'Creb schermt me af en geeft me vertrouwen' Flyer-aktie! Texelaartje TEXELSE 4 COURANT 'Hond heeft mijn leven veranderd' word collectant! DINSDAG 20 OKTOBER 2009 Bridgeclub Groot-Slem bedankt haar sponsors: Bakkerij Timmer, Eelman van Heerwaarden, TESO, De Bolder, Wolfabriek, De Looyer asd, Fa, de Wit, Galerie Melk, fam. Wan- demaker, Slagerij Goënga, Cocky's Kapsalon, Media bureau L R. Opgelet, gewijzigde ope ningstijden van Ma 12 Oktober t/m Vrij 23 Okto ber. Alleen geopend van 10.00u tot 12.30u. De dins dag en zondag de gehele dag gesloten. Vermeulen Bikes tel: 319213 Een goede start voor de beginnende onderne mer! Maak kennis met het ondernemerspakket van Langeveld de Rooy. Gratis 2e opinie bi] uw afgeschreven pc. Geen onderzoekskosten. Altijd 3 jaar garantie op parti culiere pc, conform wet geving bi] De Compu terzwager. 0653935770 mfo@decomputerzwager. nl Voor alle snoei- en zaag- klussen in tuin of boom singel. Bel Boom- en groenonderhoud Den nis Witvliet voor een vrijblijvende offerte. 0222 319721 (na 16.00 uur). Laatste weken! Ophef fingsuitverkoop van 22 okt. t/m 7 november. Finse Mode Texel, Weverstraat 96, Den Burg. Grote inruilaktie. In Ok tober Woonmaand is uw bestaande inrichting geld waard! Het Woonhuys Moerbeek en Decorette Texel. K00KDEM0 Combimagnetron en Stoomoven Zaterdag 24 oktober 13.30 - 16.00 uur. Kom gezellig kijken en proeven bij Uf Keukencentrum Texel l.v.m. verhuizing gratis af te halen op Klif 29 in Den Hoorn: twee prachtige konijnen. Ed de Boer, tel. 320212 of 06- 13990050. Te huur: bedrijfslood- sen Wezenland v.a. 225 m2. Kantoorruimte Schil derend en Abbewaal 53- 370m2. Info: J. Drijver 06- 22437741. Auto Service Centrum. banden, uitlaten, accu's. Tel. 315588. Laatste weken! Ophef fingsuitverkoop van 22 okt t/m 7 november. Finse Mode Texel, Weverstraat 96, Den Burg. Alles in vertrouwde han den! Maak kennis met het ondernemerspakket van Langeveld de Rooy. Gebakken zeetong, in de boter. Havenrestaurant Texel, met uitzicht op zee! Bel Jan. C. Stolk voor re servering, 319310. Baby geboren? Huur een ooievaar voor in de tuin voor €1,25 per dag (€12,50 borg) bij Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600. Doorlopende verkoop ge bruikte rijwielen. Verhuur bedrijf Bruining, Nikadel 60, De Koog, tel. (0222) 317333. Diverse maten kinderrijwielen. Dinsdag 20 oktober. aanvang 19 00 uur Su shi workshop Info/ opgave: 06-12808495 Niet vergeten! Vrijdag 23 okt. 1e avond klaverjas sen om kampioenschap van Texel. 20.00 uur in Ko- texgebouw. Komt u ook op 21 oktober naar de 1e dansles van Dansgroep Oude Dan sen'' Aanvang 19.30 in Odysseus, Emmalaan. Uw naamsbekendheid ons een zorg? Jazeker. Maak kennis met het on dernemerspakket van Langeveld de Rooy Opruiming dekbedover trekken 25 tot 50% kor ting bi] Bosma slapen en meer, Waalderstraat 6, tel. 712464. Release Windows 7 22 Oktober t/m 7 November spectaculaire aanbiedin gen bij TCA, Maricoweg 37a. Drukwerk, presentatie en naamsbekendheid ineen: het ondernemerspak ket van Langeveld de Rooy. Wegens enorm succes biedt Rijschool Langereis het jubileumpakket aan. Voor €1500.- www.lange- reis.nl, tel. 06-53690708. Gratis 2e opinie bij uw afgeschreven pc. Geen onderzoekskosten. Altijd 3 jaar garantie op parti culiere pc, conform wet geving bij De Compu terzwager. 0653935770 info@decomputerzwager. nl Nieuwe kans voor twee dehands Kringloop Effe KiekeSchilderweg 251a, Oudeschild. Tel. 321113 of 06-53898264. Regt Witgoed Service voor vakkundige reparatie en service aan witgoed en huishoud, apparaten. Nol- lekoog 10, tel. 327707. Niet vergeten! Vrijdag 23 okt. 1e avond klaverjas sen om kampioenschap van Texel. 20.00 uur in Ko- texgebouw. Heeft u schade of bent u op zoek naar een andere auto? Kijk dan eerst eens op www.texelseautopa- gina.nl Bospaviljoen 't Tufveld De hefstvakanties ge opend. maandag geslo- Woonkracht 7. voor Por tugese wand- en vloerte gels. texelsecourant.nl voor het dagelijkse Texelse Bent u/jij op zoek naar een leuke bijbaan met bijbe horende leuke bijverdien ste? Kom postbezorgen voor Intrapost! Ben je en kele uren beschikbaar op dinsdag en vrijdag en ben je graag in de buitenlucht in beweging? Meld je dan aan als postbezorger/ster. Er zijn per direct wijken beschikbaar in De Cock- sdorp en later ook in Den Burg U/jij kunt contact opnemen met Intrapost in Broek op Langedijk, tel nr: 0226-342990 of per mail met sjoukje@intrapost.nl. ww w.texelseau to pa gina. nl voor iedereen die een goede en betrouwbare auto zoekt! TCA Actieweken 22-10 tot 7-11 kom vrijblijvend langs op Maricoweg 37a. Bel 318885 en Sieme Wuis brengt de nieuwe aard appels bij u thuis. Bezorgd na 16.00 uur. Werkleider Novalishoeve zoekt vaste huurwoning op Texel. Max 550. Voor reactie of tips bel met 06- 46086512. Woonkracht 7, Vogelen zang 11 te Den Burg, tel. 313023. Jos Bosma Twan Krafft. PC of laptop met Win dows 7vanaf 22 Oktober volop verkrijgbaar bij TCA, 318489. www.printservicetexel. nl Stickers, belette ring, textieldruk. Tel. 06- 10711115. Vele nieuwe sieraden, tassen, hoeden, mutsen en shawls in prachtige winter kleuren, Audrey H&G Burgwal 45. Texelse kaas van We- zenspyk. Vz uur detoxen voor 10.- bij beautysalonCharlot- te info:06-51025139. Auto Service Centrum. Maricoweg 3, tel. 315588. Hairstyling Talou werkt op afspraak, di. t/m zat. Tel. 320473. De Koopman Koerier. voor bedrijf en parti culier. Tel. 315001/06- 20073394. Flanellen lakens, hoes lakens dekbedovertrek ken, lekker warm voor de winter. Nu bij Bosma slapen en meer, Waalder straat 6, tel. 712464. Vouwbed 90 x 200, latten- bodem polyether matras nu voor €139,-. Bosma slapen en meer, Waalder straat 6, tel. 712464. Sinds een kleine twee jaar loopt ze geregeld met haar hond Creb door De Cocksdorp en Den Burg. Ogenschijn lijk een doorsnee plaat je, maar niet voor Mar- janka Hoogeweg uit De Cocksdorp. Creb is een hulphond op wie zij bouwt en vertrouwt en die haar steeds verder uit een sociaal isole ment haalt. Hoogeweg heeft autisme (het Syndroom van Asper ger) waardoor ze overge voelig is voor prikkels om haar heen, moeite heeft met het in de hand hou den van emoties en lastig sociale contacten aan gaat. De diagnose werd, na |aren van tegenslag en onbegrip, zo'n vijf jaar geleden gesteld en sindsdien gaat het al een stuk beter met haar. Dat is onder meer te danken aan Creb (spreek uit Sjerp), een Australian Sheperd die zij en haar partner Sander van Heerwaarde twee jaar geleden bij een fok ker in Groningen haalden. Hoogeweg leidde met behulp van hondenhulp- school De CLiCK in Aven- horn Creb zelfstandig op tot een zogeheten autis- megeleidehond die haar op straat begeleidt en het roer overneemt als de geluiden en indrukken uit de omgeving haar teveel worden. Het begrip autis- megeleidehond is relatief nieuw, twee jaar geleden werd officieel de eerste in Nederland gepresen teerd. De Australian Sheperd heeft inmiddels zijn exa mens achter de rug, waardoor hij zich een hulphond mag noemen. Hoogeweg is meer dan gelukkig met haar vier voeter. 'Vroeger durfde ik niet alleen de straat op en boodschappen doen, was er amper bij. Nu ga ik met Creb naar de supermarkt hier in het dorp en ik durf met haar op maandag ook alleen naar de markt in Den Burg.' In dat geval zet ze haar brommobiel. die een maand geleden zijn intre de deed, bewust op een vaste plek neer, zodat de hond altijd weet waar hij haar heen moet brengen. 'Of hij brengt me naar mijn schoonouders die ook in Den Burg wonen', vertelt Hoogeweg. Op straat lopen is voor haar een onderneming. Het kan goed gaan, maar ze kan ook in een autisme schieten, zoals ze het zelf omschrijft. Een verblijf op straat wordt dan een beangstigend avontuur. 'Dan wordt het letterlijk wazig voor mijn ogen, dan weet ik soms met eens meer waar ik ben. Mensen zie ik dan ook niet meer, dat worden net poppetjes. Creb schermt mij dan af en geeft me voldoende vertrouwen om door te lopen.' Ze ontdekte bij toeval dat een begeleidende hond haar zekerheid kon bie den, toen ze een keer geen beroep meer te met een vriendin op pad doen op een persoons dag met je hond bezig. Het belangrijkste is dat je hem voor alles beloont wat hij doet. Je mag hem nooit straffen. Je moet ook in een logboek bij houden wat je allemaal doet.' Om te voorkomen dat ze de hond in een verkeerde gemoedstoe stand toch bestraffend toespreekt, heeft ze geleerd commando's ook met de hand te geven. 'Een hand klinkt nooit bestraffend.' Bij de Plus mocht ze de pup al op jonge leeftijd mee naar binnen nemen. 'Daar hebben ze me ook geweldig geholpen door op rustige momenten mee te werken aan de training. Dan reden ze bij voorbeeld expres met een stellingwagen langs me heen om een hoop herrie te maken of ze gingen aan de kassa bewust tegen de hond praten, terwijl dat helemaal niet mag bij een hulphond. Een keer had een vrouw die achter me in de rij stond niet in de gaten dat het om een training ging, waarna ze begon te pro testeren.' Ze looft de hulp die ze kreeg in de winkel. 'Dat zijn dingen die hier kunnen in het dorp.' De hond is haar de gezondheid ten goede gekomen. 'Ik zit niet meer wekelijks bij de huisarts en mijn medicijngebruik is afgenomen. Ik hoef Marjanka Hoogeweg durft met haar autismegeleidehond Creb weer zonder problemen de straat op. neer Creb onrustig wordt, zet ik de wagen meteen langs de kant van de weg.' Tijdens de oplei ding hebben Hoogeweg en Van Heerwaarde bewust verschillende rol len ingenomen. 'Bij mij is hij werknemer, maar San- der is hij gewoon hond en kan hij lekker spelen.' Er is één ding waar Hoogeweg tegenop ziet; dat mensen het niet begrijpen waarom ze met een hulphond loopt, ter wijl ze niet blind is. 'Hope lijk wordt dat wel begre pen als ik vertel waarom ik met een hulphond over straat loop. En ik hoop dat mensen hem niet gaan aaien of toespre ken, want dat mag niet bij een hulphond. Maar mijn leven is veranderd, sinds ik Creb heb' was. 'Dat voelde heel vertrouwd aan.' 24 uur Hoogeweg had een dag taak aan de opleiding van Creb. 'Je bent 24 uur per gebonden budget in de zorg. En ik durf in mijn brommobiel te rijden. Ik start pas zodra Creb rus tig naast me ligt en als ik aanvoel komen dat het niet goed gaat of wan- Help blinden en slechtzienden: oogcollecte De beste kans op succes! Gelezen in 98% van de Texelse huishoudens Bon opsturen in gesloten enveloppe naar Texelse Courant, advertentieafdeling. Postbus 11 1790 AA Den Burg (als brief frankeren) Bij opgave postbusnummer ook uw pnve-adres vermelden Contant geld bijsluiten Bnef onder nummer €2.50 extra Inleveren maandag vóór 10.00 uur (TC dinsdag) woensdag vóór 17.00 uur (TC vrijdag) Gebruik ook deze bon bij opgave aan de balie, Spinbaan 6, Den Burg (Langeveld de Rooy) Voor informatie: 0222 - 362600 Deze bon is alleen geldig voor texelaartjes Gebruik voor elke letter, elk leesteken en elke tussenruimte een vak|e Tarief incl. 19% BTW Adres Postcode/plaats Advertentie I Handtekening plaatsen in de krant vi Stap 1 U levert tekst, foto's en uw logo (voor zover niet in ons bezit) digitaal aan en na een voorgesprek met een medewerker van ons Mediabureau wordt een ontwerp gemaakt en voor akkoord naar u gemaild. Stap 2 Stap 3 Op een door u te bepalen vrijdag wordt de flyer verspreid met de Texelse Courant, met uw logo als extra vermelding op de voorpagina. ^\H\ Wij drukken binnen 10 werkdagen uw flyers op één van onze nieuwe 'groene' drukpersen. De flyers worden tweezijdig bedrukt in full colour. Texel Profiteer nu van deze tijdelijke aanbieding: 6000 flyers A5, inclusief ontwerp, drukken en verspreiding met de Texelse Courant. Speciale aktieprijs: €495.- excl. BTW. Aktieperiode: 15 oktober tot 15 november 2009. Vraag naar de voorwaarden. Texels perspectief Spinbaan 6 1791 MC Den Burg, Texel t 0222 362600 e info@lenr.nl

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 4