AH wil nieuwe winkel aan kop Waalderstraat 'Super de Boer niet op andere locatie' Politieke voorkeur Aldi aan Spinbaan TEXELSE J COURANT Impressie nieuwe Albert Heijn TIME OUT WRT VOOR &G fits WlL u?. UER5iflVlNG20l?G p. BR&V5ITIEN MRflT5c«RPP£L'Jkw£ök 1 JR DRTDEeo ik IN t>£ PILflftR O RH'Pori, Kroegbaas zoekt nieuwe uitdaging Een impressie van de nieuwe Holland BV, vastgoedmanage- Albert Heijn die Ahold en Woontij ment en beheer, dat voor beide op de kop van de Waalderstraat organisaties met de plannen willen bouwen. De impressie is bezig is. gemaakt door Perspectief Noord- Morinelplevier gespot in de Slufter Bij Ahold en Woontij zijn ze er klaar voor. Zodra de raad de voorzieningenstructuur voor Texel heeft vastgesteld, kan de gemeente een bouwaanvraag verwachten voor een nieuwe supermarkt op de kop van de Waalderstraat. Dat lieten vertegenwoordigers van Ahold en de woningstichting woensdag weten tijdens de raads commissie Grondgebied. De twee partijen hebben plannen ontwik keld om naast de beoogde nieuwe Welkoopwinkel (met twaalf wonin gen) een ruimte te bouwen met een totaal vloeroppervlakte van 2450 vierkante meter, waarvan 2000 nodig is voor het winkelgedeelte. Dat is 450 vierkante meter meer dan het college wil toestaan. De twee hebben inmiddels onder zoeken naar parkeren, geluid en de luchtkwaliteit uitgevoerd om bij een bouwaanvraag beslagen ten ijs te komen. Het onderzoek wees uit dat de parkeerdruk op het parkeer terrein bij de huidige Albert Heijn fors zal afnemen, omdat driekwart er alleen voor Albert Heijn dan wel het centrum parkeert. Planologisch gezien kunnen ze op het terrein, eigendom van Woontij, een gebouw neerzetten met een goothoogte van zes en een nokhoogte van twaalf meter. De plannen worden vooralsnog gebaseerd op een bouwvergunning die Woontij in maart 2008 kreeg voor een winkel ruimte en veertig woningen. Dat laatste was financieel niet haalbaar, waarna aanpassing van de plan nen volgde. Meerdere politieke partijen voe len wat voor een verplaatsing van de Aldi naar het terrein van Bob Bakker aan de Spinbaan waar het kampeercentrum van Jan Keijser heeft gezeten en de schuur van Cor Dros staat. Tot concrete besluit kwam het nog niet, maar zowel PvdA, D66, Lijst Weijers als het CDA spraken woensdag tijdens de raadscom missie Grondgebied hun voorkeur uit voor een verplaatsing. Dat gebeurde tijdens de bespreking van het rapport over de toekom stige voorzieningenstructuur. De CDA-fractie is verdeeld: Marijke Eelman is vóór verplaatsing, Ben Zegeren tegen. Frans Visman (D66) merkte op dat een verplaatsing van de Aldi mak kelijk is op te lossen. Dat zou niet hoeven te wachten op totaaloplos singen rond de vraag waar de supermarkten móeten komen en hoe de rest van het winkel- en horecabestand zich moet ontwik- De vertegenwoordigers lieten weten dat de huidige groenstrook tussen het terrein en de woningen van de achterliggende Wagema- kerstraat intact blijft. Langs het parkeerdek moet een groene gevel komen die het parkeerdek scheidt van de huizen. De geluidsbelasting moet daardoor onder de vijftig decibel blijven (wettelijke norm).Op het parkeerdek moeten 97 par keerplaatsen komen, waarvan 25 voor bewoners (er zijn ook acht huizen op het parkeerdek gepland) en 72 voor bezoekers van Albert Heijn. Dat moeten betaalde par keerplaatsen worden. Auto's kun nen het dak oprijden via een hel- lingbaan vanaf de Waalderstraat. Bedoeling is dat op de begane grond ook 50 parkeerplaatsen komen (voor AH en de Weikoop) en dat er geparkeerd kan worden op het huidige parkeerterrein naast Grisnigt. Albert Heijn wil een grotere winkel voor bredere paden tussen de schappen, een groter versplein, een ruimere entree en meer plek voor rustmomenten (lees een gro tere koffiecorner) Dat moet onder meer leiden tot een stijging van de omzet, al is het volgens Ahold niet de bedoeling dat AH een bedrei ging wordt voor de supermarkten in de buitendorpen. De politieke partijen reageerden vooralsnog gematigd. Marijke Eel man (CDA) vond het beter als er een ondergrondse parkeergarage zou komen en Jur Schuiringa (WD) vroeg zich af het niet beter was het parkeerdek te overdekken. Albert Heijn liet weten dat een onder kelen. Het terrein aan de Spinbaan is beschikbaar en de Aldi wil er graag heen. Bob Bakker, aanwezig als inspre ker, liet weten dat de Aldi bij wijze van spreken al voor het nieuwe seizoen aan de Spinbaan zou kun nen staan. Een vertegenwoordiger van Aldi Vastgoed liet weten dat gedacht wordt aan een winkel ruimte met een oppervlakte van duizend vierkante meter en een parkeerplaats voor 70 tot 80 auto's. Gerard Weijers trok een vergelij king met de Sligro die een eindje verderop aan de Maricoweg is gevestigd. Hij wees erop dat veel Texelaars daar al boodschappen doen. Hij kaartte daarmee meteen het grootste planologische knel punt van een verhuizing aan. De Sligro is een groothandel en dat is toegestaan op bedrijventerrein. De Aldi valt onder de categorie detail handel en dat mag niet op bedrij venterrein. Hennie Festen, voorzitter van de grondse garage te duur wordt. Daarmee is een investering van €15.000,- tot €30.000,- per par keerplaats gemoeid. Schuiringa had ook moeite met de gevel die het parkeerdek en de Wagemaker- straat van elkaar moet scheiden. 'Dat is lekker als je daar in de tuin zit.' Eelman vond ook dat er geen extra winkels als een Gall en Gall of Etos bij een nieuwe Albert Heijn mogen komen. Rikus Kieft (GroenLinks) en Frans Visman (D66) gaven Albert Heijn het advies nog eens met de buurt te gaan praten. 'Ga niet met de wet in de hand zeggen dat je gelijk hebt, want dat werkt niet', aldus Visman. Kieft wees erop dat over leg met de buurt tot verrassende oplossingen kan leiden. Gerard Weijers (eigen lijst) vond dat de plannen van Albert Heijn geaccep teerd moeten worden als ze binnen alle voorwaarden passen. 'Wie zijn wij om daar dan anders mee om te gaan.' Gerbrand Poster (Texel 2010) zag helemaal mets in de plannen. Hij zei zich met 'hand en tand' te zullen gaan verzetten tegen een verhuizing. Hij vond dat AH het karakter van het eiland aantaste en dat alles bij het oude zou moeten blijven. De vertegenwoordigers zeiden het jammer te vinden dat het college maar één supermarkt wil laten ver plaatsen. Volgens hen ontstaat daardoor een soort 'ratrace' waar bij degene die het eerst zijn plan nen klaar heeft de meeste kans maakt. commissie Grondgebied, merkte op dat de raad over dat onderwerp een uitspraak moet doen als het om een verhuizing naar de Spin baan gaat. Wethouder Nico Kikkert (grondgebied) merkte eveneens op dat het allemaal niet zomaar gaat. Volgens hem moet ondernemers op het bedrijventerrein de gelegen heid hebben hun zegje daarover te doen. Marijke Eelman (CDA) merkte op geen zorg te hebben dat een Aldi aan de rand van Den Burg een bedreiging wordt voor de super markten in de buitendorpen. Bak ker was eenzelfde mening toege daan. 'Die kaarten zijn al geschud.' Hij wees erop dat een duidelijk onderscheid moet worden gemaakt tussen mensen die gericht de boodschappen gaan of gezellig gaan winkelen. Hij stelde aan de orde dat het in de problematiek rond de supermark ten van belang is dat er voldoende parkeergelegenheid voor de toerist is. 'Los je dat probleem op, dan los je ook het parkeerprobleem van de Texelaar op.' Daarbij is het van belang dat een toerist ook op piek momenten (maandag tijdens de markt en woensdag tijdens de fol klore) de auto kwijt kan. In de Slufter werd dinsdag een morinelplevier gespot. Het vogeltje was bijzonder mak en liet de verschillende fotografen tot een paar meter afstand naderen. De morinelplevier Charadrius morinellus) broedt in de toendra's en bergen van Noord-Europa en overwintert in Noord-Afnka. In de jaren zestig kwam een groep Zijn visitekaartje laat er geen twij fel over bestaan: 'Gijs Dros - Schapenfokker te De Waal'. Voor zijn verjaardag vroeg hij vorig jaar lammeren, een niet alledaags cadeau. Maar in de leer bij en met hulp van achterbuurmaan Koos vogels tot broeden op de pas ontstane akkers in de Flevopol- ders. Daarna werd het gebied ongeschikt. Wel zijn er tijdens de voor- en najaarstrek exemplaren van de soort te zien op kale, pas ingezaaide akkers. De zeer tam me vogel is in zomerkleed een voudig te herkennen aan de witte wenkbrauwstreep en de witte streep over de borst. Tjepkema heeft zijn kleine veesta pel zich inmiddels verdubbeld naar vier stuks. VRIJDAG 21 AUGUSTUS 2009 Culinair steunt Ezelvereniging Een deel van de opbrengst van Texel Culinair gaat dit jaar naar de Ezelvereniging. De Ezelvereniging kwam in aan merking omdat deze zich - onder het motto 'een ezel is een voor beeldig mens'- belangeloos inzet voor uiteenlopende goede doelen, leder jaar kiest Texel Culinair een ander doel om met de opbrengst van het festival te ondersteunen. De zesde editie van het festival wordt gehouden van vrijdag 11 tot en met zondag 13 september. Het thema dit jaar is 'het zilte leven'. Graskeien voor onderhoud dijk Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier heeft graskeien ingezet om regulier onderhoud aan de Zanddijk uit te voeren. De graskeien komen in de plaats van klei dat tot nu toe vrijwel jaar lijks werd aangebracht aan de onderkant van de dijk om die te herstellen van golfslag als de Sluf ter vol water heeft gestaan. Aan nemer Ooms legt zo'n duizend vierkante meter aan graskeien aan, De werkzaamheden zijn woensdag begonnen. Het hoogheemraadschap verwacht dat door de graskeien niet meer jaarlijks onderhoud hoeft te wor den gepleegd en spreekt van een duurzame aanpak. 'De rust in het natuurgebied hoeft niet meer jaar lijks te worden verstoord door heen en weer rijdende vrachtwagens.' De werkzaamheden duren één tot twee weken. Bezoek website levert rijlessen op Een bezoekje aan een website heeft de 18-jarige Marina Brou wer uit Oosterend tien gratis autorijlessen opgeleverd. Ze bezocht in aanloop naar het nemen van rijlessen de site www. volkswagenrijbewijs.nl, vulde er een code in en hoorde een paar dagen later dat ze gewonnen had. Ze was er blij mee, want het scheelt haar tien keer €45,- voor een rijles. Brouwer begint eind deze maand bij verkeersschool Konsum in Den Heider met lessen. Para's raken tegelijk gewond Twee parachutisten zijn dinsdag ochtend vrijwel tegelijkertijd gewond geraakt bij de landing op het vliegveld. De één, een Engelsman, liep een vermoedelijke bovenbeenbreuk op doordat hij de slootkant raakte. De ander, een Nederlander, kwam op zijn rug terecht. De twee werden met ambulances afgevoerd naar het ziekenhuis. Ze maakten deel uit van een groep cursisten die uit hetzelfde vliegtuig waren gesprongen, De Engelsman sprong voor het eerst, de ander maakte zijn derde sprong. Het Paracentrum nam tijdens de evalu atie met de overige cursisten met een door wat er gebeurd was en wat er was misgegaan, 'ledereen is daarna gewoon doorgegaan', aldus een woordvoerder. Bekervoetbal SV De Koog Naast Texel'94 doet ook SV De Koog mee aan de stnjd om de dis trictsbeker. De Kogers spelen zaterdag 22 augustus hun eerste wedstrijd tegen Zeemacht in Den Helder (aanvang 14.00 uur). Dins dag 25 augustus komt Den Helder op bezoek. Gezien de slechte con ditie van het eigen veld zal De Koog waarschijnlijk uitwijken naar een andere locatie. De wedstrijd begint om 18.30 uur. De laatste wedstrijd is zaterdag 29 augustus, thuis tegen HCSC (aanvang 14.00 uur). jongeren centrum Super de Boer moet op de hui dige locatie aan de Vogelenzang blijven. Die plek is nog goed bereikbaar voor ouderen die aan de westkant van Den Burg wonen. Dat merkte Marijke Eelman (CDA) op, nadat Arjan van Diepen van Super de Boer in Den Burg uiteen had gezet interesse te hebben in een verhuizing naar een nieuwe locatie aan de Elemert. Die moge lijkheid wordt vooralsnog geboden in de plannen voor de toekomstige voorzieningenstructuur op het eiland. Volgens Eelman is Super de Boer de enige supermarkt aan de west kant van Den Burg waar ouderen op eigen kracht goed terecht kun nen. Volgens haar zou het een rare situatie worden als het westen van Den Burg een woonzorgzone voor ouderen wordt, maar geen super markt meer heeft. Zij baseerde zich op eigen ervaringen met familie die aan de westkant van Den Burg woont. Super de Boer wil graag groeien naar 2000 vierkante meter in totaal, waarvan 1500 voor winkelruimte en 500 voor kantoren en magazijn. De supermarkt ervaart dat bezoe kers soms lastig de weg naar het parkeerterrein aan de Vogelenzang weten te vinden en dat het bevoor raden moeilijk is. De vrachtwagens moeten achteruit insteken om bij de winkel te kunnen komen. Van Diepen zei nog niet zulke con crete plannen te hebben als Albert Heijn. Hij wilde eerst weten wat de politiek zou beslissen. Dat kwam er op neer dat de poli tiek geen warm voorstander is van een supermarkt aan de Elemert. Frans Visman (D66) opperde de gedachte dat Super de Boer naar de huidige plek van Albert Heijn gaat als die zou verhuizen naar de kop van de Waalderstraat. Tine Krijnen-Bais, die als inspreker optrad, vond het kwalijk dat er ook weer gesproken wordt over het eventueel verharden van de ijs baan. Ze zei de ijsbaan te beschou wen als een 'groene long van Den Burg' waar wandelaars geen last hebben van uitlaatgassen van auto's. Krijnen was ook verbaasd dat de omgeving van de Elemert in de voorzieningenstructuur wordt genoemd als locatie voor een supermarkt. Dat zou dan een plek in de vijver of tussen de vijver en de Thijsseschool moeten worden. Ze kreeg bijval van Gerard Weijers en Rikus Kieft (GroenLinks). Die vonden dat de ijsbaan niet mag worden verhard. Kieft wees erop dat dat voor GroenLinks een voor waarde is die ook in het college programma is opgenomen. Zandsuppletie Rijkswaterstaat start dinsdag 8 september aan de zuidwestkust van Texel met een zandsuppletie. Er zal 400.000 kubieke meter zand worden aangebracht op het strand om de kust ter plaatse weer op peil te brengen. Naar verwachting is de strandsuppletie in november klaar. Gijs Dros, schapenfokker

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5