Cocksdorper Kustzeilvereniging eert prijskanon Dirk Pool Eerste plaats voor Esmée Zoer TEXELSE 7 COURANT Hobie FX-one champion Eurocup 'Goede zeiler moet ook de techniek beheersen' Sterk Texel'94 zet triomftocht voort Zwaluwen na zege ongedeeld koploper Oosterend boekt grote zege in Alkmaar DINSDAG 6 OKTOBER 2009 Travemünde 2003 Germany Catamaranzeiler Dirk Pool in 'Het weer en de zee zijn nooit hetzelfde. Altijd spanning.' Aan het woord is Dirk Pool, de cata maranzeiler die in zijn carrière ruim 200 prijzen heeft gewon nen. Zo werd hij in 1990 overall winnaar van de Ronde om Texel en werd hij meervoudig Texels en Europees kampioen. Na 33 jaar wedstrijdzeilen en nu hij bij na 65 jaar is, stopt hij. De Cock sdorper Kustzeilvereniging (CKZ) benoemde Pool vrijdag tot ere lid. 'Als ik geen zee zie, dan krijg ik het benauwd', vertelt Pool. Voor hem dus geen baan op de wal, maar een werkzaam leven op zee. 'Ik heb 30 tot 35 jaar gevaren.' Dat de n het Duitse Travemünde. Dijker, toen ze in 1976 werden gevraagd een catamaran te probe ren. Het excuus dat ze dat nog nooit hadden gedaan, was tegen dovemansoren.'Wat nou nooit gezeild, jullie varen toch!' Het eer ste rondje op een catamaran werd het begin van een verslaving. Menigmaal bracht hij na een week op de kotter het weekend door op de catamaran. 'We kochten beiden een Hobie 14, waren dolenthousi ast, gingen overal heen en durfden alles.' Als Pool vertelt over zijn belevenissen op zee, passeren vele andere merken en typen catama rans de revue. Op de Hobie 14, die weekend wel dertig kilometer.' Factor van belang is ook een geschikte fokkenmaat. 'Die zijn moeilijk te vinden. Het liefst iemand die vaak beschikbaar is, dezelfde instelling heeft, behendig en noem maar op Dat is best moeilijk.' Heel wat namen passeren de revue. Zoals Bob van der Berg. 'Een enthousiast zeiler, maar hij had wel last van een lintworm. We zeilden af in de Mokbaai. Slechts 68 deel nemers haalden de finish.' Ook toen ontstond veel commotie, ditmaal over de rechtmatigheid van de deelname van de inmiddels tienjarige Eddy, die te jong werd gevonden. Daarna werd de mini mumleeftijd opgetrokken naar vijf tien. 'De werkelijkheid is dat de organisatie met wilde dat een boot met een jongen van tien wint. Het eens het Rondje Texel, toen hij heeft veel meer uitstraling als onderweg zei: Zullen we niet eens stoppen, ik heb honger. Dat moet je niet tegen mij zeggen. Ik krijg pas honger als ik over de finish ben.' Pool zeilde in 1983 met Sjef boden om in 1991 met vier volgbo ten te zeilen, mocht het niet. Onrechtvaardig.' Achteraf bleek alle ophef voor niets te zijn geweest. visserij wat anders is dan zeilen, Hobie 16, die in 1979 plaatsmaakte ondervonden hij en zwager Jaap voor een Prindle 18. 'Daarmee heb ik met Walter Brommersma een recordpoging gedaan voor het Rondje Texel. We deden dat in 2.47 uur, wat in die tijd heel snel was.' Pool groeide uit tot een begrip in de catamaranwereld en, gedreven als hij was, pakte hij snel zijn eerste prijzen. In 1980 en T981 werd hij met een Pnndle 15 voor de kust van Zandvoort Europees kampi oen. Andere successen volgden. Pool wist als geen ander dat gewicht een belangrijke factor is voor succes. 'Hoe minder, hoe beter.' Maar de Texelaar is niet bepaald klein van gestalte. 'Ik weeg gemiddeld 90 kilo. In mijn toptijd Brugemann, die toen het blad Cats uit veiligheidsoverwegingen aan- lanceerde. 'Hiervoor heb ik ver schillende tests uitgevoerd, onder meer met een Hurricane. Het jaar erop haalde hij de piepjonge Martin Maat aan boord. 'We werden met een Nacra 5.7 clubkampioen. Met wat overdrij ving kun je stellen dat we dat jaar bijna alle prijzen wonnen die er te winnen vielen.' Ook met zijn kinderen oogstte hij succes. Met zijn dochter won hij in 1987 het EK. In dat jaar werd ook het eerste Texels kampioenschap gevaren. Hij deed mee met zijn zevenjarige zoon Eddy. 'De protes ten waren niet van de lucht. Maar we werden wel tweede.' In 1989 voer hij met Eddy op het NK Dart 18. In een veld van 93 teams werd hij eerste in het algemeen klasse ment. 1990 was een jaar dat Pool niet snel zal vergeten. 'Een topjaar, ik won toen veertien prijzen. Onder meer de Ronde om Texel, waar in dat jaar 870 catamarans aan mee deden. Maar de wind liet het afwe- was een wedstrijd in Wales. 'Daar verschenen bijna 300 Darts aan de startlijn.' De wedstrijd verliep chao tisch. Pool verhaalt hoe eenderde van het deelnemersveld (Britten) in de tegenovergestelde richting zeil de. 'Het was niet meer te controle ren. Uiteindelijk zijn we tiende geworden, waarmee we de beste Nederlander waren.' Dat Pool het na 33 jaar nog niet verleerd is, bleek uit de tweede plaats die hij behaalde tijdens de Ronde van dit jaar. Vanzelf kwam het succes niet. 'Zeventig procent bestaat uit con centratie. En je moet goede con tacten te hebben. Alles wat er op zeilgebied gebeurt, elke nieuwe afstelling, moet je ter ore komen, zodat je je voordeel ermee kunt doen. Je kunt natuurlijk ook een goede zeiler zijn, maar ook de tech niek van de boot en de afstelling goed beheersen. Steeds de drang hebben De Ronde van 1991 werd namelijk om het beter te maken. Ik zal altijd afgeblazen. Toen in 1990 zijn zoon te pielen. Latje zus. danj/veer zo. bekende zeilers als Mitch Booth winnen.' De kwestie leidde tot veel publiciteit. Ineens ben ik te klein om te zeilen, kopte De Telegraaf bij een foto van Eddy. 'Zelfs toen we Albert werd geboren, wijdde Antoon Goes in de Texelse Cou rant een cartoon aan deze blijde gebeurtenis, met als onderschrift: De nieuwe fokkenmaat is geboren. In 1990 werd Pool op Texel uitge roepen tot Sportman van het Jaar. De prijsuitreiking op een zaterdag in september zegt veel over het karakter van Pool. 'Het kwam tamelijk ongelegen, omdat gelijktij dig bij Bergen een wedstrijd werd gehouden. 'Ik keek steeds naar de lucht.' Uiteindelijk werd er die dag niet gezeild, maar de dag erop wel. 'Zondagmorgen dus vroeg de boot achter de auto en naar Bergen.' De prijzenkast van Pool werd elk club en de sport Je moet ook lenig zijn. Topzeilers zoals Heemskerk zie je als ratten over de boot klauteren.' Binnen de CKZ behoort hij tot de kleine kern op wie altijd een beroep kon worden gedaan. 'Bij Dirk van gen we nooit bot', prijst Bart Boon. Pools prestaties, betrokkenheid en inzet voor de club waren reden om hem tot erelid te benoemen. Als gepensioneerd wedstrijdzeiler gaat Pool niet met de armen over elkaar zitten. De komende jaren wil hij zijn kennis en ervaring overdra gen op de jeugd en zo zijn bijdrage leveren aan de verjonging van de ten. Vijfhonderd boten strandden in jaar voller, vele kampioenschappen al snel te klein were), volgde een zat ik op 85, maar dan liep ik elk Oudeschild, nog eens 250 haakten schreef hij op zijn naam. Bijzonder Gerard Timmerman Een met veel overtuiging voet ballend Texel'94 heeft ook de vijfde wedstrijd gewonnen. Het team van trainer Ben Jansen liet tegenstander Bergen geen enke le kans: 5-1. Dat leidde tot vro lijke gezichten, ook bij cluboud ste Cees Schermer, die als gastheer en voorzitter van de zondagcommissie opmerkte dat de club in geen jaren zo'n glori euze competitiestart beleefde. Wél was er het besef dat er nog zeventien wedstrijden moeten worden gespeeld. Texel'94 startte als favoriet tegen Bergen, dat nog maar één wed strijd had gewonnen, en maakte die rol ook direct waar. Kon Jimmy Vlaming een mooie voorzet van Daan Wessels in de derde minuut nog net niet tot een doelpunt pro moveren, twee minuten later was het alsnog raak. Jacob Krijnen ver raste de keeper, die een meter voor zijn doel stond, door de bal uit een vrije trap vanaf 25 meter in de rechterkruising te schieten. Direct erop verdween een mooie lob van Jimmy Vlaming net naast het doel. Toch bleek ook Bergen te kunnen voetballen. Eerst moest de Texelse keeper Dennis Schouwstra zijn talenten aanspreken om een vrije trap onschadelijk te maken. Even later was hij echter kansloos, toen een mooie aanval over de linker kant werd besloten met een strak schot in de verre hoek. Pim de Lugt kon zijn team daarop weer op voorsprong zetten, maar hij schoot net naast. Na een klein half uur werd Niek van Egmond - die volgens trainer Jan sen 'niet lekker in de wedstrijd zat' - gewisseld voor Steffan Vlaming. Met zijn aanvallende impulsen bracht de invaller direct meer vaart in het spel. Dat leidde nog voor rust tot de tweede Texelse treffer, gescoord door Jimmy Vlaming, na goed voorbereidend werk van Niels Dubbelt. Even daarvoor was het Pim de Lugt niet gelukt een diepte pass van Wessels te verzilveren. Op slag van rust schoot Krijnen enigszins onbesuisd over. In de tweede helft speelde Texel'94 met nog meer overtuiging en moest Bergen zich beperken tot verdedi gen. Lange tijd hield de keeper zijn ploeg op de been, maar twintig minuten voor het einde moest hij toch buigen, toen spits Dubbelt na enkele mislukte pogingen met een gericht schot 3-1 scoorde. Twee minuten daarvoor was de licht geblesseerde Rick den IJzerman vervangen door Lesley Koning. In de slotfase was de vraag niet meer wie er zou winnen, maar hoe hoog de score zou oplopen. De goed spelende Steffan Vlaming was dicht bij een doelpunt, maar zijn schot strandde op de Bergense keeper, die een uistekende indruk maakte. Even later kwam Pieter Plaatsman in het veld voor Daan Wessels. Tien minuten voor het einde werd de wedstrijd tijdelijk stilgelegd, nadat de keeper van Bergen na een kopduel met Jacob Knjnen geblesseerd was blijven liggen. Hij werd per brancard van het veld gedragen en verzorgd door perso neel van de ambulance, die con stateerde dat hij fit genoeg was om in de auto van zijn ouders naar huis te worden vervoerd. Zijn vervanger kreeg nog twee doelpunten om de oren. Eerst legde Lesley Koning hem in de luren, even later bracht Steffan Vlaming de stand met een strak schot op 5-1 Zondag speelt Texel'94 in Oudkar spel tegen middenmoter DTS. Insi ders verwachten een moeilijke Na het onverwachte verlies tegen Kaagvogels heeft ZDH zondag de draad weer opgepakt. De Zwaluwen waren in Middenmeer te sterk voor Flevo (2-4) en staan nu alleen bovenaan, met twee punten voorsprong op Wierin- gerwaard en drie op Watervo- ZDH miste door blessures nogal wat spelers, waaronder een hand vol verdedigers. Coach Jan den IJzerman zorgde voor een creatie ve oplossing door middenvelders Jonas Leenhouts en Remco Boog aard in het centrum van de defen sie te posteren. Omdat aanvallers Jeroen Backer, Pieter-Jan Eelman en Jelmer Bomas het middenveld vormden, was sprake van een uiterst offensief concept. Na een rustige openingsfase nam ZDH al snel de regie in handen. Ze deden dat met goed verzorgd veld spel, waar Flevo het moest hebben van hard werken en verre trappen. Na een kwartier kwam ZDH op voorsprong, toen Jelmer Bomas de bal uit een vrije trap via de kee per tegen de lat schoot, waarna SVO heeft zaterdag bij Flamingo's in Alkmaar drie belangrijke punten veroverd. Op voorhand leek het een zware wedstrijd te worden, maar de praktijk was een stuk eenvoudiger.. De Oosterenders tikten er lustig op los en stonden bij rust al met 1-4 voor. In de tweede helft gingen ze vrolijk ver der, om na negentig minuten een grote zege bij te schrijven: 2-7. Hoewel SVO al sinds de competitie start goed voetbalt en nog op een score van honderd procent staat, moet trainer Jan Bloem geregeld flink improviseren om een team op de been te brengen. Door blessures en andere verplichtingen mist hij gemiddeld zes spelers. Gelukkig voor hem heeft de vereniging nog een tweede en een derde elftal en A-junioren waaruit hij kan putten. Ook zaterdag was dat weer nodig. Oosterend leek in Alkmaar met elf spelers aan te treden, maar omdat één van hen zich vergist had in het aanvangstijdstip, waren het er maar tien, zodat de vorig jaar met voetbal len gestopte assistent-coach Ed de Vries het team moest completeren. Hij gaf direct zijn visitekaartje af, door binnen één minuut met een fraaie kopbal te scoren. De voorzet was van Rutger Zoetelief, die eigen lijk ook al afscheid van het eerste elftal had genomen. Flamingo's schrok van de vroege treffer, maar liet het er niet bij zitten en zette SVO vast op eigen helft. Halverwege de eerste helft werd het 1 -1toen de spits van de thuisploeg na een mooie aanval via de vinger toppen van keeper Alexander Smit raak schoot. Daarna ontspon zich een spannende wedstrijd, met kan sen over en weer. De Oosterenders toonden zich het meest slagvaardig. De Vries zette zijn ploeg na een mooie combinatie met Dennis Daal der weer op voorsprong, waarna ook Ruben Duinker (schot) en Chris Ellen (intikker) zich slagvaardig toon den. Na de rust mocht De Vries zich gaan douchen. Zijn vervanger. Erik van Es. stond koud in het veld of hij scoorde de vijfde Oosterender treffer, na knap samenspel met Pieter Langeveld. nieuweling Jeroen Backer attent was en in de rebound raak schoot. Ook in het vervolg speelde ZDH prima. Leenhouts schoof veelvul dig door naar het middenveld, zodat die linie mooi in balans bleef. Rechtsbuiten Maurits Lap viel op met een paar mooie voorzetten vanaf de flank en stelde eenmaal de keeper op de proef door zelf op doel te schieten. In de laatste minuten voor rust gebeurde ei van alles. Eerst kopte de sterk spelen de Boogaard achterwaarts terug op keeper Chris Stolk, die net zijn doel had verlaten, waardoor de bal in het verlaten doel ging. Lang hoefden de Hoornders niet te treu ren. Na een knappe combinatie met Pieter-Jan Eelman schoot Jel mer Bomas de bal met de punt van de schoen in de korte hoek. ZDH bleef ook in de tweede helft de beste ploeg, maar had aanvan kelijk moeite de score op te voe ren. Pas halverwege gaf Eelman met een droog schot de keeper het nakijken, nadat Flevo een corner onvoldoende had verwerkt. Niet veel later schoot Bomas na een prachtige aanval, oog-in-oog met de doelman, van dichtbij over. Even later kreeg Flevo een grote kans op een tweede treffer, toen de bal via verdediger Hans Berbée in de han den van keeper Stolk belandde en de overigens goed leidende scheidsrechter vond dat sprake was van een bewuste terugspeel bal. Flevo mocht op luttele meters van het Hoornder doel een indi recte vrije trap nemen. Jan-Willem Bakker ving dc bal op met de borst, maar de scheidsrechter meende dat hij hoorde dat de bal tegen de hand ging en gaf Flevo een penalty. Stolk maakte zijn reputatie van 'penaltykiller' waar en stopte de bal, waarna de bal in de herkansing knullig naast werd geschoten. In de afgelopen tien jaar stopte Stolk al negen straf schoppen. In de slotfase scoorde beide teams nog eenmaal. Eerst was Bomas trefzeker voor ZDH, daarna gaf Flevo een score een nog wat draaglijker aanzien: 2-4. Zondag speelt ZDH eindelijk de eerste thuiswedstrijd van het sei zoen. Op bezoek komt dan Water vogels uit Den Helder. Niet lang daarna schoot Duinker op de lat. Flamingo's leek rijp voor de slacht, maar Oosterend was tevre den en leunde achterover. De ploeg kon dat doen, want de verdediging, geleid door Fedor van Elk. onder schepte bijna elke aanval, terwijl ook Wilco Keijzer een puike partij speel de. Toch kwam Flamingo's terug tot 2-5. waarna SVO besloot er alsnog een schepje bovenop te doen. Het regende kansen, maar Dennis Daal der, Chris Ellen, Jan Willem Ellen en Pieter Langeveld stuitten meermalen op de attente keeper van de thuis ploeg. Van Es was tien minuten voor het einde met een geplaatst schot wél trefzeker. Een minuut voor het einde scoorde Ruben Duinker de zevende Oosterender treffer. SVO heeft na drie wedstrijden negen pun ten verzameld en speelt zaterdag tegen koploper De Blokkers, dat vier wedstrijden won. De wedstrijd wordt gespeeld op het veld in Oosterend, waarop wekenlang niet mocht wor den gespeeld, maar dat zich dankzij de voorzichtigheid van consul Ewald Witte en een klein beetje regen weer aardig heeft hersteld. Laura Westerlaken springt met Ster over een hindernis. Zij behaalde e plaats op de cross country bij manege Akenburg. Esmée Zoer heeft dit weekeind bij de samengestelde wedstrijd op het land rond manege Aken- burg de eerste plaats gehaald in de klasse B voor pony's (catego rie D). Zoer reed met haar pony Ster een foutloze cross, nadat ze eerder succesvol was geweest in de dres suur (193 punten) en het springpar- cours (foutloos). Daar moesten de deelnemers zich kwalificeren voor de 2,4 kilometer lange cross coun try met meer dan twintig hindernis sen. Het was de derde keer op rij dat de organisatie SGW Texel zo'n evenement hield. Er deden tegen de 160 mensen uit binnen- en bui tenland aan mee. Zoer deelde de vreugde met haar nichtje Laura Westerlaken die ook een goede cross reed De opval lend in het blauw gestoken Wester laken legde met haar pony Domi nica beslag op de derde prijs in de klasse B pony's categorie E. Zij moest één weigering incasseren. In dezeifde klasse eindigden Mir jam Hin (met Danger Boy) en Lian- ne ter Steege (met Dandy) op de vijfde en zesde plaats. Bij de paar den haalde Ester Bakker met Night Boy een zesde plaats in de klasse B. Zij reed een foutloze cross. Jorieke Meijer (met Whoopy) en Dennis Kuiper (met Lars) waren minder fortuinlijk. Zij maakten teveel fouten en eindigden in de middenmoot. De samengestelde wedstrijd werd gereden onder zware omstandig heden. Door de langdurige droogte was de bodem vnj hard en door de harde wind was het ook zeer stof fig. Menig ruiter reed tijdens de dressuur en het springen met stof bril of zonnebril. Ook in de cross was dit geen overbodige luxe, omdat het parcours stoffige stuk ken bevatte Met name de ruiters die zaterdag aan de start versche nen hadden last van de harde wind. Zondag woei het minder hard.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 7