Wind geeft kitesurfers vleugels Waden over ondergelopen haven Oudeschild Fruitbedrijf overleeft bacterievuur TEXELSE IQ COURANT Persleidingen riolering koppeling Everstekoog Strandhuisjes op drift bij paal 12 Op het strand bij paal 9 voerden zondagmiddag een spectaculaire foto's die Wannes Fey opstuurde, kitesurfer Yvo Witte en anderen show op, zoals blijkt uit bijstaande Na de fikse herfststorm van zater dag kwam zondagmorgen de haven van Oudeschild blank te staan. 'Op 1 centimeter na stond de peilschaal op twee meter boven NAP', meldt havenmeester Foppe Visser. De kaartenhokjes van TX10 en TX44 waren zondagmorgen even niet bereikbaar. Voor menig bezoeker kwam de ondergelopen haven als een verrassing. (Foto Bert Koning) DINSDAG 6 OKTOBER 2009 Jaap en Nel Broersma van 't Homtje behoorden tot de tientallen Texelaars die zaterdag zelf appels e boomgaard op Molenbuurt. Gelijktijdig met de aansluiting van De Cocksdorp en Oosterend (vanaf De Waal) op rioolwater zuivering Everstekoog worden enkele rioolgemalen en boosters aangepast en nieuw gebouwd. De nieuwbouw van de rioolgema len 't Horntje, Oudeschild, De Waal en de aanpassing van de rioolge malen de Eendracht, Oosterend zijn in de periode 2006-2009 uitge voerd. Op korte termijn zal worden gestart met de aanpassingen aan het rioolgemaal Den Hoorn en de nieuwbouw van rioolgemaal Den Burg. In het tweede kwartaal van 2010 wordt gestart met de nieuw bouw van de boosters (aanjagers) Leiden en Oorsprongweg. Eind 2010 staan aanpassingen aan het rioolgemaal Cocksdorp, de Krim en Oost op het programma. Tegelijkertijd sluit de gemeente waar nodig percelen in het buiten gebied aan op de riolering of voor ziet ze van een eigen zuiveringsin stallatie. Voor zover mogelijk werken de gemeente en HHNK samen bij de aanleg. Verschillende leidingen in één werk, door één aannemer in één sleuf spaart kos ten en scheelt overlast. Daarnaast werken gemeente en hoogheem raadschap samen om ervoor te zorgen dat zoveel mogelijk schoon regenwater niet meer in het riool, maar direct in het oppervlaktewa ter wordt geloosd. In de zomer van 2007 is het laatste deel van de gezamenlijke aanleg van de riool- waterpersleidingen afgerond. Bij de bouw van de boosters bij hoeve Leiden en bij Oosterend wordt een rioolgemaal van de gemeente geïntegreerd. Dit biedt ruimtelijke voordelen en bespaart kosten. Bij De Waal is een nieuwe pompput geplaatst. De oude, die eigendom is van de gemeente, blijft bestaan als riolering. De nieuwe put is inmiddels ook gecoat. De werk zaamheden duren vermoedelijk tot het eind van deze week. Naar ver wachting zullen bovengenoemde werkzaamheden medio 2012 gereed zijn. Jarenlang was het een traditie dat fruitliefhebbers er één of twee keer per herfst tegen gereduceerd tarief zelf hun appels en peren mochten plukken. Maar het zeer besmette lijke bacterievuur gooide drie jaar geleden roet in het eten. Meer dan dat, want lange tijd hing het voor bestaan van fruitbedrijf Molenbuurt van Kees Keyser aan een zijden draadje. Samen met partner Coby Dogger, Peter Riteco en Hans Bre mer was hij weken bezig besmette takken te verwijderen en bomen te rooien. 'Ik heb het in die tijd behoor lijk slecht gehad. Elke dag waren er nieuwe bomen ziek, er leek geen redden meer aan. Uiteindelijk sneu velde ongeveer de helft van alle fruitbomen. Maar het belangrijkste was dat we de jonge aanplant kon den redden', vertelt Keyser. Inmiddels is hij er weer aardig bovenop. Zijn appelsap wordt steeds populairder. Steeds meer Texelse horecabedrijven zetten het natuurzuivere vocht op de kaart. Ook in supermarkten en de winkel bij het bedrijf wordt het verkocht, terwijl de diverse soorten appels en peren eveneens gretig aftrek vinden. Toch komt hij nog steeds Texelaars tegen die denken dat hij ermee gestopt was. 'De publiciteit van toen ijlt nog lang na. Om te laten weten dat ik nog besta, heb ik besloten het zelfplukken weer in ere te herstellen.' Elke zaterdag middag in oktober mogen zijn klan ten de boomgaard in om appels en peren te plukken. Ongeacht de soort kost elke kilo vijftig cent. Ondanks het gure weer, trok de eerste zelfpluk een groot aantal belangstellenden, die gretig aan het werk gingen om een winter voorraad aan te leggen. Stormachtige wind in combinatie met hoog water zorgden er dit weekend voor dat strandhuisjes op drift raakten, zoals op de foto ter hoogte van paal 12. Daar dreven zondagmorgen enkele exemplaren in de vloedlijn. Passanten ten zuiden van paal 9 meldden te hebben gezien dat een richel die vorige week bij de zand- suppletie tegen de duinen was opgespoten, zaterdag was ver dwenen. (Foto Peter Op de Bookl

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 10