Tien dynamische jaren voor Geldorp op Texel TEXELSE (5 COURANT Kordaat en slagvaardig DINSDAG 22 SEPTEMBER 2009 Bezuinigingsoperaties, strijd om de realisatie van de kanjerpro jecten, bezoeken van staatshoof den en een spontaan optreden tegen pleinvoetballers. Burge meester Joke Geldorp kende dynamische tijden op Texel. Een terugblik op gebeurtenissen waar zij de afgelopen tien jaar bij betrokken was. 1999 De installatie als burgemeester verloopt niet geheel vlekkeloos: Geldorp moet drie kwartier wach ten tot ze de nieuwe ambtsketen kan omhangen. Het pronkstuk, waaraan met man en macht is gewerkt, is net niet op tijd klaar De burgemeester krijgt al snel met Georgië te maken. In oktober onthult ze in hoofdstad Tbilisi een naar Texel vernoemd park, in juni is ze bij een staatsbezoek van presi dent Sjevernadze en in mei ont vangt ze patriarch llja II van de Georgisch-Orthodoxe kerk. De tweede ambulance voor Texel wordt veiliggesteld. Dat gebeurt door een gezamenlijke actie van de Waddeneilanden. Geldorp raakt in conflict met de lokale media als ze druk uitoefent om een belastingkwestie rond de man van wethouder Nel Eelman uit de krant te houden. In het najaar betuigt de burgemeester haar spijt, waarna de zaak uit de wereld is. 2000 Een burgemeester die geen blad voor de mond neemt, makkelijk benaderbaar is en afspraken nakomt. Het zijn enkele kwalifica ties die Geldorp krijgt van Texelaars als ze een jaar in het zadel zit. In juni geeft Geldorp met gedepu teerde Bob Verburg het startsein van de miljoenen kostende herin richting van de haven van Oude- schild. De boedelscheiding tussen de jutters vergt de aandacht van de burgemeester. Geldorp treedt op 'als bemiddelaar. De ruzie wordt beslecht als de politieke partijen besluiten dat Flora een museum mag worden. Geldorp legt contacten met Defensie om een overlegstructuur te realiseren over oefeningen op de Vliehors en de daaruit voortvloei ende overlast. In 2002 wordt dat bezegeld in een convenant dat ze tekent met staatssecretaris Henk van Hoof. In het najaar spant de burge meester zich in voor de landbouw als die een miljoenenschade oploopt door aanhoudende regen val. Het rijk ziet, ondanks aandrin gen, echter geen reden de schade te compenseren. 2001 Geldorp wordt voorzitter van het Provinciaal Overlegorgaan Kustge- meenten en bestuurslid van de Ver eniging van Noord-Hollandse Gemeenten. De burgemeester ervaart aan den lijve dat de gemeente klachten niet altijd meteen afhandelt. Een klacht van haarzelf over twee kapotte lan taarnpalen in Den Hoorn blijft te lang liggen. Geldorp reageert ontstemd op een enquête waaruit blijkt dat Texe laars geen hoge pet op hebben van het handhavingsbeleid. Ze presen teert een reeks cijfers om een einde te maken aan het 'geklets aan de borreltafel'. De dreiging van MKZ houdt haar dat jaar bezig. Er moeten diverse maatregelen worden genomen om te voorkomen dat de ziekte Texel bereikt Het kost de gemeente ruim anderhalve ton, maar een uitbraak wordt voorkomen. 2002 Na de verkiezingen krijgt Geldorp Nel Eelman (CDA), Corry Heijne (Texels Belang) en Annie Hin (WD) als wethouders om zich heen. Het is het grootste 'vrouwencollege' van Nederland, wat landelijke publi citeit oplevert. Raad en college krijgen voor het eerst te maken met het dualisme in de politiek. De invoering legt jaren lang een claim op de verhouding tussen raad en college, omdat niet altijd even duidelijk is wie bij welke gen vanachter de ramen, wat Gel dorp de opmerking ontlokt dat ze van hen niet veel 'dekking' heeft gehad. Het Raaksplein op de begane grond van het raadhuis wordt in gebruik gekomen. Aan de komst is een jarenlange discussie vooraf gegaan, met in de hoofdrol een semi-permanente aanbouw bij het raadhuis die uiteindelijk te duur wordt bevonden. Tijdens Luilak wordt het woon huis van Geldorp ernstig besmeurd. In de begrotingsraad van dinsdag 28 oktober besluit de gemeente raad een nieuw raadhuis te bou wen. Geldorp spreekt van een 'his torisch besluit'. De raad maakt die avond nog geen keuze over de locatie. dorp in september betrokken bij de officiële ingebruikname van de Francine Kroesen, de reddingboot die eerst in De Koog en later in Oudeschild gestationeerd wordt. De gemeente wordt opnieuw geplaagd door tekorten. Er moet fors worden bezuinigd om niet in de rode cijfers te belanden. Het lukt de raad in november een sluitende begroting vast te stellen. 2006 'Texel krijgt veel burgemeester voor zijn geld', zegt Corry Heijne bij haar afscheid als wethouder. Vol gens haar krijgt Geldorp onterecht vaak de zwarte piet toegespeeld als er zaken fout gaan. 'Als ze die wel heeft verdiend, staat ze meteen klaar om haar excuses aan te bie den en dat doet ze ook vaker dan nodig is.' Geldorp krijgt door de verkiezin gen drie nieuwe wethouders om zich heen: Nico Kikkert (Texels Belang), Marian Merkelbach (CDA) en Peter Bakker (GroenLinks). In april wordt ze gekozen tot voorzitter van het Eilander College en de Eilander Raad waarin de gemeenteraden en colleges van de Geldorp benoemt professor Kees de Jager tot ereburger. Eerder mocht ze Harry de Graaf en Jan Wolkers dezelfde onderscheiding uitreiken. gemeente en de OSG over wie de meeste energie zou kunnen besparen. bevoegdheid aan het stuur hoort te staan. In april ontvangt Geldorp kroon prins Willem-Alexander en prinses Maxima bij de intocht van de VOC- replica Duyfken in de haven van Oudeschild. Het 400-jarig bestaan van de VOC en Oudeschild wordt uitgebreid gevierd. Geldorp haalt Peter Groenhuis, milieuofficier van justitie in Alkmaar, naar het eiland om te laten zien hoe Texelaars met de meierblis omgaan. De man is tevreden, waarna een dreigend verbod op de traditie voorlopig is afgewend. In het najaar ondervindt het col lege financiële tegenwind, er moet fors worden bezuinigd. Burgemees ter en wethouders lanceren een pakket aan maatregelen dat ver keerd valt bij veel clubs en organi saties. Eind van het liedje is dat een deel van de bezuinigingen toch niet door hoeft te gaan. 2003 In maart wordt het fietspad langs de Westerweg, één van de kanjer projecten, in gebruik genomen. In april ontvangt Geldorp koningin Beatrix als zij de nieuwbouw van het NIOZ officieel komt openen De burgemeester baart opzien als ze tijdens een raadsvergadering naar buiten stormt om een storend potje voetbal op de Groeneplaats te onderbreken. Het merendeel van de raadsleden volgt de inspannin- Geldorp deelt bier uit tijdens een rondje langs de caravanjeugd. In december wordt de nieuw bouw van Gemeentewerken, één van de kanjerprojecten, opgele verd. 2004 Het jaar 2004 staat in het teken van de herbenoeming van Geldorp. Achter gesloten deuren worden veel gesprekken gevoerd en in november wordt bekend dat de gemeenteraad haar in meerderheid voor een tweede termijn voor draagt. Welke fractie(s) tegen heeft of hebben gestemd, blijft geheim. Geldorp is er niet gelukkig mee dat het woord 'meerderheid' is geval len. Een enquête van de Texelse Cou rant leert dat Texel verdeeld is over de burgemeester. Criticasters vin den haar te dominant en stellen dat ze mensen schoffeert. Voorstan ders roemen haar Texelgevoel en gedrevenheid. De enquête levert een paar honderd reacties op, waarvan driekwart tegen herbe noeming. Piet Standaart stapt op als voor zitter van de raadscommissie Grondgebied nadat Geldorp hem heeft verweten aan partijpolitiek te hebben gedaan. De twee hebben een moeizame verhouding, wat eind 2007 tot het vertrek van Stan daart als raadslid leidt. Er barst een eilandbrede discus sie los over de vraag of het nodig is een nieuw raadhuis te bouwen. Voor veel Texelaars komt het als een verrassing dat de raad al in 2003 een besluit heeft genomen. Een meningspeiling en een enquête van de Texelse Courant over de noodzaak en de locatie bieden in de ogen van de politieke partijen te weinig duidelijkheid, waarna beslo ten wordt het nieuwe raadhuis op het voormalige A-veld van SV Texel te bouwen. 2005 Geldorp ontvangt tijdens de zes tigste herdenking van Bevnjdings- dag de Georgische president Saak- asjvili en zijn vrouw Sandra Roelofs. Saakasjvili en zijn gevolg zijn een paar uur op Texel om de stnjders die het leven lieten tijdens de Geor gische Opstand te herdenken. Als voorzitter van de plaatselijke commissie van de KNRM is Gel vijf Waddeneilanden samenwer ken. Het jaar slaat voor een belangrijk deel in het teken van de Planologi sche Kernbeslissing Waddenzee die beperkingen voor Texel in petto heeft, waaronder een verbod de veerhaven in Den Helder te ver plaatsen. Geldorp biedt tijdens een protest op het Binnenhof minister Pieter Winsemius (ruimtelijke orde ning) een petitie aan om verplaat sing mogelijk te houden. De inspan ningen worden beloond, waardoor Texel minder hoeft te zuchten onder beperkingen. Tijdens de Wampex ontvangt Geldorp alle deelnemers persoon lijk in de garage bij haar woning. 2007 Geldorp verleent TESO het predi kaat koninklijk bij de viering van het 100-jarig bestaan van de veer dienst. Ze heeft er onder haar blou se speciaal een T-shirt van het Koninklijk Huis voor aangetrokken. Geldorp treedt terug als voorzitter van het vliegveld na een uit de hand gelopen conflict met Piet Standaart. Aanleiding is een brief waarin ze zegt hem aan te klagen wegens smaad als hij met hard kan maken dat zijn vliegtuig zou zijn gesaboteerd op het vliegveld. De politieke partijen beslechten het conflict door te stellen dat het niet in de politieke, maar in de privé- sfeer ligt. In oktober geeft de burgemeester met Jan van Andel van Woontij en Egbert-Jan van Hasselt van de politie Noord-Holland Noord het startschot voor de bouw van het PHH-gebouw 2008 Tijdens de Lintjesregen wordt Geldorp benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau voor haar verdiensten in het openbaar bestuur. De burgemeester heeft in het voorjaar haar handen vol aan de dreigende concessiewetgeving voor TESO. Ze is geregeld in Den Haag voor overleg en op het eiland roert ze de tamtam om massaal te protesteren tegen het naderend onheil, Dat wordt bijtijds afge wend. In mei mag Geldorp. een fervent golfer, bij de vuurtoren het NK Strandgolf openen. In oktober krijgt minister Hirsch Ballin van Justitie bij een bezoek aan De Koog te zien hoe op Texel wordt samengewerkt om overlast in het uitgaansleven te beteugelen. Het najaar staat volledig in het teken van de acht miljoen euro die Texel kwijt raakt als Landsbanki uitstel van betaling aanvraagt. Al snel doen de verhalen de ronde dat het college gewaarschuwd zou zijn voor IJsland, maar dat wordt stee vast weerlegd. De gedupeerde overheden slaan de handen in elkaar om hun gelden zoveel moge lijk te redden. 2009 Begin mei treedt Geldorp tijdelijk terug nadat ze door een hartinfarct is getroffen. Ze moet absolute rust houden. Geldorp mist daardoor de offici ële eerste steenlegging van het nieuwe raadhuis en de officiële opening van het PHH-gebouw. Bij de laatste is ze wel aanwezig, maar blijft ze op de achtergrond. In juli pakt ze het ambt weer op. In de zomer valt het besluit defini tief aan de slag te gaan met de nieuwbouw van het Maritiem en Juttersmuseum, de laatste van de serie kanjerprojecten waar de gemeente circa tien jaar geleden mee startte. De Waddenzee wordt Werelderf goed. Geldorp heeft de hand in een afspraak tussen de Waddeneilan den en het ministerie van Land bouw waarin uitdrukkelijk staat ver meld dat de erfgoedstatus niet tot beperkingen leidt. In augustus legt Geldorp reacties van Hielke Bruining op de website van de Texelse Courant voor aan het openbaar ministerie om te toet sen of hij van smaad kan worden beticht. Volgens haar beschadigt hij het ambt van burgemeester. Zaterdag 28 september geeft Geldorp het startsein voor de derde Texel Halve Marathon. Het zal één van haar laatste handelingen als burgemeester zijn. Vloed 'Het leek soms de hele tijd vloed te zijn', herinnert Geldorp zich van haar eerste drie maanden als burgemeester. Ze schat in die tijd circa vijfhonderd tot zes honderd mensen te hebben leren kennen tijdens vele werk bezoeken en gesprekken. Naar eigen zeggen ging het haar goed af. Het eerste jaar was het meest hectisch, omdat ze zich in menig dossier moest inwer ken. 'Dan ben je tegelijk naar de toekomst en het verleden aan het kijken. Dat moet wel om te weten hoe een zaak ontstaan is. Gelukkig heb je je medewerkers om je wegwijs te maken.' Roken Het was altijd één van haar 'handelsmerken', maar sinds haar hartproblemen in mei heeft Geldorp geen sigaret meer aan geraakt. Het bevalt haar prima, zegt ze en het gaat haar nog goed af ook. 'Het viel me enorm mee en gelukkig mag ik nog een wijntje of een whisky bij het eten drin ken. Ik heb begrepen dat chirur gen minder vriendelijk voor me zijn als ik me voor een tweede keer moet laten dotteren, dus dat wil ik met op het spel zet ten.' De burgemeester wordt sinds haar ziekenhuisopname veel vaker op de fiets gesigna leerd. 'Dat bevalt me uitstekend en je groet onderweg veel men sen.' Groen zwart De woorden 'kordaat' en 'slag vaardig' lopen als een rode draad door de carrière van Joke Geldorp. Eigenschappen die zonder meer in haar voordeel werkten als ze opkwam voor het eiland, maar eigenschappen waarmee ze ook menig Texelaar tegen zich in het harnas joeg. Mensen konden zich in de hoek gezet voelen, overvleu geld of zelfs geschoffeerd. Het paradoxale was dat Geldorp graag tegenwicht geboden kreeg, maar dan wel rationeel, gedragen en vooral op basis van argumen ten. Wie haar op die manier tege moet trad en zich niet van de wijs liet brengen door haar directe of formele wijze van handelen, kon zaken doen en resultaten boeken. Wie dat spel niet aanvoelde of niet wilde spelen, kwam er bekaaid vanaf. Dan kon ze doorpakken, zoals dat in het politiek jargon heet en was ze niet te beroerd de ruimte die zij voor zichzelf op het speel veld zag liggen te pakken. Door haar snelle denken en gedegen juridische en bestuurlijke kennis wist ze precies tot hoever te gaan. Dat neemt niet weg dat ze in de ogen van anderen nog wel eens over een grens stapte, bijvoor beeld als ze ambtenaren tijdens dorpsavonden direct op hun func tioneren aansprak. In een interview met deze krant liet ze ooit weten dat daar enig cynisme aan ten grondslag lag, maar dat het prik kelend was bedoeld, niet negatief. Wellicht een troost voor mensen die zich onheus bejegend voelde: ze was consequent. Tot bewinds lieden aan toe benaderde ze ieder een op dezelfde manier. Bovendien stond ze altijd als eerste klaar om excuses aan te bieden als ze toch te impulsief was geweest. Het zou niet gepast zijn Geldorp alleen op deze zaken te beoorde len. Al met al is zij een goede bur gemeester voor Texel geweest. Een sterke burgemeester die mét en misschien zelfs dankzij wind, getijde en stroming tegen zaken wist te realiseren. Zo zijn de afge lopen tien jaar onder haar bewind vrijwel alle kanjerprojecten gereali seerd of in de steigers gezet, ter wijl het er vaak naar uitzag dat daar weinig van terecht zou komen. Haar burgemeesterschap kent ook oneffenheden. De grootste is het verlies van de acht miljoen euro in IJsland. Alle uitleg ten spijt was het voor veel mensen onverteerbaar dat niemand verantwoordelijk was, niemand hoefde te vertrekken, maar dat de acht miljoen wel weg was. Daarnaast leeft nog bij lang niet elke Texelaar het gevoel dat de dienstverlening op het raadhuis geweldig op orde is, terwijl daar de afgelopen jaren veel energie in is gestoken en hoog over van de toren wordt geblazen. Mogelijk verandert dat beeld nog, omdat dienstverlening een proces is dat volop in ontwikkeling is, onder meer door de digitalisering. Wat voor burgemeester er gaat komen, is vooralsnog een vraag. Wat voor burgemeester Texel de afgelopen tien jaar heeft gehad is duidelijk: één die van Texel hield en kordaat en slagvaardig voor het eiland op de bres stond, of ande ren dat nou leuk vonden of niet.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 6