gjgjj mMkm ■V '<■■■^■1 Hét Familiebedrijf Texelfonds krijgt 2,6 ton voor zorg 1Geld Landsbanki komt deels terug Verkiezingen voor Cjroen 'wartsjexeh in het hart OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12415 DINSDAG 13 OKTOBER 2009 TEXELSE1^ COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag The Messen gers hebbeni zaterdagavond met een druk bezocht bene fietconcert hun 35-jarig jubile um gevierd. Gitaarvirtuozen Eamonn McCormack en Eelco Gelling speelden vrijdag tijdens Texel Blues tot diep in de nacht. A Hotel Tatenhove wordt de komende maan den uitgebreid met 18 nieuwe kamers. Mark Westerla- ken trad bij het Judofeest voor verstandelijk gehandicapten als coach op. Wendrich deed de oproep aan andere fondsen zich aan te sluiten bi] het Texelfonds. Het Joustra De Beurs Zorgfonds is het tweede fonds op naam binnen het gemeen schapsfonds. Eerder dit jaar werd een soortgelijke voorziening voor het Maartenhuis in het leven geroe pen. Het bestuur van de steunstich ting was in handen van Wendnch, Riet Goeman, let Eelman, Daan Welboren en Arie Maat- Nel Schuil blijft als adviseur aan de gelden verbonden. Texel 2010 tegen kerstboomverbod Texel 2010 vindt dat alsnog kerst bomen moeten worden toege staan in winkelstraten. De partij zegt het verbond aan de orde te stellen in de gemeenteraad eind deze maand. Volgens fractie voorzitter Gerbrand Poster is het kerstboomverbod van de gemeen te en de politie een 'buiging voor enkele incidenten'. De 'vreugde en feestelijkheid die de bomen in de donkere dagen brengen' mogen met aan vanda lisme worden opgeofferd. Poster vindt het verstandiger als de men sen die de afgelopen jaren kerst bomen in brand hebben gestoken worden aangepakt. Texel is rijk aan familiebedrijven. Merendeels stabiele onderne mingen die tegen een stootje kunnen, belangrijk zijn voor de economie en maatschappelijk betrokken. De Texelse Courant zet ze vanaf vandaag in de schijnwerpers en organiseert de verkiezing Hét Familiebedrijf. De redactie nodigt lezers uit bedrij ven voor te dragen voor deze titel. 'Familiebedrijven zijn de stille motoren van de economie', zei premier Balkenende onlangs in New York ter gelegenheid van de viering dat het 400 jaar geleden is dat Hudson de rivier op voer. Fami liebedrijven vervullen volgen de premier een voorbeeldfunctie in een tijd waarin woorden als graai cultuur en bonus de voorpagina's beheersen. Familiebedrijven zijn doorgaans niet uit op snelle win sten, maar kenmerken zich door stabiliteit, langetermijnvisie, beschikken vaak over goede reser ves en kunnen daardoor een crisis overwinnen. Familiebedrijven zijn diepgeworteld in de Texelse maatschappij. In landbouw, visserij, de bouwsector, middenstand en de toeristische sector. Reden genoeg deze bijzon dere bedrijfstak in het zonnetje te zetten. De Texelse Courant houdt daarom de verkiezing voor Hét Familiebedrijf. De organisatie gebeurt in samenwerking met het Centrum voor het Familiebedrijf, dat verbonden is aan de universi teit Nijenrode en een klankbord biedt aan ondernemers en hun families. Een onafhankelijke jury, die bestaat uit vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel, de Rabobank, B&B Van der Vis en Den Boer Accountants en Advi seurs en het Texels Verbond van Ondernemers bepaalt volgend jaar welke Texelse onderneming tot Hét Familiebedrijf wordt uitgeroepen. De winnaar wordt afgevaardigd voor de landelijke verkiezingen die in september 2010 worden gehou den. Onder regie van de Neder landse Nieuwsblad Pers (NNP) waarbij Texelse Courant is aange sloten, worden in allerlei regio's van het land soortgelijke verkiezin gen gehouden. Het eerste familiebedrijf dat deze week in de schijnwerpers wordt gezet is Van Sambeek Truckser vice in Oudeschild. Een interview met de broers Robin en Marco van Sambeek staat op pagina 9. Bij de aftrap van deze verkiezingen ver tellen juryleden Hans van Heer waarden (Rabobank), Frdnk Baltes (KvK), Johan Bresser (B&B) en Ries Swanink (TVO) over wat zij bijzon der vinden aan familiebedrijven. TEXELSE^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Aan de vooravond van het 50-jarig bestaan schreef Artex- Kunstenschool Texel geschiedenis met de opvoering van King Arthur, een semi-opera van Henry Purcell. Tweemaal was een uitverkochte zaal van De Kiekendief getuige van Het Texelfonds heeft €260.000,- gekregen van de Stichting tot steun van de Stichting Bejaar denzorg Texel. De rente opbrengsten van het geld zijn bestemd voor zorg aan Texe laars. Het geld is ondergebracht in het Joustra De Beurs Zorgfonds dat als 'fonds op naam' een eigen plek binnen het lokaal gemeenschaps fonds heeft gekregen. Het is ver noemd naar Cees Joustra en Joop de Beurs die in 1979 de steunstich ting oprichtten. Daarin kwam geld dat jarenlang onder meer door de kerken was ingezameld voor Texe laars die extra steun nodig hadden. De stichting werd ook gevoed door legaten. De laatste jaren leidde de steunstichting een slapend bestaan, waardoor het volgens het bestuur beter was het geld bij het Texelfonds onder te brengen. Vol gens Hans Wendrich. oud-direc teur van de woningbouwvereniging en voorzitter van de steunstichting, blijven de uitgangspunten hetzelf de. 'Het is geld van de Texelaars vóór de Texelaars.' Volgens And rew Albers, voorzitter van het Texelfonds, is het de bedoeling de rente aan zorg te besteden. 'En als er niks wordt uitgekeerd, kan het fonds groeien.' Het geld is bestemd voor zaken die niet regulier uit de zorg kunnen worden bekostigd. Als voorbeeld noemde Albers de auto voor de Texelse Rede. 'Joke Geldorp heeft met haar afscheid de vervanging daarvan geregeld, maar voor zoiets Hans Wendnch en Andrew Albers beklinken, samen met Riet Goeman en Christine Groen, de overdracht van de gelden van de steunstichting aan het Texelfonds. Foto Jemen van Hattum) Circa 70 tot 80 procent van de €8 miljoen die de gemeente vorig jaar bij Landsbanki in deposito zette, keert waarschijnlijk terug. Die verwachting sprak wethou der Peter Bakker (financiën) uit tijdens de raadscommissie Mid delen. Bakker baseerde zich op uitspra ken van de curator die zich namens de Nederlandse overheid Lands banki bezig houdt. Volgens Bakker moet rekening worden gehouden met een termijn van vier tot vijf jaar waarbinnen de miljoenen terugke ren. De IJslandse bank blijkt nog aardig wat bezittingen in Neder land te hebben waar een beroep op wordt gedaan. Bakker wijst erop dat de gedupeerde overhe den nog steeds een preferente positie hebben, wat betekent dat zij vooraan staan. Die oordeelde toen dat minister Bos (financiën) ten onrechte een stokje had gestoken voor pogin gen van de overheden om de ver loren miljoenen in het buitenland terug te vorderen. Het verbod van Bos maakte een eind aan een succesvol ogende poging €200 miljoen euro in Noor wegen te vorderen, de helft van het bedrag dat de gedupeerde overhe den in totaal kwijtraakten. Volgens Bakker hebben de overheden bij het ministerie het verzoek neerge legd om die 50 procent voor te schieten. De ministeries moeten er nog op reageren. een indrukwekkende theaterproductie, met zang en bewe ging, dans en muziek en een hoofdrol voor het Muziek school Kamerkoor en dirigent Dyo Wassink. Lees verder elders in dit nummer. zou ook een beroep op de reve nuen van het zorgfonds gedaan kunnen worden.' Volgens Andrews is het Texelfonds vier jaar na de oprichting nog 'een groentje' in fondsenland, maar wordt ernaar gestreefd de komende jaren uit te groeien naar een reëel fonds. Hij zei blij te zijn met de donatie van de steunstichting. 'Dit zijn belang rijke bijdragen.' Als de verwachtingen uitkomen, komt Texel er nog redelijk goed vanaf. De gemeente heeft inmid dels 20 procent (€1,6 miljoen) afge boekt omdat dat volgens advoca tenkantoor Stibbe, dat de gedupeerde overheden begeleidt, als verlies moet worden ingeschat. Bakker gaat er vanuit dat het afboeken éénmalig is geweest. De €1,6 miljoen kon worden opgevan gen binnen de gemeentelijke begroting doordat er diverse mee vallers waren. De overheden zijn ook bezig geld te claimen bij de ministeries van Financiën en Binnenlandse Zaken naar aanleiding van een uitspraak van de Raad van State in maart. 'Erfpacht stijgt' Minister Verburg van Landbouw wil niet afzien van een marktcon forme erfpacht voor Staatsbos beheer. Dat heeft zij gisteren aan de Twee de Kamer laten weten. Volgens haar opereert SBB volgens de regels van de vrije markt. Verburg is wel voorstander van een overgangsregeling, zodat kosten niet in één keer sterk stijgen. Bij conflicten moeten onafhankelijke taxateurs een oordeel vormen. De minister erkent de bijzondere posi tie van SBB op de Waddeneilan den. Ze vindt dat gronden met een publieke functie aan de gemeenten moeten worden overgedragen en dat SBB samen met de gemeenten het recreatieaanbod op de eilan den moet uitbreiden.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 1