'Ik gunde me geen tijd mijn haar te föhnen' HavenVIStijn: vertrouwd programma verveelt niet TEXELSE 7 COURANT DINSDAG 11 AUGUSTUS 2009 Het Oudeschilder Visserskoor kreeg veel bijval. Visserman Adrie Vonk liet zien welke soorten vis en schelp- en schaaldieren door de Texelse vloot worden gevangen. De tweede editie van het Haven VIStijn lokte zaterdag vele dui zenden belangstellenden naar de haven van Oudeschild. Zij werden getrakteerd op een uit gebreid programma, dat vele vertrouwde maritieme en nauti sche elementen bevatte, maar toch allerminst verveelde. Zo vertelden kottervissers over de nieuwe vismethoden met sumwing en pulsekor. was er een enorme tafel met door de Texelse vloot gevangen vis, schelp- en schaal dieren, waren er demonstraties touwmaken en gaven vrijwilligers van de KNRM uitleg over hun red dende werkzaamheden. In de net- tenschuur van de visserijcoöpera tie draaide een drukbezochte film over de visserij. Veel aandacht trok de verzameling opgeviste botten van mammoeten, oerossen en andere prehistorische dieren. Wie dat wilde - en dat waren vooral heel wat kinderen - mocht één of twee botten meenemen. Zeer in trek was ook de ter plekke gerook te en gebakken vis, waarvan mocht worden geproefd. Kosteloos, maar een vrijwillige bijdrage werd zeer op prijs gesteld. De opbrengst - zo'n €3000,- - wordt verdeeld over twee goede doelen Kika (een stichting die strijdt tegen kanker bij kinderen) en de Stichting Texel Vakantie Gehandicapten. Op de haven stond ook een tent, waar onder veel bijval het Oude schilder Visserskoor enkele malen optrad. Een succes was eveneens het ankertillen, dat was georgani seerd door Catharina Witte van de Sportschool. Eenenveertig man nen en dertien vrouwen gingen de uitdaging aan een anker zo lang mogelijk - met gestrekte armen - te tillen. Opvallend was dat niet een potige kottervisser de strijd won, Eenveertig mannen en dertien vrouwen deden mee aan het ènkertillen, georganiseerd door Catharina Witte. Albert Schagen praatte het festijn aan elkaar, Els van der Star hield de tijd bij. maar de minstens even sterke Elles Betsema. Zij hield dat 1.02.45 minuten vol, tien seconden langer dan Ruud Versluis, de winnaar bij de mannen. Versluis mocht als excuus aanvoeren dat het anker dat hij tilde vijftien kilo woog, terwijl dat van de vrouwen drie kilo lichter was. Betsema's partner, Jan-Sieme de Haan, deed ook mee, maar kon met 0.44.43 minuten geen potten breken. De wedstrijd verliep aan vankelijk wat traag, omdat veel deelnemers op het terras van café De Kombuis zaten te wachten tot dat ze aan de beurt waren en niet allemaal evenveel haast maakten als het zover was. Gaandeweg kwam gelukkig de vaart er in. Bovendien maakte speaker Albert Schagen met zijn droge commen taar veel goed. Organisator Ingrid Hennink kijkt met voldoening op het evenement terug. 'Het was Vooral kinderen toonden zich geïnteresseerd in de door de vloot opgeviste botten van prehistorische dieren. druk en gezellig, iedereen was enthousiast en er was geen enkele wanklank. Het was dus voor herha ling vatbaar.' Jammer vond ze dat het feest al om middernacht af moest zijn. 'Ik heb op het gemeen tehuis nog gevraagd of we wat langer mochten doorgaan, maar dat kon niet, omdat het geen dorpsfeest is. En dat terwijl veel vrijwilligers uit Oudeschild de hele dag aan het werk zijn geweest.' Een speciaal woord van dank heeft ze voor Jacques en Gerrit-Jan Betsema en Ricky Drijver, die in duikpakken door de haven zwom men, om over de veiligheid van eventuele drenkelingen te waken. Het drietal beleefde een rustige middag. Uitslagen ankertillen: Mannen - I.Ruud Versluis. 0.52.00 minu ten 2.Charlie van Beurden, 0.51.50; 3 Kees de Visser, 0.51.06. Vrouwen - 1.Elles Betsema, 1.02.45; 2.Yvonne Mastenbroek, 0.50.25; 3.Angeli- gue Luiting, 0.50.25. Weblog Op verzoek van de Texelse Cou rant hield Ingrid Hennink, organi sator van het HavenVIStijn in Oudeschild, een week lang een weblog bij. Over jonge visser mannen, een oude 4-wheeldrive auto, afzetlint, (g)een dorpsfeest, zwemmen in de haven en het goede doel. Het complete weblog is te lezen via www.texelsecou- rant.nl. (Maandag) Het is inmiddels bijna 5 uur en ik moet zo achter de bar staan. Er komt een groep vissers die met de Rival mee gaan en 's avonds bij mij op het terras een feestje vieren. Vanmorgen overleg gehad met Adrie Vonk over de maten van de marktkramen, zodat ze zaterdag precies weten wat ze er op kwijt kunnen. Het HavenVIStijn wordt medegeorganiseerd door twee jon ge vissermannen, Koos Boersen en Thijs Vonk, met wie ik gister avond net voordat ze gingen varen even de laatste dingen heb door gesproken. Ze komen vrijdag pas weer terug van zee en dan moet alles in orde zijn. Buks (Bennie Vis ser) nog even naar zijn vispan gevraagd die we zaterdag willen gebruiken. (Dinsdag) De dag is al bijna om en nog veel te doen. Gisteren was het feest met de jongens uit Loosdrecht en dat betekende half vijf naar bed. Om half tien weer op de haven voor de dagelijkse boodschappen. Het terras zat al bijna vol. De krant belde over de advertorial van vrij dag met als thema HavenVIStijn De Kombuis. Ze hadden nog geen artikel, dachten ze, maar dat was nog bij de tekstschrijver, want ik had hem al gelezen. Toen belde de bemanning van de Tholen 4, waar mee ik samen een oude 4- wheeldrive auto heb gekocht, dat ze weer vast hadden gezeten op het strand. Of ik met de auto naar de garage wilde om te kijken waar om de 4-wheelaandrijving het niet doet. Helaas, bij de garage hing een briefje dat ze een week op vakantie zijn. Nu hebben we die auto samen gekocht omdat ik met het havenfeest zware spullen moet vervoeren. Over drie weken willen we hem weer verkopen, omdat de mosselmannen dan op het strand klaar zijn met het rapen van mos selzaad. (Woensdag) Vandaag had ik ook dagdienst en daarom tot twee uur Jenny geholpen. Afzetlint gekocht, wel 500 meter, daar kun je heel wat mee afzetten. Karton gehaald en tekst gemaakt die Jenny gaat schrijven vanwege haar mooie handschrift. Ook heb ik verwij zingsborden gemaakt voor het par keren. Met Stiehl nog even doorge nomen hoe laat ze gaan opbouwen. Siem Zijm om extra hekken gevraagd; hij brengt ze vrijdag avond al. Op het parkeerterrein liep een stel dat wel vaker een bakkie doet en ik hoorde ze zeggen; 'Mijn geld ligt nog op de boot, nu kun nen we geen koffie doen.' Ik zei: 'Hier heb je twintig euro, dat komt wel goed.' Inmiddels terug gehad. (Donderdag) Om 16.00 uur komen de rond vaartboten binnen en ben toen begonnen met het afzetten van het parkeerterrein. De fietsenrekken van Veronica geleend en lint span nen. Er staan nu nog 4 auto's, maar die zullen vanavond wel weg zijn. Jan Sieme de Haan belde nog over de TX27. Of die voor de deur kon, dan was de koeling voor de lek kerste waddengarnalen dicht bij de kramen die zij zaterdag hebben. Die ligt al op de goede plaats en ook de WR109 is in de Noorderha ven. Het is nog nooit zo druk geweest in de haven met boten, alles is passen en meten en de havenmeesters hebben het er maar druk mee. Moet zo weer achter de bar en het kan wel laat worden want de solexclub gaat ringsteken in Den Hoorn en veelal komen er nog wat rijders een pilsje pakken na afloop. (Vrijdag) Vandaag veel gedaan voor mor gen. Om 8 uur de zaak schoonge maakt ,om daarna naar het gemeentehuis te gaan om te kijken of we niet langer mogen tappen. 12 uur is wel erg vroeg met dit mooie weer. Lekker nog even nakletsen is niet ondenkbaar. Helaas, het mocht niet baten, het is GEEN dorpsfeest, alhoewel velen al de hele dag hard aan het werk zijn. Er staat al een week een auto en heb daarom de politie gebeld om te vragen of deze van een Texelaar is. Nee, dat niet. Vanavond maar op de lepels van de heftruck voor zichtig weghalen. Vanavond heeft Uk en zoon met vrienden de biertent opgezet en ik heb hekken geplaatst. Gelukkig zijn ze niet zo zwaar. Nog allerlei extra dingen getypt., zoals 'Geen alcohol onder de zestien' en 'Kleur potloden hier verkrijgbaar", etc. (Zaterdag) Ben ff ontsnapt om te douchen en ff wat te tikken in het weblog. Het begon vanmorgen om half 8 met dingen klaar zetten. De jongens Thijs en Koos en ouders en vele andere kottervissers begonnen om 9 uur met alles klaar zetten. Edwin en KW niet te vergeten hebben de marktkramen opgezet. De men sen begonnen al om 11 uur te komen. Veel aandacht voor de vis- tafel. Alle vis is vandaag opgegaan en dat was niet weinig, ze stopten pas na half 7, denk ik. Als julllie dit lezen: visbakkers en -rokers, TOP! Alle kramen zijn druk bezocht en ik heb de hele dag heen en weer gelopen en gereden om van alles en nog wat te regelen. (Zondag) Gisteren na het douchen een klein rondje gelopen, maar te snel aan gekleed, want Mariët van der Werf deed nog wat bandjes recht en/of haalde de slagen eruit. Ik kon nu weer langs de kramen, al gunde ik me geen tijd om mijn haar te föh nen en daar ben ik ook geen type voor. Dus eerst met een nat hoofd rond en op vragen 'heb je gezwom men in de haven' met 'ja' geant woord. Even later bij de bierkraam topdrukte en een uurtje bijgespron gen. Dat was weer onder controle en toen was het kleingeld bijna op in het café. Maar ik heb voldoende wisselgeld voor zo'n dag in de kluis, dus nog wat extra gehaald. Om kwart voor twaalf liepen er twee agenten die even hun neus lieten zien. Ik was toch wel van plan om me aan de voorwaarden te houden, maar laat ze maar kij ken. Muziek uit en tien minuten later de buitenbar dicht. Veel men sen waren teleurgesteld, maar ja, niets aan te doen ben toen het geld voor het goede doel gaan tellen dat de vis sers bij elkaar hebben gehaald. De garnalen hadden ruim €2000,- en de rokers en vissers ruim €1000,-. Dat is mooi gegaan. Ga nu kij ken of de bladerblazer ook kan zuigen, dan kan ik de laatste siga rettenpeuken op het plein oprui men. (Maandag) Allerlei mensen spreken je aan hoe leuk het was en daar doe je het ook voor. De Texel BV, zodat Texe laar en toenst kan zeggen: dat was echt leuk. Ook dat het niet heel commercieel was, vinden ze een goede zaak. Natuurlijk wil ik uit de kosten, maar dat is dit jaar wel gelukt De week van... Rita Dogger Rita Dogger is de volgende blog- ger in de sene De week van... Zij is betrokken bij de organisatie van de zomerse cross- en strandlopen van Atletiek Vereniging Texel. Kinderen mochten meehelpen bij het touwmaken.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 7