La Dolce Vita op platteland van Italië TEXELSE 10 COURANT 'Texelaars weten ons hier goed te vinden' t Ecomare bergt dode lederschildpad Met korting naar Italië! SV Oosterend wint opnieuw op kunstgras Jachthondenproef op Dorpzicht DINSDAG 22 SEPTEMBER 2009 Zeven Texelse meiden vierden er hun 10-jarig vriendschapsjubileum. Tot een half jaar geleden volgde deze krant de belevenissen van (inmiddels ex-) Texelaars Frans en Ingrid Scherpenisse en hun emigratie naar Italië op de voet. Het echtpaar woont er inmiddels zes maanden, hoe vergaat het ze? Is het echt La Dolce Vita? Tijd voor update. Hoewel het echtpaar het afgelopen jaar bergen werk heeft verzet om het huis. de vakantiewoning en de gastenkamers woonklaar- en vakantiewaardig te maken, gingen de kluswerkzaamheden onver moeid door bij aankomst in april. Ingrid laat ons via een uitvoerige mail weten: 'Gelukkig hadden we veel hulp, ook van veel Texelaars! Begin april kwam een flinke klus- ploeg van het eiland deze kant op om ons te helpen. Sommigen ble ven zelfs twee weken, anderen een lang weekend. We waren toen met negen man sterk en hebben het hele huis aan binnen- en buiten kant opgeknapt. De muren werden van een loszittende stuclaag ont daan, algen werden verwijderd en de boel werd geschuurd en geverfd. Een hele klus, zeker als je bedenkt dat de muur aan de achterkant van het huis 8,20 meter hoog is.' Om de spint erin te houden, werd ruim schoots tijd ingepland om lang en uitgebreid te tafelen. Aan een lange tafel in de tuin welteverstaan: 'Heerlijk én gezellig!' Vanaf eind april was het duo weer samen om de laatste hand te leg gen aan de gastenkamers. De ver huur van het vakantiehuisje liep inmiddels goed en de eerste gas ten voor de gastenkamers werden op 4 mei verwacht - wederom Texelaars. 'Het was nog even stres sen, we hebben tot 3 mei 's avonds verwennen van de gasten. Zo staat er in de tuin een natuurstenen huisje met een originele pizzaoven. Met behulp van een lokale restau rateur werd de eerste pizza in bij zijn van de gasten gebakken. Want hoe krijg je een mooi vuur op 400 graden Celsius, hoe maak je een lekkere bodem of de beste basis- saus? De ingrediënten kwamen van de Italiaanse vrienden Gino en Marina. Met een bus kwamen ze de verse ingrediënten brengen. De eerste pizza werd zo enthousiast ontvangen dat er nu wekelijks een pizza-avond wordt georganiseerd. Daarnaast koken ze elke week één avond Italiaanse kost voor de gas ten. 'Dat bevalt de gasten goed, even niet zelf koken of naar een restaurant en wij vinden het ook leuk.' Ruilhandel Frans en Ingrid wonen midden in een wijngebied waar de Verdic- chiodruif groeit en waar de gelijk- vanaf begin mei en tot eind okto ber loopt het prima door. We heb ben heel wat boekingen, ook voor volgend jaar. We zitten vol ideeën voor de komende seizoenen, van kook- tot fotografieworkshops. Frans heeft in juni al de eerste foto grafieworkshop georganiseerd en dat was een succes. En hij heeft vijf trouwreportages gemaakt hier in de regio. De eerste voor 2010 staat al in de agenda.' Ook over belangstelling van Texelaars heb ben ze niet te klagen en dat doet ze goed. In de afgelopen maanden zijn, naast het klusteam, verschil lende Texelaars langs geweest. Voor een weekendje of week, stel letjes of vriendengroepen. Begin september was er een groep van zeven Texelse meiden die hun 10- jarig vriendschapsjubileum op een leuke manier wilde vieren. De keu ze viel op Casa dei Colli. Wat begon als droom is dus echt La Dolce Vita? 'Absoluut!' Mieke Smid Frans en Ingrid Scherpenisse. 'Het was heel spannend allemaal. laat gewerkt om alles af te krijgen. In die laatste dagen kwamen we er ook achter dat we vergeten waren grind te bestellen voor de oprit. Oeps, niet handig. Maar onze aan nemer is fantastisch, na ons tele foontje leverde hij de volgende dag om acht uur 's ochtends grind. We konden de gasten dus fatsoenlijk welkom heten.' Vanaf 4 mei zit Casa dei Colli vol en waren ze ineens gastheer en - vrouw. Dat was even wennen, bei den komen uit een totaal andere branche. Frans en Ingrid moesten hun weg vinden, in het bedrijf maar ook bij elkaar. Wie doet wat en wanneer? Inmiddels gaat het als vanzelf. Ze genieten vooral van het Op het strand bij Den Helder spoelde gistermiddag het kada ver van een lederschildpad aan. Lederschildpadden spoelen hoogst zeiden aan in Nederland. Ecomare heeft het kadaver geborgen. Van de schildpad ontbraken de achterflippers en het onderste deel van het schild, zodat de lengte moest worden geschat. Het dier zal rond de 1,20 meter lang zijn geweest. De schildpad had een aanzienlijk gewicht en moest door drie man uit de branding worden getrokken. Hoewel ze zelden in Nederland aanspoelen, komen lederschild padden over de hele wereld voor. Ze leggen enorme afstanden af tussen de warme gebieden rond de evenaar en de relatief koude, diepe wateren tot boven Noorwe gen. Ze dwalen daarbij soms af naar de Noordzee. De vrouwtjes leggen hun eieren op stranden in (sub)tropische gebieden, de kou dere wateren zijn betere voedsel- gebieden. Lederschildpadden eten namige wijn vandaan komt. Een gebied met veel wijnboeren, varië rend van grote en internationaal bekende bedrijven tot kleine fami liebedrijven die slechts een paar ketels hebben staan. Nu ze er wonen, merken ze pas hoeveel wijnhuizen er in de buurt zijn. Na wat speurwerk én proeven van verschillende lokale wijnen, is de keuze op twee huizen gevallen. De huiswijn komt bij een piepklein wijnhuis vandaan, de overige wijn bij een groter wijnhuis. 'De wijn boer van het kleine familiebedrijf vindt het elke keer een feest als we langskomen om een paar flessen in te kopen. Niet zelden krijgen we iets extra's toegestopt. Een plak eigengemaakte cake of een extra fles wijn. Wij op onze beurt geven iets typisch Nederlands. Zo zijn ze bijvoorbeeld gek op stroopwafels!' Frans en Ingrid zijn tevreden na hun eerste seizoen.'Het was heel spannend allemaal, zeker als je start in crisistijd. Maar het valt ons mee, we hebben goed gedraaid Spreekt een vakantie in La Dol ce Vita bij het echtpaar Scher penisse u aan? Maak dan gebruik van deze lezersaanbie ding! Als lezer van de Texelse Courant krijgt u korting van 10 procent op een verblijf van minimaal 3 nachten in 2010 in Casa dei Colli. Om gebruik te maken van de aanbieding kunt u contact opne men met Frans en Ingrid via info@casadeicolli.com, onder vermelding van 'lezersaanbieding Texelse Courant september 2009.' De aanbieding is op basis van beschikbaarheid en geldig wanneer de boeking in 2009 wordt gemaakt. Casa dei Colli Bed Breakfast Casa dei Colli (huis van de heuvels) ligt centraal gelegen in het heuvellandschap van de regio Le Marche. Deze regio ligt in het midden van Italië, ingeklemd tussen de Adriatische kust en de Apennijnen en is nog niet door het massatoerisme ont dekt. Casa dei Colli is een typisch Marchiaanse boerderij en heeft een landelijke maar niet afgele gen ligging. Het dorpje Mergo ligt op slechts twee kilometer afstand. Door de centrale ligging is Casa dei Colli een prima uitvalsbasis om de prachtige omgeving te verkennen. Kijk voor meer infor matie op www.casadeicolli.com. Ecomare-medewerker Pierre Bonnet staat de pers t schildpad. woord boven de dode voornamelijk kwallen. De lederschildpad is de grootste schildpad ter wereld. Ze kunnen een schildlengte bereiken van 2,90 meter en wegen dan tot 960 kg. De soort is ernstig bedreigd. Op het land van Dorpzicht aan voor de zesde keer jachthon- de Stengweg werden zondag denproeven gehouden. Op het Na een speurtocht door water ei baasje. <r land bezorgt deze jachthond de eend bij zijn (Foto Martoon BergamlnJ evenement kwamen circa 55 honden en hun bezitters uit ver schillende delen van het land in actie. Tijdens de proeven werden ver schillende jachtsituaties nage bootst. De honden zijn getraind om water- en veldwerk uit te voeren, zoals het ophalen van geschoten wild. Er werden meerdere proeven uitgevoerd, waarbij werd getest in hoeverre de honden onder appèl staan. Zo moesten ze onder meer een dode eend uit het Eierlands Kanaal halen of opsporen in het bos. Voor de A-honden werd aan het eind van de middag een diri- geerproef gehouden. Hierbij moes ten ze het spoor van een eend volgen dat tot diep in het land liep. Vanuit de berm sprongen de dieren door het water, om vervolgens de eend op te sporen. Dat ze de wind in de rug hadden, zorgde voor een extra moeilijkheidsgraad. De proef werd gehouden onder auspiciën van de KNJV. Er werden A-, B-, en C-diploma's uitgereikt. De voetballers van SV Ooste rend voelen zich op kunstgras kennelijk als een vis in het water. Ook de tweede wedstrijd op deze ondergrond werd gewon nen. In Schoorl werd Duinrand S. zaterdag met 0-3 verslagen. De Oosterenders hadden vooraf enige vrees voor het elftal van de tegenstander, dat vrijwel geheel bestaat uit oud-spelers van het eerste zondagteam, uitkomend in de vijfde klasse. Eén van deze spelers is oud-prof Alex Pastoor, die aan het hoofd staat van de verdediging. Door blessures viel het voor SVO niet mee een elftal samen te stellen. Dat lukte dankzij oproepkrachten Chris Ellen en Wesley Stroo. Het team werd gecoacht door Richard Daalder, die Ed de Vries en Jan Bloem verving. De wedstrijd ging lange tijd gelijk op. Beide ploegen speelden de bal rond en namen weinig risico, waardoor grote kansen uitbleven. Pas in de twintigste minuut was SVO dicht bij een treffer. Dennis Daalder draaide weg van zijn Thuiszorgwinkel De Thuiszorgwinkel aan de Prins Hendriklaan in Den Helder houdt woensdag 30 september van 10.00 tot 16.00 uur open huis. Leveran ciers demonstreren er producten als scootmobielen, sta-op-stoelen, hoog-laagbedden, trapliften en gezondheidsproducten. De Thuis zorgwinkel heeft een ruim assorti ment artikelen voor aanstaande ouders en ouders van jonge kinde ren, ouderen en mensen met een aandoening. De medewerkers heb ben zelf in de zorg gewerkt en ken nen de situaties waarin mensen terecht kunt komen. tegenstander en schoot hard op de paal. Even later leek het gevaar lijk te worden voor het doel van Alexander Smit, maar met een snelle duik onderschepte de doel man een hoge voorzet. Ook bij twee corners was hij paraat. In deze fase zag het er niet naar uit dat Oosterend zo'n ruime zege zou boeken. Vlak voor rust kwa men de gasten dan toch op voor sprong. Na een mooie aanval, opgezet door Chris Ellen en Den nis Daalder, belandde de bal voor de voeten van Erik van Es, die hard raak schoot. In de tweede helft speelde SVO in een hoger tempo en werd Duin rand in de verdediging gedrongen. Daalder leek te scoren, maar zijn schot werd knap onschadelijk gemaakt door de keeper. Aan de andere kant hadden de Oosteren- der verdedigers hun zaakjes goed op orde, waardoor keeper Smit een vrij rustige middag beleefde. Na een kwartier werd het 0-2 dankzij Chris Ellen, die in volle sprint goed anticipeerde op een diepe pass van Ruben Duinker. Hij bracht de bal knap onder controle en rondde onberispelijk af. Bij Duinrand was het beste er daarna wel af en dat maakte het voor SVO een stuk gemakkelijker. Een kwartier voor het einde werd het zelfs 0-3. Doelpuntenmaker was Wesley Stroo, die even daar voor in de ploeg was gekomen voor Erik van Es. Hij wilde vanaf de rechterkant een voorzet geven, maar gaf de bal onbedoeld een andere wending, waardoor deze over de keeper hen via de onder kant van de lat in het doel beland de. Zaterdag speelt SVO de eerste thuiswedstrijd van het seizoen. Tegenstander is dan medekoplo per Purmersteijn, dat net als de Oosterenders en De Blokkers nog op een score van honderd procent staat. Ondergrondse containers op haven Sinds de gemeentelijke overname kantoor ondergrondse vuilcontai- van de Oudeschilder haven in ners geplaatst. Later zullen ook bij december 2008 verandert er regel- het dok en bij de nog te realiseren matig wat op het haventerrein. Zo Texelse Markt dergelijke containers werden deze week bij het haven- komen. (Foto Bart Koning]

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 10