Eilanden vragen steun van Kamer 'Verbied containers boven windkracht 5' Cjroen Zwarts Jex els in het harL.J Verdwaalde Kaspische plevier topattractie voor vogelaars Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg, oplage 7.500 Super deBoer niet toestaat. De mosselzaadin- vangstinstallaties hebben wrevel gewekt, omdat er één op een paar honderd meter uit de kust van Ceres moet komen en omdat ze een bedreiging vormen voor de garnalenvisserij. Bij het Eilander College leeft de zorg dat het toerisme op termijn nadelige gevolgen ondervindt als hogere erfpachtprijzen voor accom modatie op gronden van SBB in de tarieven worden doorberekend. Er is eveneens zorg dat (tweede) woningen onverkoopbaar dreigen te worden of sterk in prijs moeten dalen. Het college heeft volgens Kikkert de indruk dat SBB de inkomsten goed kan gebruiken, omdat Den Haag bezig is met een verandenng van het vergoedings systeem. De minister stelde dat het halen van inkomsten uit erfpacht geen doel van SBB is. Een jaar geleden waren vertegen woordigers van de Vaste Kamer commissies voor Landbouw en diverse andere ministeries ook op de eilanden (Texel en Ameland) om te worden bijgepraat over diverse specifieke problemen. Dat was toen voor de eerste keer. www.speedheat.nl De Cocksdorp verduisterd De Cocksdorp moet zaterdag tijdens de Nacht van de Nacht één van de donkerste plekken van het eiland worden. De gemeente en de dorpscommis sie Eierland proberen het dorp zo donker mogelijk te krijgen. De openbare verlichting gaat uit en bewoners wordt gevraagd zoveel mogelijk de verlichting te doven De dorpscommissie en de gemeen te zeggen op die manier het belang van duisternis extra te willen bena drukken. Bedoeling is dat in delen van het buitengebied de openbare verlichting ook uit gaat of wordt gehalveerd. De gemeente hoopt dat anderen op het eiland de ver lichting eveneens zoveel mogelijk doven om de duisternis goed te kunnen ervaren. De gemeente laat de verlichting de hele nacht uit. TEXELSEÖcOURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12417 DINSDAG 20 OKTOBER 2009 TEXELSE^COURANT Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. In manege Akenburg werd de eerste wed strijd om de Jaap de Graaf- bokaal gere den. tijd dat een schip als gevolg van slechte weeromstandigheden voor de kust containers verloor. Volgens de Waddenvereniging is het tijd dat staatssecretaris Hui- zinga van Verkeer en Waterstaat maatregelen neemt voor er echt wat misgaat. Texel heeft geen last gehad van de incidenten, maar op Terschelling spoelden diverse con tainers en vaten met chemische vloeistoffen aan en gisteren was het strand er bezaaid met cartridges uit één van de containers. Op Ame land, waar ook containers aan spoelden, ontstond onrust omdat er ook containers voorbij de poten van een boorplatform dicht onder Een bijzonder tafereel zondag morgen langs de Pontweg in de Prins Hendrikpolder, waar zich vele honderden vogelaars hadden verzameld. Ze tuurden met hun imposante kijkers naar een Kaspi sche plevier die op het land van Ter Steege was neergestreken. Het was voor het eerst dat een dwaalgast van deze soort op Nederlands grondgebied neer streek. De Kaspische plevier (Charadrius asiaticus) was zaterdag rond 17.30 al gesignaleerd op het buitenveldje langs het dijkje van de Grie, nabij de Watermolenweg. Daar is hij zondag ochtend ook gezien, maar in de loop van de ochtend vloog hij over naar het land van Ter Steege in de Prins Hendrikpolder. Zoals gebruikelijk als een vogelaar een bijzondere dwaal gast signaleert, deed het nieuws snel de ronde. Het bericht werd ver spreid via sms'jes, websites van onder meer de Dutch Birding Asso- cation (DBA), de Vogelwerkgroep en Waameming.nl. Daarop verschenen ook vrij snel de eerste foto's. Dat de komst van de dwaalgast voor grote opwinding zorgde, bleek toen zich zondagmorgen in Den Helder een paar honderd vogelaars gewa pend met verrekijkers en fototoestel len voor de boot van half acht had den gemeld. Toen die niet bleek te gaan, werden ze overgezet met de boot van half negen. Op Texel sloten ze zich aan bij de rij belangstellen den die zich langs de Pontweg (tegenover het voormalige pompsta tion) had gevormd en die aangroeide tot rij een rij van naar schatting drie tot vierhonderd mensen. Deels waren ze op de fiets gekomen, maar in de berm had zich ook een lange rij met auto's gevormd. Niet allemaal kregen ze de vogel voor de lens. Menigeen speurde het land vergeefs af. Reden daarvan is mogelijk dat de plevier heen en weer vloog tussen de Watermolenweg en de akker in de PH-polder. Bijzonder was ook dat de Kaspische plevier aan de Griedijk gezelschap kreeg van een Amerikaanse goud plevier. Het Kaspische exemplaar was op de trektocht van zijn broed gebied in Kazachstan in Centraal Azië op weg naar het overwinte- ringsgebied in oostelijk Afrika uit de koers geraakt en in westelijke rich ting afgedwaald. De Amerikaanse goudplevier kwam juist vanuit het westen. 'Bijzonder dat die twee ver dwaalde exemplaren hier op Texel tegenkomen', zei Sietske Dijksen. De Amenkaanse goudplevier strijkt wel vaker op Texel neer. De Kaspi sche plevier was getooid in winter- kleed en zit qua grootte tussen de goud- en de bontbekplevier in. Een filmpje met de vogel is te bekijken via de website www.vogelinforma- tiecentrum.nl. Honderden vogelaars verzamelden zich zondagmorgen langs de Pontweg om met hun verrekijkers de Kaspische plevier te bekijken. Ruim dertig spelers deden mee aan de tweede afleve ring van de voorronde voor het Pokerkam pioenschap. men. Het is de bedoeling dat in de Dennen totaal 16.000 bomen worden omgehaald. Het hout zal voor verschillende doeleinden wor den gebruikt. Volgens SBB gaat het werk tot 12 december door. Foto Texel Images) Stapels met omgezaagde boomstammen maken duidelijk dat Staatsbosbeheer vorde ringen maakt met het dunnen van de Den nen. Momenteel wordt het stuk tussen Jan Ayeslag en Westerslag onder handen geno- Er moet een verbod voor contai nervaart boven de Waddeneilan den komen als het harder waait dan windkracht 5. Dat stelt de Waddenvereniging naar aanleiding van een incident met het schip Dirhami dat afgelo pen weekend boven Terschelling tien zeecontainers en vaten met chemische vloeistoffen verloor. Het was de derde keer in zeven weken de kust dreven. Volgens de Waddenvereniging kan de staatssecretaris maatregelen nemen op basis van de Werelderf- goedstatus en de status 'bijzonder kwetsbaar zeegebied' die een paar jaar geleden door een VN-organi- satie werd verleend. Ook het KIMO, een organisatie van kustgemeen- ten waarvan de burgemeester van Ameland, Albert de Hoop, voorzit ter is pleit voor extra maatregelen. De trilaterale waddenconferentie die Nederland, Duitsland en Dene marken volgend jaar maart hou den, wordt gezien als het aange wezen moment actie te ondernemen. Volgens Hidde van Kersen, direc teur van de Waddenvereniging, is het niet toereikend als staatssecre taris Huizinga er vanuit blijft gaat dat de huidige maritieme regels voldoende garantie bieden. 'De praktijk van de afgelopen weken illustreert het tegendeel. Het wad dengebied is te waardevol en de bescherming daarvan mag niet lij den onder commerciële druk.' De Waddeneilanden willen de Vaste Kamercommissie voor Landbouw, Natuur en Voedsel kwaliteit naar de wadden halen om te praten over de gevolgen van de marktconforme erfpacht van Staatsbosbeheer. Dat heeft het Eilander College, waarin de burgemeesters van de eilanden zitten, besloten naar aan leiding van de brief van minister Gerda Verburg (Landbouw) waann zij de marktconforme erfpacht ver dedigt. De Waddeneilanden zijn niet blij met haar opstelling. 'De minister lijkt de commissie die onderzoek heeft gedaan naar de stijgingen niet serieus te nemen', aldus loco-burgemeester Nico Kik kert. De commissie-De Jong deed adviezen om erfpachters tegemoet te komen, maar de meesten neemt de minister niet over. Het Eilander College stuurt de Vas te Kamercommissie een brief om de knelpunten en de gevolgen van de marktconforme erfpachtprijzen in beeld te brengen. Volgens de burgemeesters spelen er echter meer knelpunten die het rechtvaar digen dat de leden van de Kamer commissie eens langs komen. Kikkert: 'We hebben ook te maken met de komst van de mossel- zaadinvangstinstallaties wat alle maal niet zo netjes is verlopen en de discussie over de dijkverster kingen.' Zoals het er nu naar uit ziet, kunnen die alleen binnendijks plaatsvinden omdat de PKB Wad denzee zeewaartse uitbreidingen Kamerlid Fred Teeven op bezoek Op uitnodiging van de WD Texel geeft Fred Teeven, Tweede- Kamerlid voor de WD, donder dag 22 oktober in De Lindeboom de aftrap voor de campagne voor de gemeenteraadsverkie zingen. Fred Teeven leidde diverse onder zoeken leidde naar georganiseerde misdaad en stond daarom bekend als crimefighter. Hij zit sinds 2006 voor de WD in de Kamer, waar hij zich vooral bezighoudt met justitie- beleid. Ook tijdens de bijeenkomst in De Lindeboom gaat hij in op de actualiteit en de veiligheid op Texel. De bijeenkomst begint om 20.30 uur, de toegang is gratis. Tijdens deze avond maakt de WD ook de kandidaten voor de komende gemeenteraadsverkiezingen bekend. Een dag later, vnjdag 23 oktober brengt Teeven met enkele kandida ten en het bestuur van de WD een bezoek aan enkele Texelse bedrij ven. Hierbij komen de problemen van de agrarische sector, het toe risme en het vervoer aan de orde. Ook de komende verhoging van de erfpacht zal onder zijn aandacht worden gebracht. Via zendinstal- laties legden Texelse scouts zaterdag con tact met verre landen, zoals een Spaanse goedheiligman.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 1