TEXELSE 5 COURANT Logeerhuis Texel Zaalvoetballers verliezen thuis HELP EEN PAPOEA NAAR SCHOOL! Ruben verstuurt verlanglijst per zender DINSDAG 20 OKTOBER 2009 Gemeente: hoge respons enquête Een oproep van de gemeente aan 1200 Texelaars om hun mening te geven heeft een res pons van 42 procent (509) opge leverd. Door bezoekers van de Publieksbalie werden nog eens 252 vragenlijsten ingevuld. De hoge respons zegt volgens het college iets over de betrokkenheid van inwoners en de bereidheid hun mening te geven over de gemeen telijke dienstverlening, In de komende maanden worden de resultaten verwerkt door een extern onderzoeksbureau. De resultaten worden 25 maart 2010 openbaar. Soortgelijk onderzoek gebeurt in vijftig andere gemeenten, zodat de resultaten kunnen worden vergele ken. De onderzoeksresultaten wor den door de gemeente benut om de gemeentelijke dienstverlening te verbeteren. Voor meer informa tie zie www.waarstaatjegemeente. nl. Collecte dieren De collectie voor de Dierenbe scherming die onlangs werd gehouden, heeft op Texel €2914,78 opgebracht. Dat is bijna duizend euro meer dan in 2008, toen €2089,- werd opgehaald. In deze opbrengst is de verkoop van kalen ders nog niet meegerekend. Mensen die een collectant hebben gemist, kunnen hun gift overmaken via rekeningnummer 1430.31.600 ten name van Dierenbescherming Kop van Noord Holland. De opbrengst per dorp is te lezen via www.kopvannoordholiand.dieren- bescherming.nl Excursie langs dijkversterking Rijkswaterstaat houdt morgen (woensdag) vanaf 14.00 uur een excursie langs de dijkversterking aan het Molwerk. De excursie is geschikt voor vol wassenen en kinderen vanaf 8 jaar. Begeleiders van Rijkswaterstaat, opdrachtgever van de werkzaam heden, laten zien wat er gebeurt. Voor kinderen is een minigraver aanwezig zodat zij kunnen 'mee helpen' de dijk stevig te maken. De locatie is te bereiken vanaf het parkeerterrein van TESO, waarna het langs de Mokbaai zo'n 1.5 kilo meter lopen is naar de werkzaam heden. Om 15.00 uur beginnen er excursies op het wad onder leiding van een gids van Ecomare. Deel name is gratis, aanmelden is niet nodig. Geadviseerd wordt warme (regen)kleding en laarzen mee te nemen voor de wadexcursie. Plan duurzame straatverlichting De gemeente trekt bijna €129.000,- uit voor een ambiti eus plan voor duurzame verlich ting van wegen en straten. Doel is tot een aanzienlijke ener giebesparing te komen door over dadige verlichting te verminderen en door het toepassen van ener giebesparende lampen zoals LED- lampen. Het bedrag zal voor de helft worden gedekt met een Euro pese Interregsubsidie. Vooruitlopend op het plan zijn op Texel al enkele veelbelovende proeven gaande met alternatieve straatverlichting. LED-lampen wor den momenteel tot grote tevreden heid toegepast op de rotonde bij De Waal en op de Bernhardlaan in Den Burg. Het totaalplan zal door een gespecialiseerd bureau wor den gemaakt. Daarin zal ook het door een TU-student en de gemeente gemaakte plan voor duurzame verlichting van het haventerrein van 't Horntje worden meegenomen. 's Heerenloo Noord-Nederland, afdeling Noorderhaven De kleine windturbine op de roton de van de Sommeltjesweg in De Waal is donderdag gedemonteerd. De windmolen van 12,5 meter hoog voldoet niet aan de eisen van het bestemmingsplan De gedoogbeschikking die het col lege in oktober 2008 had verleend was geldig tot 12 oktober 2009. Met de verwijdering wil het college duidelijk maken dat het zelf de (bouw)regels naleeft. B en w onder zoeken of het mogelijk is de turbine - met bouwvergunning - te her plaatsen op een hoogte van tien meter. Volgens het bestemmingsplan en de beleidsnotitie 'Kleine windmo lens op Texel' is op deze plek een windturbine toegestaan tot een hoogte van tien meter. Hiervoor moet eerst een vrijstelling worden verleend. Andere mogelijkheid is te wachten tot de raad in het nieuwe bestemmingsplan buitengebied de mogelijkheid opneemt hogere tur bines te plaatsen. Hoe hoger de windmolen, des te hoger de opbrengst. De zaalvoetballers van tweede klasser vv Texel'94 zijn er vrij dag tegen koploper DKM uit Wieringerwaard niet in geslaagd voor een stunt te zorgen. In sporthal Ons Genoegen werd de kwalitatief niet hoogstaande, maar wel spannende wedstrijd uiteindelijk met 3-5 in het voor deel van de Wieringers beslist. Met Tim Kedde en Leon Zijm nog in de ziekenboeg en de afwezige Barry de Vries begon coach Martijn de Veij met twee wissels op de bank. De beginfase van de wed strijd was rommelig van Texelse kant. Doordat DKM vroeg druk zette op de verdediging werd veel balverlies geleden. Het eerste gevaar kwam dan ook van DKM, maar de snoeiharde vrije trap belandde op de paal. Toch kwam het team uit Wieringen na een snelle aanval op voorsprong. Deze werd halverwege de eerste helft verdubbeld toen de spits de bal na een goede pass binnen punterde. Vlak voor rust deden de Texelaars wat terug, na een goede aanval was het Edgar Klippel die op een assist van Marcel Ris de spanning in de wedstrijd terug bracht. Dit doelpunt zorgde ervoor dat Texel beter in het spel kwam, want in de eerste minuten van de twee de helft had Texel het betere van het spel en was het wachten op de gelijkmaker. Die kwam er na zo'n vijf minuten, doelpuntenmaker was Marcel Ris. Hierna waren beide ploegen aan elkaar gewaagd. Pim de Lugt had pech dat zijn harde schot net over ging. Toch kwam DKM weer op voorsprong, via een goede individuele actie die doel treffend werd afgerond. Texel'94 was dus genoodzaakt weer aan te vallen. Op het moment dat de gelijkmaker in de lucht hing, ging het fout. Balverlies leidde een snel le counter in en met 2-4 op het bord leek de wedstrijd gespeeld. Met nog slechts een minuut te gaan. bracht Pim de Lugt de span ning terug. In een alles-of-mets- poging in de laatste seconden viel het doek voor Texel'94 toen een verdediger van DKM de bal vanaf eigen helft in het lege doel (keeper Bart Graaf was gaan meevoetbal- len) schoot. Door deze nederlaag zakt Texel'94 naar de achtste plaats. Over twee weken staat de wedstrijd tegen het op de tiende plaats staande Vrone 2 uit Sint Pancras op het program ma. Wil Texel'94 nog meetellen in de ranglijst, moet deze wedstrijd zeker gewonnen worden. 'Mantje meest klantvriendelijk' Mantje is door leerlingen van de OSG uitgeroepen tot meest klantvriendelijke winkel van Den BuFg. De zaak kwam als beste uit de bus bij een onderzoek van twee eindexamenleerlingen van de MAVO. De leerlingen, Lizzy Smit en Marie ke de Vries, lieten op straat men sen een vragenlijst invullen. Mantje, de Hema, C&A, Treffers en De Kolonist werden daarbij het vaakst als klantvriendelijk genoemd. Er werden circa veertig vragenlijsten uitgedeeld. De enquête was deel van het zogeheten sectoronder zoek dat vierdeklassers van de MAVO moeten uitvoeren voor hun eindexamen. Het onderzoek leerde dat klanten het waarderen als ze vriendelijk en behulpzaam worden benaderd en na afloop vriendelijk gedag worden gezegd. 'Maar dat begint al door zelf ook vriendelijk te zijn', aldus de twee. Ze waren een paar dagen bezig met het onderzoek en het verwerken van de resultaten. De leerlingen overhandigden San- dor Mantje vrijdag een oorkonde waarop stond dat hij de meest klantvriendelijke winkel van Den Burg heeft. Mantje nam de onder scheiding met plezier in ontvangst. Hij zei het te waarderen dat de leerlingen onderzoek hadden gedaan. Voor de twee was het een verrassing dat Mantje naar voren kwam. Ze hadden van te voren geen verwachtingen en zeiden zelf eigenlijk niet vaak bij de life- stylestore te komen. boven Vliehors Het 's avonds oefenen met straal jagers boven de Vliehors gaat maandag 26 oktober weer van start. Vliegbasis Leeuwarden oefent in principe in de weken 44, 45, 47, 48, 50 en 51 van maandag- tot en met donderdagavond 23.00 uur. Op vrijdag wordt overdag gevlo gen. In de overige weken tot het eind van het jaar wordt van 8.00 tot 16.30 uur geoefend. Tijdens het avondvliegen worden F16-piloten getraind om in Afghanistan in het donker missies te kunnen uitvoe ren. Volgens defensie kan van het programma worden afgeweken bij onvoorziene omstandigheden. Voor vragen kan worden gebeld met de vliegbasis: tel 058-2346700. Voor klachten is het nummer 0800- 226033 beschikbaar. Meer infor matie over de vliegbewegingen is ook te vinden op www.defensie.nl/ actueel/vliegbewegingen. Lintje vrijwilligers wereldwinkel De vijftig vrijwilligers van de Wereldwinkel in Den Burg heb ben een Fair Trade lintje gehad voor hun inzet. Het lintje is een onderscheiding van minister Bert Koenders (ont wikkelingssamenwerking) voor het veertigjarige bestaan van de orga nisatie. De vrijwilligers kregen het lintje tij dens een uitje naar de Bonte Bele venis in Den Hoorn. Rikus Kieft, voorzitter van de Wereldwinkel, speldde ze symbolisch op bij Joke Bergman, Jopie Veenstra, Albert Kok en Hans Cadée, de langst meedraaiende vrijwilligers. Zij zijn gemiddeld zo'n 25 jaar actief bij de Wereldwinkel die circa dertig jaar geleden op Texel begon Landelijk hebben in totaal 12.500 vrijwilligers de onderscheiding gekregen. Wat ik zeggen wou Dirk Pool Sportief van je, Dirk Pool, om te proberen je vroegere zeilmaat bela chelijk te maken (zie Texelse Cou rant dinsdag 6 oktober). Van een lintworm heb ik nog nooit last gehad. En brood heb ik op de boot nog nooit meegenomen. Je duim is nog steeds in goede conditie. Dirk. Niemand, maar dan ook niemand, dus ook ik niet, haait het in zijn hoofd om tijdens het Rondje te wil len stoppen om te eten. Dat zou hetzelfde zijn als een marathonlo per op de helft van het parcours in het gras gaat zitten om zijn brood op te eten, om vervolgens de race uit te lopen. Totale flauwekul, dus. Dirk, door zulke broodje-aap-ver- halen maak je jezelf belachelijk en haal je op een ongelooflijke manier je geloofwaardigheid onderuit. Ik heb het Rondje nog vele malen gezeild, altijd eerlijk en sportief en met respect voor mijn bemanning. Durf jij dat ook te zeggen. Dirk? Scouts namen zaterdag alvast een voorproefje op Sinterklaas. Vooruitlopend op zijn komst was via een 27 MC-zender contact met de Spaanse goedheiligman gelegd. Via een glasheldere ver binding besprak hij onder meer de cadeauwensen van bever Ruben Witte, die daarbij een handje werd geholpen door Mar cel de Ridder, hopman van de verkenners. Scouting Texel deed zaterdag mee aan de wereldwijd gehouden Jota- Joti, waarbij in het gebouw aan de Bernhardlaan allerlei activiteiten werden ondernomen. Daarvoor was met hulp van kraandrijver René Boon onder meer een zend mast van dertien meter hoog opge tuigd. Via de zendinstallaties van Jan Bakker (codenaam PA2JJB), Peter Jan Zutphen (PE1DTU) en Biem Vlaming (PE10DY/J) werd gesproken met zendamateurs uit alle delen van de wereld. Zo spra ken scouts onder meer met iemand uit Capri, bij het Italiaanse Napels. Het weer en de techniek zijn vol gens Van Zutphen populaire gespreksonderwerpen op de 20 meterband. 'Politiek en geloof wor den vermeden, daar komt snel ruzie van.' Communicatie met andere scouts vond plaats via computers. Zo chatte Willeke Kik kert met een leeftijdgenoot uit Beesterzwaag. Nicole Maas besprak via internet het bezoek van de Texelse Courant. Tot de opdrachten behoorde ook het sol deren van een elektronisch werk stuk. (Zie foto) Geholpen door hopman Marcel de Ridder van Scouting Texel geeft Ruben Witte via de zendinstallatie zijn verlanglijstje door aan Sinterklaas. /Foto Gmm vmmermani De (zand)storm van vrijdag heeft op het parkeerterrein bij de vuurtoren voor flinke zandophoping gezorgd. Menig automobilist strandde in een laag zand. Dit leidde tot hilariteit, maar na assistentie van behulp zame voorbijgangers konden gestrande automobilisten hun weg ver volgen. (Foto Frank Ktaassen) Waalder windmolen gedemonteerd F16's oefenen Een 33-jarige scooterrijder uit Den Burg die zaterdagmorgen bij het oversteken van de Waalderweg niet uitkeek, is geschept door een 50- jarige automobilist uit Oosterend. De automobilist had voorrang en kon ondanks diep intrappen van het rempedaal de scooter niet meer ontwijken. De scooterrijder kon na onderzoek in de ambulance weer naar huis. m«w m. De nieuwe ANWB-paddenstoel die onlangs langs de Ruijslaan ter hoogte van het pad naar paal 19 is geplaatst, zet mensen op het ver keerde been. Voor het strand wordt met naar het westen gewezen, maar in noordelijk richting. Wie naar het Westerslag of Den Hoom wil, wordt juist in de richting van het strand verwezen. fouhv* B. van den Berg, Den Burg. De laatste kofferbakmarkt bij Calluna was zondag zeer succesvol. Door het fraaie weer en de herfstvakantie waren er zo'n vijftig stand houders naar De Koog gekomen. Volgens Hans Huisman van de organiserende ijsclub De Koog hoefde dit jaar maar één markt te wor den afgelast. k

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5