'Altijd weer de vraag wat je in je ziekenboeg krijgt' TEXELSE 12 COURANT DAGELIJKS TEXELS NIEUWS u7U7U7.texeIsecourant.nl Marine-arts Nancy Heijne koos voor het avontuur Jeugdraad tegen zinloos geweld Kampeerboeren straks naar vijftien plaatsen 'Spannende momenten op weg naar piratenboot' Dorpscommissie Den Burg werkt samen met gemeente VRIJDAG 21 AUGUSTUS 2009 assistentie verleende aan vrijgelaten gijzelaars. Aan boord Als student geneeskunde wilde Nancy Heijne eigenlijk huisarts worden, maar na stages in Afrika koos ze toch voor 'het avontuur'. Ze werd algemeen militair arts op een marinefregat en maakte lan ge reizen naar de Nederlandse Antillen, Noorwegen en de Ver enigde Staten. In juni was ze even landelijk nieuws, toen ze als scheepsarts op Hr. Ms. De Zeven Provinciën de zorg kreeg over een groep gijzelaars, die vlak daarvoor was vrijgelaten door Somalische zeerovers. Het werd een episode in haar leven om niet snel te vergeten. Van de acht gijzelaars, opvarenden van het Nederlandse koopvaardij schip MV Marathon, was er één bij een schotenwisseling om het leven gekomen. Een ander was gewond geraakt, maar zo goed en kwaad als het ging behandeld, waardoor zijn lichamelijke conditie relatief goed was. En hoewel ze weinig te eten en te drinken hadden gehad, vertoonde geen van de overleven den verontrustende verschijnselen van honger of uitdroging. Wel had den ze psychische klachten. 'Ze waren heel angstig geweest. Conti nu bedreigd, op een heel akelige manier, terwijl over hun hoofd heen onderhandelingen over hun vrijla ting waren gevoerd. Ondertussen waren allerlei nare grapjes met ze uitgehaald.' Op de details wil Heijne niet ingaan. 'Maar ze hebben gere geld gedacht dat ze zouden worden gedood', vertelt ze in haar ouderlijk huis in de Prins Hendrikpolder. Een pasklare behandeling was niet voorhanden. 'Ik heb ze laten vertel len wat er gebeurd is. Maar ik ben bang dat ze zo bezig geweest waren thuis te komen, dat ze nog niet aan In het kader van de Vredesweek voert de Texelse Jeugdraad van Kerken zaterdag 19 september actie tegen zinloos geweld. Mensen die de actie willen ondersteunen, kunnen zich tot 1 september aanmelden. De actie is onderdeel van de Vonk- markt, die dit jaar voor de tweede keer wordt gehouden, en waar de aangesloten kerken het jeugdwerk van het komend jaar presenteren. De markt wordt gehouden in De Burght, voorheen de hervormde kerk, aan de Binnenburg. Alle kin deren en jongeren kunnen zich tij dens de markt inschrijven voor de activiteiten van de verschillende clubs en verenigingen. Ook zal de Landelijke Stichting Tegen Zinloos Geweld (LSTZG) aanwezig zijn met een informatiestand. Jongeren kunnen posters maken en kinderen kunnen stenen beschilderen met lieveheersbeestjes, om op die manier kenbaar te maken tegen zinloos geweld te zijn. Ook zijn er voor de kinderen ballonnen met het logo van het lieveheersbeestje erop en een kaartje eraan waarop vermeld staat dat Texel tegen zin loos geweld is. Het kaartje is in te vullen met het adres van het kind. Aan het einde van de markt, tegen 16.00 uur, maken de kinderen met hun posters, vlaggen en zelfbe- schilderde stenen, een rondgang verwerken toe waren. Ze waren zo angstig, dat er nacht en dag mari nemensen aan boord bleven. Een ander schip hadden we eerder alleen maar begeleid.' De gebeurtenissen in de Golf van Aden kwamen niet als een verras sing, maar waren ook niet echt voorzien. 'We hadden een opwerk- traject bij Engeland gehad. Zeg maar een training voor een oorlog. Daarna gingen we op weg naar Singapore en Australië, voor een bezoek aan een grote internationale wapenbeurs en verbetering van belangrijke internationale betrekkin gen. Maar onderweg veranderde het reisdoel regelmatig, omdat we voortdurend moesten reageren op allerlei nieuwe ontwikkelingen. Dat maakte het tot een dynamisch reis je.' Nadat de Nederlandse marine om steun in de strijd tegen de Somali sche piraten was gevraagd, kreeg de Zeven Provinciën een box toe gewezen, een gebied waarbinnen toezicht werd uitgeoefend. 'Een kwestie van rondvaren om te voor komen dat de piraten andere sche pen zouden overvallen. Soms voe ren we naar bootjes die aan het vissen waren. Om de bemanning te vragen of hen iets was opgevallen. We gaven telefoonnummers die ze konden bellen als er iets aan de hand was. Een beetje vriendjes maken, zeg maar. Ook escorteer den we wel langzaam varende schepen.' Tweemaal werden schepen met piraten tot stoppen gedwongen. 'De eerste keer hebben we ze aan gehouden en overgegeven aan een Grieks schip. De tweede keer heb ben we ze naar ons eigen schip gebracht, hun wapens en telefoons afgenomen en vingerafdrukken genomen. Maar daarna hoorden we dat van hogerhand was bepaald dat we ze weer vrij moesten laten. Dat was een politieke beslissing. Niet duidelijk was wie die had geno men. Dat was toch heel ondoor zichtig. De ene keer voeren we in een eskader onder de vlag van de NAVO, de andere keer bepaalde de Nederlandse regering wat er gebeurde. De wapens van de pira ten hebben we te water gelaten. Maar ik vond het toch wel frustre rend. Wat konden we nu eigenlijk? Gelukkig is er nu een regeling in de maak dat de marine de piraten aan door Den Burg. Dit onder muzikale begeleiding en samen met burge meester Geldorp en afgevaardig den van bedrijven en instanties die een tegel of vlag van de LSTZG hebben besteld. De route staat vanaf 12 september aangegeven met sandwichborden waarop een wetenswaardigheid over zinloos geweld. De rondgang eindigt op de Groeneplaats, waar een aantal tegels met een lieveheersbeestje (het symbool geen zinloos geweld) aan de gemeente wordt overhan digd. Ook krijgen zowel gemeente als TESO een vlag aangeboden. Ter plaatse worden ook de bestel de vlaggen en tegels uitgereikt aan bedrijven, instanties, scholen, ver enigingen, kerken en particulieren. Tot slot laten de kinderen ballon nen op, zodat ook buiten Texel bekend wordt hoe hier over zinloos geweld wordt gedacht. De gemeente heeft toegezegd tegels te leggen in Den Burg en De Koog en bij de actie wordt samen gewerkt met de OSG. Daarnaast zijn bedrijven en instan ties aangeschreven met de vraag de actie te ondersteunen door het aanschaffen van tegels en vlaggen. Mensen die geen brief hebben ont vangen, kunnen deze tot 1 sep tember aanvragen bij Fred van Hel den (tel. 318963), Hammie Schrama-de Vries (tel. 313693) en Henny Hin-Witte (tel. 315166). boord mag houden en naar Kenia brengt. Daar worden ze dan voor een internationaal gerechtshof gebracht. Dat zou ideaal zijn. Maar ik ben bang dat het nog lang niet zover is.' De bemanningsleden van de MV Marathon kwamen vrij na onder handelen. 'Daar worden nooit mededelingen over gedaan, maar er is ongetwijfeld een losprijs betaald. Met geweld ingnjpen, is een paar keer gedaan, door de Fransen en de Amerikanen. Maar om geen mensen in gevaar te bren gen kiest de Nederlandse regenng daar niet voor. Ook dat is frustre rend. Je wilt die gijzelaars graag helpen en je hebt de mogelijkheden om op te treden en dan mag het niet. Maar het is ook wel begrijpe lijk.' Ondertussen worden de piraten een steeds gevaarlijker macht, vindt Heijne. 'Ze worden steeds brutaler en vallen zelfs marineschepen aan. Wij hielden daar ook rekening mee en liepen 's nachts wacht. Daar heb ik ook aan meegedaan. Die piraten vormen een heel netwerk. Het zijn niet alleen kleine boefjes meer. Natuurlijk zijn er bij die zich hebben aangesloten omdat ze straatarm zijn, maar het zijn de echte crimine len die aan de touwtjes trekken. Die jonge jongens kauwen vaak op gaf en daar worden ze soms heel agres sief van. Gezien hun jonge leeftijd en hun gevechtshandelingen deden ze me denken aan kindsoldaten.' Ondanks de momenten van frustra tie haalt Heijne veel voldoening uit haar werk. 'Je bent als team aan het werk. Je gaat er heen en doet het samen. Op een leuke boot, met bemanningsleden met wie je het goed kunt vinden, heb je de sfeer van een schoolreisje van vroeger.' Het is ook de spanning die trekt, geeft ze toe. 'Je beleeft spannende momenten, op weg naar een pira- tenboot. Je weet niet hoe ze zich gedragen. Het is altijd de vraag wat je straks weer in de ziekenboeg krijgt. Mensen met schotwonden? Die spanning is er ook als je gijze laars gaat helpen. Je weet niet wat ie te wachten staat, ook medisch niet. Je moet het allemaal zelf doen. Het is ook wat dat betreft een heel aparte wereld.' Aan boord is ze de hoogste in rang in de ziekenboeg. 'Maar ik sta niet helemaal alleen. Bij twijfel kan ik Kampeerboeren mogen hun campings binnen afzienbare tijd uitbreiden van tien naar vijf tien tenten of caravans. Dat is de uitkomst van een discussie over de toeristische slaapplaat sen. De benodigde bedden moeten beschikbaar komen door het saneren van zogehe ten 'slapende slaapplaatsen'. Meerdere partijen waren in het verleden tegen de uitbreiding. Nu door het loslaten van de onder grens van het aantal bedden voor toeristisch kamperen en de omzetting in chalets of huisjes het aantal kampeerplaatsen De dorpscommissie van Den Burg en de gemeente hebben afspraken gemaakt over een 'hechte samenwerking'. Beide onderkennen dat de belangen van de inwoners het beste wor den gediend als op slagvaardi ge wijze kan worden ingehaakt op zaken die de dorpscommis sie aan de orde stelt. De dorpscommissie, die in het voorjaar van start is gegaan, heeft zich tot nu toe gericht op de ontwikkeling van een solide basis voor het eigen bestuur, dat uit elf leden bestaat. Er zijn werk groepen gevormd, die zich op contact opnemen met een huisarts. Ook de specialisten in het Centraal Militair Hospitaal in Utrecht kan ik raadplegen. Dat contact verloopt heel gemakkelijk. Ik werk samen met een verpleegkundige en een verpleegkundige in opleiding. Als er stront aan de knikker is, dan kan ik ook steun van andere opvarenden krijgen. Zij hebben een soort EHBO- opleiding gevolgd.' Niet altijd is het zo spannend als in de Golf van Aden. Zelfs op een fre gat met 175 tot 180 bemanningsle den kan het behoorlijk rustig zijn. 'Ik heb gekozen voor een opendeurbe- leid in plaats van een spreekuur. Tussen acht uur 's ochtends en vijf uur 's middags ben ik bereikbaar in de ziekenboeg. Wat er te doen is, verschilt behoorlijk. Maar meestal heb ik geen vol spreekuur. Soms heb ik maar drie of vier mensen op een dag. Met alleen maar hoofdpijn, bijvoorbeeld. Maar het gebeurt ook dat je een hele dag bezig bent met iemand die niet helemaal qoed in zijn vel zit.' Maar zelfs als zich niemand in de ziekenboeg meldt, hoeft Heijne zich niet te vervelen. 'Op die grote sche pen heeft iedereen extra taken. Ik ben ook officier Ontwikkeling, Sport terugloopt, schaarden alle raads fracties zich achter het voorstel om de boerencarnpings te laten groeien naar vijftien kampeer- plekken. 'De boeren hebben het kamperen hard nodig', gaf Frans Visman (D66) een derde reden. Heikel punt vormen de benodigde bedden. Nu de raad unaniem heeft uitgesproken dat er tot 2020 niet meer dan 45.000 worden 'uit gegeven. zijn toeristische bedden aan schaarste onderhevig. Daar bij komt dat er nog negen boeren op de wachtlijst staan, waarmee er aan de bestaande 2044 bed den voor het erfkamperen 1503 meerdere beleidsterreinen rich ten, zoals buurten en organisa ties, de Wet Maatschappelijke Ondersteuning (inclusief jeugd en ouderen), verkeer, groenvoor ziening en de herinrichting van het centrum. Over diverse onder werpen is gesproken met het college van b en w. Met gemeen tesecretaris/directeur Cock van Wijngaarden en coördinator dorpscommissies Piet Bolier is nagedacht over de wijze waarop de samenwerking inhoud kan worden gegeven. Afgesproken is dat de gemeentelijke organisatie een ondersteunende en advise rende rol vervult. Over een half en Ontspanning. Samen met ande ren organiseer ik bijvoorbeeld sport wedstrijden, uitjes, feesten, barbe cues, casino-avonden. Gemiddeld één keer per week is er een activi teit waarbij de opvarenden zich kunnen ontspannen. De afgelopen reis hadden we nog veel meer plan nen, maar omdat we in operatie waren, was er geen tijd alles te laten doorgaan.' Haar carrière bij de marine duurt inmiddels zo'n viereneenhalf jaar. Nadat ze haar opleiding tot basis arts met succes had voltooid en was aangenomen bij de marine, werd ze zes weken lang geschoold op het Koninklijk Militair Instituut in Den Helder. 'Die scholing was bedoeld om militair te worden. We gingen op bivak - op Texel, dat was heel leuk -, maar kregen ook les in politiek, recht en militaire omgangs vormen. Bovendien moesten we leren marcheren.' De opleiding tot algemeen militair arts duurde ver volgens nog twee jaar, inclusief een stage bij een huisarts in het zieken huis van de Vrije Universiteit. 'In mijn functie doe je eigenlijk hetzelf de als een huisarts, maar je werkt onder zijn leiding. Om dezelfde worden toegevoegd. In theorie, want de verwachting is dat niet alle kamperen willen doorgroeien naar vijftien eenheden. Albert Huisman, voorzitter van de Ver eniging van Klein Logiesverstrek- kers (KLV), verwacht bijvoorbeeld dat er ook kampeerboeren zijn die aan vier plaatsen genoeg heb ben. De politiek gaf wel aan dat de bedden wel ten goede moeten komen aan de sector waarvoor de regeling is bedoeld: de boe ren. 'Wat is precies een agrarisch bedrijf?', drong Jur Schuiringa (WD) aan op duidelijkheid. Alfred Schaatsenberg (PvdA): 'Het is niet bedoeld voor hobbyboeren.' Of de verruiming ingaat na de vaststelling van het nieuwe plan buitengebied of al na het raads besluit op 8 september, bleef onduidelijk. Visman pleitte voor de korte termijn. jaar wordt geëvalueerd. Nu de voorbereidende fase min of meer is afgesloten, richt de dorps commissie zich op de belangrijk ste doelstelling voor de komende maanden, het slaan van een brug naar de inwoners van Den Burg en omgeving. 'Zodat men weet waar de commissie voor staat en op welke wijze het cruciale con tact met alle bewoners zal wor den onderhouden.' De dorpscommissie, onder voor zitterschap van Cees Hoogerhei- de, streeft ernaar om in de tweede helft van november een eerste openbare bijeenkomst te houden. Een werkgroep benut de komende maanden om afspraken te maken met buurtcommissies en (waar die niet bestaan) op andere wijze con tact te leggen met buurten. bevoegdheden te hebben, zou ik de opleiding tot huisarts nog moeten doen. Die duurt normaal drie jaar, maar door mijn achtergrond kan ik wel een half jaar korting krijgen. En misschien wel een jaar, dat is een beetje een kwestie van onderhan delen.' Hoewel ze het nog erg naar haar zin heeft aan boord, denkt ze steeds vaker over een toekomst aan de wal. 'Je bent vaak lang van huis. Ik heb twee lange reizen gemaakt, van ruim vijf maanden. En twee kortere, van twee tot drie maanden. Natuur lijk maak ik veel leuke, bijzondere dingen mee, maar je levert ook in. Ik ben nu 32 en heb mijn vriend al twee keer voor lange tijd moeten achterlaten. Dat is niet gemakkelijk. Ik weet eigenlijk wel zeker dat ik nog steeds huisarts wil worden. Dat kan eventueel bij de marine en ook op een vaste plek. In Den Helder, Doorn, Rotterdam en Aruba heeft de marine ook huisartspraktijken aan de wal. Probleem is alleen dat je ze geen zekerheid kunnen bie den. Als je aangeeft dat je graag een vaste plek wilt, proberen ze daar wel rekening mee te houden. Maar als er daarna op een schip toch een arts nodig is, heb je niets meer te kiezen en moet je mee. Ik moet er binnenkort maar eens goed over nadenken of ik die onzeker heid wel wil.' Joop Rommets Thomas Laperre nieuw bij VVV De 30-jarige Thomas Laperre uit Den Helder is sinds 1 augustus het nieuwe hoofd van de afde ling Marketing Communicatie van WV Texel. Naast het aansturen van het mar- ketingteam zal hij zich voorname lijk bezig houden met het ontwik kelen van de onlinestrategie. Lapperre was eerder werkzaam als e-businessadviseur bij Groothan del Vegro te Alkmaar. Ook hier was hij gespecialiseerd in internetmar- keting en hij was de man achter de internetontwikkeling van deze lan delijke groothandel. 'Wij zien in h9m veel enthousiasme en kunde en zijn erg blij met zijn aanstelling', verklaart directeur Wouter de Waal. Nancy Heijne werd na haar universitaire studie medicijnen aan het KIM geschoold om militair te worden.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 12