Bommetjes bij Molenkoog Redders KNRM zwaaien directeur uit TEXELSE 9 COURANT Nieuwe cursussen bij Artex Mierenkolonie in ere hersteld Piano en zang in kerk Den Burg Politiek: toeristische bedden goed benutten 'Wiebenga gedreven en vol belangstelling' VRIJDAG 21 AUGUSTUS 2009 het kampioenschap bommetie oefenen op de sprong Het jubileumjaar van Artex wordt gekenmerkt door een groot aan bod aan nieuwe cursussen, met als (voorlopig) hoogtepunt The Neverending Story, een voorstel ling vol theater, muziek, dans, kostuum en decor. The Neverending Story wordt een een grote productie waann ruim 150 leerlingen en docenten van Artex samenwerken. Alle deelnemers aan de theatercursussen doen 'vanzelf' mee aan de productie, voor mensen die denken dat een speciale rol voor hen in weggelegd in de productie, wordt zaterdag 19 september een selectiedag gehouden. gratis muzieklessen. Deelnemers krijgen een instrument in bruikleen en bezoeken in de weken na de workshop een repetitie van de drie Texelse korpsen. Er wordt aandacht besteed aan koper, saxofoons en (melodisch) slagwerk. De beeldende afdeling heeft een groot aantal nieuwe cursussen, zoals het maken van een (auto)biografie, schilderen in de wolken en het maken van een prentenboek. De dansschool biedt opleidingen rock'n roll, zumba en stijldansen voor seni oren. Voor alle workshops en korte cur- Daarbij wordt niet alleen gedacht sussen geldt dat ze alleen doorgaan workshop duurt van 10.15 tot 16.00 rijkste ingrediënten van deze cursus uur, in de weken daarna volgens vijf zijn fun, (redelijke) conditie en swin- Deelnemers De 45-jarige Dick van Vreden- daal uit Maarssen is woensdag uitgeroepen tot Texels kampi oen bommetje in zwembad Molenkoog in Den Burg. Van Vredendaal, een vaste Texel- ganger, was één van de 58 deel nemers aan de jaarlijkse wed strijd. Hij mocht zich zowel de oudste als één van de zwaarste deelnemers van het gezelschap noemen. De man had zich samen met zijn kinderen ingeschreven. In de categorie jongens boven de tien jaar ging de eerste plaats naar Jordy Vervoort, gevolgd door Sil Tijssen en Matthijs Duin. De categorie meisjes boven de tien kende in Anne-Sofie Stevens de enige deelneemster waardoor zij automatisch eerste werd. Sven Basters kwam als beste uit de bus bij de jongens onder de tien. Tweede werd Jacob Zuidewind, derde Luuk Boogaard. Bij de meisjes onder de tien pro longeerde Kelsey Coot haar titel, gevolgd door Jo-tje de Vries en Roos Tijssen. Vier kinderen onder de zes kregen elk een eerste plaats en dat waren Jesse Zegers, Luc ten Kelder, Jaimy Mets en Ivan Leijstra. De jury lette op de stijl van de sprong en het opspat tende water. Het Texels kampi oenschap bommetje was met dank aan het mooie weer goed bezocht. Een jaar geleden was het slecht weer en toen versche- aan zangers en dansers, maar ook aan decorbouwers, kostuumnaaiers en andere creatievelingen. Opgeven voor de selectiedag kan via de admi nistratie, de voorstellingen vinden plaats op 4, 5 en 6 juni. Speciaal voor deze productie worden vier compleet nieuwe cursussen aange boden, lichttechniek, geluidstech niek, kostuumontwerpen en decor bouw. Nieuw in het aanbod van Artex is ook het Gregoriaans koor Schola Cantorum onder leiding van Rachel Vroom. Het serene Gregori aanse gezang is een wezenlijk onderdeel van de kunstgeschiedenis gende muziek. Glenn en Linda, 15 lessen van 60 minuten, vanaf vrij dagavond 18 september, €95,- (per persoon). Stijldansen voor senioren (50-plus). Een cursus voor ouderen die vroe ger hebben gedanst en de draad weer willen oppakken. Glenn en Lin da, 15 lessen van 60 minuten, vanaf vrijdagavond 18 september, €95,- (per persoon). Algemene Dansante Vorming. Voor groep 1 en 2 van de basisschool. 38 weken, vanaf vrijdag 28 augus tus, €145,-. Klassiek ballet. Voor tieners en vol wassenen. Roos Bakker, 38 weken, bij voldoende deelname. Opgave vanaf maandag 31 augustus, kan via website www.artex-texel.nl Salsa en Merengue, en tel. 313493. Op de website is ook het volledig overzicht aan opleiding en cursussen te vinden. Hierbij een beknopt overzicht. Stijldansen/ Ballroom. Voor begin ners tot gevorderden. Kinderen en jongeren Muziek op Schoot (1 -3 jaar). Klarina Combé, 10 lessen van 35 minuten, vanaf 15 september, €45,-. Muzikaal spel en beweging voor kleuters (4-6 jaar). Klarina Combé, 10 lessen van 35 minuten, vanaf 16 september. €45,-. Kinderen voor Kinderenkoor. Voor en de kerkelijke traditie. Het koor kinderen vanaf 6 jaar. Eigentijdse begint met tien lessen van anderhalf liedjes met leuke teksten. Gratis voor uur, te beginnen op 22 september. Deelname kost €60,-. Op 3 oktober wordt onder de titel Muziek maken geblazen een workshop gehouden voor mensen die graag eens in een nen slechts vijftien kinderen op fanfare zouden meeblazen, maar de startblokken. nog geen instrument bespelen. De Eén van de grootste attracties van het voormalig Texels Muse um wordt in ere hersteld. Vanaf volgende week is in Ecomare een kolonie rode bosmieren te zien. Doorzichtige wanden en een webcam geven een inkijkje in het leven van deze nijvere dieren. De mierenkolonie - de officiële term luidt 'formicarium' - stond al langer op het wensenlijstje van het bezoe kerscentrum van het nationaal park. De rode bosmier Formica rufa) is het meest geschikt om in een formicarium te huisvesten. In het Texelse bos zijn meerdere mooie hopen van deze soort te vinden, maar het is niet aan te raden de diertjes 'in het wild' van dichtbij te bestuderen, omdat ze gemeen kunnen bijten. In het bezoekerscentrum zitten de mieren veilig achter glas, herme tisch afgesloten van de rest van de tentoonstellingsruimte. In het for micarium hebben ze alle ruimte en ze gaan gewoon door met hun fas cinerende bestaan. Dat geeft bezoekers de gelegenheid om hen uitgebreid te bestuderen. De mie ren leiden geen lui leventje, want de mierenleeuw, hun aartsvijand, is meeverhuisd. De larve van dit insect graaft een trechtervormige kuil in het zand. Een mier die op de helling terechtkomt, kan niet meer De oud-Texelse Karin van Arkel stu- In De Burght aan de Binnenburg in Den Burg wordt dinsdag een concert gegeven door sopraan Karin van Arkel en pianist Ad Broeksteeg. Op het programma staan werken van Schumann, Brahms, Hooning en Richard Strauss. terug en glijdt omlaag, waar de meedogenloze kaken van de mie renleeuw wachten. Om de mieren de mogelijkheid te geven voedsel te zoeken, loopt een perspex buis naar de gezamenlijke toegangshal van Ecomare en het bezoekerscen trum. Daarnaast is in de hal een monitor opgesteld waarop te zien is wat zich in het nabijgelegen nest afspeelt. Ook bij het nest is een monitor opgesteld. Het leven van de mieren is echter ook met het blote oog goed te volgen, want rode bosmieren zijn behoorlijk groot: tussen de 6 en 9 mm. deerde solozang aan het Koninklijk leider en coacht vocale solisten ter voorbereiding op uitvoeringen van zowel lied-, als oratorium- en opera repertoire. Samen met Caroline Spanjaard (sopraan) en Marlies Mer- tens (fluit) vormt hij het Thaleia-trio dat thematische kamermuziekpro gramma's verzorgt. Hij is vaste din- gent van het Veldhovens Kamerkoor, het Zuid Nederlands Kamerkoor, het Astens gemengd koor Puur Sangh Conservatorium Den Haag. Al tij- en de Verenigd Bossche Opera, 'Het is in ieders belang dat we de toeristische slaapplaatsen die zijn uitgegeven goed benutten.' Met die stelling verdedigde wet houder Nico Kikkert het plan om de bedden die niet toeristisch worden gebruikt zo snel moge lijk te saneren. Als de raad het saneringsbesluit op 8 september vaststelt, hebben logiesverstrek- kers met 'slapende slaapplaat sen' een jaar de tijd om te beden ken of ze die willen 'activeren'. Met het vaststellen van de boven grens van 45.000 is het van econo misch belang om te zorgen dat al die uitgegeven toeristische bedden daadwerkelijk worden benut. Er zijn nu 43.215 bedden 'vergund'. Dan zijn er nog 1.431 slaapplaat sen beschikbaar voor de 25-pro- cents uitbreiding voor klein logies- verstrekkers, ter verbetering van de kwaliteit en er zijn er 1.503 nodig voor kamperen bij de boer. Daarmee komt het totaal over de 45.000, maar de verwachting is dat door sanering van toeristische bedden die niet als zodanig wor den gebruikt het aantal toch onder die grens zal blijven. Om op dit aantal uit te komen, wordt van de logiesverstrekkers verwacht dat ze meewerken aan een inventarisatie. Willen ze voor kwaliteitsverbetering (en 25 procent uitbreiding) in aan merking komen, dan moet dat bin nen vijf jaar worden aangegeven, moet de bouwvergunning binnen zeven jaar worden aangevraagd en de bouw binnen tien jaar zijn gere aliseerd. Betreft het met-gebruikte toeristische accommodatie die wel als zodanig op de plankaart staat, bijvoorbeeld doordat die perma nent wordt verhuurd of anders wordt benut (slapende slaapplaat sen), dan hebben de eigenaars een jaar de tijd om aan te geven of deze alsnog recreatief gaan gebrui ken. Mocht in dat geval tot kwali teitsverbetering en uitbreiding wor den overgegaan, dan gelden hiervoor dezelfde termijnen als hiervoor geschetst. De raad past deze termijnen aan nadat KLV hier op had aangedrongen. Wordt accommodatie omgezet in een andere vorm, dan gelden voortaan standaard aantallen per hectare (50 tenten of toercaravans, 30 sta caravans en 20 zomerhuizen). De gemeente zal terughoudend zijn met het toestaan van uitbreiding van verblijfsterreinen. Bij het ver plaatsen van bedden wordt het aantal niet automatisch vermin derd. KLV had graag gezien dat de bed den die in het gemeentelijke fonds verdwijnen worden gereserveerd voor dezelfde categorie. Die wens werd niet overgenomen. Volgens Kikkert blijven ze wel behouden voor de klein logiesverstrekkers en is het aan de raad om hierover te beslissen. dens haar studie vertolkte zij diverse opera- en operetterollen, waaronder Lady Billows in Albert Herring van Benjamin Britten en Dido in Dido and Aeneas van Henry Purcell. Zij nam deel aan masterclasses bij Christina Deutekorn en Elly Ameling en aan de prestigieuze belcantocur sus van Dame Joan Sutherland en Richard Bonynge aan de Britten Pears School of Music in Aldeburgh, Engeland. Op dit moment wordt ze gecoacht door Henk Smit en Char lotte Margiono. Van Arkel is regelma tig te horen in opera's, operaconcer ten en liedrecitals, oratoriumuitvoeringen en geeft lie drecitals met pianisten Wijnand van Klaveren en Wim Voogd Ad Broeksteeg studeerde piano bij Alexandru Hrisamde, koordirectie bij Joop Schets en Hans van Hom- bergh en orkestdirectie bij Jac van Steen. Hij is een veelgevraagd bege- waarvan hij ook artistiek leider is. Het concert begint om 20.15 uur, de toegang is gratis. Na afloop wordt een inzameling gehouden. Kunstatelier Susana Mulas begint woensdag 2 september met een nieuw seizoen van haar kunstatelier voor kinderen. Het kunstatelier bestaat uit een serie van 15 middagen en wordt gehou den in de Jozefschool. Tijdens de lessen maken kinderen van 6 tot 11 alsmede bij jaar kennis met verschillende kunst vormen, zoals schilderen met aqua rel- of acrylverf, tekenen met pas telkrijtjes of boetseren. Er wordt gewerkt in groepjes van maximaal leerlingen van de muziekschool, anderen betalen €5,- per maand. Repetities (onder leiding van Mat- thieu Vulto) vinden plaats op dinsdag vanaf 16.00 uur Muziekspeeltuin (groep 1 t/m 5). Loes Bakker, 2 x 15 lessen van 35 minuten, vanaf donderdag 24 sep tember, €65,- per blok. Muziekmix (groep 4, 5 en 6). Loes Bakker, 15 lessen van 50 minuten, vanaf dinsdag 22 september, €69,- Muziek Kerkorgel. Op Open Monumenten dag (zaterdag 12 september): Dyo Wassink en Rachel Vroom, in de RK- en NH-kerk van Den Burg. Gratis voor alle leeftijden. Oriëntatiecursus Marimba. Een marimba is een grote xylofoon met een warme klank. Slagwerkdocent Wobbe Visser verzorgt vier lessen, in overleg op maandag of dinsdag. €25,-. Christmas Carols. Ellen Verburgt, zaterdag 19 december, 10.15 uur €15,- (uitgebreide lunch optioneel). Popkoor Texel. 38 repetities van twee uur, vanaf woensdag 2 sep tember 20.00 uur, €165,-. Stemvorming. Stoomcursus gitaar (liedbegelei ding). Wereldmuziek. Doedelzak. Tin-whistle. Accordeon. Dans Zumba. Zumba combineert de meest effectieve dansoefeningen Theater Jeugdtheater 1Voor kinderen van 6 t/m 9 jaar. Anneke Berghuis, 2x12 lessen van een uur, vanaf vrijdag 4 september 16.00 uur, €75,- per blok. Jeugdtheater 2. Voor kinderen van 9 t/m 12 jaar. Anneke Berghuis, 30 lessen van anderhalf uur, vanaf don derdag 3 september 16.00 uur, €195,-. Jongerentheater. Voor jongeren van 12 t/m 15 jaar. Anneke Berghuis, 30 lessen van anderhalf uur, vanaf woensdag 2 september 16.15 uur, €195,-. Musical. Voor jongeren van 12 t/m 16 jaar. 30 lessen muziek, dans, drama (apart en gecombineerd) vari ërend van anderhalf tot twee uur per week (waarvan 1 probeeries), dins dagmiddag van 16.15 tot 17.45 uur, vanaf 22 september, €210,-. Verteltheater Springtij(d). Voor 55+'ers. Anneke Berghuis, elf lessen en een uitvoering (dag en tijd wor den in overleg bepaald). In Den Hoorn en Oosterend, €36,-. Beeldend Maak een prentenboek. Deelne mers verzinnen een verhaal (of nemen een bestaand verhaal) en maken daar onder leiding van Klari na Combé prenten bij. 5 lessen van anderhalf uur, maandagmiddag voor kinderen, maandagavond voor vol wassenen, €55,- (inclusief materiaal). Herinneringsboek maken. Onder leiding van Rebecca Geskus maken de volwassen deelnemers aan de hand van knipsels en foto's een (auto)biografie. 5 lessen van ander half uur, €55,- (inclusief materiaal). Schilderen op muziek. Muziek roept gevoelens op, die op hun beurt kleu ren en vormen oproepen. Onder lei ding van Klarina Combé wordt de muziekbeleving op deze manier vastgelegd. Ook leuk voor bedrijven als teambuilding. 5 lessen van ander half uur, €55 (inclusief materiaal). In de wolken. Onder leiding van Door Dogger worden (in de buitenlucht) Hollandse luchten vastgelegd met acht kinderen. Meer informatie is te Amerikaanse muzieksoorten. met exotische ritmes van Latijns- aquarelverf. 1 dagdeel van 2,5 uur, vinden op www.susanamulas.nl. Aanmelden kan via tel. 322512 of susana.mulas@planet.nl. Roos Bakker. 15 lessen van 60 minu ten, €82,50. Rock 'n Roll voor paren. De belang- €17,50 (exclusief materiaal). Schilderen en tekenen. "Knutselen met kunstenaars. Medewerkers van de Texelse KNRM-stations hebben maan dagavond in het reddingboothuis bij De Cocksdorp afscheid geno men van directeur Sip Wiebenga. Hij stond 25 jaar aan het roer van de landelijke organisatie en had de wens alle vrijwilligers per soonlijk de hand te schudden. Door het bezoek te combineren, kan Wiebenga op twintig avonden de medewerkers van alle veertig stations bezoeken. De stations van De Koog en De Cocksdorp waren maandag de eerste. Uitgenodigd waren niet alleen de huidige bemanningsleden en leden van de plaatselijke commissie, maar ook alle oud-medewerkers. Beide schippers overhandigden Wieben ga bij het afscheid een zogenaamd halfmodel van het reddingboottype van hun station. Voorzitter Joke Geldorp prees de scheidend direc teur in haar toespraak voor zijn gedrevenheid en belangstelling voor zaken die op de stations speelden. Vele malen bracht hij een bezoek aan de Texelse stati ons om de vrijwilligers te ontmoe ten. Opvallend was daarbij zijn geheugen. 'Eén ontmoeting met een nieuw bemanningslid was genoeg om hem bij een volgende ontmoeting met zijn naam te begroeten. Bij zoveel vrijwilligers (de KNRM telt er ruim 900. red.) mag dat toch op z'n minst bijzon der genoemd worden!' Tijdens Wiebenga's directieperiode maakte de reddingmaatschappij een stormachtige ontwikkeling door, waarbij oude en langzame schepen werden vervangen door moderne, snelle en 'superzeewaar- Beursplein 5. In 2002 werd de oude bootwagen van station De Cocksdorp vervangen door een moderne wagen, gesponsord door Euronext. Station De Koog kreeg in deze periode een nieuwe truck en de rubberboot Zalm. De laatste grote investering was de Francine Kroesen. Om de 'uitruktijd' voor het Waddenzeegebied te verkorten en zodoende de paraatheid te ver groten werd in Oudeschild een berging van de slachtoffers heb ben de Texelse redders een voor trekkersrol vervuld. Dit deed de directie en het hoofdbestuur beslui ten om de redders te waarderen met een tevredenheidsbetuiging. Ook is deze ramp mede de aanlei ding geweest voor de KNRM om op ieder station vertrouwensperso nen aan te stellen, die zijn opgeleid voor de opvang van redders na een traumatische ervaring.' dige' reddingboten. Geldorp: 'Ondanks het stijgende exploitatie saldo en het lagere beleggingsre sultaat van de laatste jaren, wist je de maatschappij op koers te hou den en kon de KNRM toch, zij het getemporiseerd, blijven investeren in nieuwe schepen en uitrusting.' Ook de Texelse stations profiteer den van de vernieuwing van de vloot. In 1986 werd de Siegfried Egmundus op station De Cocks dorp gestationeerd. Zes jaar later werd deze vlet alweer vervangen door de snelle en zeewaardige drijvend boothuis voor dit schip gerealiseerd. Tijdens Wiebenga's directieperiode hebben de Texelse reddingstations vele acties uitge voerd, vaak onder zeer slechte weersomstandigheden. Geldorp: 'De stranding van het vrachtschip Hunte spreekt tot de verbeelding: na de stranding van dit schip heeft de bemanning van station De Koog bij windkracht 11 kans gezien om alle 6 opvarenden veilig aan wal te brengen Onuitwisbaar in ons geheugen is de ramp met de Dako ta in de Waddenzee. Tijdens de

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 9