TEXELSE 5 COURANT 'Zonder drijf mest Texel woestijn' Regen teistert Nacht van de Nacht 'Veel discussie over lichtvervuiling' CDA: meest sprankelende verkiezingsprogramma Texel in teken herfstmarkt Lekkerste bockbier van Texel DINSDAG 27 OKTOBER 2009 'Als we hier niet meer met drijf- mest mogen stuifdekken, wordt Texel een woestijn.' Aldus uitte akkerbouwer Arnold Langeveld vrijdag zijn zorgen over het voor nemen van landbouwminister Gerda Verburg om de uitzonde ring voor Texel over vier jaar te beëindigen. Langeveld greep het bezoek van WD-Kamerlid Fred Teeven (WD) aan om het pro bleem onder de aandacht te brengen. Texel is als enige gebied uitgezon derd van het verbod om drijfmest als stuifdek te gebruiken. In totaal gaat het om zo'n tweeduizend hec tare zandgrond, die in onbedekte staat in voor- en najaar het gevaar lopen te verstuiven. Maar uit drijf mest komen volgens de minister •aanzienlijke hoeveelheden' ammo niak vrij, terwijl de EU heeft afge sproken dat het niveau onder een bepaald niveau moet blijven. Ver burg: 'We moeten alle zeilen bijzet ten onder dat plafond te blijven.' Dat alternatieve stuifbestrijding, met een laagje papiercellulose duurder is, noemt ze onvoldoende reden om 'blijvend schadelijke praktijken' te accepteren. De land bouw moet volgens haar zelf een manier zoeken die past bij de beginselen van een 'goede land- bouwpraktijk'. Te zot voor woorden dat je erover nadenkt om papiercellulose te gebruiken', zei Langeveld. Er kle ven volgens hem meer nadelen dan voordelen aan. 'Dit is een voorbeeld van een wet die niet uitvoerbaar is. Het is kostbaar en om het vanuit Halfweg naar het eiland te halen, vergt veel meer verkeersbewegingen. Het tegen gaan van verstuiving is als brand bestrijding. Als hier een storm opsteekt, dan werkt het niet als je eerst een vracht cellulose uit Half weg moet halen.' De cellulose moet vloeibaar worden gemaakt met water. Maar op Texel mag geen oppervlaktewater worden onttrokken. Het moet worden aan gevoerd van de overkant, maar dat gaat dan wel om acht- tot vijftien duizend kuub water. Omgerekend een kostenpost van minimaal €40.000,- per jaar. Daarbij komt dat papiercellulose een afval/rest- product is, waarin gebiedsvreemde stoffen zoals koper en cadmium voorkomen. LTO concludeert daar om dat papiercellulose geen reëel alternatief is voor drijfmest. Ook andere bodembedekkers, zoals rioolslib, bieden onvoldoende soe laas. Bijkomend aspect is volgens Lan geveld dat op Texel geen sprake is van een mestoverschot, maar een tekort. Natuurbeheerders hebben er volgens hem geen probleem mee dat op Texel drijfmest wordt uitgereden. Ondanks dat de regen zaterdag nacht met bakken uit de lucht viel, is organisatie van activitei ten rond de Nacht van de Nacht niet ontevreden over de deelna me. Er gingen veel lichten uit, maar er bleef ook veel aan. 'Het leverde heel wat discussie over lichtvervuiling op. Daar ging het tenslotte om.' Een verslag van Peter Ampt. koepels van De Koog, Den Burg en 't Horntje goed te zien. Om 22.00 uur stonden aan de dijk bij de Schorren toch nog twaalf mensen om naar vogelgeluiden te luisteren tijdens opkomend water. Giel Witte en Jan Bloem waren enthousiast. Giel viel het op dat de noordkop van Texel zo duister was. Dat De Cocksdorp donker was, viel wel op. Des te meer viel op dat We konden het echt niet slechter op het vakantiepark De Krim zoveel treffen. Toch maar gaan kijken of er licht brandde, gasten zijn. Enzowaar. Die waren er. Regenpakken aan. Zaklampen In het bosje op de Hogeberg waren mee en in één geval stoeltjes om twee vertellers actief. Er waren op te zitten. Op de toren van de hervormde kerk (De Burght) ver welkomden torenwachters Jelle Wiersma en Henk van den Belt toch nog 30 bezoekers. Het zicht was slecht, dus van sterren kijken en vuurtorens zien was geen sprake. Maar toch zei den beide heren: Dit smaakt naar meer. Henk gaat met de Sterren wacht overleggen. De excursie van het IVN in het don- zeventien gasten die gekleed in regenpak en met stoeltjes onge veer drie kwartier hebben geluis- terd naar de verhalen van Anneke Berghuis en Dirk Haker. Toen werd het echt te koud en te nat en zijn ze gestopt. Maar de gasten hadden wel genoten, volgens gastheer Peter Bakker. Ook hier viel op hoe- kere bos was geslaagd. Het bezoe- veel licht er van de dorpen komt. kersaantal was gering, maar men was enthousiast. Er werd volop gebruik gemaakt van andere zintui gen dan de ogen en dat viel letter lijk in goede smaak. Aan de rand van het bos werd op een duintje duidelijk hoeveel lichtvervuiling er ook op Texel is. Door de laaghan gende bewolking waren de licht- Zelfs in het bosje werd het niet echt donker. De nachtexcursies van Ecomare waren een succes. Ongeveer 40 deelnemers maakten een bijzondere wandeling langs het strand, door de duinen en door het bos. Het verzoek van TESO aan RWS om het licht bij de haven uit nemers om de Milieufederatie uit te te doen, was kennelijk mislukt. Er dagen met nieuwe projecten. Cursus verzorging van olievogels De Stichting Olievogel Neder land (SON) heeft afgelopen weekend bij Ecomare de cursus Verzorging van olievogels aan geboden aan de Nederlandse vogelasielen. Dit is het begin van de vorming van een netwerk van goed opgeleide vrijwilli gers. De kustasielen van het SON zor gen voor goed opgeleide vogelver zorgers die snel en efficiënt ingezet kunnen worden. De olievogels wor den behandeld volgens een aantal protocollen, waarvoor een tijdelijk opvangcentrum kan worden inge richt. De SON-werkt tijdens een olieramp waarbij veel levende vogels aan spoelen samen met Rijkswater staat en de kustgemeenten. Uit ervaringen is gebleken dat de inzet van geschoolde en ervaren vrijwilligers een voorwaarde is om de olievogelopvang verder te pro fessionaliseren. Daarom ontwik kelde SON de cursus Verzorging van olievogels. In Ecomare werd vrijdag en zaterdag de cursus over gedragen aan enthousiaste verte genwoordigers van de kustasielen. Met deze cursus gaan de kustasie len vrijwilligers in hun eigen regio opleiden die worden ingezet bij het eigen kustasiel en bij nationale oherampen. Naast Ecomare bestaat de Stich ting Olievogel Nederland uit Vogel en Zoogdierenopvang De Mikke uit Middelburg, Vogelklas Karei Schot uit Rotterdam, het Vogelhospitaal uit Haarlem en de Fugelspits uit Moddergat. Het verkiezingsprogramma van de CDA-afdeling Texel is door de bestuurdersvereniging van die partij verkozen tot een van de drie beste programma's. De Texelse afdeling deed mee aan de landelijke wedstrijd voor gemeentelijke afdelingen. Van het programma met de titel 'Thuis op Texel' werd de voorlopige versie ingezonden. Op donderdag 28 oktober zal het aan de ledenver gadering worden voorgelegd. De Texelse inzending werd beti teld als het meest sprankelende programma. De twee andere win naars werden gecategoriseerd als eigentijds (afdeling Rotterdam) en klassiek (afdeling Lansingerland). In totaal waren er 40 inzendingen. Bij de verkiezing van het Lekker ste bockbier van Nederland heeft de Texelse Bierbrouwerij de eer ste prijs gekregen. In de catego rie standaard bockbier tot en met 7 volumeprocent alcohol kregen brouwers Michael Kieft en Ron Witte de felbegeerde oorkonde en wisselbeker uitge reikt. De verkiezing, georganiseerd door de Dubbele Arend en het Geheim genootschap van het Arendsnest, werd gehouden in Berkel Enschot. Ruim honderd liefhebbers van spe- ciaalbier proefden daar 42 bock- Akkerbouwer Arnold Langeveld van hoeve Nieuw Breda praatte WD- coryfee Fred Teeven aan de aardappelband bij over de problemen in de landbouw en de wisselwerking met het toerisme. (Zie artikel) (Foto Gerard Timmerman) kwam wel erg veel licht uit die hoek. Jammer. Onze correspondent Peter van Ree meldt vanuit De Cocksdorp dat de viering van de Nacht van de Nacht in de Texelse noordkop een gezel lige bijeenkomst was met een select gezelschap. De opening werd verzorgd door Gerrit Koorn, voorzitter van de dorpscommissie Eierland. Wethouder Peter Bakker gaf een uiteenzetting over wat duurzaamheid betekent voor Texel en waarom het uitschakelen van de openbare verlichting in De Cocksdorp gedurende de nacht van de nacht belangrijk is voor alle verdere ontwikkelingen. Hierna gaf Peter van Ree, hoofd Gemeente werken. in een geanimeerde pre sentatie uitleg over alle verlich- tings- en duur zaamheidsprojec ten op Texel. Na afloop reikte Van Ree aan alle aan wezigen de laatste ontwikkeling op gebied van duurzame verlichting uit: de dimbare LED lamp voor bin nenshuis gebruik. Hierna schakel de de wethouder de openbare ver lichting in de Kikkertstraat uit. Milieufederatie Noord-Holland reik te aan Bakker de Parel van Duur zaamheid uit. Deze parel wordt aan twintig initiatiefnemers uitgereikt. Enerzijds als blijk van waardering voor hun inspanningen en ander zijds als verzoek aan deze initiatief- De herfstmarkt die zaterdag in het Zeemanskerkje in Oudeschild werd gehouden en was georganiseerd door de vrouwenvereniging van de kerk, is een groot succes geworden, 's Morgens al stond er een nj belangstellenden tot ver buiten de kerk, wachtend op een portie gerookte vis of haring. Ook 's middags was het gezellig druk en moes ten de tafels met koopwaar regelmatig worden aangevuld. Extra sfeer werd gebracht door het koor De Zingende Zeeman. Onder leiding van de als admiraal Tromp verklede Rinus Kuiper bracht het koor zee mansliederen ten gehore die in veel gevallen door de bezoekers wer den meegezongen. rr<*o ea wirm Op de herfstmarkt in Den Burg trok onder meer deze fruitkraam van de familie Keijser veel belangstelling. (FoioG«c«nmmmennm) De CDA'ers die het programma hebben geschreven, zijn uitgeno- dig op het partijcongres hun prijs in ontvangst te nemen uit handen van de partijvoorzitter Van Hees- wijk. Het conceptprogramma van het CDA bevat een hele lijst actiepun ten die de partij in een volgende coalitie wil realiseren. Sterpunten zijn de regeling Ruimte voor Ruim te, waarbij compensatie wordt geboden voor de sloop van over tollige gebouwen, de vrije vesti ging voor iedereen en met name de jongeren en maatregelen tegen overmatig alcoholgebruik. Het verkiezingsprogramma is te lezen op de website www.cdatexel.nl Inwoners van De Waal hadden afgelopen week hun zolder opgeruimd om afgedankte spullen bij elkaar te zoeken voor de verkoop op de herfstmarkt, die zondag in de straatjes van het eigen dorp werd gehouden. Er werd flink verkocht, hoewel een deei van de koopwaar aan het eind van de markt weer in dozen verdween, wellicht om vol gend jaar opnieuw tevoorschijn gehaald te worden. Voor de sfeer maakte dat met uit, want die was prima. De vele bezoekers maakten van de gelegenheid gebruik om Texels kleinste dorp al slenterend eens rustig te bekijken en de laatste nieuwtjes uit te wisselen. (Foto Joop Rowmeai bieren. De uitslag werd bekend gemaakt door Texelaar Hans Giansdorf, tevens voorzitter van de Alliantie van Biertapperijen. Brouw meester Maurice Diks beschouwt het als een eer dat na eerder twee de en derde prijzen te hebben gewonnen, de Texelse Bierbrou werij nu de eerste pnis heeft gekre gen. Ook in de categorie zwaar bock bier wist de Texelse bierbrouwerij tot de finale door te dringen met het Texelse Stormbock en eindigde als vijfde. De Texelse bieren wor den gebrouwen van Texels graan. VVD pleit voor 'onmiddelijke personeelsstop' Om kosten binnen de perken te houden wil de WD een onmid dellijke personeelsstop bij de gemeente invoeren en het inhu ren van externe krachten en adviesbureaus staken. Fractie voorzitter Jos de Wolf dient hier voor tijdens de begrotingsraad in november een initiatiefvoor stel in. 'Er breken zware financiële tijden aan voor de gemeente. Het geld is al uitgegeven voor de komende jaren, maar is dat gezien de ont wikkelingen wel verantwoord geweest?', doelt de WD op meer dere tegenvallers. Over de €8 mil joen van Landsbanki: 'Hoe je het ook wendt of keert, het gaat jaren duren voordat we weten of en hoe veel we nog terugzien van de €8 miljoen. Wij gaan uit van een strop. Daar komt bij dat we met bezuini gen van de overheid te maken krijgen. De provincie krijgt te maken met een structurele bezuiniging van €35 miljoen. Je hoeft geen professor in de economie te zijn om te begrijpen dat ook Texel met forse structurele bezuinigingen te maken zal krijgen. Minister Bos heeft al een korting van 25 procent op de Rijksbijdrage aan gemeen ten aangekondigd. We moeten dus de buikriem aanhalen zou je den ken. Maar de gemeente lijkt geen visie te hebben als het gaat om financiën. Keer op keer wordt aan de gemeenteraad akkoord gevraagd voor structurele perso neelsuitbreiding, onlangs weer voor uitvoering van het monumen- tenzorgbeleid. En dat terwijl de gemeente momenteel 174 arbeids plaatsen heeft tegen 138 in 2003! Wanneer houdt dit op?' Onderzoeken en enquêtes zijn de WD een doorn in het oog. 'Voor het inhuren van externen heeft de gemeente in 2009 een budget van 977.641,-. Om u een idee te geven: onlangs heeft de gemeente opdracht gegeven tot een onder zoek naar een groen- en bomenbe- leid en volgens de najaarsrappor tage moet er een haalbaarheidsonderzoek komen naar de mogelijkheid van nevenin komsten voor agranërs "kamperen bij de boer'. Moeten we daar op dit moment ons geld aan besteden?' Vogelmient goed schoongemaakt Het team medewerkers van Asi- to dat verantwoordelijk is voor het schoonhouden van Landal Vogelmient heeft de aanmoedi gingsprijs gewonnen van de door Landal uitgeschreven schoonmaakwedstrijd. De eer ste prijs werd behaald door het team van GCA uit Amsterdam van Landal Ameland State. Het doel van de actie was om de kwaliteit van de schoonmaak gedu rende de zomermaanden te verho gen. 'Al jaren zien we 's zomers een stijging van het aantal klach ten', verklaart Hans Meijer van Landal GreenParks en initiatiefne mer van de wedstrijd. 'Schoon maakbedrijven hebben in deze periode zelf ook te maken met vakanties en werken veel met uit zendkrachten.' Het idee van een schoonmaakwedstrijd, waaraan door alle 48 parken van Landal in Nederland werd meegedaan, is nieuw in de branche. Gasten van Landal beoordeelden gedurende negen weken de schoonmaak van de bungalows. Hun mening werd in een score uit gedrukt en de parken werden wekelijks op de hoogte gehouden van de stand. Dit leidde tot een competitie tussen de veertien schoonmaakbedrijven, die de wed strijd eerst met de nodige scepsis hadden ontvangen. De eerste prijs, een verblijf op een park van Landal. bleek echter voldoende aanmoedi ging. Volgens Landal was de wedstrijd een succesvol initiatief, dat zeker herhaald zal worden. Brouwers Michael Kieft en Ron Witte van de Texelse Bierbrouwerij met de prijs en de oorkonde voor het Lekkerste bockbier van Neder land. (Zie artikel)

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5