Gemengde gevoelens bij afscheid schooldirecteur Ambassadeur Chili opent expositie Lederschildpad zwemt bij Texel Motorrit kent verrassing DINSDAG 29 SEPTEMBER 2009 Met een enigszins dubbel gevoel heeft directeur Ernst Engbreng- hof vrijdag na tien jaar afscheid genomen van de Jac. P. Thijsse- school. 'Als enige van de open bare scholen op Texel groeit ons aantal leerlingen, de sfeer is goed, we hebben een leuk team en betrokken ouders en ook de inspecteur is tevreden. Wat dat betreft is er geen enkele reden om te vertrekken. Maar ik heb gekozen voor mijn gezin. De toe komst zal uitwijzen of ik daar spijt van krijg.' Huwelijksproblemen hebben ze niet, toch zagen Engbrenghof en zijn vrouw elkaar de afgelopen tijd maar sporadisch. 'Marcella is in maart algemeen directeur van een school in Haarlem geworden, nadat ze eerder directeur van de school begeleidingsdienst in Den Helder was. De wekker gaat doordeweeks om kwart voor vijf, zodat ze de eerste boot kan halen, 's Avonds is ze met de voorlaatste en soms zelfs de laatste boot terug. Dat is leuk zolang het mooi weer is, maar we hebben geen zin in een week endhuwelijk.' Ook al omdat hun twee zoons aan de overkant studeren, besloot Eng brenghof uit te kijken naar een andere baan. Met succes, want met ingang van 1 oktober is hij directeur van een basisschool in Landsmeer. 'Van een vrij grote school, met dertien, veertien klas sen. Het leuke is dat ik daar alleen directeur word. Hier was ik ook voorzitter van Schooltij, de over koepeling van openbare basis scholen en de algemeen bijzondere basisschool Luberti in De Koog. Door de verzelfstandiging van de scholen gaf het afgelopen jaar veel extra werk, waardoor ik minder aandacht aan het docententeam op de Thijsseschool kon besteden. Ik was er vaak wel en toch ook weer niet, om het zo maar eens te zeggen. In mijn nieuwe betrekking kan ik me volledig op één school richten.' Engbrenghof, die in 1999 Nieteke Roeper opvolgde, zegt terug te kijken op tien fijne jaren. Texel is een ideale omgeving om te wonen. Wij vierden hier altijd al vakantie en zeiden toen al tegen elkaar: je zou toch op Texel kunnen werken. Toen ik de advertentie voor een direc teur op de Thijsseschool zag staan, heb ik gereageerd. En daar hebben we nooit spijt van gehad.' Engbrenghof voelde zich vooral aangetrokken door de beschermde omgeving en prijst ook de betrok kenheid van de ouders. 'Dat het hier zo'n hechte gemeenschap is, zal me het meest bijblijven. Men sen zijn altijd bereid zich in te zet ten en dat moet je koesteren. Het ultieme voorbeeld vind ik nog steeds de verbouwing van de keu ken. Die was oud, maar nog niet afgeschreven. Maar de ouders vonden dat er een nieuwe moest komen en hebben daar in één weekend voor gezorgd, inclusief vaatwasser en tegelwerk. Ook alle betrokken firma's kwamen in die twee dagen langs. Dat zie je aan de overkant niet.' De plezierige omgeving is voor Ernst en Marcella Engbrenghof een belangrijke reden doordeweeks een appartement in de buurt van hun werk te gaan bewonen en hun huis op Texel aan te houden. 'De jongens komen bijna ieder week end nog terug om hun vrienden te ontmoeten en dat zal nog wel even zo blijven. We zien wel wat er over vier jaar gebeurt.' Ondanks zijn lofzang op de Texelse situatie heeft Engbrenghof ook zor gen. De Thijsseschool kende het Leerlingen en leerkrachten van de Thijsseschool namen vrijdag met diverse activiteiten afscheid van Ernst Engbrenghof. De directeur werd 's ochtends met paard en wagen van huis opgehaald. (Foto Ben witte) afgelopen jaar een toename van 21 leerlingen, tot een totaal van 214. Die groei is volgens hem te danken aan de goede naam van de school en de stabiele sfeer, terwijl ook de bouw van de Volmolen een rol heeft gespeeld. 'Dat is natuurlijk leuk, maar we zijn wel de enige school op Texel die groeit. Het totaal aantal leerlingen op de open bare basisscholen is het afgelopen jaar gedaald van 700 naar 650. En die afname zet zich door. Als je doemdenkt, kan het best zo zijn dat er in 2017 of 2018 nog maar drie of vier volledige scholen op heel Texel over zijn.' Dat heeft volgens Engbrenghof ook gevolgen voor het aantal leerkrach ten. 'Er wordt nu al geen nieuwe directeur als mijn opvolger aange trokken. Ike van Houselt van de Lubertischool wordt directeur op de Thijsseschool. Voor vier dagen, want hij blijft één dag per week actief op de Lubertischool. Zijn opvolging daar wordt intern gere geld. We hebben daar bewust voor gekozen, omdat we al een relatief zware top hebben. Aan de over kant hebben scholen met 650 gezamenlijke leerlingen ook niet meer dan twee directeuren.' Joop Rommets De Chileense ambassadeur poseerde burgemeester Joke Geldorp en Margarita Garcès voor éen van de doeken Juan Martabit, ambassadeur van Chili, heeft vrijdag en zaterdag een bezoek aan Texel gebracht. Aanleiding was de expositie van landgenote en kunstenares Mar garita Garcés in Tusse de Banke, die hij zaterdagmiddag opende en die door meerdere (oud-)Chi- lenen werd bijgewoond. De Chileense gemeenschap in Nederland is relatief klein, maar hecht. Landgenoten blijven elkaar ontmoeten, zelfs al wonen ze al tientallen jaren in Nederland. Het idee voor de expositie ontstond afgelopen zomer, toen Garcés op bezoek was bij Santiago en Isabel Gonzalez in De Waal, die in de jaren zeventig het bewind van dic tator Pinochet ontvluchtten. De organisatie was in handen van Anna Maria Fernandez, voormalig cultureel attaché van de Chileense ambassade. Haar contacten met Texel dateren van twee decennia Klaverjasclub viert jubileum Klaverjasclub Den Burg viert zaterdag 3 oktober het vijftigjarig bestaan met een receptie voor leden en oud-leden. Maandag 5 oktober begint de club aan de wintercompetitie. De klaverjasclub werd in juni 1959 opgericht in Hotel De Graaf. Inmid dels heeft de club onderdak gevon den in het gebouw van Kotex aan het Paelwerck, waar alle activiteiten plaatsvinden. De receptie duurt zaterdag van 17.00 tot 18.30 uur. Aansluitend volgt een feestavond geleden, toen een kunstenaar van Paaseiland een Moai-beeld bij de galerie van Niek Welboren in Zuid- Eierland houwde. De ambassadeur arriveerde vrijdag op het eiland, waar hij eerst een bezoek aan het NIOZ bracht. Hij kreeg er een rondleiding aangebo den door medewerker Jan Boon en daarna een lunch met Texelse producten. Bij Ecomare werd de ambassadeur welkom geheten door directeur Just van den Broek, 's Avonds wachtte hem een tuin feest bij de familie Gonzalez. Hij overnachtte in hotel De Linde boom. In Tusse de Banke vond zaterdag een ontmoeting plaats met burge meester Joke Geldorp. Bij de ope ning sprak de charmante Martabit hartelijke woorden over Ecomare en het NIOZ, dat contacten onder houdt met een verwant instituut in Chili. Hij toonde zich onder de indruk van Texel. 'Het moet een voor leden. De competitie begint maandag 5 oktober om 20.00 uur. John Vlaming en Erik Jan Geus zul len proberen hun titel vast te hou den. De competitie was vorig jaar tot de laatste avond spannend. Een week eerder, op maandag 28 sep tember, wordt de jaarlijkse ledenver gadering gehouden. Nieuwe leden kunnen zich aanmelden bij Peter van Heerwaarden, tel. 312573. voorrecht zijn hier burgermeester te mogen wezen', zei hij tegen Gel dorp. die dat bevestigde. Hartelijke woorden had hij ook voor Gonza lez. 'Hij werkt niet alleen bij het NIOZ, maar zet zich ook in voor de brandweer. Dat is typerend voor Chilenen. Zij integreren uitstekend in de Nederlandse samenleving.' De tentoonstelling is getiteld Bey ond the Sea en bestaat uit schilde rijen van de zee. 'Ik houd erg van de zee. Die ziet er overal ter wereld anders uit. In de mediterrane gebie den is de zee overwegend blauw, hier overheersen de kleuren don kergroen en grijs. Het valt op dat als je hier naar de zee kijkt, je meer wolken ziet dan zee', vertelde Gar cés bij de opening tussen de bedrijven door. Ze schilderde diver se Texelse zeegezichten en bereid de zich voor door foto's te nemen. De tentoonstelling is te zien tot zondag 4 oktober. Discussie over huisvesting De huisvestingsvergunning moet worden afgeschaft. Dat stelde wethouder Marian Merkelbach gisteravond in de commissie Grondgebied naar aanleiding van problemen die Texelse jongeren ondervinden als zij na hun studie weer op Texel willen wonen. Volgens Merkelbach kan op die manier in een klap een eind worden gemaakt aan de al jaren spelende discussie. Ze zegde toe met een voorstel te komen. De politieke partijen spraken gister avond over de terugkeer van jonge ren naar aanleiding van berichtge ving in deze krant. De PvdA stelde op basis daarvan voor dat jongeren die vóór hun achttiende minimaal vier jaar op Texel hebben gewoond zich tot hun 34ste (het laatste jaar waarop iemand recht heeft op stu diefinanciering) zonder aanvullende eisen weer op het eiland mogen vestigen. Dat klonk andere partijen sympa thiek in de oren, maar de meesten gingen toch niet mee in de gedach tegang van de PvdA. Texels Belang vond dat het algemener moest, zodat een versoepeling ook voor ouderen geldt. Het CDA vond het belangrijk dat er banen en huizen zijn voor terugkerende Texelaars. Op vijf kilometer van de plek waar onlangs een dode leder schildpad aanspoelde, is zondag een levend exemplaar gesigna leerd. Het dier werd gezien door Laurens Kikkert, zijn zoon Meijert en Jan Willem van Duijn en zijn dochters Blanca en Annabel. Ze voeren met een motorbootje naar de Razende Bol, toen ze tussen Den Helder en Texel iets donkers boven water zagen komen. Eerst dachten ze aan een zeehond, maar toen ze dichterbij kwamen zagen ze iets dat op een vin of flipper leek. De schildpad bleef lang genoeg in de buurt van het bootje om foto's te maken. Het betreft een exemplaar van anderhalf tot twee meter groot. Ze kunnen twee meter worden en zijn daarmee de grootste schild padsoort ter wereld. Het dier was erg actief, dook telkens onder en kwam weer boven. Waarschijnlijk was hij zich aan het voeden met kwallen. De lederschildpad is een van de weinige dieren die vrijwel volledig leven van kwallen. Het is de derde melding ooit van een levende lederschildpad voor de Nederlandse kust. Ecomare pro beert momenteel met onderzoe kers van het NOAA een verband te vinden voor de twee meldingen in korte tijd. (Foto Jen WUem van Du^n) Texelaartjes Texelse kaas van We- zenspyk. Te huur: bedrijfslood- sen Wezenland v.a. 225 m2. Kantoorruimte Schil derend en Abbewaal 53- 370m2. Info: J. Drijver 06- 22437741. Gebakken zeetong. in de boter. Havenrestaurant Texel, met uitzicht op zee! Bel Jan. C. Stolk voor re servering, 319310. texelsecourant.nl voor het dagelijkse Texelse nieuws. Motorrijders houden zondag 4 oktober de jaarlijkse rit over het eiland. De rijders verzamelen zich om 13.30 uur op de parkeerplaats aan de Emmalaan, waarna onder leiding van Harry Bak ker de route wordt afgelegd. Onderdeel van de rit is een tussenstop op een locatie die de organisatie nog even geheim houdt. Bij slecht weer start de rit om 15.00 uur en vertrekt de stoet rechtstreeks naar deze locatie. Deelname bedraagt, inclusief koffie en koek €4,50. Tafeltjedekje De warme maaltijdvoorziening van de Stichting Welzijn Oude ren Texel is op zoek naar twee vrijwilligers die maaltijden wil len rondbrengen in Den Burg. De een rijdt eenmaal per vijf weken zeven dagen per week, de ander eenmaal per vier weken vijf dagen per week. De chauffeur krijgt een vergoeding van €0,32 per kilometer. Aanmelden kan bij de SWOT in de Buureton, tel. 312696, email swot@texel.com. Voor Blond Amsterdam, trendy tafelzeil en Riviera Maison moetje bij Mieters in De Koog zijn. Wij zijn ook op zondag open! Wegens enorm succes biedt Rijschool Langereis het jubileumpakket aan. Voor €1500.- www.lange- reis.nl, tel. 06-53690708. Woonkracht 7, Vogelen zang 11 te Den Burg, tel. 313023. Jos Bosma Twan Krafft. Gezocht: Werkruimte. eventueel voor tijdelijk. Het ateliertje op de Burg wal wordt ons te klein! Hoeft met luxe te zijn, als het maar droog en vorstvrij is. Max 200 euro excl. gas/ licht. Bel Maria en Goos- sen, 0222-707010. Nieuw op Texel. Trek tra- pondersteuning. De sterk ste in zijn soort. Bets fiet- sen.Tel: 312184. www.printservicetexel. nl Stickers, belette ring, textieldruk. Tel. 06- 10711115. TCA computer met Win dows XP v.a. €399.- Incl. Maricoweg 37a. Auto Service Centrum. banden, uitlaten, accu's. Tel. 315588. www.vuurtorc nIVernieuwd! Bel 318885 en Sieme Wuis brengt de nieuwe aard appels bij u thuis. Bezorgd na 16.00 uur. Uw naamsbekendheid ons een zorg? Jazeker. Maak kennis met het on dernemerspakket van Langeveld de Rooy. Regt Witgoed Service voor vakkundige reparatie en service aan witgoed en huishoud, apparaten. Nol- lekoog 10, tel. 327707. De boerenwinkel en het terras van Fruithof de Veen is vanaf heden al leen nog open op maan dag, dinsdag, vrijdag en zaterdag van 9.00 tot 17.30 uur. Fruithof de Veen, Ka- dijksweg 10. Voor alle snoei- en zaag- klussen in tuin of boom singel. Bel Boom- en groenonderhoud Den nis Witvliet voor een vrijblijvende offerte. 0222 319721 (na 16.00 uur). Voor Blond Amsterdam, trendy tafelzeil en Riviera Maison moetje bij Mieters in De Koog zijn. Wij zijn ook op zondag open! Baby geboren? Huur een ooievaar voor in de tuin voor €1,25 per dag (€12,50 borg) bij Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600. Alles in vertrouwde han den! Maak kennis met het ondernemerspakket van Langeveld de Rooy. Kleding en schoenen die u een jaar of langer niet hebt gebruikt, zult u nooit meer gebruiken. Die kunt u dus rustig weggeven voor een goed doel zoals de ac tie 'Geef ons de zak' op dinsdag 13 oktober. Als u de kleding en de schoe nen uiterlijk 13.00 uur in gescheiden en goed dicht gebonden zakken aand e straat zet, zorgen wij voor de rest. Rotaryclub Texel. Frans Zegel Bouw houdt Open Huis op zaterdag 3 oktober van 10.00-17.00 uur, U bent van harte wel kom aan de Krukas 5 in Oudeschild. Meuk is leuk Brocante verkoop zaterdag 3 okt va 10.00 u Zanddijk 2 AKIAB Een nieuwe fiets. Mont- ego een betaalbare fiets. Gazelle, Batavus, Sparta. Bets Fietsen.Tel: 312184. Woonkracht 7. Jos Bosma: vakman over de vloer. Auto Service Centrum. Maricoweg 3, tel. 315588. Hairstyling Talou werkt op afspraak, di. t/m zat. Tel. 320473.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 10