Texelaars helpen bij 'overstroming' TEXELSE J COURANT Texel 2010 huldigt samenwerking Wadden Jip?! DINSDAG 29 SEPTEMBER 2009 Herstel van de intensievere samenwerking met de andere Waddeneilanden wordt één van de speerpunten van Texel 2010. Dat heeft de partij laten weten tijdens een eerste besloten bij eenkomst in De Lindeboom met twintig genodigden. De partij had een raadslid van Ameland, Han van Heerde, op bezoek die uiteen zette dat Texel weer volledig aan de intensievere samenwerking moet meedoen. De Waddeneilanden kunnen dan een landelijke machtsfactor worden waar Den Haag rekening mee heeft te houden. Als voorbeeld noemde hij het verzet tegen de verhoging van de erfpachtprijzen van Staats bosbeheer, waarbij de Waddenei landen gezamenlijk optrekken. Van Heerde noemde behoud van identiteit van elk eiland de basis van verdere samenwerking. Op het moment werken de vier Friese eilanden intensief samen. Texel heeft gekozen voor samenwerking met Noord-Holland en zit alleen met de overige Waddeneilanden om tafel voor zaken die specifiek het Waddengebied aangaan. Texel is nu nog lid van de Eilander Raad, maar daar komt volgend jaar een eind aan. Volgens Texel 2010 vond het betoog van Van Heerde veel weer klank bij de genodigden. Wie dat waren wilde fractievoorzitter Ger- brand Poster niet zeggen. 'Het waren mensen die ik kende uit de raadzaal en mensen die mij vaak bénaderen. Ik had er vijfentwintig uitgenodigd en die paar die niet zijn gekomen, hebben zich netjes afgemeld.' Volgens Poster en Kingma, die begin juli uit de WD stapten, moet er volgend jaar verandering komen in de politiek en was er een nieuwe partij nodig om Texelaars keuze te bieden. Het huidige college en de coalitiepartijen Texels Belang, CDA en GroenLinks hebben er in de ogen van Texel 2010 de afgelopen jaren niks van gebakken. Als voor beelden noemt Texel 2010 over schrijdingen van budgetten voor kanjerprojecten en de acht miljoen euro bij Landsbanki. 'Niemand had de moed daan/oor de verantwoor delijkheid te nemen.' Texel 2010 zegt zich de komende jaren hard te willen maken voor een beter aanzien van het eiland door wegen, straten en voetpaden op te knappen. Ook vindt de partij dat er zuinig met gemeenschapsgeld moet worden omgegaan. Volgens Poster wordt nog gewerkt aan een programma voor de verkiezingen van maart 2010. 'Dat wordt tijdens een bijeenkomst met de leden Wat ik zeggen wou Vlag Tegen de vijftien Texelaars heb ben meegedaan aan de interna tionale rampenoefening Floodex die vorige week aan de overkant is gehouden. Diverse delen van Noord-Holland stonden denk beeldig onder water, waardoor vele honderden mensen moesten worden gered. Contacten met politie, geneeskun dige eenheden, reddingsbrigades en defensie. Brandweerman Martijn van Hengel uit Den Burg had er donderdag in Wervershoof zijn han den vol aan. Hij stond daar om de inzet van de brandweer te regelen. Volgens de scenario's van Floodex waren de dijken doorgebroken en moesten een paar honderd mensen uit de ondergelopen gebieden wor den gehaald. Tot overmaat van ramp was een rioolzuivering overgelopen, deed zich een ongeval met beknel ling voor en stond een auto in brand. Bij het Alkmaardermeer waren tege lijkertijd Texelaars in de weer om slachtoffers van het water op te van gen en medische zorg te verlenen. Dat gebeurde in een SIGMA-tent waar Enk van der Spek van het Texelse SIGMA-team en Roel Smal- lenbroek van de ambulance de scepter zwaaiden. Volgens Van der Spek zagen de Texelaars in de SIG MA-tent zo'n honderd geredde mensen voorbij komen, van wie het merendeel meteen doorkon naar een sporthal voor echte opvang. Ongeveer vijftien mensen kwamen 'gewond' tot 'zwaargewond' van het water en moesten in de tent worden behandeld. Van der Spek: 'Voordat wij ze kre gen moesten de slachtoffers eerst in een decontaminatietent van de Engelsen worden ontsmet. Dat was oneerbiedig gezegd een soort was- straat. Er werd vanuit gegaan dat bij een echte overstroming dode dieren in het water drijven, waardoor slachtoffers besmet zijn. Dan moet je voorkomen dat hulpverleners ook besmet raken en niet meer inzet baar zijn.' Van Hengel zat met de vraag hoe met iedereen te overleggen. Het C2000-systeem, waarmee hulp diensten normaliter onderling con tact hebben, lag er bewust uit. Met behulp van portofoons van het Rode Kruis, radiozendamateurs en zo nu en dan een wandeling voor per soonlijk contact wist hij zich te red den. 'Het ging goed. De lijnen waren kort en we hadden telkens kort en bondig overleg met elkaar. Omdat het een internationale oefening was, moest je in het Engels praten en dat leverde soms hakkie-takkie-Engels op.' De oefening leerde dat het lang duurde voordat materiaal ter plekke was en dat keuzes moesten worden gemaakt. 'Die brandende auto bij voorbeeld hebben we maar gelaten voor wat het was.' Bij het Alkmaardermeer waren vol gens Van der Spek de onderlinge lijnen ook kort. Daar hadden ze op een gegeven moment nog bezoek van minister Guusje ter Horst van Binnenlandse Zaken en andere ver tegenwoordigers van het ministerie. Zij werden na een tijdje gevraagd of ze de tent wilden verlaten, zodat de hulpverleners voldoende ruimte hadden. Er deden honderden hulp verleners mee aan de oefening die door de Europese Unie werd betaald. Doel was te leren met elkaar samen te werken als zich echt een overstroming voordoet. De oefenin gen duurde meerdere dagen en er waren hulpverleners uit onder meer Engeland, Duitsland en Estland bij betrokken Texel speelde verder geen rol in Floodex (zie foto). Stemmen op Noordhollandse helden Theunis Piersma, Dirk Haker en oud-Texelaar Cees Bakker uit Heerhugowaard behoren tot de genomineerden voor de titel Noordhollandse Held. Via inter net kan een stem op een van hen worden uitgebracht. Bovendien kunnen via de website nog hel den worden aangemeld. De zoektocht naar Noordhollandse helden is een initiatief van de provin cie, ondersteund door RTV Noord- Holland. Vanaf 5 oktober spreekt Henny Huisman in een reeks van acht televisieprogramma's met genomineerden. De titel Held van Noord-Holland wordt uitgereikt tij dens de finale op 30 november. In de serie wordt ook aandacht besteed aan historische helden. Van de Texelse genomineerden wordt Piersma geroemd om zijn werk voor de natuur in het algemeen en de Waddenzee in het bijzonder. Piersma is werkzaam bij het NIOZ, publiceerde over vogels en schelp dieren en is vernoemd in de Calidris canutis piersmai (de kanoetstrand- loper). Dirk Haker wordt afgespie geld als vrijwilliger met het hart op de juiste plaats. Bij de lange lijst van bezigheden worden het Verpleeg huis, de Fontein, KTF en de Zonne bloem genoemd. Oud-Texelaar Cees Bakker (van Sunrise aan Zuidhaffel) zet zich al dertig jaar in voor duurzaamheid en energiebesparing. Hij is voorzitter van de windenergievereniging Ken- nemerwind en projectleider van de C02-neutrale wijk Stad van de Zon. Een omschrijving van alle helden is te vinden op www.noordhollandse- helden.nl. Klei op de weg Nu voor veel agrariërs de oogs- stijd is begonnen, begeeft zich veel landbouwverkeer op de openbare weg. Trekkers met aanhangers komen van het land met klei en modder aan de banden, waarmee de weg besmeurd kan raken. Hoewel agra riërs verplicht zijn de weg schoon te houden, kunnen de wegen gedu rende een korte periode toch ver- De bijeenkomst in De Lindeboom werd geleid door oud-wethouder Annie Hin die het voorzitterschap van Texel 2010 van Sybren Jutte heeft overgenomen. Over een maand wordt een eerste openbare bijeenkomst van Texel 2010 gehou den. De partij is volgens Poster, nog zoekende naar mensen die bij de raadsverkiezingen op de lijst willen staan of in de steunfractie willen plaatsnemen. Hulpverleners, waaronder Texelaars, staan klaar langs het Alkmaar dermeer om watersnoodslachtoffers van de grootschalige rampenoe fening Floodex op te vangen (zie tekst). >foio oh™ scmngi Bij grote evenementen waarbij EHBO hard nodig kan zijn, is het gebruikelijk de hulppost duidelijk aan te geven door middel van de Rodekruisvlag. Zo ook zondag in de Kantoorstraat bij de ietwat ver stopte post in Question Plaza. Hoe aso ben je dan wanneer je, terwijl de hulpverleners druk bezig zijn, de vlag meeneemt. Ben je verza melaar? Vraag dan gewoon om een vlag en we bestellen er een voor je. Maar laat de bewijzering naar spoedeisende hulp hangen waar hij hangt. Spijt gekregen of hem misschien ergens gevonden? Breng hem dan gewoon even terug naar ons gebouw in de Jonker straat. Namens de EHBO-groep, Corrie Timmer. Statenvragen over detailhandel Het CDA en de PvdA in Noord- Holland willen duidelijkheid over detailhandel op bedrijventerrein. Ze hebben daarover vragen gesteld aan Gedeputeerde Sta ten. In verschillende gemeenten in Noord-Holland spelen momenteel kwesties als die met de Aldi in Den Burg. De gemeenten liggen niet op één lijn: in de ene willen ze detail handel op bedrijventerreinen wel toestaan, in de ander. Volgens beide partijen moet helder worden wat de precieze regels zijn. Ze wijzen erop dat in de provinciale nota detailhandel afspraken staan die voor heel Noord-Holland gel den. Volgens die nota moet detail handel op bedrijventerrein niet worden toegestaan, onder meer om te voorkomen dat centra leeg lopen. De PvdA en CDA willen van Gede puteerde Staten weten of de nota detailhandel toereikend is om cen tra te beschermen of dat er extra regels nodig zijn. Opslagloods voor De Bolder Bouwbedrijf De Jong 't Veld BV uit 't Veld krijgt van de gemeente opdracht voor de bouw van een opslagloods voor sociale werk plaats De Bolder aan het Wezen land in Den Burg. Het bedrijf schreef bij de op 1 september gehouden aanbesteding in voor €285.000,- (exclusief BTW). Er namen zeven bouwbedrijven aan de inschrijving deel, waaronder drie van Texel. Voor het gemeente bestuur is het een meevaller, want volgens de eigen raming was voor de bouw van de loods €350.000,- nodig. Er kan dus €65.000,- aan een ander doel worden uitgege ven. vuild raken. Agrariërs kunnen op de werven van het hoogheemraad schap borden lenen om het ver keer te waarschuwen. Als eerste kotter met zowel een sumwing als een pulskor meerde zaterdag de TX36 Jan van Toon zaterdag voor de eerste maal af in Oudeschild. Het schip werd door Maaskant Shipyards in Stellendam in drie weken tijd omgebouwd voor het nieuwe vistuig. Schipper Jaap van der Vis was na een week proefdraaien vol lof. 'Het werkt super. Er is minder trekkracht nodig, dus verbruiken we ook minder olie.' De verrichtingen van de Jan van Toon zullen de komende weken nauwklettend worden gevolgd door de landelijke visserijwe- reld. (Foto Sart Konmg) Onthaasten in een mild najaarszonnetje. Bezoekers van strandpaviljoen Paal 9 grepen de zomerse zondag eind september aan om in de loun- gestoelen in alle rust te genieten van het mooie weer. iFMGmirmwm In Wijngaard Kroon van Texel is maandag de druivenoogst van start gegaan. Door de droogte zijn de vruchten kleiner dan anders, maar de kwaliteit is hoog, vertelt wijnmaker Jan-Jaap Kroon. De witte wijn die hij vorig jaar produceerde, is op de jaarlijkse keuring door het Wijnin stituut in de prijzen gevallen. De witte Riesel kreeg een bronzen medaille, de Johanniter werd beloond met het winkeur. Op de foto zijn Mike Brouwer (links) en Rienk Gaasbeek bezig met de oogst. Wie een handje wil helpen, is welkom. sGawrinmwmn Een parachutist uit Hoofddorp is zaterdagmiddag bij een ongelukkige landing op het vliegveld zodanig gewond geraakt, dat hij met de trau mahelikopter naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Het incident deed zich rond twee uur voor tijdens zogenoemde swoopwedstrijden, waarbij para's tijdens hun landing vlak boven de grond een parcours afleggen. De man brak bij zijn val een bovenbeen en had mogelijk ook inwendig letsel, maar raakte met bewusteloos en maakte een montere indruk. Volgens Jan Boyen Rienks van het Para centrum zong hij zelfs 'Hup Holland Hup' toen hij de helikopter werd in gedragen. Het slachtoffer gold als een ervaren para. Volgens FÜenks heeft hij zeker duizend sprongen op zijn naam staan. (Foto Marcat Wmter/TexelPhoto) PvdA werkt aan adviesraad jeugd De PvdA wil vaart zetten achter de realisatie van een Jongeren Advies Raad voor Texel. Dat moet een club worden die de gemeenteraad gevraagd en ongevraagd advies geeft over jongerenzaken. De raad besloot in 2006 op initia tief van de sociaaldemocraten dat er een Jongeren Advies Raad moest komen, maar daarna gebeurde op dat front niet veel meer. De partij heeft nu het plan opgevat om op 3 maart 2010, wan neer de raadsverkiezingen worden gehouden, een Jongeren Advies Raad te presenteren. De PvdA heeft een jongere gevon den, Herman Godijn, die de motor achter de Texelse Jeugd Advies Raad wil zijn. Hij woont sinds enige tijd op het eiland en heeft in Alk maar ervaringen opgedaan met een soortgelijke organisatie. Tij dens de raadscommissie Welzijn op woensdag 7 oktober vertelt hij over zijn plannen. Raadslid Nils Lely zet die avond ook uiteen wat de PvdA wil met de adviesraad. Volgens de sociaaldemocraten moet de jeugd meer betrokken worden bij de lokale besluiten. Ze nu al betrekken bij de politiek moet er op lange termijn ook toe leiden dat meer jonge mensen in de poli tiek willen gaan. Jongeren tot 25 jaar die belangstelling hebben, kunnen contact opnemen met raadsgriffier Marit de Porto (tel 362145 of mdeporto@texel.nl) of Nils Lely (tel 315126 of newslely@hetnet.nl). Doelpuntrijk duel zaalvoetballers Het zaalvoetbalteam van coach Martijn de Veij heeft vrijdag in Schagen verdiend met 5-7 gewonnen van Salao'85. Texel'94 begon, zonder Marcel Ris en Tim Kedde, net als in eerdere duels van dit seizoen, slap aan de wedstrijd. Dat resulteerde al vrij snel in een achterstand. Hierna was de ploeg wakker en begon men beter in het spel te komen. Het tempo aan Texelse zijde ging omhoog, waardoor de thuisclub het steeds lastiger kreeg. Na een ruststand van 2-3 in het voordeel van Texel golfde het spel op en neer. Texel'94 opende de score in de tweede helft, maar tel kens als de marge op twee doel punten werd gebracht, deden de gastheren wat terug. Dit duurde totdat Pim de Lugt de wedstrijd met 5-7 definitief in het slot gooide. Doelpunten: Leon Zijm (3), Pim de Lugt (2), Gor Hakobjan en Matthijs de Lugt. Met deze drie punten komt Texel'94 na vier wedstrijden in het linker rij tje. Vrijdag is Texel vrij, de eerstvol gende wedstrijd wordt gespeeld op vrijdag 10 oktober, tegen Van Geelen uit Schagen. Deze wed strijd, in Ons Genoegen, begint om 19.25 uur. Sarah Keijser behaalde aan de Hogeschool Utrecht haar bachelordiplo ma Tolk Neder landse Geba rentaal. Zij zet haar werk voort als zelfstandig Tolk NGT voor slechthorenden, doven en doofblinden via www. tolknet.nl. Heieen van der Knaap heeft aan de Vrije Universi teit van Amsterdam het mastertra- ject klinische psychologie afgerond. Zij is werkzaam bij Jellinek Reclassering in Amsterdam. Jongeren Informatie Punt

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5