Schapenhouders benaderen hun vak professioneel Drachtige ooien scannen om lammeren te tellen Ontsnapte papegaai houdt gasten bezig TEXELSE J COURANT DAGELIJKS TEXELS NIEUWS www.texeIsecourant.nl Frans Bauer voert zeehonden DINSDAG 11 AUGUSTUS 2009 'Er is een hoop kennis op het eiland, maar de vraag is hoe je die op de juiste plek krijgt', vertelt woordvoerder Jan-Willem Bakker. 'Vroeger sprak iedereen elkaar op de markt, waardoor ervaringen werden uitgewisseld. Tegenwoor dig kom je als schapenhouder veel minder van je boerderij, waardoor je meer op jezelf bent aangewezen. Met de studieclub proberen we daar verandering in te brengen. We komen een paar keer per jaar bij elkaar om over wisselende thema's te praten. Maar we bezoeken ook collega's aan de overkant, een voerfabrikant, een tijd geleden zijn we naar een slachthuis in Amster dam geweest. Daar steek je ont zettend veel van op. ledereen heeft zijn eigen contacten en ingangen en dat maakt het interessant.' dateert van tweeëneenhalf jaar geleden, toen de studieclub door landbouworganisatie LTO werd gevraagd voorstellen voor een onderzoek te doen waarvoor sub sidie moest worden aangevraagd. Dat resulteerde in de aanvraag voor een scanapparaat, waarmee vrij nauwkeurig kan worden bepaald hoeveel lammeren een drachtige ooi in de baarmoeder heeft. 'Ik heb stage gelopen in Engeland en daar zweren ze bij die methode. Vrijwel elke boer doet het daar. Ook in Australië en Nieuw-Zeeland wordt veel meer gescand.' In Nederland wordt veel hobbyma- tiger gewerkt, volgens Bakker. 'Schapen brengen gemiddeld twee lammeren ter wereld. Het voerre- gime van de meeste boeren is daarop gebaseerd. Maar de prak- dieren gezonder ter wereld komen, heeft als bijkomend voordeel dat je minder medicijnen hoeft te gebrui ken en op dierenartskosten bespaart.' Zelf huurt Bakker sinds twee jaar een overkantse dierenarts in om de drachtige ooien te scannen. 'De dieren met een eenling krijgen een rode stip, die met een drieling een blauwe stip. Dat is ook handig in de lammerij. Bij een drieling probe ren we altijd één van de lammeren bij een moeder met één lam onder te brengen. Overwennen, noemen we dat. Dat is nog een heel gedoe. Je bindt de pootjes van het lam eerst aan elkaar, want het mag met weglopen. Daarna smeer je het in met het geboortevocht van het schaap met de eenling. Het is han diger dat je dat van te voren weet, dan dat je er door wordt verrast dat het een eenling is. Zeker 's nachts, als je alleen in de stal bent.' Met ingang van dit jaar laten alle leden van de studieclub hun scha pen scannen. Dat gebeurt met een apparaat dat kan worden aange schaft door toezeggingen van het Europese subsidieprogramma voor plattelandsontwikkeling Leader en de provincie Noord-Holland, die elk €15.000,- bijdragen. 'Het pro ject wordt voor veertig procent gesubsidieerd. De andere zestig procent is eigen inbreng. In de praktijk komt het er op neer dat we met de subsidie de scanner en bijbehorende attributen kunnen betalen, de bijkomende arbeidsu ren zijn voor onszelf.' Dat er vooral de eerste tijd veel tijd moet worden geïnvesteerd, staat wel vast, volgens Bakker. 'Het scannen zelf is niet moeilijk. Net als bij mensen gaat het apparaat over de baarmoeder, waarna je op een monitor de binnenkant ziet. Punt is alleen dat je het moet leren zien, om het aantal lammeren vast te stellen, en dat is niet eenvoudig. In Engeland hebben ze er al veel ervaring mee. Daar is de betrouw baarheid 98 of 99 procent. De twee Nederlanders die er mee bezig zijn, komen nog niet verder dan 85 pro cent. Bedoeling is dat minimaal twee van onze leden het gaan leren. We krijgen daarvoor les van een paar deskundigen Eén is een Engelsman, die er zijn vak van heeft gemaakt en 2000 schapen per dag kan scannen.' Welke twee leden van de studie club de studie gaan doen, is nog even de vraag. 'Het hangt er van af wie het snel ziet. Waarschijnlijk is dat Frank Gorter. Hij is behalve schapenfokker ook veearts en door zijn studie ai behoorlijk onderlegd op dit gebied. Samen gaan die twee in november en december rond om de schapen te scannen. In eerste instantie alleen die van onze leden. Maar als het goed gaat, kunnen misschien ook andere col lega's ons inhuren Onze leden hebben samen zo'n 3000 schapen. Scannen daarvan duurt ongeveer tachtig uur. Dat komt naast het gewone werk op de boerderij, maar omdat het in een relatief rustige tijd gebeurt, is dat niet zo'n pro bleem.' Joop Rommets In Engeland, Australië en Nieuw- Zeeland is het al jaren gemeen goed, komend najaar gaan ook Texelse schapenhouders hun drachtige ooien scannen op het aantal lammeren dat ze bij zich dragen. De voordelen zijn evi dent: dieren krijgen de hoeveel heid voer die ze nodig hebben, waardoor hun conditie op peil blijft, zich minder problemen voordoen bij de geboorte en gezondheidskosten worden gedrukt. Het project is een initia tief van de veertien leden van de studieclub Schapenhouderij Texel, die zich ten doel hebben gesteld hun vak zo professioneel mogelijk te benaderen. Tijdens een recent project van de vereniging werd een zogeheten slachtproef gehouden. Elk lid bracht drie of vier levende lamme ren in, die onder leiding van een deskundige werden beoordeeld op eigenschappen als bespiering en vetbedekking. Nadat de dieren waren geslacht, gebeurde dat nog maals. 'Om te kijken of we het goed hadden gezien. Dat is belang rijk bij het verhandelen van je lam meren. Een handelaar heeft veel ervaring en weet precies wat een dier waard is. Boeren die er te wei nig kijk op hebben, lopen daardoor het gevaar dat ze te weinig geld krijgen.' De start van het nieuwste project tijk is - naast uiteraard veel tweelin gen - dat het ene schaap maar één lam geeft en het ander drie. Als je ze allemaal evenveel voer geeft, krijgt de één dus te veel en de ander te weinig. Het ene schaap vervet en dat ene lam wordt heel groot, wat problemen oplevert bij de geboorte. Het andere schaap vermagert, krijgt lichte lammeren met groeiproblemen en geeft min der melk. Als je kennis van zaken hebt, zie je het aan de voerbak en kun je nog je maatregelen nemen. Maar ook dan ben je een stap te laat. Als je scant, kun je er direct op inspelen. Door de schapen in groepen te verdelen: met eenlin gen, tweelingen, drielingen. Dat de Schapen brengen gemiddeld twee lammeren groot, maar er zijn er ook met één- en drielingen. Lara in een gele Donkervoort achter het stuur. 'Machtig!' Lara overwinnaar in sportwagen 'Tot volgend jaar!', hoorde ik iedereen tegen elkaar zeggen toen de Maarten Memorial 2009 zo goed als afgelopen was. Supersnelle wagens waaronder Ferarri, Bugatti en Donkervoort werden ingezet voor deze memorabele dag. Het was de zesde editie van het evenement, georganiseerd om kankerpa tiënten even hun ziekte te laten vergeten. Het begon allemaal met Maarten van Sten, hij kreeg een agressieve vorm van huidkanker, waaraan hij in 2003 overleed. Maarten hield heel erg van sportwagens en die passie wilde hij met iedereen delen. Zijn vrienden hebben toen een eve nement georganiseerd waarin ze patiënten lieten in exclusieve boli des lieten meerijden van Rotter dam naar het circuit van Zand- voort. Dit jaar was al weer de zesde editie van het evenement en het eerste jaar dat ik er bij was. In juli 2008 kreeg ik in het Gemini Ziekenhuis de diagnose Acute Leu kemie (AML). Daar ben ik korte tijd gebleven, tot er een plek vrij was in het VU Medisch Centrum in Amsterdam. In het VU kreeg ik mijn eerste kuur en ben toen in totaal vijfeneenhalve week opgenomen geweest. Toen ik na mijn eerste kuur naar huis mocht, voelde ik me best goed. Dat was na de tweede kuur heel anders. Ik kreeg chemo therapie, werd bestraald (TBI) en daarop volgde een stamceltrans plantatie. Ik kreeg de stamcellen van mijn oudste broer die tot op heden het bloed aanmaken dat door mijn lichaam stroomt. Ik heb heel veel ellende meegemaakt, maar ik ben er nog, en daar ben ik heel dankbaar om. Ik ben nu vrij van kankercellen en herstellende van mijn ziekte. De Maarten Memorial was echt een geweldige ervaring. We waren al heel vroeg op het parkeerterrein van Ahoy in Rotterdam en zagen alle bolides binnenstromen. Toen alle passagiers 'hun' auto hadden gevonden, gingen we met grom mende motoren via de snelweg naar Zandvoort. Dit was misschien nog wel leuker dan de 'snelle' ron des op het circuit van Zandvoort. Ik heb er van genoten en ga vol gend jaar weer meerijden. (Ex)patiënten die ook mee willen rijden, kunnen zich in juli inschrij ven op de website www.maarten- memonal.com. Lara Hoogenbosch Ze dachten dat hij nog niet kon vliegen, maar de papegaai van de familie Beumer uit Wapenveld dacht daar op villapark De Witte Hoek bij De Cocksdorp vrijdag toch anders over. Tot schrik van de net gearriveerde familie vloog hun acht weken oude grijze roodstaartpapegaai pardoes weg toen ze met hem bezig waren. 'We hadden hem een week gele den gekocht', vertelt Marcel Beu mer, 'en we hadden hem nog niet laten kortwieken, omdat de kweker had gezegd dat hij nog niet kon vliegen.' Papegaai Pino zat echter met een sierlijke zwaai in de boom en ver trok daarna richting de duinen. De familie Beumer in de auto erach teraan, maar hoe ze ook zochten: geen Pino. 'Toen het schemerig werd, zijn we met een rotgevoel terug gegaan en dachten we dat we hem kwijt waren. Maar tot onze verrassing vloog hij boven de auto en ging op de Witte Hoek boven in een boom zitten.' De brandweer werd gebeld en op een gegeven moment kwam de ladderwagen uit Den Burg voorrij den, omdat de ladder van de wagen uit De Cocksdorp niet lang genoeg. Brandweerman Chris Meijer toog daarna naar boven om Pino uit de boom te vissen. Ondanks alle bedrijvigheid onder zich. bleef de papegaai gewoon op zijn tak zitten. 'Als het donker wordt, blijven die dieren gelukkig zitten waar ze zitten.' Het redden van de papegaai was geen alledaagse klus voor de brandweer. Volgens bevelvoerder Christiaan Rodenburg werd het dier toch uit de boom gehaald, omdat de eigenaren anders een onrustige nacht zouden hebben. De familie Beumer was zo blij met de redding dat de brandweer werd bedankt met een krat bier en een kersen vlaai. Met papegaai Pino wordt de rest van de vakantie behoedzamer omgegaan. Beumer: 'Hij mag nog wel uit zijn kooi, maar alleen als de ramen en deuren dicht zijn. En na de vakantie gaan we meteen naar de kweker om hem te laten kort wieken.' Brand bij feestje De brandweer van De Cocksdorp moest zondagavond in actie komen voor een uit de hand gelopen vuur tje bij een feestje aan de Postweg. De feestgangers hadden hout aan gestoken omdat ze het koud had den gekregen. Omwonenden roken een brandlucht, namen het zekere voor het onzekere en waarschuw den de brandweer. Die liet het vuur gecontroleerd uitbranden. 'Het was allemaal schoon hout', aldus een woordvoerder. De feestgangers waren verrast dat de brandweer opeens op de stoep stond Krant bezorgd door olifant Wanneer hij niet op de markt hoeft te staan, gaat de omstreden oli fant graag een rondje. Vrijdag kwam hij op Oost even de krant bezorgen. Ze leken, verkleed met pruiken, snorren en werkkleding van Eco- mare, op stagiaires die de zee honden mochten voeren. Wie goed keek, zag dat achter de vermommingen twee bekende Nederlanders schuil gingen: Frans Bauer en Johnny de Mol. De twee waren donderdag bij het centrum voor wadden en Noordzee neerge streken voor opnamen van het televisieprogramma Waar is de Mol dat bij Veronica wordt uitgezon den. De twee trokken daarvoor een paar dagen over het eiland. Bij Ecomare gingen Bauer en De Mol door het leven als stagiaires 'Martin en Alfons' die de zeehon den voerden en tegelijkertijd het publiek van informatie voorzagen. Ze werden daarbij begeleid door dierverzorger José Kemper. Vol gens Ecomare deden De Mol en Bauer het met 'zweet op het voor hoofd', maar dat kon 'ook aan de warmte hebben gelegen.' Bij het publiek was enige verwarring of het opvallende koppel nou wel of met uit bekende Nederlanders bestond. Het uit de hand gelopen vuurtje aan de Postweg.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5