Beloning voor onderhoud boet Cjrocn 'warLs Jexeh in het harL, jf Plan hotel 800 bedden haven 'spookverhaal' Den Hoorn texelseScourant 6) OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12413 DINSDAG 6 OKTOBER 2009 TEXELSE^COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg - Pierre van Lit uit Breda ver- eeuwde Texelse plekjes in aqua rel en bracht ze uit als wens- of ansichtkaart. Molenaars uit heel Noord-Hol land bezochten zaterdag de Texelse molens. Willem Keijzer gaf uitleg. Zeiler Dirk Pool won ruim 200 prijzen. Sinds vrijdag is hij erelid van de Cocksdorper Kustzeilvereni- Qing- De kachel sto ken op natuur- gras, bermhooi of slootruigte. Het kan dankzij een machine die er briketten van maakt. Alsof het Ouwe Sunderklaas was, zo zag de Groeneplaats in Den Burg er zondagmiddag uit. Om zich tè kunnen inschrijven voor de Wampex, haalden 38 viertallen alles uit de kast: grimmen, verkleedkleren, muziekinstrumenten, karren, wagens, trekkers en andere attributen. Dat was knap, want ze hadden weinig tijd om zich voor te bereiden. Pas om twee uur hadden ze op de website van het evene ment kunnen lezen dat ze een reclameobject of -voorstel ling moesten maken, tussen vier en vijf uur moesten ze zich presenteren. Meer over de Wampex op pagina 9. Burgemeester en wethouders willen eigenaren van schapen boeten belonen met €500,- per jaar als zij hun boet goed onder houden. Dat blijkt uit het nieuwe monumentenbeleid dat woens dag in de raadscommissie Wel zijn wordt besproken. De beloning moet gelden voor eigenaren van de 32 schapenboe ten die als gemeentelijk monument te boek staan. Het college hoopt zo te voorkomen dat de gebou wen, die vaak 'in de weg staan' en geen functie meer hebben, in ver val raken. Bedoeling is dat de beloning wordt uitgekeerd als agransche natuur- vereniging De Lieuw of de Stich- TEXEL in 'BURGEMEESTERLOOS TIJD PER Kt WETHOUDER Kikkert IN VACUÜM POSITIE ting Dorpsherstel het onderhoud heeft goedgekeurd. Het college wil er jaarlijks €19.000,- voor beschik baar stellen: €16.000,- voor de beloningen en €3000,- voor de controles. Burgemeester en wethouders wil len in totaal elk jaar €54.000,- extra uittrekken voor behoud van het Texels erfgoed. Daarvan is €25.000,- nodig om gemeentelijk meer uren aan bescherming, behoud en toezicht te besteden, €19.000,- voor de beloningen en €10.000,- om monumenten beter onder de aandacht te brengen met informatiebordjes en wandel- en fietsroutes. Er moet eenmalig tien mille worden uitgetrokken om een informatiebrochure voor eigenaren en beheerders op te stellen. Het bestaande budget van €22.269,- per jaar voor restauratie van stolpen en boeten blijft voor alsnog ongewijzigd. Volgens het college is het krap, maar blijkt uit onderzoek van de Erfgoedinspec tie dat woonhuismonumenten in heel redelijke staat verkeren en is het ook mogelijk elders subsidies te krijgen. Als voorbeeld wordt ver wezen naar de €1,9 miljoen die De Lieuw en Dorpsherstel in juni uit het Waddenfonds kregen voor de restauratie van tien schapenboeten en het herstel van 30 kilometer tuinwal. Over twee jaar wil het col lege bekijken of het toch nodig is het budget te verhogen. Bedoeling is dat er een dynami sche monumentenlijst komt, waar op monumenten kunnen worden aan- en afgevoerd. Het eiland kent momenteel 188 Rijksmonumenten en 101 gemeentelijke monumen- Kerstboom uit straat geweerd Kerstbomen zijn met kerst niet meer welkom in de winkelstra ten. De gemeente en de politie willen zo voorkomen dat de vei ligheid in het geding komt. Volgens de gemeente geven de bomen jaarlijks overlast doordat ze in brand werden gestoken, onder meer in de buurt van auto's. Vol gens de gemeente kon de brand weer een paar keer net op tijd ernstige brandwonden voorko men. Het verbod is een streep door de Cocksdorpers schieten op strand De politie kreeg in de nacht van vrijdag op zaterdag, rond midder nacht. de melding dat er met een vuurwapen werd geschoten op het strand bij paal 12. Toen agenten een kijkje namen, ontdekten ze een auto waar drie mannen in zaten. Het drietal - twee 17-jarigen en een 20-jarige man, allen uit De Cocks- dorp - bleek een geweer en munitie bij zich te hebben. Ze werden gear resteerd en voor verhoor overge bracht naar het politiebureau. Het wapentuig werd in beslag geno men. De politie stelt een onderzoek in naar de herkomst. ten. Er komt nader onderzoek naar stolpen om te bekijken welke gemeentelijk monument kunnen worden. Op verzoek van de Histo rische Vereniging wil het college ook 156 objecten in Den Burg inventariseren om te bezien welke daarvan de status gemeentelijk monument verdienen. rekening van onder meer winke liers in Den Burg. De ondernemers vereniging had plannen om van Ouwe Sunderklaas tot en met de eerste week van januari kerstbo men in het centrum te plaatsen. Het verbod geldt voor alle winkel straten op het eiland. Volgens de gemeente worden andere kerstversieringen wel toe gestaan, evenals één grote kerst boom op een plein of centraal punt in een dorp. Verwacht wordt dat dat minder gevoelig is voor vanda lisme. Plaatsing moet in overleg met de gemeente plaatsvinden. Bromfietser rijdt te snel De politie heeft vrijdag omstreeks 20.20 uur op de Waalderweg in Den Burg een 16-jarige bromfietser aanhouden die te hard reed. Op de rollenbank bleek dat de brommer 77 km/uur haalde, 27 kilometer sneller dan het maximum van 50. De politie nam het kenteken van de brommer in beslag en schreef een proces verbaal uit. Brandhout te koop Mensen die brandhout willen kopen van Staatsbosbeheer, kunnen dit tot 9 oktober 12.00 uur per e-mail aangeven. Het brandhout bestaat uit een mengsel van loofhoutsoor ten en wordt uitsluitend per vracht wagenlading verkocht. Een lading weegt ongeveer 30 ton, de prijs is €53,- per ton, inclusief BTW en levering (op Texel). Het lossen gebeurt uitsluitend op één adres en moet via de verharde weg mogeiijk zijn. Het geleverde gewicht wordt op de weegbrug bepaald. Belangstellenden kunnen tot 9 oktober 12.00 uur via l.bremer@staatsbosbeheer.nl een bestelformulier aanvragen. Er bestaan op het gemeentehuis géén plannen voor een hotel met 800 bedden bij de haven van Oudeschild. Aldus reageert wet houder Peter Bakker onder meer op opmerkingen van oud-com missaris van TESO Harry Ran. Ran zei in zijn afscheidstoespraak dat de gemeente door geen onder scheid meer te maken tussen ver schillende soorten slaapplaatsen de mogelijkheid creëert om 800 tot 1000 hotelbedden te realiseren bij de haven van Oudeschild. Bakker omschrijft het als 'sjoookverhalen' die hij direct naar het rijk der fabelen verwijst. Het getal van 800 slaap plaatsen is alleen genoemd in het rapport Wortel 3 (de commissie die vernoemd is naar oud-TESO-direc- teur Rob Wortel en die advies uit bracht over de toekomst van de haven). Daarin staat dat het wense lijk is om rond de haven 800 slaap plaatsen te realiseren. Of dat gaat gebeuren, is nog helemaal de vraag. Ten eerste omdat bij de overname van de haven is bedongen dat ver meerdering van de grondwaarde de eerstkomende vijf jaar met Domei nen moet worden afgerekend. De eerste vijf jaar, waarvan er inmiddels eentje om is, gebeurt er daarom mets op de haven. Voor de periode daarna worden wel plannen gemaakt Dat in het rapport Wortel 800 bed den zijn genoemd, wil niet zeggen dat dit het uitgangspunt is voor de gemeente.' Bakker: 'Er bestaat nog geen duidelijke visie voor het haven gebied. We gaan wel een plan ont wikkelen, maar dat duurt nog wel een jaar of twee. ledereen die er wat over wil zeggen, krijgt dan de moge lijkheid.' Bakker wil niet zeggen wel ke richting de gemeente uit wil. 'Maar uitgaande van de concentra tiegedachte. met grootschalig toe risme aan de westkant van het eiland, zou je kunnen denken aan kleinschalige verblijfsaccommoda- tie, in een stijl die bij Oudeschlid past. Maar zolang er nog geen visie is ontwikkeld, is ook dat nog geen uitgemaakte zaak.' Concreter zijn wel ontwikkelingen rond de Gouden Dnehoek Schans, Brakestein en Maritiem en Jut- tersmuseum. Bakker: 'Met subsidie van het Waddenfonds kunnen de forten Lunette en de Redoute wor den opgeknapt en met geld van de provincie kan een fietspad worden aangelegd vanaf de Redoute naar de haven. Er worden wandelpaden gerealiseerd en er bestaan plannen voor herstel van de Wezenputten en de Skilsloot. www.s Deedheat nl Geld voor auto Texelse Reede De Texelse Reede kan een nieuwe auto aanschaffen. Dat maakte oud-burgemeester Joke Geldorp zaterdagavond bekend tijdens een playbackshow van bewoners van het gezinsvervangende huis. Geldorp zamelde bij haar afscheid geld in voor vervanging van de Opel Zafira die in mei bij een ongeval in Heerhugowaard total-loss raakte. Volgens de oud-burgemeester is er naar schatting €5500,- verzameld. Dat bedrag kan nog verder oplopen. De komst van de auto is echter zeker, omdat TESO heeft toegezegd het resterende deel te betalen 'Ik ben hier erg blij mee', aldus Gel dorp. 'Ze zijn bij de Reede straks weer mobiel en de nieuwe wagen wordt ook aangepast voor rolstoel gebruikers.' De Texelse Reede zat sinds het ongeval zonder eigen voertuig. Vrijwilligers zorgden voor vervangend vervoer. De Zafira. die in 2004 werd aangeschaft, was door de bewoners grotendeels zelf met diverse activiteiten bij elkaar gespaard. LANGEVELD Wegens onverwachtse verhuizing van de nieuwe bezorger moeten wij helaas weer op zoek naar een bezorger die z.s.m. voor ons de Texelse Courant wil bezorgen in het dorp Het betreft ongeveer 200 abonnees, waarvan enkele adressen buiten de bebouwde kom waarvoor een aangepaste vergoeding geldt. De kranten kunnen op dinsdag- en vrijdagmiddag worden thuisbezorgd. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met Ed Witte, tel. 0222-36 26 00 Langeveld de Rooy Spinbaan 6 1791 MC Den Burg - Texel info©lenr.nl Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): DECOR ETTE Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 1