'Burgemeester van eiland zijn is niet makkelijk' Flora krijgt roer van Duits oorlogsschip 'Veel te leuk om ermee te stoppen' TEXELSE 9 COURANT Halve eeuw Klaverjasclub Den Burg Frans Zegel Bouw verder aan Krukas 'Vooral veel plezier en lekker klaverjassen' VRIJDAG 2 OKTOBER 2009 Krachtig, stevig en sterk. Termen die meermalen voorbij kwamen in de speeches bij het afscheid van burgemeester Joke Geldorp tijdens een speciale raadsverga dering op het gemeentehuis. De burgemeester kreeg lof voor haar opstelling als ambassadeur van Texel, maar ook kritiek voor haar soms zeer kordate optre den. Een bloemlezing uit de diverse speeches. Harry Borghouts. commissaris van de koningin: 'Geldorp was een krachtige en soms zeer aanwezige burgemeester die een ambassa deur van Texel was. Dat botste soms met anderen, maar zij wist dat ze het niet iedereen naar de zin kon maken.' Hij benoemde haar ijver om de Waddeneilanden inten siever te laten samenwerken om uiteindelijk tot één Waddenge meente met vijf deelgemeenten te komen. 'Dat was haar streven, maar vooralsnog heeft de gemeen teraad zich richting die vermaledij de Kop van Noord-Holland gericht.' Borghouts ging ook in op de afscheiding waar Geldorp een paar jaar geleden mee dreigde nadat hij een pleidooi had gehouden voor grotere gemeenten Joop Groeskamp, namens alle raadsleden behalve Texel 2010: 'Geldorp was een stevige voorzit ter van de gemeenteraad, verbaal sterk en met een goede dossier kennis. Maar bij de drie gemeente raden die zij heeft gehad, was het ook wel nodig dat er een stevig iemand was.' Haar krachtige hou ding leverde conflicten op, waar van sommige werden opgelost en sommigen niet. 'Sterk zijn roept weerstand op en dat hebben we ook geweten. U wilde altijd recht door, maar het was handig geweest als u ook eens een omweggetje had gemaakt.' Raadsleden die pri vé moeilijk zaten, konden rekenen op steun van de burgemeester en dat werd volgens Groeskamp zeer gewaardeerd. Hij vertelde bij Broadway te hebben gemerkt hoe zeer mensen soms geïnteresseerd waren naar de burgemeester. 'Dan vroegen ze bij de kaartjesverkoop naar haar huis. Het maakte niet uit wie er optrad, mensen wilden zien wat voor schildenjen daar aan de muur hingen en wat voor vloerbe dekking er lag.' Dat Geldorp sinds een paar maanden vaak de fiets pakt, bleef niet opgemerkt in Den Hoorn. 'Het ging als een bosbrand door het dorp: Joke kan fietsen!' Gerbrand Poster, fractievoorzitter 2010, nam met een gedicht afscheid. Hij gaf haar daarin een dikke tien voor eilandpromotie en brandweer- en politiezaken en bekritiseerde de kanjerprojecten. 'Wij denken dat die ons eiland nog jaren financieel zullen raken. Maar ach, wie weet geeft de toekomst u gelijk en staan de criticasters straks Joke Geldorp legt haar functie neer en draagt de ambtsketen symbolisch over aan Frans Visman, vice-voorzitter van de gemeenteraad. Geldorp kreeg daarna van de raad een replica van de ambtsketen als aandenken aan haar regeerperiode. Tot de benoeming van Francine Giskes worden haar taken voorlopig waargenomen door het college, met Nico Kikkert als loco-burgemeester voorop. (foto Jvoen van Hattum/ lelijk te kijk.' Hun botsingen omschreef Poster als tropenjaren voor beiden. 'Het was steeds een verbale race tussen u en mij. Wie er won? Roept u maar. Wat was er eerder, de kip of het ei?' Cock van Wijngaarden, gemeen tesecretaris, complimenteerde de burgemeester voor de aandacht die zij had voor juridische kwali teitszorg. 'De overheid wordt vaker juridisch aansprakelijk gesteld, maar zij zag op dat gebied altijd de strategische belangen en zorgde ervoor dat discussies de goede kant opgingen.Volgens hem kreeg Geldorp het ook voor elkaar de gemeente een koploper te laten worden op het gebied van elektro nische dienstverlening. 'En dat voor een burgemeester die eigen lijk een digibeet is.' Nico Kikkert, wethouder, omschreef Geldorp als iemand met 'héér op de tande en rap van de tong', wat Texel nodig had. Vol gens hem heeft zij het eiland goed op de kaart gezet en plukt het eiland daar nu en in de toekomst de vruchten van. 'We hebben veel burgemeester gehad voor zeven dagen in de week.' Jurrit Visser, burgemeester van Terschelling, liet weten dat hij en Geldorp soms nachtelijk overleg hadden over de Waddensamenwer- kmg als ze overdag de tijd met had den elkaar te bellen. Hij prees haar gedrevenheid die ze in de samen werking tussen de eilanden stak. 'Geldorp zag als geen ander dat de vijf Waddeneilanden een bijzonder heid vormden in bestuurlijk Neder land. Zij was een ambassadeur van de eilanden' Visser maakte er geen geheim van dat het voor haar een teleurstelling was dat de Fnese eilan den en Texel verschillende koersen zijn ingeslagen. 'We blijven elkaar als eilanden nodig hebben en ik hoop dat we elkaar opnieuw vinden.' Hij stelde dat het met makkelijk is bur gemeester van een eiland te zijn. 'Dat is alleen te doen als je je echt met het eiland verbonden voelt.' Enno Brommet, burgemeester van Harenkarspel, stelde dat Geldorp zich temidden van de burgemees ters van de Kop van Noord-Hol land gedreven toonde in het behar tigen van de Texelse belangen.'Zij wist altijd het specifieke van de eilandpositie van Texel te bena drukken, zonder dat dat tot com- Van alle kanten motie leidde.' Hij zei het knap te vinden dat ze de kans heeft gezien diverse verouderde gebouwen door nieuwbouw te vervangen.' Piet Zoon. oud-gemeentesecretaris, stelde dat Geldorp als burgemeester menigmaal voor de onmogelijke opdracht stond paraplu's in de zomer te moeten verkopen, maar dat het haar wel lukte. Hij kon het niet nala ten te laten weten dat hij ooit de naam kanjerprojecten had gegeven aan de grote projecten, maar dat het Geldorp was gelukt ze allemaal gere aliseerd te krijgen. Hij stond ook stil bij de grap die hij en Geldorp in 2002 vlak voor Oude Sunderklaas uithaal den over de zogenaamde droogleg ging van Texel. 'Daar hebben we een gedonder mee gehad.' Joke Geldorp zelf liet in haar afscheidsspeech weten dat het niet niets is het ambt te verlaten. Ze gaf aan te hopen dat de huidige en de komende gemeenteraad ver standig omgaan met de zelfstan digheid van het eiland en aan de hand van een net uitgevoerd onder zoek naar de bestuurskracht van Texel de komende jaren goed bekij ken wat de gemeente in eigen huis aan taken kan blijven uitvoeren en op welke fronten het verstandiger is met anderen samen te werken of taken uit te besteden. Jutter Jan Uitgeest bekijkt het 9 meter hoge roer van de SS Königin Luise dat sinds kort bij schipbreuk- en juttersmuseum Flora staat. Het lag 95 jaar op de zeebodem nabij Engeland. Schipbreuk- en juttersmuseum Flora heeft een bijzonder roer in de collectie gekregen. Het is afkomstig van de SS Königin Luise, het eerste Duitse schip dat tijdens de Eerste Wereldoor log ten onder ging. Dat gebeurde op 5 augustus 1914, twee dagen nadat de Duitse Mari ne het stoomschip had gevorderd om in de Engelse wateren mijnen te leggen. Het roer lag sindsdien op de zeebodem, totdat het een tijdje geleden werd geborgen door kopervisser Walter Bakker van Terschelling. Hij wilde het roer geven aan het Wrakkenmuseum op Terschelling, maar eigenaar Hille van Dieren had er geen ruim te voor. Jutter Jan Uitgeest kwam daar toevallig achter tijdens een vakan tie op het Friese eiland en toog meteen naar het sloopbedrijf in Harlingen waar het roer was opge slagen. 'Ik was daar net op tijd, want het lag al klaar om voor schrootverwerking te worden afgevoerd.' Uitgeest kocht het 9 meter hoge en 11 ton wegende roer voor de prijs van oud-ijzer en nam het mee naar Flora om daar tentoon te stellen. Het gevaarte staat overeind bij het parkeerterrein, aan beide kanten gezekerd met kettingen om bol ders met gewichten van ander halve ton. 'Het canvasdoek zit er nog aan', vertelt Uitgeest. 'Dat werd destijds bij het klinken gebruikt om alles waterdicht te maken. Reken maar dat dat bloed, zweet en tranen moet hebben gekost. En die gasten waren natuurlijk allemaal zo doof als een kwartel door dat klinken.' De Königin Luise werd gebouwd in 1913 als passagiersschip voor de Hamburg-Americalijn en voer tussen Holland en de Duitse havenplaats. Tijdens het leggen van mijnen op 5 augustus 1914 werd het schip al snel ontdekt en beschoten door twee schepen van de Engelse marine. Dat waren destijds de eerste oorlogshande lingen van de Engelsen op het water. De Duitse commandant gaf daarna opdracht zijn eigen schip te laten zinken, waarbij 54 van de 100 bemanningsleden om het leven kwamen De overige 46 werden gered door de Engelse schepen. Een daar van, de Amphion, voer korte tijd later op één van de mijnen die de Luise had gelegd, waardoor opnieuw slachtoffers vielen en de Engelsen hun eerste schip verlo ren. Volgens Uitgeest is het roer van de Königin Luise nog in goede staat. 'Dat staat er over honderd jaar nog.' De in 1913 gebouwde en een jaar later vergane SS Königin Luise. Het schip 94 meter lang en 12 meter breed. Het was het eerste schip van de Duitse man dat zonk na het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog. Woonmarkt Stichting Woontij, Waardenburg Van der Voort Makelaars, Notaris- sencombinatie en Rabobank Noord-Holland Noord houden zaterdag 31 oktober een woon markt, waar belangstellenden zich kunnen laten informeren over alle aspecten die komen kijken bij het kopen van een huis. De informa tiemarkt wordt gehouden in het gebouw van de Rabobank aan de Verkeerstorenweg in Den Helder en duurt van 14.00 tot 17.00 uur. Deelname is vrijblijvend en gratis, aanmelden kan tot 24 oktober via commumcatie@nhn.rabobank.nl. 52 jaar beschouwt menig onder nemer als een mooie leeftijd om af te bouwen. Zo niet Siep Schellin- ger van Frans Zegel Bouw. Met echtgenote Jacqueline en hun dertien medewerkers maakt hij de oversteek van de Heemskerck- straat naar het bedrijventerrein. Vanaf 1983 zat het bouwbedrijf aan de Heemskerckstraat. 'Het wordt er te druk en te krap', doelt Schellinger onder meer op de verplaatsing van de ingang van het Maritiem en Juttersmuse um en andere ontwikkelingen. 'Leuk voor het dorp, maar wij zou den in de knel komen.' Schellinger kreeg de mogelijkheid een stuk bedrijfsgrond aan de Krukas te kopen, waarop hij een opslagloods heeft gebouwd. 'Het plan was om er een kantoor en werkplaats bij te bouwen. De vergunning was al bin nen, maar iets hield mij tegen om er aan te beginnen. Te druk, denk ik.' Dat pakte goed uit, want in de loop van het jaar kwamen de tegenover liggende werkplaats en kantoor van Keijbouw te koop. 'Alsof het voor voor ons was gemaakt. Kantoren en spreekkamer zijn net wat royaler dan wat we hadden. De werkplaats van 25 bij 55 meter is op zich niet zoveel groter dan wat we aan de Heems kerckstraat hadden, maar wel veel hoger (zeven meter) en efficiënter ingedeeld. En de bereikbaarheid is super. Jan (Keijser) heeft het heel doordacht opgezet.' Ogenschijnlijk een hele stap voor een ondernemer die de vijftig is gepasseerd en wiens dochters voor alsnog met van plan zijn het bedrijf op te volgen. 'Over opvolging heb ben we ons nooit druk gemaakt. We doen dit voor onszelf en vinden het nog veel te leuk om ermee te stop pen. Dit is een heel divers bedrijf. We doen grote klussen, zoals stolpen, maar gaan ook het kleine werk niet uit de weg. Het is wel wat rustiger geworden met het werk, de afgelo pen tien jaar zijn we wel erg ver wend. Maar als ik alle stolpen moet bouwen die me zijn beloofd, kunnen we nog even vooruit. Siep Schel linger houdt zich als aannemer onder meer bezig met calculeren, werk- voorbereiden en gaat de klussen langs, Jacqueline doet de financiële administratie. Als kenmerken van hun bedrijf noemen ze: 'Afspraken nakomen, het werk op tijd afleveren, Bedrijvigheid een kundige afwerking en niet steeds weglopen van klussen om iets anders aan te pakken.' Voor de plek van het oude bedrijf, in het gebied tussen Heemskerckstraat tot aan de ijsbaan, heeft architecten- buro Louis Uriot een plan getekend voor elf woningen, variërend van vrijstaand tot twee-onder-een kap. 'We hopen vol gend jaar met de bouw te starten. De markt is momenteel niet wild. Wat mij betreft wordt het in fases uitgevoerd, dat is ook beter voor de werkgelegenheid Zaterdag 3 oktober houdt Frans Zegel Bouw aan de Krukas van 10.00 tot 17.00 uur open huis. Jacqueline en Siep Schellinger voor hun nieuwe kantoor en werkplaats. (Foto Gerant Timmerman! In de jaren zestig en zeventig beleefde het klaverjassen hoog tijdagen. Zo ook Klaverjasclub Den Burg, sinds jaar en dag organisator van het Texels kam pioenschap. Café De Zwaan, toen nog gedreven door Henk Spigt, puilde tijdens de gloriejaren uit. 'Zóveel tafels, we zaten te klaverjassen in de eetkamer en zelfs in de keuken', vertelt voorzitter Peter van Heerwaarden van de club die zaterdag het vijftigjarig jubileum viert. Klaverjassen is van alle tijden. Maar vooral van na de oorlog. De officiële oprichtingsakte van Kla verjasclub Den Burg dateert van september 1959. Er werd toen gekaart in Hotel de Graaf, waar nu de apotheek is gevestigd. 'Maar ook daarvoor werd al gekaart', vertelt Van Heerwaarden. Twee leden uit die beginperiode. Jelle Wiersma en Martin Bakelaar, zijn nog steeds lid van de club. In die halve eeuw leidde de club een reizend bestaan. In de jaren zestig verhuisde de club naar café De Zwaan. 'Het was het begin van de grote hauss. Het aantal leden ver drievoudigde en er moest zelfs een ledenstop worden ingevoerd. We organiseerden het kampioen schap van Texel en de zomer- drives. Tien tafels werden gevuld door gasten van De Ruijterplaats. Eén koppel uit die tijd doet 's zomers nog steeds mee.' Texelse klaverjassers werden voor het Noord-Hollands kampioenschap uitgezonden naar plaatsen als Zwaagdijk. Wognum, Nibbixwoud en Anna Paulowna.' Na De Zwaan verkaste de club naar de tegen overgelegen Chinees, waar meer ruimte was. Ook hier vierde gezel ligheid hoogtij en duurde menig kaartavondje tot in de kleine uurtjes. Het aantal tafels kon daar oplopen tot 36 en er werd onder meer het Neder lands kampioen schap gehouden. 'Het hield op omdat Cho er geen zin meer had om voor ons steeds zijn zaak te verbouwen.' De volgende halte, de kantine van sporthal Ons Genoegen, was van zeer korte duur. De trap was voor velen een te grote horde. De kentering van het ledental kwam in de periode dat de klaverjasclub in d'Ouwe Ulo onderdak vond. 'De verjon ging bleef uit en oudjes legden het loodje.' Na de teloorgang van de Welzijnsstichting streek de club neer bij Kotex. 'Daar kaarten we nu alweer zeven jaar tot volle tevredenheid. We zitten er met negen tafeltjes. Veel plezier en lekker klaverjassen. Gezelligheid staat voorop. Geluk speelt bij deze sport een rol, maar de betere kaarters staan elk jaar wel boven in. Maar in tien jaar tijd hebben we acht verschillende kampioenen gehad, het is niet zo dat dezelfde altijd maar wint. Nu alleen nog nieuwe leden en een nieuw bestuur', aldus Van Heerwaarden, die al meer dan twintig jaar het voorzitterschap invult. Ik wil ook wel eens van mijn AOW geme ten.' Klaverjasclub Den Burg viert zaterdag het vijftigjarig bestaan. Op de foto links Peter van Heerwaarden met tegenover hem zijn maat en het oudste lid Huug Snoek (90). In het midden Piet Moree. (Foto Klaverjasclub Oen Burg/ Zaterdag van 17.00 tot 18.30 uur houdt de club bij Kotex receptie voor leden, oud-leden en betrok kenen. Aansluitend is er een feest avond voor leden en hun partners. Rond de kerst staat een super-

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 9