Texelse appels en peren groeien in Noordoostpolder onds 1 Timmer TEXELSE COURANT Aardappelkwekers maken 'fruitmuseum' Museum Boompjes naar park van idealistische miljonair VOORDeEL y De Echte Bakker TEXELS DINSDAG 29 SEPTEMBER 2009 Gelein Jansen (rechts) en Jaap Post in de Noordoostpolder bij het perk met "Texelseappel- en perenboompjes. Op het oog is het niet veel meer dan een perk jonge boompjes, in werkelijkheid betreft het mis schien wel de complete collectie van alle appel- en perenrassen die de afgelopen eeuw op Texel hebben gegroeid. De locatie maakt het nog opmerkelijker: een weelderige tuin bij één van de oudste boerderijen van de in de oorlog drooggemaakte Noordoostpolder. De boompjes zijn afkomstig van het hele eiland, vertelt Gelein Jan sen, die heeft geholpen stekken te verzamelen. In gezelschap van familielid Jaap Kreeft en verslag gever Joop Rom- mets nam hij afge lopen week een kijkje bij de jonge aanplant. 'Na een oproep in de Texelse Courant kwa men van alle kanten meldingen binnen. Appel- en perenbomen staan in alle dorpen, zoals bij de pastorie van de katholieke kerk in Den Burg. Maar ook in de Korvers- kooi en de eendenkooi bij De Wad del, bij het Vossehol en een heel mooie aan de weg tussen Den Burg en Oudeschild. Die hing kort geleden tjokvol appels.' De bomen werden vorig najaar geïnventariseerd. Het verzamelen van de stekken gebeurde in janua ri. Een bij uitstek geschikte maand, omdat de sapstromen dan tot stil stand zijn gekomen. Lang niet alle bomen verkeerden in goede conditie. 'Een boom was bijna dood. Bovenin, op misschien wel zes meter van de grond, zaten nog twee levende takken. Die heb ben we eruit gehaald. Nu is die boom helemaal dood. Maar door die twee takjes op twee onder stammetjes te zetten - dat noem je enten -, krijgt de boom nu weer een kans.' Het initiatief voor de bijzondere collectie komt van een vriend en oud-collega van Jansen, de 90- jarige Johannes Crébas uit Luttel- geest. Ondanks zijn hoge leeftijd en broze gezondheid is de voor malige aardappelkweker nog altijd bezig nieuwe rassen te ontwikke len. 'Andere boeren voeren blind op Hettema Zonen, het handels- Crébas beperkte zich niet tot aard appelen. Zo ontwikkelde hij een kruising tussen een braam en een framboos en zelfs een appelsoort waarbij vijf verschillende appels aan één boom zitten. Dat hij niet alleen van experimenteren houdt, maar ook de traditie eert, bewees hij twee jaar geleden door Jansen voor te stellen zoveel mogelijk soorten appels en peren te verza melen die de afgelopen eeuw op Texel hebben gegroeid. Hij was aan het goede adres bij zijn kom paan, die al sinds jaar en dag een bijzondere belangstelling voor de lokale geschiedenis heeft. 'Juist omdat Texel een vast omlijnd gebied vormt, is het leuk alle soor ten bij elkaar te krijgen die hier de afgelopen eeuw hebben gegroeid. Op die manier maak je eigenlijk een soort fruitmuseum.' huis. Johannes en ik maakten zelf Op zijn tocht over het eiland kreeg kruisingen. Als we met een groep kwekers naar proefvelden in Grie kenland, Italië of Spanje gingen, zaten we altijd naast elkaar in de bus om over nieuwe mogelijkhe den te praten. Johannes heeft diverse soorten op de rassenlijst gekregen. Dat lukt niet zomaar, want ze moeten echt anders zijn dan de bestaande en natuurlijk geschikt om te kweken. In Grie kenland kwamen we eens bij een proefveld waar mijn Texla en zijn aardappelen naast elkaar ston den.' Jansen gezelschap van Jaap Post. Niet alleen een vriend van Crébas^ maar ook vrijwilliger bij de Stich ting Fruithof Frederiksoord, die op een terrein van acht hectare diver se kleine boomgaardjes met zo'n 800 verschillende appel-, peren en pruimenrassen beheert. De twee verzamelden een verrassende hoeveelheid soorten. Jansen: 'Vroeger werden op Texel maar weinig rassen verbouwd. Af en toe kwam toe een handelaar met hon derd boompjes van één soort naar het eiland. De ene helft verkocht hij r~* I Stichting voor openbaar en algemeen bijzonder SCH00LTIJ primair onderwijs op Texel zoekt per direct een groepsleerkracht voor „de Lubertischool" in De Koog, 3 dagen voor groep 7-8, in tijdelijke benoeming tot 1/8/2010. Op zoek naar een school waar collega's een warm hart hebben voor kinderen? Reageer dan zeker! Wij zoeken een medewerker die: - enthousiast is en ervaring heeft met de bovenbouwgroep 7-8 - een positieve leeromgeving kan creëren, goed kan samenwerken, zich flexibel kan opstellen - een medewerker die trots is op zijn/ haar werk En die wil werken op een school die: Visie heeft en veelzijdig is. Ruimte biedt voor ambitie en nieuwe ideeën en aandacht heeft voor persoonlijke ontwikkeling. Veel betrokkenheid kent van ouders. U wilt meer weten? Meer informatie bij de schoolleider, hr. Ike van Houselt. overdag: 0222 - 31 77 78 of na 18.00 u.: 06-512 42 066 U wilt solliciteren? Uw brief met C.V. graag voor zaterdag 10 oktober 2009 versturen naar Lubertischool, Brink 29,1796 AH De Koog, t.a.v. hr. Ike van Houselt. De Stichting Texels Museum zoekt een medewerker directiesecretariaat (v/mj 20 uur per week, verdeeld over 5 dagen Voor informatie: zie www.ecomare.nl Sollicitaties met c.v. kunt u tot uiterlijk 6 oktober 2009 sturen per e-mail naar: antonhurkens@ecomare.nl Samen voorop in de strijd EIGEN MENING? TIEN JAAR CEL! Tel. 0222 - 36 26 00 info@lenr.nl Spinbaan 6, Den Burg LANGEVELD DE ROOY Samen werken aan de Texelse samenleving Hoefslag 42, 1791 SC Den Burg, Telefoon 315532 stichting BROODNODIG OP TEXEL Bankrekening 12.08.86.308 E-mail stichtingbroodnodig@texel.ci Geslaagd zelf, de andere werd uitgevent via Kortenhoeven. Als hij dan een paar weken later kwam, had hij weer een andere soort bij zich.' Hoeveel de twee er precies hebben verza meld, is nog moeilijk te zeggen. Rijkswaterstaat was, keek er hoofdschuddend naar. 'Het is wachten op een fikse storm. Dan zijn de duinen weg en ligt het zand in het water.' Hovenier Karei Hen driks moest hem gelijk geven. 'We 'Dat kun je pas met zekerheid vast- willen de voeten van klauterende stellen als de boompjes vruchten gaan dragen. Maar ik denk dat het er zeker 75 zijn', vertelt Post, die voor het onderhoud van de boom gaard zorgt. Afgelopen voorjaar kreeg hij de schrik van zijn leven, toen de boompjes wer den geteisterd door een rupsenplaag. 'Toen ik hier op een dag kwam, waren alle blaadjes opgevreten. Ik dacht: nu is het afgelopen. Maar de boom pjes zijn er bewonderenswaardig goed doorheen gekomen. Er is er uiteindelijk maar één doodgegaan.' Ook Jansen toonde zich bij het bezoek aan de boomgaard enthou siast. 'Ongelooflijk hoe ze in een half jaar zijn gegroeid. Deze hier is al bijna 1.80 meter hoog Omdat niet zeker is of de boerderij en de boomgaard na het overlijden van Crébas in de familie blijven, is al afgesproken wat er met de Texelse bomen gebeurt. Alle appels en peren worden overgeplant op recreatiepark Brennels Buiten, vlakbij het naburige Kraggenburg, dat eigendom is van Crébas' zoon Bob. Crébas junior kocht samen met een zakenpartner in 1999 voor ƒ600.000,- het toen nog relatief onbekende Marktplaats.nl. Toen hij de website vijf jaar later aan het Amerikaanse internetbedrijf eBay verkocht, kreeg hij er 225 miljoen euro voor en was hij in éen klap schatrijk. De idealistische Crébas besloot zijn fortuin niet te verkwis ten aan buitenissige feestjes, dure auto's en vakanties naar tropische oorden, maar begon een bedrijf waarmee hij een bijdrage wil leve ren aan een betere en schonere wereld. Brennels maakt exclusieve kleding van brandnetels, die Cré bas zelf verbouwt op Brennels Bui ten. kinderen niet verwonden. Maar we blijven nadenken over andere oplossingen. Er is een denktank, dat er in 1900 uitzag. Ze maken Verkadeplaatjes na. Ik wil er ook altijd wat van maken. Maar het leukst vind ik het als natuur nuttig is voor mensen. En als het dan toch z'n eigen gang gaat, is dat prachtig.' Voor Jansen was het bezoek aan Brennels Buiten een bijzondere belevenis. Niet alleen omdat er de die geregeld bij elkaar komt en toekomst van de Texelse appel- en waarin we zomaar van gedachte kunnen veranderen.' Hoe het ook zij, het is een vreemde gedachte dat hier driekwart eeuw geleden nog de Zuiderzee deinde en dat er tot vier jaar geleden ein deloze akkers lagen waar lof, aard appelen en bieten werden ver bouwd. Crébas vindt daar echter niets vreemds aan. vertelde hij in 2006 aan het magazine van Milieu defensie. 'Alle natuur in Nederland is door mensen gemaakt. Daar is niets oorspronkelijks aan. Wat bij voorbeeld Natuurmonumenten wil, kan ook helemaal niet. Die steken teveel energie in het bewaren en herstellen van een landschap zoals perenbomen ligt. 'Het merkwaar dige toeval wil dat hier vroeger een oom van mij boerde. Hij ver bouwde aardap pelen. Ja, de wereld is klein. Zijn hele leven heeft hij gestreden tegen de brandnetels die hier nu worden gekweekt.' Wat Jansen betreft, keren de bomen in de vorm van stekken naar Texel terug, zodat op het eiland een soortgelijk 'fruitmuse um' kan worden ingericht. 'Mis schien bij Brakestein, als dat is gerenoveerd. Daar is ooit een Fran se tuin geweest, waar al in de zeventiende eeuw fruitbomen groeiden. Het zou prachtig zijn die bomen daar straks een plaatsje te kunnen geven.' Joop Rommets Het 48 hectare grote recreatiepark is nog geen drie jaar oud, maar maakt op de nietsvermoedende bezoeker al een verpletterende indruk. Naast een winkel - waar de kleding wordt verkocht - staat er een paviljoen dat zo op het strand van een dure badplaats zou kun nen staan. Vanaf het terras kijk je uit over enorme waterpartijen, waar ganzen, zwanen en andere vogels zwemmen. Meest opvallend zijn de meters hoge duinen, aangelegd zonder helmplanten. Jaap Kreeft, die 31 jaar lang opzichter voor Anouschka Maas slaagde aan de Universiteit Utrecht voor de bacheloropleiding pedagogische wetenschappen. Zij vervolgt haar opleiding met een master orthope dagogiek richting leerlingenzorg. pv EEN BETER MILIEU... ...BEGINT BIJ JEZELF 4 Kokos- Speculaas Cake makronen taartje 3 GildeGraan bolletjes Hogerstraat 4 Weverstraat 90, Den Burg Dorpsstraat 90, De Koog www.bakkertimmer.nl Oplage: 450.000 in fullcolor vakantiekrant U kunt uw agendapunten en advertenties steeds tót 10 dagen voor de verschijningsdatum opgeven.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 8