Bierbrouwer met 'absolute kwaliteitsdrang' Een mens creëert zijn eigen kansen' TEXELSE 13 COURANT Bommen op de Vliehors Zeedieren gesuppleerd VRIJDAG 2 OKTOBER 2009 Texelaars op koers Het verhaal begon toen de toenmalige eigenaar van de Texelse Bierbrouwerij Maurice Diks vroeg een paar weken 'op de winkel te passen'. Het bedrijf produceerde een paar duizend liter bier per jaar. Diks veranderde hier en daar wat, verdrievoudigde het pro- we weten waar ons vakgebied ductietempo en kreeg de dagelijkse leiding. Dat was tien jaar gele- begint en eindigt. Doen waar je den. Inmiddels bedraagt de jaarproductie enkele honderdduizen- goed in bent, en )e met laten aflei den liter, wordt Texels bier in negen soorten geproduceerd, is wijd den Dat is een belangrijke sleutel en zijd bekend en is aan de vraag nauwelijks te voldoen. van het succes van dit bedrijf. Elke week krijg ik e-mails met verzoe- 'Ik heb de meest ultieme baan van en dan had je een heel ander leven ken voor samenwerking of mensen het eiland', zegt Diks. 'Elke dag gehad. We hebben het zó ontzet- die bijzondere dingen met het bier vakantiegevoel, in het Proeflokaal tend goed in dit land.' willen doen. Ik laat het allemaal gezellige mensen over de vloer, We zijn aangekomen in de gist- langs me heengaan. Ik wil bezig een prachtuitdaging en een mooi ruimte, waar vloeistof borrelt in zijn met speciaalbieren. Een onbe- product. Ik kan er mijn ei helemaal grote glimmende ketels en via een rispelijk product en dat goed in de in kwijt. Het geeft mij een kick om kijkglas is te zien hoe gistcellen markt zetten.' te weten dat zoveel mensen aan hun heilzame werk doen. Tanks Van vleesconservenfabrikant naar het eind van de dag een Texels van vele duizenden liters, waarbij bierbrouwer lijkt geen voor de hand biertje pakken en lekker achterover leunen. Dat hebben we maar mooi hier gebrouwen.' 'Een harde werker die weet wat hij wil', zegt zoon Jasper over pa. Maurice Diks (47): 'Ik weet niet of ik wel weet wat ik wil. Na mijn slager- bedrijf en conservenfabnek, is dit is mijn derde kunstje. Maar het mooie van het leven is dat op elke actie reactie volgt. Zo creëert een mens zijn eigen kansen.' Na afloop van het tweede kunstje, het vleescon- servenbedrijf, besloot hij in 1999 een jaartje vrijaf te nemen. 'Dat duurde dne weken en toen werd ik gevraagd een paar weken op de brouwerij te passen. Dat doe ik nu dus tien jaar.' We lopen door de Texelse bier brouwerij aan de Schilderweg en houden halt bij het imposante brouwhuis van glimmend roodko per. 'Als ik daar naar kijk, lopen nog steeds de rillingen over mijn rug. Deze installatie lag al tien jaar op een zolder in Duitsland te verstof fen. Via-via kwam ik hem op het spoor. Het was precies wat ik zocht. Ik zeg wel: toeval bestaat niet.' Een positieve kijk op het leven, noemt Diks als een belangrijke eigenschap. Maar ook recht door zee. 'Dat heb ik van mijn vader meegekregen. Hij leerde me om recht op mijn doel af te gaan. En er geen doekjes om te winden. Het is bij mij goed of slecht, dat laat wei nig ruimte over voor grijs. Als ik ergens van overtuigd ben, dan ben ik daar moeilijk vanaf te brengen. Stronteigenwijs dus. Als ik dat niet was geweest, had ik nooit zo'n mooi leven gehad. Toen ik de zui- gelukkig met het team de Texelse Bierbrouwerij. Ik prijs velfabriek, die al zeven jaar te koop de gistcellen aan het eind van het stond, zeventien jaar geleden kocht, vond iedereen me een vol slagen idioot. Voor mij was het de uitdaging om van die idioterie iets positiefs te maken. Om met door zettingsvermogen en overtuigings kracht iets naar je hand te zetten. Wat de rest van de wereld denkt, dat boeit me met. Mijn vrouw, gezin en de mensen waar ik dagelijks mee werk, daar ga ik heel ver in. Ik heb het geluk dat ik nog steeds stapelgek ben op de vrouw die ik al vanaf mijn zestiende ken. We heb ben elke dag een feestje met elkaar. Ik tel steeds mijn zegeningen. proces met een centrifuge van het halffabrikaat worden gescheiden. 'Dat geeft rust aan het product. Door er tijdens het lageren verse gistcellen aan toe te voegen, hou den we de kwaliteit constant. We laten niets aan het toeval over.' De brouwer legt uit hoe het bier in de lagering het laatste stukje 'vol mondigheid' krijgt en aan het eind van dit proces klaar is voor con sumptie. Verderop is medewerker Ed van der Gracht druk doende fusten te vullen met bier. Op een stapel pallets staan er vele honder- liggende carrière. 'Ik heb de basis van het brouwen geleerd van Nico Derks, met wie ik drie jaar lang goed heb samengewerkt. Hij heeft mij het vak op microniveau geleerd. Daarna hebben we de kans gekre gen om Harry Vermeer aan te trek ken, de beste brouwer van speci- aalbier. Hij heeft me in twee jaar tijd gedrild. Zo leerde ik dat bierbrou- wen geen mysterie is, maar een vorm van exacte wetenschap. Wat ook hielp is dat ik een soort foto grafisch geheugen heb en een technische tik. Wat mijn ogen zien, kunnen mijn handen maken. Ik zie snel waar zich problemen voor doen en heb de oplossing snel den. Ze lijken wel splinternieuw. Notoire klagers, daar heb ik niets 'Klopt, we hebben ze zelf ontwor- mee. Tegen hen zeg ik: je mandje pen en laten maken in China. Wel voorhanden. En als ik het zelf met had ook in Senegal kunnen staan via een Nederlands bednjf, want zie, dan heb ik er geen probleem mee om hulp in te roepen. Ik pnjs me gelukkig dat ik mensen als Fons van Schoonhoven van Scheepswerf Visser ken. Voor mij is hij Willie Wortel. We gaan met een kop koffie om het probleem zitten en kijken hoe we dat de baas kunnen.' Het succes kwam niet vanzelf: 'Ik ben gewend minimaal tachtig uur in de week te werken. Zeven jaar lang was ik van 's morgens vroeg tot 's avonds laat op de werkvloer bezig. Het was nodig om de pro ductie goed op te zetten. Ik vind het moeilijk om dingen uit handen te geven. Dat komt doordat ik een absolute kwaliteitsdrang heb. Of dat nu het beste conservenproduct of het beste bier is. Ik delegeer pas, als ik weet dat er kwaliteit uit komt. Ik prijs me gelukkig met het team dat ik nu om me heen heb. Allemaal mensen met verantwoor delijkheid en met plezier in het werk. Natuurlijk gaat er wel eens wat verkeerd, want we zijn allemaal mensen. Maar ik weet ook dat vóór een fout schade kan aanrichten, het team hem al heeft hersteld. Zonder deze groep had de brou werij nooit zo'n succes kunnen zijn.' 'We leven elke dag met de rem erop. Er is veel meer vraag naar Texels bier, dan we aankunnen. Texel is onze eerste verantwoorde lijkheid, het eiland nat houden. Vanuit Den Helder rollen we ons afzetgebied nu uit over Noord-Hol land. Maar we springen niet verder dan onze polstok lang is. Beheers te groei, want onze vaste afnemers moeten op ons kunnen vertrouwen. Dat verwacht ik ook van anderen, mensen of bedrijven met wie ik afspraken maak. En aantal fouten kan ik met de mantel der liefde bedekken, maar er is een omslag punt. Dan ga ik uit mijn dak en zeg ik onomwonden wat ik ervan vind. Daarna ben ik het kwijt. Een ander ziet maar wat hij ermee doet.' 'Naarmate je ouder wordt, krijg je meer ervaring, doorzie je dingen beter, ook hoe mensen reageren. Vijf jaar geleden kwam hier een sol licitant. Een brouwer met alle papieren. Nadat we drie kwartier door de brouwerij hadden gelopen, vroeg hij: Wat denk je, zouden we bij elkaar passen? Ik hielp hem snel uit de droom. Jij bent in die korte tijd al zóveel beren op de weg tegengekomen en bent geen man voor zo'n kleinschalige ambachte lijke brouwerij, waar alles stap-voor- stap wordt opgebouwd. Hij stond raar te kijken. Vervolgens nam ik Michael (Kieft) aan. Die kwam niet uit de brouwerswereld. Gewoon een sociale kerel, met een goeie kop erop en bereid hard te werken. In een paar jaar heeft hij het brou wersvak geleerd en hij heeft nu zelf zijn assistent opgeleid. Inclusief mezelf hebben we nu drie mensen die het brouwproces onder con trole hebben. We zijn niet meer afhankelijk van anderen. Dat geeft zóveel rust.' Gerard Timmerman Nederlandse en Belgische F- 16's oefenen van 12 tot en met 15 oktober in het afwerpen van bommen met explosieve lading op de Vliehors. In totaal worden 24 bommen van het type MK82 (500 ponders) afgeworpen. De oefening is onderdeel van de Basic Windmilloefening die samen werking tussen de grond- en lucht- eenheden tot doel heeft. Het bureau Geluidshinder van de Koninklijke Luchtmacht richt op Texel meetposten in, waarbij de geconstateerde weersomstandig heden en de daaruit voortvloeiende geluidsbelasting bepalend zijn voor het kunnen uitvoeren van de geplande oefeningen. Tijdens de oefeningen is de Vlie hors Range voor publiek gesloten. De grens van het oefenterrein is gemarkeerd met waarschuwings borden en bij oefening voorzien van rode vlaggen. Door operationele redenen of onvoorziene omstandigheden kan van de planning worden afgewe ken. Actuele informatie is te vinden op www.defensie.nl/actueel/vlieg- bewegingen. Voor vragen en klach ten kan contact worden opgeno men met de staf voorlichting vliegbasis Leeuwarden, tel. 058- 2346700. Voor klachten kan even eens worden gebeld met het gratis nummer 0800-0226033. Het zal je maar gebeuren. Zo zit je veilig ingegraven in de zeebodem bij Callantsoog, zo word je samen met tonnen modder op het strand van Texel neergekwakt. Het over kwam duizenden zeedieren, die met het suppletiezand op Texel zijn terechtgekomen. Uit de enorme suppletiebuizen bij Paal 9 komt niet alleen maar zand en zeewater. Op de plaats waar het zand van daan komt, leven ook dieren. Na de reis door de buis scharrelen ze rond op de laagwaterlijn, de mees te dood of bijna dood. Levenskan sen hebben ze niet veel, eenmaal aangespoeld op het strand. De aangespoelde dieren geven een beeld van de fauna op de Noord zeebodem. Het meest opvallend zijn honderden gevlochten fuikho rens. Die kwamen tot nu toe niet levend voor ter hoogte van Texel. Als je ze op het strand vond, waren het fossielen uit de Eemtijd. In die periode was het hier veel warmer dan nu. De 'moderne' fuikhorens leefden tot voor kort veel zuidelij ker, maar door het warmer worden van het zeewater schoof hun leef gebied steeds noordelijker op. In Zeeland werden ze al een paar jaar gevonden, en nu dus ook hier. Gevlochten fuikhorens hebben ste vige horentjes. Ze eten aas. Hun reukvermogen is groot: op 30 meter kunnen ze voedsel opmer ken. Andere schelpdieren die in het aanspoelsel voorkomen zijn bij voorbeeld tepelhorens, otterschel pen, zwaardschedes en zaagjes. Ook felgekleurde wormen en slang sterren scharrelen rond. Heremietkreeften, zowel het kleine boksertje als de gewone heremiet kreeft, bevolken lege schelpen. Sommige zijn nog zo klein dat ze net in een wadslakje passen. Een enkele is z'n schelp kwijtgeraakt en neemt genoegen met het kokertje van een worm. het goudkammetje. Goudkammetjes maken een koker tje van zandkorrels waarin ze zich verschuilen. De worm leeft nog. De kop met het gouden kammetje, waarmee hij zich moet ingraven in de bodem, steekt uit de wijde voorkant naar buiten. Aan de ach terkant van het kokertje woont de heremietkreeft. Die sleept de koker met worm en al heen en weer over de bodem. Het goudkammetje zou ingegraven moeten zitten in het zand, maar daar krijgt het nu de kans niet voor. De meeste dieren zijn trouwens bij het volgende tij al verdwenen in de maag van meeuwen. Die weten precies waar en wanneer hun vol gende maaltijd wordt aangevoerd. Daar gaan ze. de krabben, schel pen en wormen. In één grote hap weg. De meeuwen trekken zich even terug. Wachtend op de vol gende lading. Tekst en foto: Sytske Dijksen, Foto Fitis Kerkdiensten Zondag 4 oktober 2009 KERK IN PROTESTANTSE NEDERLAND: Protestantse gemeente (i.w.) Den Burg: Den Burg: 9.30 u. dienst in De Poort, ds. J. Glazema, viering Heilig Avondmaal. Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Koog: 11.00 u. ds. J. Kok uit Augustinusga. Den Hoorn: 9.30 u. ds. J. Kok uit Augustinusga. PROTESTANTSE WADDENGE MEENTE TEXEL: Oosterend: 9.30 u. ds. P.C. Bar nard. De Cocksdorp: 11.00 u. ds. P.C. Barnard GEREFORMEERDE GEMEEN TE: kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend: 10.00 u. en 16.00 u. leesdienst; woensdag 7 oktober. 19.00 u. ds. G. Bredeweg. GEREFORMEERDE KERK (Vrij gemaakt): in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: geen dienst op Texel. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. ds. H. Marseille, Broederschaps- BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u ds J. Jansen uit Sneek. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 10.45 u. dameskoor. De Cocksdorp: 9.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Open bare lezing, 10.30 u.: In een goed gezinsleven komt God op de eerste plaats; Wachttorenstudie, 11.20 u.: Eeuwig leven op aarde - Een door God gegeven hoop. Niet tijd heelt alle wonden, maar liefde OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordholland-noord: 072- 5644444 Politie: PHH-gebouw, Pontweg 104, Den Burg. Het bureau is op maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. Telefoon: 0900-8844. In spoedeisende gevallen: 112. Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild. Vr. 2 08.06 en 20.25 u. Za. 3 08.35 en 21.04 u. Zo. 4 09.20 en 21.54 u. Ma. 5 10.06 en 22.41 u. Di. 6 10.45 en 23.11 u. Wo. 7 11.15 en 22.50 u. Do. 8 11.40 en 23.04 u. Aan het strand is het ongeveer een uu eerder hoog water. Zondag 4 oktober volle maan. dinsdag 6 oktober spring tij. Zondag 4 oktober zon op 7.46 uur, onder 19.13 uur. Zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, op de verzamel plaatsen van afvalcontainers, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedu rende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten: 3. Weststraat, Hollewal, Lijn baan, Pater Witteplein, Molenstraat, Molendwarsstraat, Anne Frankstraat. n de Stichting ROTA. Q Abonnementsprijzen 2009: Per half jaar 39.85 38.15 Per jaar 77,90 75,55 Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 0900-8844. Vermiste en gevonden huisdieren: Dierenpension Texel, Slufterweg 216, De Cocksdorp, tel. 311477, www. dierenpensiontexel.nl Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11, Den Burg, tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen- bel tijdens kan tooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Anonieme Alcoholisten: dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur in Den Helder, tel. 0223-642189 (vragen naar Ron). Verslavingszorg: Brijder Versla vingszorg Texel, PHH-gebouw, Pont- weg. Voor inlichtingen, advies, con sultatie en preventie, tel. 0223-620541 of 06-30215211: peter. molenaar@bnjder nl Psychologenpraktijk: M Spijker en Y. Olthof, Ruijslaan 88, 1796 AZ De Koog, tel. 317566. Stichting Welzijn Ouderen Texel: Warme maaltijdvoorziening, alarme ring, klusjesdienst, huishoudelijke dienst, versteldienst. Spreekuur van 9.00 tot 10.00 u. en van 14.00 tot 16.00 u., De Buureton, Beatnxlaan 43. Den Burg. Tel. 312696 Alzheimer café: elke laatste dins dag van de maand van 19.15 tot 9.30 uur in De Buureton, Beatnxlaan 43, Den Burg. Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood: tel. 316270. Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, 072- 5644444. Huiselijk geweld: Safehouse Texel, cnsisopvang huiselijk geweld, tel 0222-321001. dag en nacht bereik baar. Advies- en Steunpunt Huiselijk TEXELSE^COURANT Uitgave van LANGEVELD Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1790 AA Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Imme Bakker Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02 75 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op ai Bi| verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd Beëindiging abonnement Uitsluitend schnftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Radio Texel Vrijdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19 00 u Wilde vaart (H) 20.00 u. Music machine 21.00 u. Radio Noordholland Zaterdag: 16.00 u. Wegdromen met een boek 17.00 u Pietelepote 18.00 u. Muziek met Marco 19.00 u. Radio Noordholland Zondag: 9.00 u. Klassiek op zondag 10.00 u. Kerkdienst vanuit NH-kerk Den Hoorn 1100u. Vlaswiek (muziek en poë 12 00 u Natuurwijzer 13.00 u. Noud draait deur (NL) 14.00 u. Wilde vaart (muziek) 15 00 u. Frans gaat het doen (muziek) 16.00 u. Sportlokaai 18.00 u Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 9.30 u. De Poort 10.45 u. Rooms-katholieke kerk Den Burg Maandag: 18.00 u Symphonica (klassiek) 19.00 u Wegdromen met een boek (H) 20.00 u. Natuurwijzer (H) 21.00 u. Reggae on the move 23.00 u. Radio Noordholland Dinsdag: 18 00 u Radio Texel actueel (nieuws) 19 00 u. De keuze van. 20.00 u. Radio Noordholland Woensdag: 17.00 u. Pietelepote (H) 18,00 u. Onder de toren (geestelijk programma, met vanaf 19.00 uur verzoekplaten) 19.45 u. Gelezen (Texelse) verhalen 20.00 u Raadscommissie. Recht streekse uitzending V£ commissie Welzijn vanuit het gemeentehuis. Donderdag: 18.00 u. Country time (muziek) 19 00 u. Even bijpraten met.. 20 00 u. Raadscommissie Recht streekse uitzending van de commissie Middelen vanuit het gemeentehuis aansluitend: Radio Noordholland

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 13