Cornells Witte had voor elke zoon een boerderij Protest tegen zinloos geweld TEXELSE 11 COURANT 'Je kunt wel spreken van Witte-dynastie' 'Gesprekken gingen altijd over het werk' Fietsers maken kans op diner DINSDAG 22 SEPTEMBER 2009 de boerden], werden Comelis Witte, ook wel bekend als Keesie Piet, was een man met vele gezichten. Sint Marcus, 's Hertogenbosch, Dordrecht, Wezenspyk, De Bemes, De Nes, Driehuizen, Sint Willibrord, de Cornelis Pieter hoeve. Allemaal boerderijen die in handen zijn (geweest) van Cornelis Witte (1871-1961) en zijn nazaten. De legendarische Keesie Piet kreeg achttien kin deren bij twee vrouwen, waarvan veertien zoons. Zelf ooit begon nen op een boerderij van de familie, werkte hij zo hard en met zoveel handelsgeest, dat hij elke zoon die voor zichzelf wilde beginnen een hoeve met land kon bieden. Zaterdag kwamen ruim 50 van de 76 kleinkinderen met hun partners bij elkaar voor een neven- en nichtendag. 'Een mannetjesputter', conclude ren Truus Haarsma-Witte (84), Marius Witte (81) en Theo Witte (79) eensgezind, wanneer hen wordt gevraagd herinneringen aan hun vader op te halen. Zij zijn res pectievelijk het veertiende, zes tiende en zeventiende kind van Cornelis Witte en de laatsten die nog in leven zijn. 'Wij behoren tot de jonkies. We hebben met z'n allen nooit tegelijk aan tafel geze ten. Onze oudste broers en zusters zijn meer dan twintig jaar ouder. Die waren het huis al uit toen wij werden geboren. Maar het was een heel gezelschap als we zaten te eten, aan die lange tafel op Sint Marcus. Als er veel waren, zat een deel op de opbouw van de kelder.' Witte senior was een man met vele gezichten. Hij werkte hard en vroeg daarbij veel van zichzelf én van zijn kinderen. Zoals destijds gebruike lijk werkten de jongens vooral bui tenshuis, de meisjes hielpen hun moeder. 'Stoffen, schoonmaken, poetsen. Moeder had wel hulp, maar er was altijd wel wat te doen', vertelt Truus. 'Wij maakten ook kaas en boter. Dat was normaal, tot we gingen trouwen. Als er tijd over was, moesten we de jongens helpen. Hier zus, hier hei je ok een stiekelhakker, was het dan. Dan moesten we stiekels hakken (dis tels schoffelen, red.). Aan de ande re kant hielpen Ton en Wim ons met kaasmaken.' Veeleisend was hij ook wat betreft het kerkbezoek. 'Als kinderen gin gen we wel lopend van Sint Mar cus naar Den Burg om de mis te bezoeken. Meestal gingen we met paard en wagen, maar als die niet beschikbaar waren, moesten we er toch heen, vond hij. De wandeling duurde ongeveer een uur. Een keer belandden we in een sneeuwstorm. Toen we weer thuis waren en had den gegeten, vielen de ogen gauw dicht.' Met zoveel jongens was het aantal gespreksonderwerpen in huize Witte niet erg groot. Truus: 'Het was een mannenaangelegenheid. Het ging altijd over het werk, het land, de boerderij. Moeder hield zich meestal afzijdig. Ze was een lieve vrouw, maar ze kon er niet goed over praten. Als je daar nu over nadenkt, was dat misschien vreemd. Maar wij wisten niet beter. Ik heb ook nooit meegesproken over het werk. Dat deden alleen de jongens. En ik moet zeggen: ik heb toch een heel fijne jeugd gehad.' per Frans Franszoon Witte, ook I wel Frans de Wit of Frans Watté I genoemd, die twee kreeg: BjgqP en zee- man en kreeg Jan boer in Den zorgde «wl voor een nageslacht. Zo was ene Jan Witte vader van 21 kinde- jjjf V 1H[' J^^B ren, verwekt bij vier vrouwen. Kee- Hrk iwjBp, 'B sie Piet, de hoofdpersoon in dit A H verhaal, was de zoon van één van hen, Pieter Janszoon Witte (1836- ,V *2 4 i Lj .^B 1890), getrouwd met Keetje Ger- jS& ritsdochter Schraag (1837-1907). ^^B^^^B' Hij werd geboren op De Nes bij Oosterend en werd na zijn huwelijk f B in 1898 boer op Wezenspyk bij Den HaaPlgBB BH Hoorn, dat eigendom van de fami- 1^;Tv til} y r^Bt"""^» i k&Ê lie was. Samen met eerste A r Dl Ak H^BhBF] vrouw Cornelia vier m IW BIB^^^^BI I W Na een de eige- naar en verhuisde Keesie Piet in I 1907 naar Noorderbuurt. 'Die boer- huurde hij van Op Noorderbuurt werden nog eens Bijna alle broers en zusters Witte feestelijk bij elkaar. Staand: Theo, Wim, Marius, Ton, Jan, Jaap, Thijs en Tinus. Zittend: vijf kinderen oeboren Na de dood herrit, Emma, Agatha, Joop, Truus, Kees en Piet. Alleen Cornelia ontbrak. Henk en de eerste Wim waren al jaren eerder 1zljnSSwas CoSis 3e"'"HC""! inmiddels hertrouwd met Grietje Barhorst, die veertien kin- deren zou krijgen. Eén van hen, stuitte zelfs in brede kring op onbe- die als enige zijn heil zocht aan de Willem, overleed op anderhalfjarige grip. De polder was nog nauwelijks leeftijd, waarna de volgende gebo- ontgonnen en op de voormalige rene dezelfde naam kreeg. Henk, zoute kwelders wilde maar weinig nummer veertien in de rij, werd tij- groeien. Witte senior geloofde ech- op De Bemes (later Cornelis Pieter- zuidkant van het eiland, op Wezens pyk. Thijs belandde op Sint Mar- Zaterdag was er familiedag met de kleinkinderen van Keesie Piet en hun partners, die elkaar lang niet cus, Joop op Sint Willibrord, Tinus allemaal kenden. Ze voerden geani- dens de Russenoorlog door Duit- ter in de mogelijkheden en liet zich hoeve genoemd) en Theo eerst op Witte senior stond bekend als een man van weinig woorden, maar als het hem niet zinde, kon hij behoor lijk kwaad worden. Wie het in zijn ogen al te bont maakte, kon zelfs was teruggekeerd van tewerkstel een klap van zijn stok krijgen. Tege- ling in Assen. sers van zijn fiets geschoten, een niet van de wijs brengen. Hij werd 'de ouwe skuur' bij Sint Marcus en daarbij geholpen door zoon Kees (ook wel Cor genoemd), de zevende in de rij, die samen met de Heidemaatschappij een groot project op touw zette, waarbij brede sloten werden aangelegd en drainagebuizen wer den ingegraven, waar- was gelijke monniken, gelijke kap- paar dagen nadat hij heelhuids door het zout uit de bodem werd pen voor vader, leder kreeg zijn gehaald. meerde gesprekken over hun fami liebanden, bekeken enthousiast een kleine tentoonstelling met oude later op Sint Marcus zelf. De onge- foto's en krantenknipsels over de huwde Jan ging bij broer Piet op 's Hertogenbosch werken, alleen Wim en Ton (en de overleden Henk) werden geen boer. Truus, Manus en Theo zijn ervan overtuigd dat bij de verdeling nie mand bewust bevoordeeld is. 'Het lijkertijd was hij 'zeer attent en sociaal bewogen'. Marius: 'Als katholieken zaten wij bij Oosterend rondom in de gereformeerden, maar problemen hadden we nooit. Hij ging met iedereen goed om.' Dat was niet voor de hand liggend, in een tijd waarin er volop strijd was tussen de aanhangers van de Keesie Piet en zijn gezin woonden negen jaar op Noorderbuurt, voor dat ze zich in 1916 vestigden op Sint Marcus, een boerderij die hij zelf had gebouwd. Dat gebeurde met hulp van zijn zwager Anton Barhorst, die volgens Truus, Marius en Theo de rechterhand van hun vader was en 'ontiegelijk veel werk' verschillende geloven, ook bij de voor hem deed. Marius: 'Sint Mar- De kosten werden voor een groot gedeelte betaald door de overheid. 'Dat project duur de maar liefst twee jaar. Maar het was al het werk en geld meer dan waard, want de oogsten erfdeel. Ook de meiden - Cornelia, Agatha, Emma en Truus -, zij kre gen het uitgekeerd in geld.' Zijn schoolqaande jeuqd. 'Als de Boog- cus bestaat uit twee vierkanten. De waren daarna enorm. Bij de fabriek rechtschapenheid was volgens de 3 i i -w.;„« cr Hrlo öcrn holannrnko raHpn wan aards langs de School met de Bij- balken waren afkomstig uit een bel moesten, was er altijd herrie, driemaster, die was gestrand bij De Dan kregen ze steun van de Kager- Cocksdorp. Het hout werd door tjes en werd er gevochten met de het Eierlandsch Kanaal vervoerd, konden ze bijna niet geloven dat er zoveel producten vanaf kwamen. We kregen landelijke bekendheid. drie ook een belangrijke reden van het succes van Witte senior. 'Het was geen gemakkelijke man, maar bullepees.' Hij grijnst: 'Weet je wat maar moest daarna nog een flink het hele land om te kijken. Toen Ze kwamen met bussen tegelijk uit hij was eerlijk en kwam zijn afspra- dat was? Nee? De piemel van een geslachte stier. Die was heel taai en je kon er hard mee slaan.' stuk over het land. Moet je je voor stellen wat een werk dat is geweest.' Theo: 'Ik heb nog steeds bewondering voor de timmerlieden Cornelis Witte was telg van een die het werk hebben gedaan. Dat omvangrijk geslacht, dat sinds waren de Timmers, uit Oosterend.' 1730 op Texel woont. Op een klei- Als teken van dank voor zijn harde ne (protestantse) tak na zijn ze werk mocht Barhorst wonen in het allemaal nazaten van grondschip- een paar jaar eerder gebouwde 'witte huussie', dat honderd meter van Sint Marcus staat en waar tegenwoordig Keesie Piets klein zoon Ewald Witte woont. was vader wel trots. Ook op Kees, ken na. En hij was altijd op tijd, daar was hij heel sterk in. Elke want die had hem zover gekregen veertien dagen gingen we van Sint het op die manier aan te pakken.' Witte werd in de loop der jaren steeds succesvoller. Ten slotte was hij zo vermogend, dat hij voor iede re zoon die boer wilde worden een hoeve en land had, of in ieder geval bemiddelde bij de verwerving ervan. Hoe de verdeling precies tot stand is gekomen, durven Truus, Manus en Theo met te zeggen. 'Veel heeft zich natuurlijk voor onze tijd afgespeeld. Onze broer Piet ging al heel vroeg naar 's Herto genbosch en Jaap naar Dordrecht. Later ging Kees naar De Bemes en Gerrit naar De Nes. Of vader eerst nog eigenaar was of dat hij dat wel uit de hoeveelheid grond die samen met de jongens was, weten Marcus naar de kerk in Den Burg. Met paard en wagen en aan de Schorrenweg werd buurman Kager opgehaald. We moesten van ver komen, maar zaten nooit te laat in de kerk.' Wittes en maakten - in twee bus sen - een tocht over het eiland, waarbij alle belangrijke locaties uit de familiegeschiedenis werden bezocht. Ook Truus. Marius en Theo waren er bij. De eregasten genoten volop. Theo: 'Ik vind het een bijzondere gedachte, dat we met zoveel mensen - neven en nichten - met dezelfde achtergrond bij elkaar zijn. Je kunt wel spreken van een Witte-dynastie. Ik vind het werkelijk een topdag.' De bijeenkomst stemde ook melan choliek. Theo: 'Wij worden ouder, we zijn nog met z'n drieén over. En Sint Marcus staat te koop, ik heb er in twee perioden in totaal 55 jaar gewoond. De laatste jaren in een appartement, in het andere deel wonen neef Henk en zijn vrouw. Binnenkort hoop ik te verhuizen naar een seniorenwoning in De Hof in Oosterend. Net als mijn vader ooit naar 't Hoffie ging, in de Vliestraat. Dan komt er een einde aan onze geschiedenis op deze boerderij. Zo gaat dat, het is niet anders.' Joop Rommets Op zijn nieuwe adres groeide Witte senior uit tot een grote boer. Van de familie Keijser kocht hij 's Herto genbosch in Eierland. van Koning de Bemes in Het Noorden. Dat het niet om kleine aankopen ging, blijkt tijd om te spelen. Hier vermaken Agatha, voor een karretje gespannen schapen, gemaakt. Gerrit, Jan, Piet en Jaap en zich met twee De foto werd rond 1912 op Noorderbuurt deel uitmaakte van de transacties. Bij 's Hertogenbosch ging het om maar liefst tachtig hectare. Een kwart verkocht hij door aan de gemeente, die er de arbeidershuis jes aan de huidige Muyweg op bouwde. Niet altijd werden Wittes stappen helemaal begrepen. De aankoop van De Bemes (wat zoiets als 'waardeloze grond' betekent) bij de molen van Het Noorden we niet. Maar als het er op aan kwam, had hij het voor het zeggen, zeker in de beginjaren, reken daar maar op.' De latere verdeling van de bezit tingen had heel wat voeten in de aarde. Het kostte veel hoofdbre kens de waarde van grond en gebouwen vast te stellen en onder ling te vergelijken, vertelt Marius, Theo, Truus en Marius Witte voor hun geboortehuis. Sint Marcus, bij Oost Deelnemers aan de lammetjes fietsroute maken zaterdag 26 september kans op een gratis diner. Ook kunnen ze bij bedrijven langs de route proeven van het door Waddengoud gecertificeer de Texelse lamsvlees. De culinaire festiviteit is in het kader van de Week van de Smaak georga niseerd door VW Texel en Stichting Waddengroep in het kader van de Week van de Smaak. Bij Goènga in Den Hoorn, Lindehoeve, Hoogvliet en Klein Zeeland kunnen bezoekers proeven van gerechten en hapjes gemaakt van Texels lamsvlees met het Waddengoud-keurmerk. Klein Zeeland werkt hiervoor zelfs samen met Texel Catering Ruud Boom. Bij Texel Wool in Oudeschild. dat niet langs de fietsroute ligt. kunnen bezoekers een schoonheidsbehan deling krijgen met cosmetica van wolvet. Bezoekers van de deelne mende bedrijven krijgen een 'smaak- kaart'. Is deze culinaire strippenkaart bij inlevering getekend door mini maal dne van de vijf ondernemers, dan maakt hij kans op een dinerbon ter waarde van 50 euro, te besteden bij Opduin in De Koog. Rebecca in De Waal of Vincent aan de Randweg. Deze restaurants doen mee aan de National Gastronomy Award Wad- densea 2009, een professionele kookwedstrijd voor chef-koks uit het Waddengebied. De Lammetjesfiets route en de smaakkaart zijn verknjg- baar bij WV Texel en www.texel.net Willem Vlas derde bij Archeon open Boogschutter Willem Vlas heeft zondag in het Archeon de derde plaats behaald bij het Archeon open van Die Scutterie van St. Sebastiaen. Op dit toernooi, dat voor de elfde keer werd gehouden, worden twee series van 36 pijlen geschoten op een afstand van 36 el (24,48 meter). Daarbij wordt de Engelse telling gehanteerd, waarbij het aantal tref fers hoger wordt aangeslagen dan het aantal punten. Vlas liet 71 treffers noteren en behaalde 443 punten 17 maal raakte hij het hart van het blazoen. Veel rode ballonnen zaterdag in Den Burg, waar onder het motto Texel tegen zinloos geweld een optocht door het centrum trok. De stoet werd gegaan door majoretten en de drum- en percussieband van Excelsior. Burgemeester Geldorp onthulde met Jesse een tegel met daarop een lieveheersbeestje, het symbool tegen zinloos geweld. Ze beloofde dat als de gemeente verhuist naar het nieuwe raadhuis, de tegel daar een plaatsje krijgt. Ook in andere dorpen worden ze geplaatst, net als bij diverse instanties die een tegel kochten. (Foto Gororti Ttmmonnao)

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 11