Niet tevreden zijn met wat we hebben' MIllM-H-Hil'i'H'l TEXELSE Schapenstamboek viert eeuwfeest Plek mosselzaadvangst 'halfslachtig compromis' Renovatie skatepark 5 COURANT DINSDAG 22 SEPTEMBER 2009 Bridgen Een historische dag voor het Texelse schapenstamboek in Noord-Holland. Zaterdag werd herdacht dat het stamboek hon derd jaar bestaat. Om dit te vie ren kwamen 180 leden en oud leden bijeen op het eiland waar het wereldberoemde ras zijn oorsprong vindt en waar de fok kers nog altijd toonaangevend zijn. Met de vlag van het Texelse scha penstamboek in top was het gezel schap met rondvaartschip TX10 naar het eiland gekomen. Aan boord proefden de fokkers dat het eiland meer heeft te bieden dan mals lamsvlees en werden de vers gevangen en gekookte garnalen enthousiast opgepeuzeld. Op het eiland maakte het gezelschap per bus een rondrit, onder meer langs bedrijven van fokkers op het eiland. De lunch, uiteraard met lamsvlees, werd genoten in Elizabethhoeve. Het officiële gedeelte vond plaats in De Pelikaan. Piet Bakker kreeg veel lof toegezwaaid voor zijn boek over de geschiedenis van de scha penfokkerij. 'Het geeft een prachtig beeld van 100 jaar schapenfokke rij', zei voorzitter Dick Roele van het schapenstamboek. Alle geno digden mochten een exemplaar mee naar huis nemen. In zijn toe spraak memoreerde Roele het gezamenlijke fokdoel. 'Het verbe teren van het zo mooie Texelse schaap.' Hij roemde de mensen die zich hadden ingespannen voor de vereniging. 'Aan alle mensen van toen is het te danken dat het stamboek er nog steeds is en ook moet blijven.' Oud-voorzitter Jan Zwagerman benadrukte de waarde van samen werking. 'Het is en blijft belangrijk.' Burgemeester Geldorp vertelde hoe topfokker Cees Kikkert haar de finesses van het schapenkeuren had bijgebracht. 'Ze hangen goed in het vierkant', had ze zich wat jargon eigengemaakt. De Texelaar draagt volgens haar bij aan de identiteit van het eiland. Jan van Rijnsbergen van de landelijke NTS en NSFO prees de grondleggers van de fokkerij die volgens hem 'monnikenwerk' hadden verricht. 'De huidige Texelaar is nog steeds populair, zonder in te boeten aan kwaliteit. We hebben een kopgroep met een geweldige ontwikkeling, maar ook het peloton moet de kost kunnen verdienen', onderstreepte hij dat de fokkerij ook naar de wen sen van de houderij moet luisteren. 'Daar zitten onze klanten.' Hij daagde de fokkers uit om de Texe laar te blijven verbeteren. 'Niet tevreden zijn met wat we hebben.' De grootste verrassing kwam uit Uruguay, waar fokker E. Wenken- bach uit Montevideo 37 jaar gele den een plaatselijke afdeling van het Texelse schapenstamboek had opgericht. De naam stond op een sjerp, die hij als geschenk had opgestuurd. (Zie foto) In scherpe bewoordingen stellen b en w dat het proces van beleidsontwikkeling rond de mosselzaadvanginstallaties ver keerd is aangepakt. 'Door een vooronderzoek te laten uitvoeren bij enkele belangenpar tijen en op basis daarvan als minis terie een convenant af te sluiten met alleen de mosselsector en gezamenlijke niet-gouvernemente- le organisaties zonder andere betrokkenen ook maar te informe ren, maakt een gezamenlijk gedra gen aanpak bij voorbaat onmoge lijk.' Overheden en andere betrokkenen bij de Waddenzee hebben in december vorig jaar hun ongenoegen al laten blijken, maar vervolgens werden met de conve nantpartners afspraken gemaakt over een uitwerkingsplan, wat men uit de krant moest vernemen. 'Dit heeft het vertrouwen ernstig geschaad.' Cynisch B en w laten zich cynisch uit over 'het aantasten van de ongerepte natuur van ons grootste Natara 2000-gebied door het volleggen van dat gebied met MZI's'. Het col lege spreekt van een 'industrieel aandoende verstoring', vooral door de honderden (lichtboeien. Ook wordt gevreesd voor aantasting van natuur en milieu. Duikers heb- Internationale prijs Reijnders Peter Reijnders uit Den Burg heeft woensdag een hoge onder scheiding gekregen van ASCO- BANS. Dat is een intergouverne mentele organisatie van landen rond de Noordzee en Oostzee die kleine walvisachtige dieren beschermt. Reijnders, expert op het gebied van zeezoogdieren, kreeg een Life- Time Award voor zijn jarenlange bijdrage aan de organisatie en de bescherming van walvissen. Hij was zes jaar voorzitter van een comité dat de dagelijkse gang van zaken van ASCOBANS begeleidde en zes jaar vice-voorzitter. Het was de eerste keer dat de onderschei ding werd uitgereikt. Volgens de organisatie, verbonden aan de Verenigde Naties, heeft de bescherming van kleine walvisach- tigen in de Noordzee en elders veel aan Reijnders te danken gehad. Met name zijn onderzoeken naar vervuiling worden als baanbrekend beschouwd. Die leidden onder meer tot een verbod op het gebruik van pcb's. Reijnders kreeg de onderscheiding tijdens een driejaarlijks congres, waarbij vertegenwoordigers uit de deelnemende landen bijeenkomen om besluiten te nemen. Reijnders is recent vertrokken bij ASCO BANS, omdat hij bij IMARES met pensioen is gegaan. Hij is nog actief als buitengewoon hoogleraar aan de universiteiten van Kiel en Wageningen. Tweede Fonds op Naam bij Texelfonds Nadat het in april werd uitge breid met het Maartenfonds, sluit zich in oktober een tweede Fonds op Naam aan bij het Texelfonds. Het nieuwe Fonds op Naam bestaat al sinds 1979 als zelfstandig fonds. De ondertekening van de samen werking vindt plaats op vrijdag 9 oktober en vindt plaats in De Buur- eton aan de Beatrixlaan in Den Burg. Vanaf 5.30 uur spreken And rew Albers en Hans Wendrich over het Texelfonds en een Texels zorg- fonds. De bijeenkomst is openbaar, belangstellenden kunnen zich tot 4 oktober aanmelden via secretaris Christine Groen via tel. 06- 45231491 of e-mailadres christinegroen@kpnplanet.nl. Hulp aan jacht met motorstoring De bemanning van KNRM-station Oudeschild werd zaterdag opge roepen voor hulp aan een zeiljacht met motorstoring in de Texel- stroom. Het jacht, Kismet uit Medemblik, bevond zich op dat moment met twee opvarenden ter hoogte van de Texelstroom 23, noordoostelijk van Oudeschild. De Francine Kroesen maakte een sleepverbinding en bracht het jacht veilig naar binnen, waar het werd afgemeerd in Waddenhaven. (Foto Bêrt Koning) 4*4*4 VAKANTIES VOOR LICHAMELIJK GEHANDICAPTE MENSEN Nikadel 21 1796 BP De Koog Tel. 32 70 25 Rabobank 36.25 73 360 ben bij de MZI's die thans als proef in de Waddenzee liggen, gezien dat ze effect hebben op het zand- transport. Zand verdwijnt en wordt elders afgezet, wat risico's inhoudt voor de archeologische waarden. B en w noemen de locatiekeus een 'halfslachtig compromis' tussen mosselvissers en garnalenvissers. 'De gemeente Texel voelt zich in elk geval niet serieus genomen door het ministerie. Wij vinden dat ernstig.' De Texelse bestuurders beseffen echter de 'politieke werkelijkheid in Den Haag', waardoor de MZI's er toch wel zullen komen. De locatie bij de PH-dijk zou echter in elk geval geschrapt moeten worden. Compensatie moet maar in een ander deel van de Waddenzee worden gezocht, dus niet binnen het deel dat bij de gemeente Texel hoort en ook niet in de vaarroutes naar het eiland. (Zie foto) De Waddenzee bij Texel. In roze zijn de beoogde locaties van Mos selzaadvanginstallaties aangegeven. (Zie artikel) Veel interesse voor Rode Kruis Het Rode Kruis heeft zaterdag der tien aanmeldingen gekregen bij de open dag die gehouden werd om nieuwe vrijwilligers te vinden. Het SIGMA kreeg vijf aanmeldingen. Het Rode Kruis zegt erg blij te zijn met de belangstelling. Binnenkort stoppen een paar vrijwilligers ermee, waardoor de spoeling erg dun dreigde te worden. Zowel het Rode Kruis als het SIGMA, de groep Opvang en Verzorging en de Welfare (officiële naam Sociale Hulp) was aanwezig op de open dag in het Rode Kruisgebouw in Den Burg. (zie foto). Medewerkers van het bedrijf Systeembouw Meijert Boon zijn begonnen met de sloopwerkzaam heden op het skatepark in Den Burg. Alle stalen attributen op het park worden vervangen, evenals de bovenste laag van het asfalt. Texelse jongeren hebben zelf het plan tot herinrichting van het ska tepark gemaakt. Er is gekozen voor nieuwe betonnen onderdelen om de skatebaan een duurzaam onder houd te geven. In tegenstelling tot de stalen attributen die nu wegge haald worden, is het beton slijtvast en daardoor veiliger. Het vernieuw de skatepark zal rond 12 oktober 2009 weer toegankelijk zijn voor skaters. Tot die tijd is gebruik van het skatepark niet mogelijk, werk zaamheden en bijbehorende machines maken de situatie onvei lig. Erik van der Spek, Gauke de Jong en Erna Bousma verlenen 'eerste hulp' aan LOTUS-slachtoffer Geeske Zijm tijdens een in scène gezet ongeval op de open dag van het Rode Kruis. Zijm was zogenaamd op de fiets in botsing gekomen met een tankwagen, (zie artikel) Bakker Ruud van De Bonte Belevenis leert kinderen de fijne kneepjes van het broodbakken. Leeftijdgenootjes vermaken zich elders met kaarsen- en zeepmaken, midgetgolfen en andere spelletjes. Het uit stapje voor de jeugd van ZDH was een initiatief van De Club van Vijftig. Leden van deze sponsorvereniging kwamen zaterdagavond bijeen in kantine De Spil voor de viering van het twintigjarig jubileum. Cor de Wolf, écn van de Texelaars die in februari 1953 de ondergelo pen polder De Eendracht in gingen en het kon navertellen, vertelde voor de microfoon van Anne Klijnstra van RTV over zijn belevenissen. 'Zoiets blijft je je leven lang bij.' Aanleiding was de première van Storm, over de Watersnoodramp in zuidwest Nederland. Bridgeclub De Koog verzorgt met ingang dinsdag 29 september bridgelessen voor beginners en gevorderden. Deze vinden plaats in dorphuis De Hof en beginnen steeds om 13.30 uur. Opgave bij Pauline Wierenga (tel. 06- 54971875, e-mail pauline. wierenga@texel.com) of Veronica van Beek (tel. 06-28787820, e-mail janveronica@kpnmail.nl). Schandalig Als je een rondje over Texel maakt, zie je overal kleine stalletjes met allerlei waren die aangeboden wor den. Allemaal eigen producten, met liefde gemaakt. Jam, honig, zoetzuur en zelfverbouwde groen ten. Nu worden overal pompoenen aangeboden, een prachtig kleurrijk gezicht. Tijdens mijn rondje zie ik aan de Pontweg een grote auto stoppen. Er stapte een ouder echt paar uit, ze lopen naar een kraam met pompoenen, pakken allebei een grote van de kraam en leggen ze achter in de auto. En dan rijden ze weg zonder te betalen. Ik was verbaasd, maar ook kwaad. Navraag leerde dat het schering en inslag is. Er wordt ontzettend veel meegenomen zonder te betalen. Ik vind het heel jammer dat mensen slecht willen zijn voor een paar euro, en hoop dan ook heel erg dat dit stopt. Marga Bruin, Den Burg. Katten De geplande kattenmoord op Texel houdt ons bezig. Vele Texelaars en overkanters hebben bij de Dieren bescherming en de Partij voor de Dieren hun protest laten horen. Statenlid Van Oeveren van de Partij voor de Dieren stuurde hierover de volgende brief, die ik mijn mede- katten- en dierenliefhebbers niet wil onthouden. 'Ik deel de mensen hun veront waardiging en frustratie met de gang van zaken op Texel. Het feit dat veel mensen zich met de zaak bezighouden met vrijwel hetzelfde goede doel, maakt een en ander niet overzichtelijker. Als Statenfrac tie hebben wij contact gehad met vertegenwoordigers van Staats bosbeheer en nationaal park Dui nen van Texel. Vanzelfsprekend hebben wij ook contact met betrok ken ambtenaren van de provincie en met de gedeputeerde van Flora en Faunabeleid, Jaap Bond. In de situatie van de Aanwijzing voor het afschieten van verwilder de katten op Texel denken wij nog steeds dat we de beste kans heb ben om de katten te redden door druk te zetten langs diplomatieke weg (een Aanwijzing is soort een door de provincie verleende ver gunning). Dit betekent in dit geval dat we (nog) niet in de pers te zien zijn. Dat is misschien jammer voor de bekendheid van waarmee we bezig zijn, maar wij denken dat de katten daarmee gediend zijn en het gaat ons uiteindelijk om de dieren. Ik hoop dat de mensen daaruit niet de conclusie trekken dat wij niets doen. Wij zijn al lang en intensief bezig met pogingen om de katten moord te stoppen. Wij richten ons nu op degenen die verantwoorde lijk zijn voor het beleid. Wij probe ren immers ook in gesprek te gaan of te blijven voor oplossingen op lange termijn, (dus het voorgoed verbieden van schieten op verwil derde katten/huisdieren door jagers).' Tot zover, nu is de zet aan de poli tiek. Het is dus niet zo dat de betreffende partijen niet met elkaar in dialoog gaan. Het is op alle manieren zeer slecht voor het ima go van Texel om te boek te staan als het meest dieronvriendelijke plekje in West-Europa. Het afschie ten van (verwilderde) katten is namelijk alleen nog toegestaan in Nederland. Blijf uw stem laten horen tegen de kattenmoord bij de Dierenbescherming en Partij voor de Dieren en andere politieke par tijen. We zijn op de goede weg, maar er is nog veel te doen. L.Bakker-Zandstra. Den Burg. 150 genodigden van 100-jarig jubileum van het Texels Schapenstam boek in Noord-Holland kwamen met de TX10 naar het eiland. De vlag van het schapenstamboek was gehesen. (Zie artikel) (FotoAn*, bo^

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5