Hardloper Jaap Witte: fenomeen op eigen eiland TEXELSE 7 COURANT 'Ringsteken steeds moeilijker te organiseren' winstpunten bij dressuurwedstnjd NK tijdrijden en bedrijfsbokaal 'Winnen aan de overkant is een heel ander verhaal' VRIJDAG 21 AUGUSTUS 2009 Koetsier Jan Keijser en steek- ster Alicia Saai zijn woensdag avond op de Groeneplaats in Den Burg gehuldigd als de nieu we ringsteekkampioenen van Texel. Dat gebeurde na een span nende strijd met titelhouders Betty en Tamara Kingma, die met een achterstand van slechts twee punten uiteindelijk op de tweede plaats eindigden. Dat het zo spannend was, wisten alleen insiders, want speaker Gerard Kriek koos ervoor zich in zijn commentaar te richten op de geschiedenis en de functie van de deelnemende wagens, de paarden, de tuigage, mentechnieken en andere wetenswaardigheden. Hij deed dat op de hem bekende wijze - rustig, kundig en met een vleugje humor. Over het verloop van de strijd hield hij zich echter op de vlakte. Dat was wellicht jammer voor de toeschouwers, die veel moois te zien kregen, maar voor wie na een half uur paarden, wagens, koetsiers en steeksters Jan Keijser en Alicia Saai op weg n, r het Texels kampioenschap. (foto's Joop Ronvnotsj aldus Linda Koolhof, die samen met Kees Bakker het voorzitter- het nieuwtje er wel een beetje vanaf was. Opvallend was ook dat de speaker na de laatste ronde wel schap van de ringsteekcommissie van Tussen Wad en Duin bekleedt. Zelfs de finale was met dertien aanspanningen amper meer in trek. meldde dat vier combinaties zich hadden geplaatst voor een barrage om de derde plaats, maar nadruk kelijk niet wilde zeggen of het om Ter vergelijking: tien jaar geleden de derde plaats in het dagkampi oenschap of het algemeen kampi oenschap ging. 'Als ik tijdens de wedstrijd de stand van zaken door geef, waardoor de deelnemers weten dat ze nog twee ringen raak moeten steken om de eerste plaats te veroveren, worden ze misschien zenuwachtig. Dat wil ik niet, want daarmee beïnvloed ik de wedstrijd', verklaarde hij na afloop desge vraagd. Of het gebrek aan spanning een rol speelt, is moeilijk na te gaan, maar feit is wel dat de publieke belang stelling voor het ringsteken de afgelopen jaren hard achteruit is gelopen. De Groeneplaats bleef woensdagavond zelfs angstvallig leeg, al had dat ongetwijfeld ook te maken met het warme weer, dat deden er nog twintig mee en vijf tien jaar geleden zelfs vijfentwin tig. 'Het wordt steeds moeilijker het ringsteken te organiseren', geeft Koolhof toe. 'Er zijn 's zomers heel veel activiteiten, waardoor je steeds minder vrijwilligers en rijders krijgt. Dat komt ook doordat bij veel jon ge stellen man én vrouw werken. Als die 's avonds om zes uur thuis komen, lukt het ze niet om zeven uur klaar voor de start van de wed strijd te staan. Dan moéten ze al iemand hebben die de wagen klaar zet en het paard inspant. Het teruglopend enthousiasme staat in schril contrast met de belangstelling voor de paarden sport in het algemeen. Waarschijn lijk nooit eerder deden zoveel meis- veel potentiële bezoekers naar het jes en jonge vrouwen aan dressuur, koelere strand zal hebben gedre- terwijl steeds meer volwassenen Ringmeester Piet 'Pijp' Bakker hangt een gestoken ring terug aan de galg. ven. Maar eigenlijk was alleen de belangstelling op De Krim 'ouder wets'. Ook het deelnemersaantal loopt al jaren terug. Gemiddeld deden deze zomer niet veel meer dan tien com binaties mee, in De Cocksdorp werd het evenement zelfs afgelast. 'Door ziekte en een kreupel paard. Helaas, daar heb je mee te maken', zich 's winters bij Piet Beers mel den om het koetsiersbewijs te bemachtigen. Volgens Koolhof heeft het een niet zoveel met het ander te maken. 'Veel paarden zijn minder getraind voor dit werk. Die worden zenuwachtig als ze voor veel mensen moeten rijden. Ook van lang wachten worden ze vaak ongedurig.' Komt natuurlijk ook bij dat een eigen paard en wagen veel geld kosten. Bij de samengestelde menwedstrijden die 's winters in de manege worden gehouden, wor den de wagens en paarden vaak door meerdere deelnemers gebruikt, iets wat bij ringsteekwed strijden niet goed mogelijk is. Of het Texels kampioenschap ring steken nog een lang leven bescho ren is, durft Koolhof niet te zeggen. 'We hopen volgend jaar in ieder geval nog te halen, want dan is het de vijfentwintigste keer. Maar of we het daarna wéér redden, weet ik niet. Voor hetzelfde geld komen er weer jonge mensen bij en krijg je een opleving.' De deelnemers hadden woensdag geen boodschap aan dergelijke bespiegelingen. Na de wedstrijden in Oosterend, De Koog, Den Hoorn en op De Krim hadden Jan Keijser en Alicia Saai 30 punten verza meld. Slechts twee meer dan Betty en Tamara Kingma, die nog volop in de race waren voor de titel. De derde plaats, met 22 punten, werd gedeeld door de combinaties Petruska en Larissa Timmer en Natasja Garritsen en Wendy van Elk. De strijd om de derde plaats werd alleen nog maar onoverzichtelijker, doordat beide koppels geen gewel dige dag beleefden, waardoor Kees Bakker en Johanna van der Zwaag en Frans en Emmy Bakker op gelijke hoogte kwamen. Natasja Garritsen en Wendy van Elk hiel den in de benodigde barrage het hoofd koel en veroverden alsnog de derde prijs. Het verschil tussen de combinaties Keijser/Saal en Kingma/Kingma bleef twee punten, waardoor Keijser en Saai de titel overnamen van hun concurrenten. Die hadden wel de troost dat ze de dagprijs wonnen. Frans en Emmy Bakker werden in de finale tweede. De prijs voor het schoonste geheel, een publieksprijs, was voor Keijser en Saai, die zich voortbewogen in een fraaie replica van een histo risch rijtuig, dat werd voortgetrok ken door een donkerbruin twee span. Majanka Kleinveld, steekster van Martien Witte, miste alle ringen en werd getroost met een zak voer van Agrifirm. Ondanks de warmte leverden de deelnemers aan de dres suurwedstrijd zondag bij mane ge Akenburg goede prestaties. Zowel bij de paarden als bij de pony's werden de nodige winst punten behaald. In de Z2 sleepten zowel Priscilla Noorlander met Unique als Tessa van Daalen met Socrates twee maal een winstpunt en een eerste prijs in de wacht. Rianne Broek man behaalde een winstpunt. Han- nita de Wit met Timdora en Gea de Ridder met Nando behaalden een winstpunt en een eerste prijs in de Z1 en in de M1 ging de eerste prijs van de eerste proef naar Hennëtte Post met Wondergirl. Zij behaalde tevens een winstpunt, net als Cha rity Wetsteen, die met Jamos goe de zaken deed en in de tweede proef twee winstpunten en een eerste prijs behaalde. Ferry Korver uit Heiloo pakte met Easy Going Texel tweemaal een eerste prijs met winstpunten in de L2. De tweede prijzen waren voor Gerard Roeper met Vision en Mandy Bos nia met Ultra Large Texel, die ieder ook twee winstpunten behaalden. Twee winstpunten en twee eerste prijzen waren er ook voor Sascha Drijver met Tolinde bij de B paar den. Bij de pony's werden minder winst punten verdeeld. Willemijn Boon behaalde in de klasse B twee eer ste prijzen, maar beide keren zon der winstpunt. Bij de L1 pony's werden Desiree Boon met Scha- drutka en Lisanne Schuijl met Phantesy beiden een keer eerste en een keer tweede, beide keren met winstpunten. Wielrenners hebben nog tot uiterlijk 29 augustus de kans zich in te schrijven voor het Neder lands kampioenschap tijdrijden voor vrije renners (recreanten). Teams van Texelse bedrijven strijden om de bedrijfsbokaal. De tijdrit is op zaterdag 5 sep tember. Al meer dan 130 fietsers uit alle windstreken hebben zich inmid dels ingeschreven voor het NK. De afgelopen week hebben alle eer dere deelnemers een herinnerings mail gekregen. De lijst met inge schreven deelnemers wordt nog dagelijks uitgebreid. Wie nog wil meedoen, moet niet te lang wach ten, want het maximumaantal deel nemers is 180. Bedrijfsteams bestaan uit minimaal drie medewerkers van een Texels bedrijf of een Texelse vestiging. Zij moeten proberen een zo snel mogelijke tijd te fietsen over een afstand van 28,5 kilometer. De drie beste tijden van een team worden bij elkaar opgeteld. Start en finish zijn op de IJsdijk bij Oudeschild. De eerste rijder ver trekt om 13.00 uur. Inschrijving loopt via de website www.wieler- comitetexel.nl Piet Schuijl wint golfwedstrijd Piet Schuijl uit De Koog heeft zon dag op golfbaan De Texelse de clubkampioenschappen strokeplay voor senioren gewonnen. Hij behaalde een brutoscore van 179 slagen over 36 holes. Jan Win- nubst eindigde met een kleine ach terstand (182 slagen) op de tweede plaats, Ed Eelman (186) werd der de. Na aftrek van handicap werd Herman Lauers tot winnaar uitge roepen. Bij de dames won Janneke Kamp stra met 191 slagen bruto. Ze bleef met een geweldige eindsprint Margreet de Graaff (201) net voor. Joke Geldorp werd met 200 slagen knap derde. Winnaar op handicap was Elly Boorsma. Op Texel is hij een fenomeen. Als Jaap Witte zich aan de start van een strand-, bos- of crossloop meldt, is de winnaar al bekend. Met zijn bekende lange passen snelt hij in iedere wedstrijd naar de overwinning. Het is al knap als concurrenten ook maar een beetje in zijn buurt kunnen blij ven. 'Een blanke Keniaan. Moet je die lange benen zien. En met dat magere lijf heeft hij niks mee te sjouwen', fluisterde een col lega-loper vrijdag na afloop van de ZDH-cross, toen de 26-jarige Texelaar zijn zoveelste prijs van het seizoen mocht afhalen. Toen Ellen van Langen op de Olym pische Spelen van 1992 de 800 meter won, had ze niet meer dan 1.55.54 minuten nodig. Een toptijd, slechts twee seconden langzamer dan het in 1983 door een Russin gevestigde wereldrecord, dat altijd met doping in verband is gebracht en dat zelfs anno 2009 nog steeds onaantastbaar is. Jaap Witte is echter nauwelijks minder snel. Na een intensivering van zijn trainin- wereldtop bij de dames loopt iets harder, maar het scheelt inderdaad niet veel. Maar de mannen zijn een stuk sneller. Daar ben ik nog lang met aan toe.' Witte is geen eendagsvlieg. Al op 8-jarige leeftijd liep hij zijn eerste crossloop - in De Koog -, drie jaar op Texel lang in de schaduw van Lutz Lohse, waarschijnlijk veroor zaakt doordat hij zich bij bos- en crosslopen vooral richtte op de wedstrijden over 4 kilometer, waar aan vaak minder snelle lopers meedoen. Sinds dit jaar waagt Wit te zich echter geregeld aan de gen verbeterde hij zijn persoonlijk record het afgelopen jaar met vier seconden tot 1.56.58 minuten. Geconfronteerd met deze vaststel ling, reageert hij bescheiden. 'De later werd hij lid van Atletiekvereni ging Texel. Of hij altijd won, kan hij zich niet meer herinneren. 'Maar ik liep meestal aardig voorin. Ja, dat is altijd zo geweest.' Toch bleef hij Jaap Witte hier lopend derde positie tijdens wedstrijd i/nl, de overkant: 'Ik heb een paar keer langere afstanden. Met succes, want hij wint altijd en verbetert geregeld (parcours)records. Zijn prestaties op de korte afstanden hebben daar niet onder te lijden, want ook bij de bedrijvenestafette - over 800 meter - was hij dit jaar met een tijd van 2.00 minuten ver uit de snelste. Het succes komt hem niet aan waaien. 'Ik train vier, soms vijf keer per week. Vooral op de baan en specifiek op 800 en 1500 meter. Ik heb de ideale bouw voor de 800 meter. Ik ben 1,97 meter. Hoe zwaar ik ben, weet ik niet precies. Maar het lopen zit niet in de familie of zo. Aan vaderskant wordt wel gevoetbald. Mijn neven Tom en Bob voetballen bij Oosterend. Maar niet op topniveau. Mijn zus sport helemaal niet.' Sinds driekwart jaar is Witte lid van de vereniging Noordkop in Den Helder, waar hij twee keer per week oefent, samen met een groepje van tien a vijftien andere regionale toppers. 'Op maandag en donderdag doen we veel korte afstanden, interval en sprintwerk. Bijvoorbeeld tien keer 200 meter of vier keer 500 meter. Het is heel gevarieerd, eigenlijk alles tussen 400 en 3000 meter. Op dinsdag doe ik meestal een duurloop, van drie kwartier of een uur. En op zaterdag weer een duurloop of eventueel een wedstrijd. In plaats 3 vroeg de eindsprint van een duurtraining, doe ik vaak een crossloop. Ik vind het er gezel lig. Je komt er nog eens iemand tegen en drinkt na afloop nog wat. Maar ik wil wel snelle tijden lopen.' Niet overal wint hij even gemakke lijk. 'Op Texel wel, maar de over kant is een heel ander verhaal.' Bescheiden: 'Ik heb laatst een 8 kilometer in Den Helder gewonnen. Maar dat was op de laatste dag van een driedaagse. Voor mij was het de enige wedstrijd, de anderen hadden er al twee in de benen zit ten.' Het afgelopen jaar heeft hij aan het vaste land vooral meege daan aan wedstrijden op de baan. 'Ik doe vaak leuk mee. maar win nen is niet zo gemakkelijk. Ik heb een paar keer te vroeg de eind sprint ingezet, waardoor ik op het einde kracht tekort kwam. Maar daar leer je van voor een volgende keer. Het is ook een kwestie van volhouden.' De enige keer dat hij op nationaal niveau uitkwam, werd hij door een gebrek aan vergelijkingsmateriaal in een relatief trage groep inge deeld. 'Ik deed mee aan wat ach teraf de één-na-langzaamste serie bleek. Ik kon me daardoor niet optrekken aan snelle lopers. Toch liep ik daar de tijd die nu nog mijn persoonlijk record is. Wie weet lukt het me een volgende keer er nog wat seconden af te halen.' Over zijn ambities is hij voorzichtig. 'De nationale top ligt nog een flinke stap hoger Om die te bereiken, moet je nog veel meer trainen. Bovendien kun je dan nooit meer naar de kroeg. Ik ga niet zo vaak meer, misschien ook omdat ik een vriendin heb. Maar als ik ga, sla ik echt geen rondje over. Het moet wel leuk blijven. Bovendien heb ik gewoon mijn werk. Ik ben auto monteur bij ASC.' Hij moet echter toegeven dat zijn enorme progres sie in het afgelopen jaar ook hem zelf heeft verrast. 'Ja, als het zo doorgaat, wordt het misschien nog wel eens wat. Alles kan. ik zie het wel.' Provincie neemt olifant in beslag Aan de soap over de olifant van de Ark is deze week een hoofd stuk toegevoegd. Een opspo ringsambtenaar van de provin cie heeft het gevaarte dat bij het oude benzinestation aan de Pontweg stond maandag in beslag genomen. Reclame-uitingen zoals de olifant zijn strijdig met de provinciale Landschapsverordening. Die moet het landschap beschermen en voorkomen dat het verkeer wordt afgeleid. Het wordt alleen toegestaan als een ontheffing wordt verleend. Als een overtre ding wordt geconstateerd, dan wordt de veroorzaker op de hoog te gesteld en als dat geen resul taat heeft, wordt actie onderno men. Volgens de provincie is in juni een waarschuwing uitge deeld. Die was volgens Gerard Schuiling gericht aan Sandor Mantje, eige naar van het oude pompstation. Daarop is de olifant volgens de provincie verwijderd 'Daarna heeft hij het wederom geplaatst en is dus sprake van een tweede overtreding.' De provincie heeft de olifant laten verwijderen en proces verbaal opgemaakt. De provincie heeft maandag ook overtreders gewaarschuwd, wat er onder andere toe leidde dat reclame over het zandsculpturen- festival is verwijderd. Schuiling moppert wel over de handelwijze van gemeente en provincie, maar intussen legt alle publiciteit rond de olifant De Ark geen windeieren. 'We hebben al 33.000 bezoekers gehad.' Inschrijven darts Ook voor de Texelse darters begint binnenkort het nieuwe seizoen. Teams kunnen zich tot 20 septem ber inschrijven via het formulier dat is te downloaden van www.texel- Joop Rommets darts.nl.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 7