'Het ging ons om het belang van de polder' TEXELSE 11 COURANT Eerste kind Nieuwe Wereld 'Van Texel' Machine maakt van natuurgras briketten DINSDAG 6 OKTOBER 2009 Negen nog in levende zijnde oprichters van De Krim waren donderdag even terug op het vakantiepark. Van links naar rechts staand: Meijert Boon, Jan van Heerwaarde, Roelf Siebinga, Bas van Beek en Henk Stark. Zittend: Henk Holtman (oud- president-commissaris), Omer de Kind, Tinus de Graaf, Thijs van der Laan en Jan Graaf. tFoto Jeroen van hw.. Woensdagavond 23 juli 1969. In de woonkamer van dokter Roelf Siebinga aan de Kikkertstraat verzamelen zich 27 bewoners van De Cocksdorp en Eierland. De mannen zetten eensgezind hun handtekeningen onder een brief aan de gemeente. Ze zijn het er niet mee eens dat die de RST een stuk grond bij het dorp als camping wil laten exploite ren. Ze willen dat zelf ter hand nemen. Het is het begin van vakantiepark De Krim. Donderdag troffen negen nog levende oprichters van weleer elkaar opnieuw. De Krim had ze uitgenodigd in verband met de oplevering van de dertig familiehui zen en het veertigjarig bestaan dat dit seizoen wordt gevierd. De negen keerden terug in de woon kamer (nu van de familie Van den Bent) waar het allemaal begon en drie van hen verrichtten de officiële opening van de familiehuizen. De 'groep van 27'. zoals de oprich ters werden genoemd, had in 1969 niet voor ogen een vakantiepark met circa vijfduizend toeristische slaapplaatsen te stichten. 'Het ging ons erom dat tien hectare grond die als camping kon worden geëx ploiteerd niet naar de RST zou gaan', haalde dokter Siebinga tij dens het bezoek aan De Krim in herinnering. Die tien hectare moest in handen van Cocksdorpers komen, was de algemene gedach te. De groep leek vrijwel alles tegen te hebben, maar met eigenzinnig heid en een voor die tijd ongeken de lobby bij de gemeenteraad werd toch succes geboekt. Tien hectare De tien hectare was eigendom van de gemeente. Gekocht in 1958 voor 23 duizend gulden van Piet de Graaf, nadat de gemeenteraad in 1952 de hoek van de Postweg en de Krimweg als 'recreatiekring' had aangewezen. In totaal 76 hectaren mocht voor toeristische ontwikke lingen worden gebruikt, maar jaren lang gebeurde er weinig, blijkt uit het boek dat Hans Oosterhof schreef bij het 25-jarig jubileum van het vakantiepark. Gaandeweg de jaren zestig ont wikkelden burgemeester en wet houders plannen de tien hectare aan de Stichting Sociaal Toerisme Texel (de latere RST) over te doen. De RST zou dan een park met 'kamp- en tenthuisjes' kunnen beginnen, evenals de Newomij uit Naarden, dat diverse hectare grond in de 'recreatiekring' had gekocht. In De Cocksdorp ontstond het gevoel dat ze buiten spel werden gezet, terwijl het dorp beter af zou zijn als de grond niet naar de RST zou gaan. Huiskamer Dat leidde tot de bijeenkomst aan de Kikkertstraat. Siebinga riep de leden van het een paar maanden eerder opgerichte Actiecomité Eierland en andere bewoners van de Noordkop bij elkaar, waarna die avond de wens tot aanschaf werd bekrachtigd in de brief met 27 handtekeningen aan het gemeen- bestuur. De brief werd gevolgd door een uitnodiging aan de politieke partij en om ook bij Siebinga te komen praten. 'Dat was nieuw voor die tijd', blikt de oud-huisarts terug, 'maar uiteindelijk hadden we van elke partij raadsleden in de woon kamer en dat heeft enorm gehol pen.' Samen met Meijert Boon en Cor Dros maakte Siebinga de raadsleden duidelijk dat het de groep menens was. Het leidde ertoe dat de gemeenteraad op 2 september besloot niet in te stem men met de verkoop aan de RST. Burgemeester en wethouders moesten eerst maar eens met de 'groep van 27' gaan praten. Het werden een paar onaangena me gesprekken. Van gemeentelijke zijde was weinig tot geen animo de tien hectare aan De Cocksdorp te gunnen en ook de RST zag het liever in haar handen komen. Onder aanvoering van Siebinga, Boon en Dros werd de strijd voortgezet. Een belangrijke troef die daarbij uitge speeld kon worden was dat de RST gevoelsmatig werd beschouwd als iets uit Den Burg. Geld Een van de cruciale momenten was volgens het boek van Ooster hof een bijeenkomst in het café van Onno Kikkert op 17 december 1969. Er moest geld op tafel komen om de gemeente te laten zien dat exploitatiemaatschappij De Krim, zoals de organisatie die de cam ping moest runnen inmiddels werd genoemd, in staat was de grond te kopen. Er waren die avond twintig mensen aanwezig en zij zeiden gezamenlijk 94 duizend gulden toe, variërend van 500 tot 12.000 gul den per persoon. Het intekenen werd gecoördineerd door kandi daat-notaris Henk Holtman, de latere president-commissaris van De Krim. De toezeggingen waren hard, slechts één persoon kwam de belofte met na. Toen het nieuws Den Burg bereikte, was het pleit min of meer geslecht. Op 27 janu ari 1970 besloot de raad dat de tien hectare naar exploitatiemaat schappij De Krim moest gaan. Zegen Volgens Siebinga is dat achteraf bekeken 'een zegen' geweest. 'Het toerisme is hier sindsdien enorm toegenomen en het park is door de inspanningen van Martin Warnaar (directeur van 1977 tot 2003) uitge breid. Maar ons ging het om het belang van de polder en dat er tegenwicht aan de RST werd gebo den.' De Cocksdorp stond er in die tijd economisch niet al te best voor en met de leefbaarheid was het ook niet al te best gesteld. De negen nog in leven zijnde oprichters zijn Meijert Boon, Jan van Heerwaarde, Bas van Beek, Henk Stark, Omer de Kind, Tinus de Graaf, Thijs van der Laan, Jan Graaf en Siebinga. Er is nog een tiende (Maarten Pieter Reuvers), maar die was donderdag niet aan wezig. Levendig Directeur Iwan Groothuis prees hun inspanningen. 'De Cocksdorp is tegenwoordig een levendig regio met voldoende voorzieningen en een verenigingsleven. Dankzij de oprichters is hier ook een echt Texels bednjf ontstaan dat reke ning houdt met de lokale econo mie, op de lange termijn denkt en niet aan winstbejag op de korte termijn doet.' Het park heeft altijd de traditie gehad werk aan lokale ondernemers te gunnen. Bij Siebinga moest tijdens de offici ële plichtplegingen nog één ding van het hart: ze hadden er in 1969 nooit aangedacht om vrouwen bij de groep van 27 te betrekken. Hij bood er alsnog zijn excuses voor aan. 'We keken destijds niet verder dan onze visie lang was.' Het lever de hem een luid applaus op van een zaal met merendeel mannen. Peter Op de Beek, IJsbrand Kikkert (rechts) en achter hen Kees Kikkert bij de brikettenmachine. IFoto Gerard Timmerman) Kort nadat de Engelse kapitein Henry Hudson de naar hem genoemde rivier opvoer, arri veerde in de handelspost Nieuw Amsterdam een schip met aan boord Cornelis Jansen Van Texel. Zijn zoon, Jan Cornelius Van Taxel, was de eerste Euro pese baby die in de Nieuwe Wereld werd geboren en is de stamvader van de nog steeds bestaane Amerikaanse familie Vantassel. De naam van Cornells Jansen (is: Jans zoon) Van Texel komt maar één keer voor, op een document uit 1639. Hij moet ergens tussen 1609 en 1624 in de Nieuwe Wereld zijn aangekomen, wat betekent dat hij niet ver voor 1600 zal zijn gebo ren. De enige vindbare link met het eiland is Jan van Taxel uit Schoon- rewoerd, die in 1574 werd geboren als enige zoon van Cornells Prins van Taxel, geboren in De Koog (1550). Maar harde bewijzen voor enige verwantschap ontbreken. Niet alleen de veranderingen in de spelling van de naam, ook het feit dat vaders en zoons (en soms zelfs moeders) dezelfde naam hadden, werkt verwarrend. De tijd, de ver warring rond de namen en zeker ook het in Engelse handen over gaan van de Nederlandse neder zetting, maken het onderzoek naar de oorsprong van de Amerikaanse familie Vantassel er niet eenvoudi ger op. Bovendien ging een groot deel van de archieven van Nieuw Nederland tijdens een brand in 1911 verloren. Hoe het ook zij, na zijn aankomst in de Nieuwe Wereld vestigde Corne lis Jansen Van Texel zich op het Lange Eiland, in de buurt van Eaton's Neck (in 1685 Eader's Neck Beach en door de inlanders - of de Hollanders - Anendesack genoemd) aan de noordkust. Vanaf dat punt spreken de bronnen elkaar tegen en is de volgorde van gebeurtenis sen onduidelijk. Aan de hand van geboorte- en overlijdensdata kan evenwel een reconstructie worden gemaakt. Zeker is dat Cornelis Jansen van Texel in 1639 een contract afsluit met Hendrick Harmensen, waarin hij zijn zoon. Jan .Cornelius, gedu rende een periode van zeven jaar aan de zorg van Harmensen toe vertrouwt. Terugrekenend moet de zoon op dat moment 14 jaar oud zijn, wat betekent dat hij rond 1625 moet zijn geboren. Voor zover bekend was deze Jan Cornelius de enige zoon uit het huwelijk van Cornelis Jansen en de indiaanse Wuchikittawbut, de dochter van de grote sachem Wayandance van de Montauks van het Lange Eiland (geboren rond 1603). Wuchikittaw but werd op de dag van haar huwelijk met een onbekend geble ven Indiaan ontvoerd door Nimgret, hoofdman van de Narragansetts. Door tussenkomst van Lion Gardi- nier, een Engelsman in dienst van de Prins van Oranje die een belang rijke rol speelde in de vroege geschiedenis van Nieuw Nederland en de bouw van fort Nieuw Amster dam, trad zij uiteindelijk in het huwelijk met Cornelis Jansen. Na haar huwelijk veranderde haar naam in Catoneras (Heidebloem pje). Hun zoon, Jan Cornelius Van Taxel, was de eerste Europese baby in de Nieuwe Wereld. Na zijn leerperiode bij Hendrick Harmensen trouwde Jan Cornelius met Annetje (Annetie) Alber(t)s Koning (gedoopt in 1640). Als zij zich later als lidmaat willen aanslui ten bij de beroemd geworden kerk van Sleepy Hollow, zeggen ze negen kinderen te hebben, hoewel er maar acht worden aangegeven, waaronder Catrina Jan (1664), Cor nells (1667), Jan (1678) en Annetje (1683). De familie is tegen die tijd verhuisd naar Flatbush, dichterbij fort Nieuw Amsterdam. In de tijd dat Jan Cornelius en Annetie hun gezin opbouwden, nam een Engelse vloot bezit van Nieuw Nederland, tot ook de nederzetting rond Nieuw Amster dam vanaf 1685 onder de Engelse kroon viel. In de hoop zijn voorou derlijke bezittingen veilig te stellen, schreef Jan Cornelius een brief aan gouverneur Dougan. Daarin stelt hij dat zijn moeder, een indiaanse, recht heeft op een stuk land 'ten oosten van het dorp Huntington, aan de noordzijde van het Lange Eiland'. Omdat hij geen antwoord krijgt, wagen na zijn dood (in 1704) zijn kinderen een tweede poging. Ook hun petitie blijft onbeantwoord en het land van Cornelis Jan en Cantoneras, dat langzaam wordt bevolkt door immigranten uit Nieuw Engeland, blijft tot aan de Ameri kaanse revolutie (1775) betwist gebied. Het verhaal van de gemengde afstamming was welbe kend. Zo maakt in 1779 Riving- ston's Gazette (een krant uit het door de Engelsen bezette New York)«melding van een krijgsgevan gene Van Tassel, 'van deels indi aanse, deels Bataafse afkomst'. Met de trek naar het westen ver spreidt de familie Vantassel (wat inmiddels de meest gangbare spel ling is) zich over de Verenigde Sta ten. Het telefoonboek van New York vermeldt nog veertien aanslui tingen onder die naam, verspreid over het hele land zijn dat er vele tientallen, met een kleine concen tratie in Ohio. overzicht van in dit verhaal genoemde Van Tassels: Cornells Prins van Taxel C De Koog. 1550) Jan van Taxel Schoonrewoerd, 1574) Cornelis Jansen Van Texel rond 1600) - gehuwd met de indiaanse Catoneras 1603) Jan Cornelius Van Taxel C waarschijnlijk 1625) - gehuwd met Annetje Albers Koning (•1640) bronnen: - Genealogy of the Van Texel/Van Tassel family in Amenca. 1625-1900 (Daniel van Tassel) - Lizzie's Ancestors. The VanTassel-Wills Line (familiair genealogisch onderzoek) - www.longislandsumames.com - freepages rootsweb met dank aan: Gelein Jansen Natuurgras, bermhooi, slootruig- te, snoeiafval, zaagsel en zelfs resten van uien zijn een prima brandstof. Tenminste als ze wor den geperst tot briketten. IJs brand en Kees Kikkert en mede vennoot Peter Op de Beek experimenteren hiervoor sinds kort met een speciale machine. De eerste resultaten zijn hoop gevend. Een bijzonder tafereel in de schuur van Kees Kikkert aan de Watermo lenweg. Aan de ene kant van het apparaat gaat Natuurgras in de trechter, aan de andere komen er briketten uit. Het hart van de bri kettenmachine is een vijzel die het materiaal, in dit geval fijngemaakt natuurgras van het land van Kik kert, onder hoge druk tot een com pacte massa verwerkt. Door de wrijving loopt de temperatuur van het materiaal op tot circa 200 gra den Celcius. Gelijk een gehaktmo len wordt een 'worst' van briketten naar buiten geperst, die dampt en afkoelt terwijl het over een lange stabilisatielijn naar de kist wordt geleid die meters verderop staat. Tegen die tijd dat de briket er in kukelt is hij koud en kogelhard. Het proces loopt nog niet helemaal perfect, maar ontevreden zijn de initiatiefnemers zeker niet en er staat al een flinke verzameling kis ten vol briketten. 'Het is de kunst om een goede balans te vinden tussen vochtigheid van het materi aal en het instellen van de weer stand', vertelt IJsbrand Kikkert, in het dagelijks leven installateur en kenner van verwarmingstechniek. Hij heeft samen met zijn vader Kees Kikkert en Peter Op de Beek het bedrijf TexBriq opgericht. Op de Beek: 'Je kunt de mooiste verzoek om huis Een verzoek van melkveebedrijf Noorderschorren aan de politie ke partijen om een tweede bedrijfswoning toe te staan, heeft enige verwarring veroor zaakt. Nan Molenaar, vertegenwoordiger van het bedrijf van de familie Van der Star en Ewald Witte aan de Schorrenweg, verzocht de partijen tijdens de raadscommissie Grond gebied mee te werken aan een vrijstelling om in afwijking van het bestemmingsplan te kunnen bou wen. Het college is in principe akkoord met een tweede bedrijfswoning. bedrijfsplannen schrijven, maar om erachter te komen of het werkt en haalbaar is, moet je gewoon begin nen. Dat doen we hier kleinschalig. Vorige winter hebben we de briket ten van de overkant laten komen om te kijken of er belangstelling was en het enthousiasme was enorm. Deze winter gebruiken we om het proces zelf goed onder de knie te krijgen.' Aan grondstof is geen gebrek. Verderop liggen 120 balen geperst gras, van het land van Kees Kikkert. 'Dat is van een hectare of drie, vier. Kees heeft in totaal dertig hectare natuurland waarvan kan worden gehooid.' Maar de ambitie gaat verder. 'Denk maar aan al dat riet uit sloten, bermhooi, snoeiafval en wat al niet meer. Hiervan produceert Texel op maar stelde voor die te bouwen op de plek van de camping. Bij Noor derschorren waren ze daar wat minder enthousiast over, omdat dat ten koste zou gaan van inves teringen in voorzieningen voor campinggasten. Een bezoek van een ambtenaar aan Noorderschor ren leverde een betere plek op waar iedereen zich in kon vinden, maar waarvoor vrijstelling nodig is. De verwarring ontstond nadat Molenaar tijdens de commissiever gadering de indruk wekte dat de ambtenaar hen rechtstreeks naar de raadscommissie Grondgebied had verwezen om de vrijstelling te krijgen. Dat wekte verbazing bij de commissieleden, omdat dat met de gebruikelijke gang van zaken is. Molenaar corrigeerde na afloop van de vergadering de beeldvor- jaarbasis 20.000 ton. Dat kunnen we hier aan de Watermolenweg allemaal niet verwerken. Maar als dit een succes wordt, zou het mooi zijn als we in Oudeschild iets gro- ters kunnen opzetten.' Volgens Kikkert kunnen met de briketten huizen en andere gebou wen probleemloos worden ver warmd, tegen aanzienlijk lagere kosten dan stoken op gas. Om deze alternatieve manier van ver warming te demonstreren, maakt hij een proefopstelling, waarbij de kachel automatisch wordt gevoed met briketten. 'Maar ze kunnen ook in de houtkachel of in de open haard. Ze hebben als eigenschap dat ze reukloos verbranden en dat er nagenoeg geen as overblijft.' ming. 'We zijn zelf naar de politieke partijen gestapt en niet door de ambtenaar gestuurd.' Bij de boer derij zijn ze inmiddels al zo'n twee jaar bezig met de tweede bedrijfs woning om een van de zoons van Van der Star, die ook in het bedrijf komt, te kunnen huisvesten. De commissie ging er verder inhou delijk niet op in en vond dat de ambtelijke organisatie het verzoek moest afhandelen. Wethouder Nico Kikkert (grondgebied) zei verbaasd dat het toch met de bedoeling kan zijn dat voortaan elke individuele bouwaanvraag via de commissie Grondgebied gaat lopen. Frank Kingma (Texel 2010) had daar als enige wel oren naar. Hij vond het niet kunnen dat een bouwaanvraag voor een bedrijfswoning twee jaar onderweg is. Pip Barnard Verwarring na Kaart van een gedeelte van New York met daarop aangegeven waar familie Van Tassel tussen 1600 en 1700 heeft gewoond: Eaton's Neck (rood), Flatbush (groen) en Verplanck's Point (blauw).

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 11