Familiehuizen Krim 'Kans bescherming molenbiotoop klein' 2 geopend G-team: eerste zege in een jaar Rally Dakar voor klaslokaal TEXELSE 5 COURANT DINSDAG 6 OKTOBER 2009 Roelf Siebinga, Meijert Boon en Henk Stark hebben donderdag de dertig nieuwe familiehuizen op De Krim officieel geopend. De drie Cocksdorpers, in 1969 betrokken bij de oprichting van het vakantiepark, onthulden twee beton nen zeehonden op een eilandje in een waterplas temidden van de hui zen. De zeehonden zijn bedacht door de Belgische architect Jean Kerkmans die samen met Louis Un- ot de huizen ontwierp. Volgens directeur Iwan Groothuis doen de huizen, die sinds april in gebruik zijn, het goed. De bezet tingsgraad is zeventig procent en in de weekenden en vakanties is het nog drukker. De dertig huizen, ver deeld over vijftien blokken, bevatten 260 slaapplaatsen. Een huis biedt plek aan acht of tien gasten en als de tussenwand eruit gaat, kunnen De vereniging Hollandsche Molen betwijfelt of het nog gaat lukken de molenbiotoop van De Traan- roeier in Oudeschild te bescher men. Dat liet Mark Ravensloot, deskundi ge op het gebied van molenbioto pen, doorschemeren tijdens een bij eenkomst van Noordhollandse molenaars op Texel. Een molenbio toop is een gebied dat in principe vrij moet blijven, zodat een molen vol doende wind kan vangen. Bij de Traanroeier geldt dat in een straal van honderd meter rond de molen eigenlijk niet hoger dan zes meter mag worden gebouwd, maar dat wordt doorkruist door de nieuw bouw van het Maritiem en Jutters Museum. Volgens de adviseur van de Hollandsche Molen is het te hopen dat de plannen nog aange past kunnen, maar zijn de mogelijk heden beperkt. De vereniging heeft een zienswijze ingediend op de vrij stelling die de gemeente aan het museum wil verlenen om af te wijken van de bouwhoogte die in het bestemmingsplan is vastgelegd. Het maximum is 9 meter, de nieuwbouw moet 12,4 meter hoog worden. De aanbestedingsprocedure loopt inmiddels. De adviseur deed een algemene oproep aan de Noordhol landse molenaars in een vroeg sta dium aan de bel te trekken als een biotoop wordt bedreigd. 'Dan kun nen we nog bijsturen.' Dat is overi gens bij De Traanroeier ook gebeurd. Hij adviseerde de gemeente bij nieu we bestemmingsplannen meer reke ning met molenbiotopen te houden. Dat zou dan concreet moeten gel den voor de molen van Het Noorden die onder het buitengebied valt en nog steeds een vrije omgeving heeft. Wethouder Marian Merkelbach zeg de toe het onderwerp binnen de gemeente aan te kaarten. Gedepu teerde Sascha Baggerman liet weten dat de provincie de intentie heeft molenbiotopen op te nemen in de provinciale verordeningen die uit de nieuwe provinciale structuurvisie voortvloeien. Met die verordeningen kan de provincie gemeenten ver plichten zaken in een bestemmings plan op te nemen. Directeur Esther Banki van het Maritiem en Jutters Museum (en secretaris van De Traanroeier) wees erop dat bij de nieuwbouw al rekening met de molenbiotoop is gehouden. Met de komst van een kelder (voor de zee maquette) wordt het gebouw al lager dan gepland en het dak is aange past. Ravensloot sloot niet uit dat het dak turbulentie voor de molen kan veroorzaken. De Noordholland se molenaars waren op uitnodiging van de Texelse molenaars naar het eiland gekomen. Baggerman was aanwezig om de vorig jaar in het leven geroepen provinciale molen- prijzen uit te reiken. Dat gebeurde in dorpshuis De Bijenkorf in Ooste rend. De oud-Texelse reikte vijf prij zen uit aan molens aan de overkant, (zie foto) Het G-team van Texel'94 heeft voor het eerst sinds 27 september vorig jaar weer eens gewonnen. In IJmuiden werd tegenstander Waterloo G2 zaterdag met 2-3 verslagen. Texel'94 speelde pas de eerste wed strijd van het seizoen. Na vorig sei zoen te zijn gedegradeerd, werd de ploeg door de KNVB ingedeeld in de B-klasse. Veel te hoog, volgens coach Klaas van den Berg, die pro test aantekende. Dat werd met enige vertraging gehonoreerd. De Texe laars spelen nu in de E-klasse. Met zestien spelers had Van den Berg een enorme selectie voorhan den. In samenspraak met de tegen stander werd afgesproken dat beide teams er negen zouden opstellen. Met zijn eigen team sprak de coach af na elk doelpunt alle wisselspelers in te brengen, zodat zich geregeld een complete volksverhuizing voor deed. Texel'94 ging goed van start. Eerst krulde Paul Bakker de bal na een aanval over links in de rechter- kruising, even later schoof Jimmy Ponniah het speeltuig tussen de benen van de keeper door in het doel. In het vervolg kreeg de ploeg goede kansen de voorsprong uit te breiden, maar schoten van Ponniah en Mitchel Kampstra gingen net naast. Op slag van rust scoorde Waterloo tegen, nadat keeper Peter Breuer de bal niet klemvast kon krij gen. In de tweede helft werd het al snel 1 -3. Schutter was Ponniah, die de bal na een goede pass van Simon Kramer hard in de kruising schoot. De tegenstander kon daar weinig meer tegenover stellen en zag bovendien enkele spelers gebles seerd uitvallen. Toen de wedstnjd tussen het andere team van Water loo en Argon - die op een ander veld speelden - was afgelopen, kwam er hulp. Uiteindelijk scoorde een inval ler van Waterloo G1 de tweede tref fer voor zijn clubgenoten. De over winning van Texel'94 kwam echter niet meer in gevaar. Zaterdag spelen de Texelaars in Heerhugowaard tegen WMC. G-Judofeest in Ons Genoegen Sporthal Ons Genoegen is zater dag 10 oktober het toneel van de achtste editie van het Texels G- judofeest plaats. Van 11.00 tot 15.30 uur binden 160 judoka's uit alle hoeken van het land de strijd met elkaar aan. Het Texelse judofeest staat hoog aangeschreven in de Nederlandse G-judowereld. Dat heeft ongetwijfeld te maken met de mix van een gede gen organisatie, gezelligheid en de inzet van een veertigtal vrijwilligers. Het toernooi is niet alleen geliefd bij judoka's en hun begeleiders (ruim 40 in totaal), ook scheidsrechters staan in de nj om aanwezig te kunnen zijn. Vooral het ontspannen karakter wordt zeer op prijs gesteld. Vaste huisband Small Buzz verzorgt een optreden in de middagpauze en na afloop van het toernooi wordt een maaltijd verzorgd door de afdeling consumptief van de OSG. Het toer nooi wordt afgesloten met een dis cofeest met een optreden van Skrep in de Jelleboog Ondanks het gezel lige en ontspannen karakter wordt door de deelnemers fel gestreden om de ereplaatsen. De warming-up wordt verzorgd door Sportschool Texel, de judoka's, met een verstan delijke, visuele of lichamelijke handi cap, zijn ingedeeld in 35 poules. Daarbij is rekening gehouden met het gewicht en de leeftijd van de judoka en de aard van de handicap. Net als voorgaande jaren wordt aan het slot van het toernooi de Jilsket- rofee uitgereikt aan een judoka die in positieve zin opvalt. Daarbij wordt niet alleen naar de sportieve presta tie gekeken, maar spelen ook sporti viteit, beleving en uitstraling van de deelnemer een rol.De Texelse equipe zal het dit jaar moeten stellen zonder Mark Westerlaken, G-judoka van het eerste uur. In verband met rugklach ten mag hij zijn favoriete sport met meer beoefenen. Hij zal echter ter ondersteuning van coaches Sjoerd de Vries, Henk de Vries en Albert Hoven als hulpcoach aanwezig zijn Meer informatie is te vinden op judo- feest.texel.com. Nieuw eethuis Steakhouse La Pampaa in de Dorpsstraat in De Koog gaat na een verbouwing verder als 't Eet- huys. De eetgelegenheid is per 1 oktober overgenomen door Mient van der Zwaag van het naastgele gen café 't Biervat. De verbouwing en herinrichting zullen in oktober plaatsvinden, de bedoeling is dat het vernieuwde restaurant per 1 november de deuren opent met een menukaart gebaseerd op steaks en schnitzels. 't Biervat zelf heeft voor de aanko mende periode een nieuwe menu kaart. met daarop ook enkele gerechten die tijdens Texel Culinair werden geserveerd. Droomstart van biljarter Boon Op de eerste wedstrijdavond van biljartvereniging De Doorstoot uit De Cocksdorp was het vooral de afstoot van Martien Boon die de sfeer van de avond bepaalde. In de allereerste pot van het seizoen legde hij een sene van 19 caramboles neer, een nieuw clubrecord. Tegenstander Piet Harman stribbelde met een reeks van tien nog even tegen, maar het was na de explosie van Boon gauw gepiept. Van schrik verloor de hou der van het oude record. Wil Homan. al zijn partijen. Uitslagen: M Boon-Harman 4-2; Weel-Smit 0-4 Klok- Zijm 0-4. Heemskerk-Homan 2-0; M.Boon- J Boon 4-0; Harman-Smit 4-2. Klok-Weel 2-4; Heemskerk-J.Boon 0-4. Homan-Zi)m 0-4; M.Boon-Smit 0-4, Weel-Harman 4-0, Heemskerk-Zijm 2-0. Redders van KNRM-station Oudeschild sleepten donderdag het Nederlandse zeiljacht Wester- kim uit Kampen binnen. Onder weg van Vlieland naar Texel liep het schip roerschade op in het Scheurrak. De twee opvarenden van het acht meter lange zeiljacht Ongenoegen over Helderse abri's Twee abri's bij het busstation in Den Helder, die mede op aan dringen van de gemeente Texel zijn geplaatst, zijn in de ogen van veel reizigers volstrekt onvol doende. Ze zijn geplaatst na het sluiten van de oude wachtruim te. 'We begnjpen dat het nog beter zou kunnen, maar aan de andere kant is met de abri's de ergste nood opgelost. Het nabijgelegen station biedt in onze ogen ook mogelijkheden om bij slecht weer te schuilen. Daarom nemen wij geen stappen nchting de provin cie', schrijft het college van b en w aan mevrouw J.M. Vermeulen-Kui- pers uit Den Burg. Ze spreekt haar teleurstelling uit over de reactie. De broers Arjen (23) en Frans Jaap Met het geld dat ze ophalen, wil- (25) Brouwer zijn klaar voor de len ze in Senegal een klaslokaal Amsterdam-Dakar challenge. Met oprichten. Ze hebben inmiddels hun witte met stickers beplakte vijftig sponsors. (Zie artikel) auto vertrekken ze op 7 november. /Foto e*> «oo™, waren na de alarmering noodge dwongen voor anker gegaan. De Francine Kroesen maakte een sleepverbinding en meerde het schip af in de werkhaven, langzij de TX54 van Lenger Seafoods." Sleedoorns Als je alleen maar je AOW hebt, valt er niet veel te besteden. Dat is voor mij geen enkel bezwaar, want er valt veel te plukken en te zoeken aan eetbare gewassen. Tot een paar jaar geleden beleefde ik een mooie herfsttijd als de cranberry's (veen bessen) rijp waren. Het plukken was al een feest en ook het inmaken en invriezen nam zijn tijd. Toen besloot Staatsbosbeheer alle cranberryplan- ten te vernietigen. Ik was helemaal van slag, maar vond wel weer ande re bessen en bramen en paddestoe len. Zes weken geleden reed ik zoals gewoonlijk door Tienhoven en zag daar tot mijn grote verbazing honderden druifachtige bessen aan kale struiken hangen. Waarom had ik die nooit eerder gezien? Ik meteen naar een vriendin die kippen heeft om te zien of die de bessen zouden eten. Dan waren ze niet giftig. De haan pikte heel lief de bessen stuk en riep zijn kippetjes. Ze moesten het niet. Maar zo snel gaf ik de moed niet op. Ik wilde weten wat het voor bessen waren. Het bleek een sleedoorn. De struiken staan er al jaren, maar door de droogte was het blad er al afgevallen en waren de bessen voor het eerste zichtbaar. Ze waren nog niet rijp en daarom niet aantrekkelijk voor vogels. In Amerika maken ze er gezondheidsdrankjes van. Ik voelde iedere week hoe ver de bassen waren, proefde ze, en bedacht dat ik er lekkere chutney van kon maken. Had ik ook weer eens iets bijzonders weg te geven. Dit weekend ging ik ze plukken, heerlijk. Ik fietste Tienhoven in en wat zag ik? Niets. Alles was tot de grond toe afgezaagd en verwijderd. Straks kappen ze de kastanjebomen en braambossen ook nog. Beseffen de mensen die hier verantwoordelijk voor zijn dat de categorie ouderwets denkende en handelende mensen daarmee een heleboel plezier wordt ontnomen? Nu geef ik heel vaak een etentje met biizondere ingrediënten, die ik anders niet kan kopen. Dat wilde ik even zeggen. Akkie van de Kerkhof, De Waal. Watersport eens met koop haven Leden van Watersportvereniging Texel hebben vrijdagavond tij dens een bijzondere algemene ledenvergadering ingestemd met de aankoop van de gronden van de jachthaven. Het gaat om de grond waarover de watersportvereniging jarenlang in discussie is geweest met Domei nen. De vereniging is bereid €652,794,- te betalen voor een gebied van 41.196 vierkante meter. Die investering kan volgens voor zitter Jook Nauta uit eigen midde len worden betaald. De watersport vereniging kon de afgelopen negen jaren sparen, omdat geen erfpacht werd betaald zolang de kwestie liep. De politieke partijen buigen zich donderdagavond tijdens de raads commissie Middelen over de voor stellen om delen van de haven te verkopen aan de Watersportver eniging en de Stichting Waddenha ven. Beide organisaties wisten na de overdracht van de haven in 2008 een compromis met de gemeente te bereiken. zestien of twintig mensen tegelijk onder een dak vertoeven. De huizen Arjen en Frans Jaap Brouwer zamelen met hun deelname aan de rally naar Dakar geld in voor een klaslokaal in Senegal. Bedoeling is dat meisjes in er een opleiding volgen tot kokkin of naai ster. Bedrijven en particulieren zijn volgen de twee ruimschoots over de brug gekomen. Naast een aan zienlijke hoeveelheid geld hebben garages en bedrijven zich inge spannen om de auto klaar te maken voor de reis. De €7.000,- die nodig is om het lokaal in te richten, is bijna bij elkaar. Voor het restant hebben ze T-shirts laten drukken, die voor €12,50 te koop zijn bij JoJo mode of bij Goenga, Klif 24 of Klif 26 in Den Hoorn. Het glazen huis van radio 3FM is aan de chal lenge verbonden, zij volgen de deelnemers die op 1 december vertrekken. Na de finish in Dakar rijden de broers door naar Mali waar de auto wordt geveild. De opbrengst hiervan gaat ook naar het goede doel. Bij terugkomst zul len ze bekendmaken hoeveel geld de Texelaars hebben opgebracht. Meer informatie staat op de web site http://www.brouwert.nl/rally. Donaties kunnen worden overge maakt op girorek. 5067266 t.n.v. Rally Team Texel te Amsterdam. (Zie foto) staan op het laatste plekje van De Krim waar nog gebouwd kon wor den en waar eerst het maïsdoolhof was. De huizen zijn gebouwd door Bruin en Weijers uit De Cocksdorp. Groothuis liet weten dat intern is getwijfeld of het verstandig was het project in handen van een lokale ondernemer te leggen. Maar het was een juiste keuze volgens hem. 'We hebben geen financiële deba cles gehad, de huizen waren op tijd klaar en er was een prettige werk sfeer. Het Texels bedrijfsleven heeft laten zien dat zij in staat is dergelijke relatief grote projecten uit te voeren.' Er werkten veel Texelse bedrijven aan de familiehuizen mee. Volgens Groothuis had De Knm ze nodig om het rendement weer op orde te krij gen. Arie Bruin rekende voor dat er in totaal 210 werkdagen aan de hui zen zijn besteed. 'Dat betekent dat er elke zeven dagen een woning is gebouwd. Dan moet je met een goed team werken. In augustus 2008 was het gebied nog een maïs veld, in september ging de eerste schop de grond in, met kerst ston den alle casco's er en eind april gin gen de eerste veertien huizen in de verhuur.' (zie foto) Meijert Boon, Henk Stark en Roelf Siebinga openden donderdag officieel de familiehuizen op De Krim door staand in het bakje van een verreiker een paar zeehonden van Belgische makelij te onthul len. Die staan op een eilandje in een waterplas temidden van de dertig nieuwe huizen, (zie tekst) Jos van Schooten, bouwer van de maquette van de molen van Het Noorden, was zaterdag even terug bij zijn creatie. Van Schoo ten, één van de deelnemers van de molencontactdag, gaf uitleg over het bouwwerk op de eerste verdieping van de molen. De maquette toont gedetailleerd de omgeving van Het Noorden, (zie tekst) Molenaars uit heel Noord-Holland bezochten zaterdag de Texelse molens. Het Noorden en de Traanroeier waren in bedrijf en de circa honderd aanwezigen gingen ook naar De Kemphaan in Waal enburg en bezochten de rosmo len van het Cultuurhistorisch museum in De Waal. Bij de molen van Het Noorden gaf onder ande re molenaar Willem Keijzer tekst en uitleg, (zie tekst) (Foto Jeroon van Hatium)

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5