Buurt zucht onder overlast vuurtoren tegen PH-dijk Texel protesteert mosselvangst bij Cjrotn c^war~L-Jexeh in het harL, ItexelseScourantI OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12409 I DINSDAG 22 SEPTEMBER 2009 TEXELSE^COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Waar anders dan hier kon het 100- jarig jubileum van het Texels Schapenstam boek in Noord- Holland worden gevierd? Joke Geldorp is zonder twijfel één van de mar kantste burge meesters die Texel heeft gehad. Eeni terugblik. Meer dan 100 kinderen zwom men vrijdag af in zwembad Molenkoog en haalden hun A-, B- of C-diplo- ma Keesie Piet Wit te kreeg acht tien kinderen, waarvan veer tien zoons. Elke zoon bood hij een eigen boer derij. Omwonenden van de vuurtoren zijn uit een mediation-traject met Ecomare gestapt. Ze vinden dat het centrum hen onvoldoende tegemoet komt, terwijl hun woongenot sinds de openstel ling in juni is aangetast. Volgens Richard Goet, één van de omwonenden, voelt het sindsdien alsof hij een podium betreedt zodra hij buiten komt. Bezoekers op de omloop schreeuwen naar beneden en de meesten hebben camera's en verrekijkers bij zich. Het ergste is het volgens Goet als mensen net zo lang blijven roepen totdat ze op de grond reageren. De overlast eerder aan de kaak stellen, was er volgens hem tot nu toe niet bij, omdat de partijen niet naar buiten zouden treden zolang de bemiddeling gaande was. Vol gens Goet voelde het met goed te moeten zwijgen. Er zijn inmiddels stukken naar de raadsleden gestuurd om hen te informeren over de problemen. Er wordt voor gepleit dat de gemeente zich meer met de situa tie gaat bemoeien. Die huurt de toren formeel van de Staat, maar heeft het gebouw met alle lusten en lasten in handen van Ecomare gegeven. Volgens Goet toont het centrum voor wadden en Noord zee zich met bij machte daarmee te kunnen omgaan. Op een eigen website (www.vuur- toren-texel.nl) is bijgehouden wat er in de ogen van omwonenden allemaal mis gaat. Er staan foto's op van kinderen die in de netten rond de omloop hangen en hoe het gaas slijt. Boosheid is er over het feit dat de tourniquets aan het begin van het pad naar de vuurto ren nog niet werken. Die zouden moeten bijhouden dat nooit meer dan vijftig mensen tegelijk op de toren zijn. Dat gebeurt nu in de toren zelf. Omwonenden sluiten niet uit dat soms meer dan vijftig mensen binnen zijn geweest. Ze zijn evenmin blij dat de toren ook 's avonds open is. Volgens directeur Just van den Broek van Ecomare is er begrip voor dat de woonsituatie in de buurt is veranderd en zijn de nodi ge kosten gemaakt om de overlast te beteugelen. 'Maar er komen tel kens nieuwe voorwaarden bij of er verandert weer wat.' Om dat in de hand te houden, vroeg Ecomare omwonenden een verklaring te tekenen waarin staat dat het centrum zich naar behoren heeft ingespannen en geen extra financiële lasten meer kan veroor loven. Als ze dat deden, wilde Ecomare aan een aantal wensen voldoen. Het was voor omwonen den aanleiding zich uit de bemid deling terug te trekken. Zij vragen om betere bewaking van de parkeeroverlast, het stoppen met avondopenstelling, verande- Suppletie Paal 28 Strandpaviljoen Paal 28 houdt zich buiten de discussie over de hoogte van het strand bij paal 28. Het paviljoen, in de krant van vrijdag zijdelings betrokken bij het verzoek om suppletie, zegt zich er niet in te willen mengen. ring van de damwand bij de ingang van de vuurtoren en meer glaspla ten bij de omloop. Volgens Van den Broek is de vuur toren vanaf oktober minder vaak geopend en 's avonds gesloten. 'In de zomer was hij open zolang het licht was, maar in het weekend waren we 's avonds al dicht zodat de omwonenden meer rust had den.' De komende tijd wordt beke ken welke lessen uit het eerste zomerseizoen getrokken kunnen worden. Van den Broek erkent dat de verhouding met omwonenden op het moment in ieder geval niet goed is. www.8peeaheat.nl 'Startersleningen koopwoningen De PvdA komt op voor starters op de woningmarkt. De partij vraagt het college van b en w om met voorstellen te komen die het verstrekken van leningen aan deze categorie mogelijk maken. De sociaal-democraten wijzen op de financiële mogelijkheid die het ministerie van VROM biedt om samen met gemeenten startersle ningen te realiseren. Deze over brugt het 'gat' tussen de aankoop- kosten van een woning en het bedrag dat de starter maximaal kan lenen. De eerste drie jaar is de lening renteloos en aflossingsvrij. Daarna zijn de kosten afhankelijk van de hoogte van het inkomen. Er zijn al veel gemeenten die er gebruik van maken en de regeling kan volgens de PvdA zonder romp slomp worden ingevoerd. Volgens de indieners van de motie stimu leert de regeling de lokale econo mie. Het voorstel wordt op 8 oktober besproken in de raadscommissie Middelen. (Advertentie) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant 1 de volgende folder(s): Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Water spat hoog op als deze aanspanning door de water bak bij manege Akenbuurt dendert. 86 combinaties, afkom stig uit het hele land, kwamen zaterdag en zóndag in actie tijdens de samengestelde menwedstrijd. Voor de onderde len dressuur, vaardigheid en marathon waren zes hindernis sen geplaatst en was een parcours van achttien kilometer uitgezet. Zie ook pagina 9. Jongeren met kerk naar Taizé De gezamenlijke Texelse kerken bieden jongeren de kans een reis naar Taizé te maken. In dit dorpje in midden-Frankrijk is al jarenlang een actieve en gastvrije oecumenische geloofsgroep gevestigd die jonge ren ontvangt. Week in, week uit zijn er ontmoetingen tussen groepen uit de hele wereld waarin het thema 'innerlijk leven en solidariteit onder mensen' centraal staat. De reis duurt van 20 tot en met 25 oktober en telt drie leeftijdsgroe pen. Jongeren van 15 en 16 jaar staan onder begeleiding van één of meer volwassenen. Daarnaast zijn er groepen van 17 tot en met 29 jaar en van 30 jaar en ouder. Zij zijn zelfstandig in Taizé, elk met een eigen programma. Deelnemers betalen een eigen bijdrage van €200,-. Daarvan worden de reis, de overnachtingen (in tenten), (een voudig) eten en drinken en alle bij eenkomsten betaald. Opgave bij Fred van Helden, Ankerstraat 33, 1794 BH Oosterend, e-mail heldennederlanden@hetnet.nl. Meer informatie staat op de website www.taize.fr/nl. Vrijdag 25 septem ber wordt een voorlichtingsavond gehouden. Deze vindt plaats in De Parel in de Oesterstraat in Ooste rend en begint om 20.00 uur. In de tuin achter eetcafé De Kroon prins en een gedeelte van de Verlo- renkost in Oosterend wordt zater dag en zondag (net als afgelopen voorjaar) een kunstmarkt gehou den. Kunstenaars die er een kraam willen bemannen om hun werk te presenteren, kunnen zich opgeven bij organisator Arjan Trap (tel. 318975). De markt duurt op beide dagen van 11.00 tot 17.00 uur. Identificatie van schapen en geiten De Dienst Regelingen houdt op 9 november een informatiebijeen komst over de elektronische identi ficatie en individuele registratie van schapen en geiten. De bijeenkomst wordt gehouden op De Krim en duurt van 19.30 tot 20.15 uur. Schapen- en geitenhouders kun nen zich aanmelden via het LNV- Loket, tel. 0800-2233322 (tussen 8.30 en 16.30 uur) en e-mailadres voorlichtingsbijeenkomst@minlnv. nl. Enorme opbrengst kankerbestrijding Zo'n honderd vrijwilligers hebben tijdens de collecte voor de kanker bestrijding van het Koningin Wil- helminafonds €11.468,65 opge haald. Een enorme opbrengst en €160,- meer dan vorig jaar. Kunstmarkt in Oosterend belangrijk dat de MZI's worden gelegd op plekken met veel stro ming, zodat er een grote aanvoer van larven is. Plekken ter weerszij den van de sterke Texelstroom zijn daarom zeer geschikt Als gevolg daarvan zijn naar verhouding veel locaties bij Texel aangewezen, veel meer dan in de oostelijke Wadden zee. Texel voelt zich in negatieve zin overbedeeld. Al eerder sloegen de garnalenvis- sers alarm toen ze zagen dat de MZI's precies op hun visgronden zouden komen. Dirk Albert Blom bekloeg zich daar onlangs over bij gedeputeerde Laila Driessen. De verontrusting is nog aangewakkerd door het feit dat het plaatsen van de installaties gepaard gaat met het sluiten voor de visserij van andere gebieden in de Wadden zee, zodat daarheen niet uitgewe ken kan worden. (Meer hierover op pagina 5) B en w hebben bij het ministerie van Landbouw, Natuur en Voed selkwaliteit (LNV) fel geprotes teerd tegen de plannen om in het Texelse deel van de Wad denzee tal van zogeheten mos- selzaadinvanginstallaties (MZI's) toe te laten. In elk geval zouden ze niet moeten komen in een strook van 45 hectare tussen Ceres en 't Horntje, evenwijdig aan de dijk van de Prins Hen drikpolder. In de zienswijze die naar het minis terie is gestuurd wordt dit de 'slechtst denkbare locatie' genoemd. De drijvende installaties en de bijbehorende boeien op kor te afstand van het meest bezochte stuk dijk van Texel verstoren het uitzicht op zee. Bovendien liggen de MZI's in een veelgebruikte route voor de pleziervaart en vlakbij archeologisch waardevolle scheepswrakken. Door de effecten die de installaties op de zeestro ming kunnen hebben, wordt het beschermende zand van de wrak ken gespoeld waardoor deze uit eindelijk verdwijnen, zo wordt gevreesd. Het college meent dat door dezelfde effecten ook de elektriciteitskabels en drinkwater zinkers die hier aan land komen, worden bedreigd. Tenslotte wordt aangevoerd dat de MZI's hinder zullen opleveren voor de binnen kort te nemen proeven met een getijdencentrale in de directe omgeving. Duurzaam? MZI's gelden als een duurzame manier om mosselzaad te winnen. De vrij in het water zwevende lar ven van mosselen hechten zich er aan en ontwikkelen zich tot kleine mosselen die vervolgens op de percelen worden uitgezaaid. Het is

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 1