'Een bedrijf waar de familie trots op is' Hét Familiebedrijf TEXELSE 9 COURANT 'We spreken dezelfde taal en snappen elkaar' 'Stille motoren van economie' 'Familiebedrijf stabiele factor die tegen een stootje kan' 'Familiebedrijven in the picture zetten' 'Belangrijk is dat afspraken goed op papier komen' DINSDAG 13 OKTOBER 2009 gaat ook over voetbal en Boer zoekt vrouw.' De gouden formule bij Van Sam- beek Truckservice zit hem in de taakverdeling tussen de broers. Robin is verantwoordelijk voor het kantoor en de inkoop, Marco voor de werkplaats en de werkzaamhe den daar. 'Ik hoef me geen zorgen te maken over de administratie. Ik vertrouw Robin blind omdat hij familie is. Een ander moet dat toch eerst waar maken.' Ook voor Robin, die 'alles doet behalve sleu telen is dit een goede taakverde ling. 'We vullen elkaar zo aan en het werkt lekker. Als we allebei hetzelfde zouden doen krijg je eer der wrijving. Bij ons krijgen span ningen de kans niet omdat we altijd eerlijk tegen elkaar zijn', zegt Robin. Zijn broer vult aan: 'We spreken dezelfde taal. Je snapt elkaar sneller en kunt makkelijker dingen tegen elkaar zeggen.' Tekst en foto Imme Bakker 'Familiebedrijven zijn de stille motoren van de economie', citeren we premier Balkenende. Vandaag geeft de Texelse Courant de aftrap voor de verkiezing van Hét Familie bedrijf. Dat doen we met de pre sentatie van de jury, die gaat uit maken wie de titel krijgt. Maar voor het zover is laten we in deze krant tientallen Texelse familiebedrijven de revue passeren. Als eerste Mar co en Robin van Sambeek van het gelijknamige truckservicebedrijf uit Oudeschild. Van Sambeek Truckservice uit Oudeschild is een echt Texels familiebedrijf. Ruim een kwart eeuw terug gestart door Wim en Natalja Van Sambeek en inmid dels in handen van hun zonen Marco (38) en Robin (35). 'Alle goede dingen van onze ouders hebben we meegenomen, maar als we iets willen veranderen, doen we dat', zegt Robin. Het voortzetten van het familiebe- 'Familiebedrijven zijn belangrijk. Ze zorgen bijvoorbeeld voor vijf tig procent van de werkgelegen heid in deze regio.' Dat zeg Frank Baltes, bedrijfsadviseur bij de Kamer van Koophandel (KvK) in Alkmaar en gespecialiseerd in overdrachten en overnames van bedrijven. 'Familiebedrijven komen in mijn werk steeds vaker naar voren. Met name door de vergrijzing. Een vijf de van de familieondernemers is ouder dan 55 jaar. Dan kom je in de periode dat het onderwerp opvol ging actueel kan worden. Van de leiding, het eigendom of in een andere vorm. Kinderen willen het bedrijf niet altijd overnemen. Dan is de vraag hoe je daarmee omgaat en hoe de overname dan wordt aangepakt. Dat is best een com plex proces. Als KvK proberen we een klankbord te zijn en uitleg te geven over het proces. Behoud van familiebedrijven is belangrijk. Voor de werkgelegenheid en om kapitaalvernietiging te voorko men.' 'Familiebedrijven kenmerken zich vooral door twee systemen. Dat van het bedrijf en de familie. Die wisselwerking maakt de situatie vrij specifiek. Dat kan met name bij overdrachten moeilijkheden geven. Er zit een stuk emotie bij. Het kan invloed hebben op belangrijke beslissingen en de dagelijkse bedrijfsvoering. Dat moet binnen de familie bespreekbaar worden Frank Baltes (KvK): ...wisselwerking bedrijf en familie vrij specifiek... gemaakt, niet alleen in de huiska mer, ook in breder familieverband. Het is vaak goed om er een derde bij te betrekken. Je kunt ook nadenken over een familiestatuut.' 'Familiebedrijven zijn stabiel, ken merken zich vaak door meer lange- termijnvisie dan niet-familiebedrij- ven en beschikken doorgaans over goede reserves en kunnen tegen een stootje, zoals deze crisis. Wat ook opvalt, is dat ze sterk aanwe zig zijn en diep geworteld in een bepaald gebied. Ze hebben een sterke regionale binding en zitten vaak langer dan gemiddeld op één plek. Het maakt ze heel waardevol. Voor de werkgelegenheid en soci aal. Vaak sponsoren ze bijvoor beeld het verenigingsleven.' drijf was voor beide generaties niet vanzelfsprekend. Wim en Natalja lieten alle opties open en gaven hun kinderen keuzevrijheid. Maar ondanks dat Marco alles mocht worden, stond op jonge leeftijd al vast dat hij monteur wilde worden. Na een periode van met auto's spelen en auto's tekenen in zijn jeugd, mocht hij al vroeg op zater dag helpen in de garage. Vuilnis bakken legen, de vloer vegen en auto's wassen. Marco's enthousi asme werd alleen maar groter en hij werd monteur. 'Ik wilde graag worden wat mijn vader ook was. Het was niet een vanzelfsprekende keuze, maar wel een bewuste keu ze. Ik zou niet weten wat ik liever wil doen als monteur zijn.' Voor Robin liep het heel anders, hij moest een jaar wachten op de toe lating voor een grafische opleiding. 'Mijn vader zei je gaat toch niet een heel jaar niets doen? Je kan je moeder wel helpen op kantoor.' Dat beviel Robin zo goed dat hij het werk nog steeds doet. Ook het werken naast zijn moeder is nooit een probleem geweest. 'Of je het werk nu leert van je moeder of een baas maakt niet uit. Als ze me iets leerde, nam ik dat van haar aan.' In 1994 kocht Robin zich als laat ste Van Sambeek in in de firma, en waren er vier firmanten. Het bedrijf onderging een subtiele naamsver andering. Waar eerder Wim van Sambeek Truckservice de gevel sierde, werd dit veranderd in Van Sambeek Truckservice. Een sub tiele maar belangrijke verandering. 'Alle Van Sambeken zaten toen in het bedrijf, dus Wim hebben we er maar afgehaald. Dat dekte de lading niet meer', zegt Robin. Twee jaar terug gooide Wim een Marco en Robin van Sambeek zijn allebei tevreden met de taakverdeling. balletje op bij zijn zonen om een overname voor te stellen. 'Het was er al een tijdje op gericht dat we verder zouden gaan, maar nu was het jullie varen al zo lang mee, gaan jullie maar zelf varenzegt Robin. Volgens Marco ging het vrij geruis loos. hoewel zijn vader de nieuwe verhoudingen ook beschouwde als bron van grapjes. 'Hij ging zich echt opstellen als werknemer. Dan vroeg hij of ik er misschien over wilde nadenken om een nieuw steeksleuteitje te kopen. Alleen maar om aan te geven dat hij nu werknemer was.' Dat de overname zo makkelijk ging danken Marco en Robin aan hun ouders. Dankzij hun vooruitstre vendheid konden ze het bednjf zonder grote veranderingen over nemen. Nog altijd werken hun ouders mee in het bedrijf, maar meer op de achtergrond. 'We heb ben een rijdend treintje overgeno men en we rijden in grote lijnen nog dezelfde route als mijn ouders. Soms rijden we een stationnetje voorbij of doen we juist een nieuwe aan,' zegt Marco. Grote betrokkenheid De familieband, en daarmee de betrokkenheid bij het bedrijf, maakt dat Marco en Robin meer van elkaar verwachten dan van hun medewerkers. Waar een monteur naar huis mag als de werkdag voorbij is. wordt het stilzwijgend van Wim en Marco verwacht dat ze een klus nog afmaken. 'Je ver wacht meer van je familie dan van een medewerker. Aan het eind van de dag denk je niet zoek het maar uit. Je hoofd is nooit klaar met het bedrijf', zegt Marco. Toch is het bednjf niet heilig voor de broers. Thuis gaan de gesprek ken zelden over het werk. Daaren tegen komt familiepraat wel voor onder de koffie. Marco: 'Maar het 'Een bedrijf dat voortgaat van generatie op generatie en waar de familie trots op is. Dat is toch schitterend.' Onderne mers in familiebedrijven zijn doorgaans geen jobhoppers, constateert Ries Swanink, voorzitter van het Texels Ver bond van Ondernemers (TVO) en jurylid van de verkiezing Familiebedrijf van het Jaar. 'Ik vind het een goede eigenschap dat deze bedrijven worden voort gezet door opvolging. Dat schept een prettige werkomgeving en degene die het overdraagt aan zoon of dochter, of een combina tie, kan zich met een gerust hart uit het bedrijf terugtrekken. Je ziet dat ouders vaak nog een tijd blijven meedraaien en zo meer aan afbouw toekomen dan ondernemers die hun bedrijf verkopen en in het spreekwoordelijke zwarte gat val len.' Het ledenbestand van TVO telt veel familiebedrijven. 'Dat er op Texel zoveel zijn, houdt wellicht verband met de betrekkelijke kleinschalig heid op het eiland. De solidariteit is groot. Veel ondernemers uit fami liebedrijven voelen zich doorgaans betrokken bij hun belangenorgam- 'Het is goed dat familiebedrijven in the picture worden gezet. Het zijn over het algemeen stabiele bedrijven, die in bepaalde mate zorgen voor een solide en goede werkomgeving voor de mede werkers. Aandacht is ook goed omdat werk en privé vaak door elkaar lopen. Daardoor leveren deze ondernemers een extra grote inspanning.' Johan Bresser, directeur en mede eigenaar van B&B Van der Vis en Den Boer Accountants en Advi seurs, ziet veel positieve kanten aan familiebedrijven. 'Ze hebben een lange termijnvisie en zijn door gaans niet uit op snelle winst. Zeker in de huidige economische situatie is het een voordcel dat ze vaak een buffer hebben opgebouwd, waar mee ze slechtere tijden overleven.' Familiebedrijven heb je in allerlei soorten en maten. Landelijk bekend i zijn concerns als Zeeman en C&A. 'Maar omvang zegt niet altijd wat over de inspanning die wordt gele verd. Met z'n tweeën of drieën moet je er net zo hard tegenaan.' Met opvolging krijgt elke onderne mer vroeg of laat te maken. 'Er zit ten financiële en fiscale haken en ogen aan, maar ook emotionele. 'Het gebeurt wel dat oudefs die het bednjf aan hun kind overdragen, er met veel voor hoeven te hebben. Maar daar neemt de fiscus geen genoegen mee, al is er - mits je er vroeg genoeg mee begint - veel mogelijk.' 'Ook gevoelsmatig kan een over dracht moeilijk liggen. Het bedrijf dat een ondernemer overdraagt is toch zijn of haar 'kindje'. Hoe de opvolging uitpakt, hangt mede af van hoe de volgende generatie het doet,want in de wens om een bedrijf binnen de familie te houden, schuilt uiteraard ook een risico. Het is immers niet per definitie zo dat de beste opvolger zich binnen de fami lie bevindt. Ondernemerschap ver eist immers meerdere kwaliteiten. De ambachtelijke kant kan vaak goed worden geleerd van de ouders, maar voor het goed leiden van een bedrijf is meer nodig.' 'De uitkomst kan zijn dat het beter is om het bedrijf niet over te dragen aan een kind. Dat vergt moed, zeker als een bedrijf al generaties lang in de familie is- Als ondernemer heb je immers een grote verantwoordelijk heid, zeker als je ook personeel in dienst hebt. Degenen die het bedrijf overdragen, maar ook degenen die het overnemen, hebben vaak behoefte aan een klankbord. Als adviseur spelen wij een actieve rol bij overdrachten op alle gebieden. want zeker bij familiebedrijven vergt het binnen de familie houden van een bedrijf extra inzet en kwaliteit van alle partijen.' satie. Ze werken vanuit een tradi tie. Dan is het lastig als ze worden geconfronteerd met allerlei nieuwe regels. Dat past dat niet altijd goed bij hun bedrijfsvoering. Ik zou dat niet conservatief willen noemen, maar het levert wel complicaties op. Veranderingen van buitenaf kunnen ook een bedreiging vor men. Wij kunnen niet voor elk individueel bedrijf op de bres springen, maar behartigen gezamenlijke belangen. We hebben wel vijf verschillende secties en als er leden zijn die een bepaald onderwerp willen inbren gen en er is voldoende steun, dan wordt het een gemeenschappelijk belang en gaan we daar mee aan de slag.' Ries Swanink (TVO): ...ouders blijven vaak nog een tijd meedraaien... Jury zoekt kandidaten Ondernemingen die willen meedin gen naar de titel Hét Familiebedrijf kunnen zichzelf kandidaat stellen bij de redactie. Ook lezers kunnen bedrijven voordragen. Elk familiebedrijf maakt ook kans op een interview in de Texelse Courant. Als criteria voor deelname geldt vooral dat het bedrijf voor minimaal vijftig procent eigendom is van de familie en dat de familie een bepaalde mate van beslis singsbevoegdheid heeft. In de praktijk voldoen de meeste familie bedrijven aan die voorwaarden. Narnen kunnen worden opgestuurd naar redactie@texelsecourant.nl of worden doorgegeven via tel. 362620. 'De binding met het familiebe drijf ontstaat vaak aan de keu kentafel. De jeugd groeit ermee op en hoort over de voordelen. Maar ziet ook de nadelen, zoals risico en lange werktijden.' Hans van Heerwaarden, vestigingsma nager van Rabobank Noord-Hol land Noord op Texel, heeft vele jaren met ondernemers uit het familiebedrijf om tafel gezeten. Hoe komt het toch dat Texel naar verhouding zoveel familiebedrijven heeft?, vragen we aan de Texelse bankier. 'Het heeft wellicht te maken met de eilandpositie, waar door je meer kleinschaligheid hebt en grotere franchiseketens lange tijd wat meer op afstand zijn geble ven. Voorheen was het zo dat de oudste zoon automatisch bedrijfs- opvolger werd. Die tijd is groten deels voorbij, ofschoon er nog wel voorbeelden van zijn. Het is al lang niet meer vanzelfsprekend dat een zoon of dochter het bedrijf over neemt. Maar het gebeurt nog regel matig. Vaak voltrekt zo'n overname zich geleidelijk. Eerst werken vader en zoon samen, waarna de over dracht volgt. In de praktijk zie je dat vaders en moeders gevoels- Hans van Heerwaarden (Rabobank NHN): ...resultaten uit het verleden bieden geen garantie voor de toekomst. matig met het bedrijf verbonden blijven en nog lang meewerken. Maar voordat ouders zich met het beleid gaan bemoeien, moeten ze zich bedenken dat de verantwoor delijkheid bij de opvolger ligt. De ondernemer bepaalt het beleid. Het is overigens niet zo dat opvol gers altijd even succesvol zijn als hun voorgangers. Want ook hier geldt: resultaten uit het verleden bieden geen garantie voor de toe komst. Ik kan er begrip voor heb ben dat zonen of dochters passen voor overname. Dat ze het een stap te ver vinden, de verplichting met willen aangaan, het risico niet op hun nek willen of andere inte resses hebben.' 'Financieel gezien geeft een fami liebedrijf doorgaans goede kansen voor de opvolger. Hij of zij hoeft bijvoorbeeld minder zwaar te finan cieren. Dat heeft wel consequen ties voor broers en zussen. Die zullen het mogelijk niet waarderen als de opvolger de kip met gouden eieren krijgt en de rest niets. Aan de andere kant moet er wel een reële prijs zijn die de ondernemer gezonde kansen biedt. De pnjs hangt samen met een aantal zaken. Er wordt vaak geld door de familie ingelaten, er wordt rekening gehou den met fiscale aspecten en de hoogte van de financiering speelt een rol. Want als de bank met bereid is meer geld te lenen, dan houdt het op Een lagere prijs dan de marktwaarde kan een econo misch voordeel zijn voor de opvol ger. Maar die neemt ook het risico en broers en zussen zijn vaak trots dat het bedrijf in de familie blijft. Voor de familie is overname door gaans een groeiproces, waarover de gesprekken op tijd op gang moeten komen.' 'Belangrijk is dat afspraken goed op papier komen. Dat is wel eens lastig, want je kent elkaar al zolang en om de boel dan zwart op wit op te schrijven, dat lijkt hard over te komen. Maar het is wel belangrijk. Ook de taakverdeling moet goed worden afgesproken. Als familiele den samenwerken, dan slaagt het alleen als die elkaar aanvullen en niet in de weg zitten. Wat je bij samenwerking ook goed moet afspreken zijn de privé-uitgaven en -opnamen. De kans op scheve gezichten of een breuk ligt op de loer. En dan nóg kunnen samen werkingen stuklopen. Vóór je eraan begint, is het verstandig af te spre ken hoe je daarmee omgaat. Gelukkig goed het meestal goed en is het een prachtige uitdaging om in het familiebedrijf te werken.'

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 9