mi Pulskorvisserij met sumwing Hectische cross met gewonden Praten met Liander over stroomlevering' Schipper bedreigt toeristen in haven Meer dan duizend pootjebaders Cjroen Twartsjexeh in het hart. texelsÜcourant OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12395 DINSDAG 4 AUGUSTUS 2009 TEXELSE™COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg £- Cowboyhoeden üp de haven in Oudeschild wordt zaterdag 8 augustus het HavenVIStijn gehouden Angie (17) en Steffie (15) kre gen tijdens hun vakantie in het Tesselhuus een schoonheidsbe handeling sporen bepaalden zon dag het mode beeld op vijfde editie van het Eagles Sum mer Event De crossauto van Edwin van den Heuvel is zondag na de cross door brand verwoest. de auto Chiara Casciola Brandweerlieden knippen het dak De tweede autocross van dit sei zoen is zondag tamelijk hectisch verlopen. Niet vaak moesten man ches zo vaak worden stilgelegd omdat een of meerdere auto's hard met de 'muur' in aanraking kwa men of gevaarlijk dwars op de baan belandden. Chiara Casciola en Ewoud Bakker moesten met nek- en rugklachten door de brand weer uit hun wagen worden geknipt, waarna ze per ambulance naar het ziekenhuis in Alkmaar werden gebracht. Tweemaal moest de cross daardoor bijna een uur worden stilgelegd. Om niet al te zeer in tijdnood te komen, besloot de organisatie een manche te schrappen en enkele andere met enkele ronden in te korten. Toch kon niet worden voor komen dat de laatste finales in Eierland pas vlak voor 19.30 uur waren afgerond. Meer over de cross elders in deze krant. Texelse kottervissers gaan in het najaar de sumwing combi neren met pulskorvisserij. De TX36 Jan van Toon van de fami lie Van der Vis wordt voor het experiment uitgerust. Het ministerie van LNV heeft er €350.000,- voor beschikbaar gesteld. Het geld komt uit de sub sidieregeling 'Innovatie in de vis- keten'. LNV heeft in totaal €5 mil joen voor 21 vernieuwende projecten beschikbaar gesteld. Het is voor het eerst dat de sum wing, een Texelse vinding, met pulskorvisserij wordt gecombi neerd. De TX38 van de familie Betsema, de TX68 van Cor Daalder en Pieter Aris van der Vis, de SL3 uit Stel lendam en de UK246 van Urk zijn nauw bij het project betrokken. Met de TX68 wordt al een tijdje met pulskorvisserij gewerkt, maar dat is nog met een gewone boom- kor met sloffen. Volgens Harmen Klein Woolthuis van HFK Engineering uit Baarn, die de ontwikkeling van de sum wing begeleidt, begint de TX36 in september een testperiode van zes tot zeven weken. Het wordt een spannende tijd voor de initia tiefnemers, omdat niet zomaar gebruik kan worden gemaakt van al bestaande systemen in de puls korvisserij. 'We zullen in de test periode nog wel eens stil moeten liggen om zaken aan te passen.' De combinatie moet leiden tot een halvering van het brandstofver bruik ten opzichte van reguliere boomkorvisserij. Een paar weken geleden zijn tests gehouden in een zogeheten flumetank in Frank rijk en die zijn volgens Klein Woolt huis veelbelovend. 'De kotter heeft straks met een sumwing en zon der sloffen en wekkerketting bij een snelheid van 5 mijl per uur te maken met een weerstand van 2,3 ton. Nu is dat nog 5 ton.' De sumwing is inmiddels ook ver der verbeterd. Het volume is ver groot ('hij is boller geworden'), waardoor de draagvleugel meer opwaartse druk ondervindt. 'Het gewicht is daardoor onder water verminderd van 1600 kilo naar 800 kilo.' De vleugel is niet breder geworden. Voor een reguliere boomkotter is dat 12 meter, voor een eurokotter 4,5 meter. Bedoeling is dat straks op de sumwing modules komen die van af het schip van stroom worden voorzien en klein schokjes op de bodem afgeven om de vis op te schrikken. De pulsen worden vol gens Klein Woolthuis niet hoger dan 15 Volt per module. De kracht van een schok is minder dan dat van schrikdraad. 'Het is een irrite rend gevoel als je je hand erin Burgemeester en wethouders moeten contact opnemen met netbeheerder Liander om te praten over de stroomvoorzie ning op Texel. Dat verzoekt frac tievoorzitter Gerbrand Poster van Texel 2010 in een open brief aan het college. Aanleiding zijn de stroomstorin gen die dinsdagavond 28 juli een groot deel van Oosterend platleg de en later die nacht De Cocks- dorp en een flink deel van Eier land. Volgens Texel 2010 gaat het om de vierde grote stroomstoring in de laatste zes maanden en is Liander in gebreke. 'Het college moet hen erop wijzen dat ze ervoor verantwoordelijk zijn dat Texelse burgers kunnen rekenen op een goede, stabiele stroomvoorzie ning.' Voor zover terug te halen, was de laatste grote stroomstoring in maart. Toen gingen delen van Oudeschild, Den Burg, De Koog en Den Hoorn plat en zaten 1500 aansluitingen 's nachts en 's mor gens zonder stroom. In december 2008 werden een paar honderd huishoudens in Den Burg getrof fen. Liander (voorheen een tak van energieleverancier Nuon) hanteert het principe dat een paar storin gen per jaar normaal is. Bij de storing van vorige week ontstond overigens een vertekend beeld omdat Liander alleen aan tallen over hoofdaansluitingen doorgaf. De huishoudens op de vakantieparken (1000 op De Krim, 600 op Landal en 500 rond de Slufter) werden daardoor niet meegerekend. De parken hebben eigen netwerken waarmee de huisjes, kampeerplaatsen en andere eenheden van stroom wor den voorzien. 'Wij tellen dan alleen tot de aan sluiting bij de receptie', aldus een woordvoerder van Liander. Vorige week was er geen stroom bij 795 aansluitingen in Oosterend en 673 in De Cocksdorp en Eierland. De poging om het wereldrecord pootjebaden te verbreken, zater dagmiddag bij paal 17, is een groot succes geworden. Niet minder dan 1046 mannen, vrouwen en kinde ren zochten een plaatsje langs de waterkant om hun voeten in het zeewater te steken. Dat waren er veel meer dan verwacht. 'We had den achthonderd stoelen klaarge zet, maar vlak voor het zou begin nen, werd duidelijk dat alle stoelen bezet waren. Met een paar vrijwil ligers hebben we er toen nog snel wat bijgezet', vertelt organisator Menno Siebinga. Het getal van 1046 was zo'n driehonderd meer dan vorig jaar, toen ruim 700 poot jebaders meededen. Het record komt met in het Guin ness Book of Worldrecords. 'Ze knjgen daar zo'n 60.000 aanvragen per jaar. We hadden ons verzoek keurig drie maanden van te voren verstuurd, maar we kregen een standaardberichtje dat het niet was gehonoreerd. Ik weet niet waarom niet.' Siebinga heeft er niet lang om getreurd. 'We hebben met deze actie ongeveer €1500,- opgehaald voor het goede doel (de Hersen- stichting en The Hunger Project, red.). Dat is eigenlijk nog belangrij ker.' Het pootjebaden was onderdeel van het Body Brein Festival. Meer hierover elders in deze krant. (Foro Ton Zogcrs) De agressieve schipper van de Red Buil heeft zaterdag een hoop amok gemaakt op de haven van Oudeschild. Hij bedreigde zon der aanleiding verschillende opvarenden van afgemeerde schepen. De man, die vorige week zondag al werd gearresteerd nadat de KNRM de Red Bull van het water had gehaald, gooide volgens een oog getuige met ijzeren voorwerpen, schreeuwde, schold en maakte schietende gebaren met zijn han den. Dat gebeurde bij een ponton in de werkhaven waar meerdere schepen lagen. Volgens de ooggetuige lukte het op dat moment niet contact te krij gen met de havendienst en het alarmnummer 112 werd vijf keer gebeld voor de politie arriveerde. Volgens de getuige zat er een uur tussen de eerste alarmering en de komst van de politie. 'In plaats van hem aan te houden, werd hem slechts verzocht aan de overkant te gaan liggen.' Volgens een woord voerder van de politie was er geen reden de man aan te houden toen de politie er was. De politie sprak met hem en met de havendienst over de situatie. Volgens de ooggetuige wilden ver schillende mensen aangifte doen, maar kon dat niet omdat het poli tiebureau in Den Burg gesloten was. Volgens de woordvoerder kan alsnog aangifte worden gedaan, de politie heeft de gegevens van de man. Het stoort de ooggetuige dat het agressieve gedrag van de schipper min of meer is 'beloond' doordat er niet werd opgetreden. 'Mensen met doodsbange kinderen aan boord besloten zijn terugkeer niet af te wachten, maar zochten een plek in de verenigingshaven waar ze ook verhalen over agressief gedrag van de man hoorden. En zondagochtend liep hij alweer gewoon op het haventerrein rond.' Gisteren is de agressieve man, op aandringen van de politie, uit de haven vertrokken. "SR houdt, maar mijn inziens is het een nette manier om vis te vangen.' Er moet nog wel bekeken worden welke plaats pulsvissenj wettelijk krijgt, omdat elektrisch vissen bin nen de Europese Unie formeel nog verboden is. Grisnigt weg bij KNRM Met het bereiken van de 70-jari- ge leeftijd heeft Willem Grisnigt afscheid genomen van de plaat selijke commissie van de KNRM. Hij begon in 1986 als technische man en bekleedde sinds 1995 de dubbelrol van secretaris en pen ningmeester bij de reddingmaat schappij. Volgens collega bestuurders heeft hij veel tijd en energie aan zijn werk besteed. De taak van penningmeester is met ingang van 1 augustus overgeno men door Klaas van der Duim, die tevens vicevoorzitter is. Het secre tariaat is nu in handen van Els Kruk, die al PR- coördinator was. Jaap Groen is binnen de plaatse lijke commissie verantwoordelijk voor de technische en nautische zaken, het coördineren van oefe ningen en opleidingen voor de bemanningen, alsmede alle opera tionele zaken. In september wordt voor Grisnigt een afscheidsrecep tie gehouden. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. vakantiekrant Tel. 0222 - 36 26 00 info@lenr.nl Spinbaan 6, Den Burg Verschijnt wekelijks van 3 juli t/m 28 augustus. Oplage: 450.000 in fullcolor U kunt uw agendapunten en advertenties steeds tót 10 dagen voor de verschijnings datum opgeven. LANGEVELD DE R00Y

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 1