'Praat Tessels en ga er gewoon mee door' 'Aanbesteding kan gewoon doorgaan' Solei Schutte TEXELSE 3 COURANT '3S&k Veelgelezen verhalen Gré Dros in boekvorm Verdachte wist niet dat hennepteelt strafbaar was Cjuufr VRIJDAG 21 AUGUSTUS 2009 'Ik gooi de skoffel op 't boetje', besloot Gré Dros haar toespraak bij de presentatie van het boek Ruumte skaadt niet, dat gisteren in Tusse de Banke het levens licht zag. Ruim twintig jaar lang schreef ze over taalkundige kwesties en verzamelde ze Texelse verhalen en sèègies voor het tijdschrift van de Historische Vereniging. Nu ze 80 wordt (ze is maandag jarig), vond ze het tijd worden het wat rustiger aan te gaan doen en met de rubriek te stoppen. De schoffel kan aan de kant, het werk zit erop. Steeds minder mensen spreken dialect, de tijd dat het Texels alleen nog in de tongval en in een paar handenvol staande uitdrukkingen voortleeft, is niet ver meer. 'Het gaat verdwijnen', zei Dros in haar toespraak wat melancholisch. Maar ondanks haar realisme, wei gert ze zich er zomaar bij neer te leggen. 'Tesselaars, geef het niet op! Praat Tessels en ga er gewoon mee door. Dat doe ik ook', hield ze haar toehoorders voor. Ook met het boek draagt ze bij aan het zolang mogelijk voortleven van het dialect, net zoals ze dat deed met de rubriek Tessels prate in het tijdschrift van de Historische Ver eniging. Sinds 1987 schreef ze meer dan 80 afleveringen. 'Over eigenaardigheden van het dialect, over de klank ervan, maar ook over oude liedjes, de taal uit haar kin derjaren, over sèèggies, soute bóóne en boeskippe. In de latere periode lag het zwaartepunt meer op herinneringen, anekdotes en Illustratie van Monica Maas bij een Texels verhaal over e diergeneeskunde, die een gezelschap boeren demonstreerde hoe je rotkreupel aanpakt. De behandeling duurde bijna een uur per dier. Hij had er kennelijk niet bij nagedacht dat sommige boeren duizend schapen hielden. kleine verhalen. Over legendari sche jutters, vliegende eb, katten- vreters en meer van dat moois', somde uitgever Theo Timmer van Het Open Boek op. 'In de keuze van de anekdotes en verhalen kun je zien hoe Gré een voorliefde heeft voor volkswijze uitspraken en het laconieke, nuchtere karakter van de eilanders', aldus Timmer, die van een selectie uit de bijdragen het boek maakte. Tessels prate werd een succes. Gerard Kuip, voorzitter van de Dia lectgroep, vertelde altijd éérst deze rubriek te lezen. 'De rest van het blad kwam later wel.' De waarde ring bleek ook uit de tips en sug gesties die de schrijfster van voor bijgangers op straat te horen kreeg. Het werd een belangrijke bron, samen met - vooral - de verhalen die ze bij de Dialectgroep te horen kreeg. Belangrijk in het succes waren ook de illustraties van Moni ca Maas. 'Tessels is niet zomaar te begrijpen als je niet regelmatig dia lect spreekt. Neem een uitdrukking als Hee is met gien mes te bestee- ke. Maar als je daar dan dat over dreven dik geklede mannetje van Monica naast legt, zie je het in één blik', prees Timmer. Een flink deel van Maas' tekenin gen staat in het boek. Een nog groter deel (zo'n vijftig) is op omvangrijk formaat tot en met woensdag te zien in Tusse de Ban ke. Op drie middagen leest Dros voor uit het boek: vrijdag, zondag en dinsdag, steeds om 15.00 uur. Gré Dros en Monica Maas verzorgden samen 22 jaar lang de rubriek Tessels prate. Ze zal dat op haar bekende enthou- je striekt je heer d'ers glad en 't is siaste wijze doen, maar ook met alweer eetestied', citeerde ze gis- een vleug weemoed. 'De tijd vliegt teren, om aan te geven dat ze maar voorbij. Om het met ommoe Kor- moeilijk kan geloven dat ze alweer tenhoeve te zeggen: Je piest ers en tachtig wordt - en dat terwijl ze zich haar jeugd in Den Hoorn als dochter van bakker Dros nog als de dag van gisteren herinnert. Ruumte skaadt niet is ingenaaid en gebonden, telt 116 pagina's en kost in de winkel €12,50. Bezoe kers krijgen het voor de speciale prijs van €10,-. De tentoonstel lingsruimte is dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Joop Rommets Shima klaar voor nieuwe seizoen Hij wist niet dat het strafbaar was hennepplanten in de tuin te hebben, verklaarde de 40-jarige inwoner van Den Burg die woensdag terecht stond in de rechtbank in Alkmaar. De poli tierechter vond dat hij dat wél had moeten weten en veroor deelde de gedaagde - conform de eis - tot een geldboete van €250,-. De verdachte - die zelf niet aan wezig was op de zitting - werd september vorig jaar betrapt op het kweken van zevenentwintig hennepplanten in zijn achtertuin en drie in zijn voortuin. De planten waren ongeveer twee meter hoog. 'Het leek wel een rimboe', beschreef de politierechter de tuin. Tijdens zijn verhoor gaf de verdachte aan niet te weten dat het strafbaar is zelf wiet te telen. Hij deed het naar eigen zeggen al dertien jaar lang, zodat hij dan niet steeds naar de coffeeshop hoef de. De officier van justitie zei bijna te willen geloven dat de verdachte echt niet wist dat het telen van wiet strafbaar is. 'De planten ston den immers open en bloot in zijn tuin. Maar je moet de laatste jaren wel alle berichten in de media gemist hebben als je niet weet dat het een strafbaar feit is.' Hij eiste daarom een geldboete van €250,-. De verdachte was nog niet eerder veroordeeld voor het overtreden van de Opiumwet. Wej is hij vorig jaar tot een werkstraf veroordeeld wegens diefstal. Hierbij werd hem ook een voorwaardelijke celstraf met een proeftijd van een jaar opgelegd. Het strafbare feit vond plaats in de proeftijd. De officier eiste daarom deze celstraf ten uitvoer te brengen, maar de rech ter vond dat niet nodig. Wel ver lengde hij de proeftijd met een jaar. 'Als de verdachte hiermee doorgaat, worden de druiven heel zuur', besloot hij zijn betoog. Volgens de voorzieningenrechter in Alkmaar hoeven de onjuisthe den in de aanbesteding van de Groeneplaats geen aanleiding te zijn de hele procedure in te trek ken. De gemeente en OPP moeten ermee verder, maar dan op een juiste manier de architectenbu reaus beoordelen. De gemeente en OPP braken, nadat het kort geding was aangespannen, de procedure af met het argument dat de formulenng van de gunningcri teria onvoldoende precies was en omdat er sprake was van 'onherstel bare gebreken' in de beoordelings methodiek. Volgens de rechter is 'duidelijk, precies en ondubbelzinnig' geformuleerd dat er punten van één tot vijf aan de zes mschnjvers worden toegekend. Team 4 vond dat het niet nodig was de hele procedure in te trekken. Volgens de rechter hoeft een nieuwe beoordeling er niet toe te lei den dat de opdracht alsnog naar Team 4 Architecten gaat. Hij vindt dat OPP en de gemeente bij een nieuwe beoordeling ook moeten bekijken welke bureaus zich niet heb ben gehouden aan de eis dat ze één totaalprijs moesten leveren. Die inschnjvingen zouden ongeldig moe ten worden verklaard. Dat betekent dat bureaus die in hun offerten met stelposten hebben gewerkt niet meer mee kunnen doen. Volgens Team 4 is dat het geval bij Leenders aan wie de De leerlingen mini-judo en judo van Budovereniging Shima wor den donderdag 27 augustus weer verwacht voor de trainingen. Een dag later beginnen ook de lessen karate. Kinderen vanaf 4 jaar kunnen bij Shima terecht voor lessen minijudo, waarbij ze op een speelse manier kennis maken met de beginselen van de judosport. Valbreken en stoeien zijn daarbij belangrijke ele menten. Vanaf ongeveer 7 jaar kun nen zij doorstromen naar groep 1Bij deze lessen ligt de nadruk meer op techniek, zoals het aanleren van opdracht nu voorlopig is gegund. Het is eerst de vraag of de gemeente en OPP zich neerleggen bij de uit spraak of in hoger beroep gaan. De twee moesten het vonnis gistermid dag bestuderen, waardoor ze nog niet met een reactie konden komen. Bij Team 4 waren ze blij met de uit slag, al is het volgens architect/direc teur Emile Koopmans een gecompli ceerde uitspraak. Volgens hem hoeft het kort geding een toekomstige goede verhouding met de gemeente en OPP niet in de weg te staan. 'We zijn in ons recht gesteld. Het mooie in Nederland is dat je juridische moge lijkheden hebt elkaar op fouten te wijzen zonder de verhoudingen te doorkruizen.' Partijen die worden afgewezen bij een voorlopige gun ning hebben het recht een kort geding tegen het voornemen aan te spannen voordat het werk definitief wordt gegund. Uit het vonnis blijkt overigens dat niet Centrumplan Den Burg BV (een nog in oprichting zijnd vennootschap van BV's van de gemeente en OPP) als aanbestedende partij moeten worden gezien, maar dat dat gewoon de gemeente en OPP zijn. In een pers bericht dat Centrumplan Den Burg BV een week geleden liet aangaan, werd nog gesteld dat de aanbeste ding een zaak van Centrumplan Den Burg was (en dus niet van de gemeen te) en dat het kort geding tegen de BV was aangespannen. Zeiljacht krijgt motorpech De Francine Kroese moest woens dagmiddag assistentie verlenen aan het zeiljacht Scorpion uit Beverwijk. Dit vaartuig was met vier opvarenden onderweg van Vlieland naar Den Helder toen het ter hoogte van de TESO-haven motorpech kreeg. De reddingboot uit Oudeschild maakte een sleep- verbinding en bracht de Scorpion veilig naar de Waddenhaven Texel(Foto Bert Kanng) AH verplaatsen? Moet de supermarkt van Albert Heijn worden verplaatst naar de kop van de Waalderstraat?, is de vraag op de poll Wat vindt U? op de website van de Texelse Cou rant. De vorige vraag of de proef met betaald parkeren in de omgeving van de Thijsselaan is geslaagd, werd door 25 procent van de 130 deelnemers met ja beantwoord en 75 procent vond van niet. worpen en grepen. Judo is geschikt voor jongens en meisjes, wie dat wil, kan vrijblijvend twee lessen meema ken. Karate kan vanaf 6 jaar, al zijn in overleg met de trainer ook jongere kinderen welkom. Tijdens de trainin gen komen onderdelen als snelheid, kracht, durf en bewegingsinzicht aan de orde. Er is een aparte groep karate voor volwassenen. Naast judo en karate verzorgt Shima lessen tai chi, een oude Chinese bewegingskunst die goed is voor de geestelijke en lichamelijke gezond heid. Door langzame, gracieuze bewegingen wordt een toestand van evenwicht en rust gecreeerd. De les sen tai chi worden gegeven op don derdagavond, te beginnen op 3 sep tember. De eerste drie weken van het seizoen worden open lessen gegeven, zodat belangstellenden kennis kunnen maken met deze vorm van bewegen. De G-afdelingen van de vereniging ontvangen van hun trainer bericht over de aanvang van de lessen. Shima traint in de spiegelzaal van sporthal Ons Genoegen. Meer infor matie is te vinden op www.shima- texel.nl en te verkrijgen via tel. 315291 of e-mail shimatexel@gmail com. Het trainmgsrooster van Shima is als volgt: Donderdag: 16.30 u. minijudo; 17.30 u. judo groep 118.30 u. judo groep 2; 20.00 u. tai chi. Vrijdag: 17.30 u. karate; 18.30 u. karate voor volwassenen. Familieberichten Lieve mensen, Voor al uw kaarten, voor al uw bloemen, voor al uw vele lieve woorden, voor uw aanwezigheid bij de afscheidsviering, voor al uw blijken van medeleven in wat voor vorm dan ook bij het overlijden van onze allerliefste ERICA SCHNEIDER bedanken wij u van harte. Uw warmte geeft ons veel troost en steun. Familie Moltzer Wij willen U bedanken voor de overweldigende belangstelling en het hartverwarmende medeleven dat wij als familie hebben ontvangen na het overlij den van mijn man, onze vader en opa KLAAS VELDMAN Hanneke Veldman-Hoetmer Peter en Ludmilla Theresia en Dirk-Albert en kleinkinderen De Koog, augustus 2009 De lieve aandacht die u heeft gegeven tijdens ziekte en na het overlijden van Ml ENTJE hebben wij zeer gewaardeerd. Gerrit Eelman, kinderen en kleinkinderen Texel, augustus 2009 Pieter Daalder Tamara Griffioen gaan trouwen! Donderdag 27 augustus 2009 om 15.30 uur in "De Vermaning" te Oosterend. Aansluitend receptie in de tuin van Café De Kroonprins tot 18.30 uur. Voor info: 06-15236650. Wij gaan trouwen! Peter Ahlers Natasja Bottema op 28 augustus 2009 Wilt u ons feliciteren, dan bent u van harte welkom op onze receptie in het Havenrestaurant aan het Horntje van 19.30 - 20.30 uur. Adres: Schoorwal 27,1791 HM Den Burg Aan 4e Texelse wa44en4ijk is een prachtige zon opge komen We gaan genieten van haar levenskracht. Geboren op 20 augustus 2009 Dochter van Agnès van Schaijken Michel Schutte Zus van Zenit en Vita De Ruyterstraat 24 1792 AH Ou4eschil4 scheepsbericht(®hotmail.com 0222 565916/06 497 58 617 We kijken uit naar je bezoek, maar graag eerst even bellen. Dolblij en gelukkig zijn wij met onze dochter en zusje Elin Zij is geboren op 31 juli 2009 om 8.35 uur Jan Willem en Moniek Dalou en Jort Kraay Lijsterstraat 63 2025 VB Haarlem BultesigewooYvbtif Buitengewoon' mooi/ Butte*\gewoon' Gewoon* Guui- TevuKleln/'Bakkertje' óy geboren/ 16 augubtUb-2009 3360 gram/ Jan^ Willem/ en/Soyy'a/Bakker Webtergeebt 2 1791 LJ Ven/Borg- tel. 0222-322337

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 3