kunstui tingen, dan nemen we poolshoogte in de desbetreffende expositieruimte. Regelmatig is dat Tusse de Banke. Het is voor ons een soort vast ritueel: (meestal) een hartelijk welkom, want kunstenaars zijn gebaat bij (positieve) publiciteit, en wij zijn nu eenmaal het doorgeefluik naar het grote publiek. We maken een rondje langs de kunst, er volgt meestal wel een toespraakje, we maken een praatje met de kunstenaars), nemen een foto, kno pen een gesprekje aan met andere genodigden om onze mening te sta ven en doorgaans is er wel een drankje en een hapje Meestal staan we na een uurtje weer buiten en schrijven met de opgedane indruk ken en informatie een stukje, foto erbij en klaar. Hoe anders ging dat vorige week. Voor het eerst deed ik zelf mee aan een tentoonstelling, en met mij collega's Joop en Jeroen. Peter Ampt, die vorig jaar voor ons een fotocursus organiseerde, had ons gevraagd voor de expositie Texelse Fotografen Exposeren. Er hangt werk van nog vijf andere foto grafen, onder wie Peter zelf. De eer lijkheid gebiedt te zeggen dat hij als initiatiefnemer verreweg het meeste werk heeft verzet. Gelukkig maar, want ik had geen idee dat er zóveel voor een expositie komt kijken. Wij eilandjournalisten combineren ter plekke het fotograferen met het ver garen van informatie, zoeken pp de redactie het beste of mooiste plaatje uit, zetten het in de krant en klaar. Als exposant komt er een hele serie acti viteiten achteraan. Allereerst het archief omkeren om geschikte foto's uit te zoeken. Daarna een verfijnde selectie maken, om uiteindelijk een definitieve keus te maken. De beel den moeten naar een fotolab die er mooie vergrotingen van maakt, waar na ze moeten ingelijst of op andere wijze toonbaar gemaakt voor een expositie. Dat is maar een deel van het voorwerk. Als fotografen gingen we met elkaar in overleg, om te weten wie wat exposeert. Er werden ook andere voorbereidingen getrof fen, persberichten gemaakt, de expo sitieruimte vastgelegd, subsidie aan gevraagd en noem maar op. En ten slotte moet de tentoonstelling wor den ingericht. Dat gebeurde dinsdag, op de avond vóór de opening. Na een snikhete dag zat de warmte nog volop in het gebouw. Eerst moesten we het als fotografen eens zien te worden over waar welke foto of groep foto's diende te hangen, wat de nodi ge discussie opleverde. Vervolgens bleken veel koordjes waaraan ze moesten bevestigd aan de korte kant, mei als gevolg dat de foto's te hoog zouden hangen, en daar zouden de bezoekers stijve nekken aan over houden. Dus de trap erbij om de touwtjes te veranderen, waarna de foto's eindelijk op hun plek konden. Ze moesten recht hangen, al met al een heel passen en meten. Het resul taat mocht er zijn, aan het eind van de avond waren we uitgeput maar voldaan. Dan de opening zelf. Wie moest die eigenlijk verrichten? Die keus was snel gemaakt: Suzette Ver hagen. dochter van Harold, van wie er zulke mooie zwartwit foto's han gen. Ze deed het prachtig en bezorg de mij en vele anderen een brok in de keel. Maar daarmee waren we er niet. Tijdens openingstijden moest er ook een suppoost zijn. Mijn beurt kwam zaterdagmorgen. Nog rustig, dus alle tijd om op mijn gemak door Tusse de Banke te gaan. Alleen in zo'n ruimte besefte je dat het er eigenlijk prachtig en sfeervol is. Ik weet met wat de gemeente en de Rabobank er mee willen, maar wat mij betreft blijft het er voorlopig. Wat opviel was de verlatenheid van de Groeneplaats. Van passanten moes ten we het niet hebben. Na verloop van tijd druppelden toch bezoekers binnen. Zoals opgedragen turfde ik het aantal, maakte een praatje en bladerde door het gastenboek. Er stonden aardige dingen in. Zoals die vrouw die helemaal uit Friesland was gekomen om het werk van Joyce te zien (en al de anderen natuurlijk, schreef ze erachteraan). Of die mevrouw die enthousiast vertelde het werk van Peter prachtig te vinden. Kees (Goedegebure) en ik moeten wat beteutert hebben gekeken, waar na ze toevoegde andere ook mooi te vinden. Een ervaring rijker dus. Als ik weer eens in Tusse de Banke binnen loop en het mocht mij eens wat min der aanspreken, dan koester ik toch groot ontzag voor de maker. Want ik weet nu dat er voor een expositie meer komt kijken dan alleen het maken van de kunst, al kan ik het niet helpen dat ik er voortaan wat meer op let of de schilderijen recht hangen en op de goede hoogte. Gerard Timmerman In het bijzijn van familie is de as van oorlogsvlieger Harold Kious zondagmiddag uitgestrooid op de Waddenzee. Dat gebeurde op de plek waar hij op 4 maart 1943 per parachute neerkwam en werd gered door Cor Boekei, Willem Griek en Kees Krijnen. De cere monie voltrok zich op uitdrukkelijk verzoek van de op 6 maart 2008 overleden Kouis. Vier historische vliegtuigen brachten hoog in de lucht een eerbetoon door het vlie gen van de formatie Missing Man. Kious' zoon Michael, diens echtge note Patty en zijn zuster Dianne Turtletaub waren er speciaal voor naar Texel gekomen. 'Mijn vader heeft ons altijd veel verhalen over het eiland verteld. Hij hield zó van het eiland en van de mensen. Nu begrijpen we waarom', vertelde Kious jr. Het gezelschap uit Amerika kreeg een uitgebreide rondleiding door Luchtvaartmuseum en bekeek onder meer het vierluik dat aan Kious en de gebeurtenissen rond zijn per soon is gewijd. Er hangt onder meer het schilderij van de eerste Dokter Wagemaker, de veerboot die ondanks het verbod van de bezet ters een sloep overboord zette en Kious van de verdrinkingsdood red de. Dat gebeurde nadat de B17 Vliegend Fort waann hij vlooq was bestookt door Duitse jachtvliegtui gen en was neergestort in de Wad denzee. Willem Bakker, die Kious in 1978 had opgespoord, en Bram van Dijk praatten de familie tot in detail bij over de gebeurtenissen. Onder meer dat Kious een vrije val van twintig seconden had gemaakt, om te voorkomen dat hij ver in zee zou neerkomen. 'Quick thinking', vond zijn zoon. Tastbaar waren onderde len uit de Rose O'day, de naam van het verongelukte toestel, zoals een klep uit de motor. 'Jullie hebben hier een prachtig museum', complimenteerde Dianne. In het gezelschap was ook Ben van Drogenbroek uit Montfoort, met wie Kious vriendschap had gesloten nadat hij hem had ontmoet bij een reünie van het beruchte krijgsgevan genkamp Stalag Luft 3. Om half vijf stapte de familie Kious, in gezelschap van onder anderen Grietje Griek, Nel Boekei en Tine Krijnen, weduwen en schoondoch ter van de redders van Kious, oog getuige Jaap Bakker en andere belangstellenden aan boord van het rondvaartschip van Adrie Hutjes. Een paar honderd meter buiten de haven, de plek waar Kious werd gered, las Michael Kious een toe spraak voor die was geschreven door de kleinzoon van Kious: 'Wat zij droomden, doen wij, wat wij leven droomden zij.' Dianne las een gedicht over haar vader voor dat door Bert Koning was geschreven. Het was een grote verrassing voor iedereen dat drie Fokker S11 en een Saab Safier die op Texel waren voor de historische vliegtour van Avio- drome met de formatie Missing Man een vliegend eerbetoon brachten aan Kious. Robbert van Zwieten, voorzitter van de Fokkerstichting. 'Het verzoek bereikte ons via Ed de Bruijn. Het is belangnjk om aan dit soort zaken mee te werken. Een tnbute aan de vrijheid.' Daarna werd de as overboord gezet en wer den bloemen op het water gewor pen. Bram van Dijk toont Michael Kious, de zoon van Harold, voorwerpen uit het wrak van de B17 Vliegend Fort waarvan zijn vader copiloot was.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5