We spreken elkaar amper overdag TEXELSE 9 COURANT Ombudsman kritisch over uitgifte kavels Alsnog geld Waddenfonds voor strandje Oudeschild 'Voorkomen dat school voortijdig wordt verlaten' Jeugdzorg strijkt neer op Texel Mantelzorgloket met beurs DINSDAG 27 OKTOBER 2009 De Nationale Ombudsman vindt dat de gemeente vollediger en duidelijker informatie moet ver strekken aan potentiële kopers van een bouwkavel. Dit naar aanleiding van een klacht van twee Texelaars, die klagen dat de gemeente hen onjuist dan wel onvoldoende heeft geïnfor meerd. Het betrof gegadigden voor een nieuwbouwwoning. Hun voorkeur ging uit naar een vrije kavel, maar ze hadden ook andere kavels op het oog. In mei 2006 werden ze uitgenodigd voor een selectiege- sprek met twee medewerksters van de gemeente over één van de kavels van hun voorkeur (geen vrije kavel). Tijdens dat gesprek beslui ten ze tot koop van een hoekkavel, terwijl hun eerste voorkeur uitging naar een vrije kavel. Die waren vol gens de gemeente op dat moment niet beschikbaar. Tot verbazing van de klagers kwamen die later wel beschikbaar. De twee vinden dat de gemeente hen onjuist dan wel onvoldoende heeft geïnformeerd over de gang van zaken rond en de volgorde van de uitgifte van de kavels. De ver klaringen over wat er tijdens het bewuste gesprek is gezegd over de beschikbaarheid van de vrije kavels zijn tegenstrijdig. Volgens klagers is gezegd dat die vrije kavels al vergeven zijn; volgens de gemeente kunnen zij dat niet gezegd hebben omdat zij op dat moment wisten dat de kavels nog uitgegeven moesten worden. Er zijn volgens de Ombudsman geen feiten of omstandigheden op grond waarvan de ene verklaring aanne melijker moet worden geacht dan de andere. 'Om een weloverwogen beslissing te kunnen nemen tot de aankoop van een kavel is het voor potentiële kopers van het grootste belang dat zij over volledige en duidelijke schriftelijke informatie over de uitgifteprocedure kunnen beschikken. Informatie over de procedure die mondeling wordt verstrekt moet ook schriftelijk zijn of worden verstrekt. Tijdens het onderzoek is gebleken dat uit de schriftelijke informatie die de gemeente over de uitgifteprocedu re heeft verstrekt niet zonder meer duidelijk wordt in welke volgorde de verschillende kavels worden uit gegeven en wat de procedure is als men zich heeft ingeschreven voor meerdere voorkeurskavels.' Verder is de Ombudsman van mening dat tijdens het selectiege- sprek alle voorkeuren van gegadig den besproken moeten worden en dat moet worden vastgelegd dat dat is gebeurd. Zijn advies is om tijdens toekom stige selectiegesprekken over kaveluitgifte alle voorkeuren van de potentiële kopers bespreken en vastleggen op zodanige wijze dat rekening wordt gehouden met de overwegingen daarover in dit rap port en schriftelijke informatie over toekomstige kaveluitgifte verstrek ken waarvan de inhoud overeen stemt met de overwegingen daar over in dit rapport. Schoolresultaten die kelderen, weerbarstigheid of overtrokken reacties op normale zaken. Het zijn signalen van leerlingen die docenten het gevoel kunnen geven dat het niet aan de puber teit ligt, maar dat er meer aan de hand is. De OSG heeft daarvoor sinds een paar weken een schoolmaatschap- pelijk medewerker in huis. Twee hulpverleners, Saskia van Baal en Debby Kuperus van Parian (een organisatie voor jeugd- en opvoed- hulp), zijn op maandag en donder dag aanwezig op school. Parian is de organisatie die al de zogeheten plusklas van de OSG begeleidt. Daarin zitten leerlingen die een extra zetje nodig hebben om binnenboord te blijven. De organisatie, actief in Noord- Holland Noord, is tegelijker tijd ook met jeugd zorg in het PHH- gebouw van start gegaan. Mentoren die in de gaten hebben dat het niet lekker gaat met een leerling kunnen contact opnemen met Van Baal en Kuperus. 'Dan gaan we een gesprek met een leerling aan om te bekijken wat er speelt en welke hulpvraag ze hebben', vertelt Van Baal. Trainingen De schoolmaatschappelijk werkers hebben onder meer verschillende trainingen tot hun beschikking om een leerling te helpen beter in zijn of haar vel te komen. Van Baal: om ouders en kinderen te leren hoe ze tijdens de puberteit het beste met elkaar kunnen omgaan.' Doel is zoveel mogelijk te voorkomen dat leerlingen vroegtijdig de school ver laten doordat problemen teveel uit de hand lopen. Het schoolmaat schappelijk werk heeft inmiddels diverse gesprekken met leerlingen gevoerd. Volgens Bart Kwaartaal. leidingge vende bij Parian, heeft Texel als de eiland de kracht om problemen zoveel mogelijk op eigen manier zonder hulp van buitenaf op te los sen. 'Maar die*kracht is tegelijkertijd een valkuil. Je loopt daardoor het risico dat problemen met meteen goed worden aangepakt, waardoor ze langer blijven spelen dan nodig is. Als je er vroeg bij bent, zijn proble men beter op te los sen, dan wanneer de zaak is geësca leerd.' Dat een pro bleem uit de hand kan lopen, bleek een paar weken geleden nog toen een 16-jarige leerling uit frustratie met een honkbalknuppel ruiten op de OSG insloeg. Daar was het ondanks vele gesprekken niet tot een oplossing gekomen. Zandkoog Parian is sinds een paar weken op maandag en dinsdag ook aanwezig in De Zandkoog aan de Pontweg Daar zijn dne medewerkers actief: ouderbegeleider Cecil van Tiel en Marieke Postmus en Daisy Schut- digheden leren, meer sociale weer baarheid bijbrengen of leren omgaan met frustraties. Als het nodig is, kun nen we gesprekken aangaan met ouders en anderen in hun omgeving om problemen de baas te worden. doorverwezen naar Parian. Kwaai- taal; 'Het kan geen kwaad als men sen zich tegelijk bij Bureau Jeugd zorg en bij ons melden, dan kunnen we samen optrekken bij de indicatie stelling.' Parian heeft onder meer een kantoor in Den Helder. Opvoeding De zorg bestaat uit hulp bij de opvoeding en het omgaan met opgroeiende kinderen en is gericht op kinderen van 0 tot 18 jaar. Vol gens Tiel zijn de eerste reacties op de aanwezigheid in De Zandkoog positief. 'Mensen zijn blij dat ze niet meer voor hulp naar de overkant hoeven.' Parian probeert zoveel mogelijk vanuit een systeemaanpak problemen te verhelpen. Van Tiel: 'Dat betekent dat we ook de omge ving als school en familieleden erbij betrekken om een probleem op te lossen. Het is beter dat in één keer goed aan te pakken, dan wanneer op verschillende plekken iedereen maar wat doet.' Hij erkent dat dat op de achtergrond van de hulpverlening het nodige aan overleg en afstem ming vergt. Gesprekken met ouders en kinderen worden bewust niet door dezelfde persoon gevoerd. Van Tiel: 'Ik praat alleen met de ouders en Marieke en Daisy zorgen voor de kinderen. Dat moet kinderen het gevoel geven dat zij in vertrouwen iets kunnen vertel len aan iemand die niet even later met hun ouders om tafel zit.' De aanwezigheid van Parian in De Zandkoog (in de kantoren van het DOC-team en de verslavingszorg van de Brijder) is vooralsnog een proef van de gemeente, Parian en Bureau Jeugdzorg. De vestiging van de schoolmaatschappelijk medewerker is definitief. De gemeente zegt met de samenwer king de regie over de jeugdzorg in eigen hand te willen nemen. Het loopt ook vooruit op de vestiging van een Centrum voor Jeugd en Gezin dat volgens minister Rou- voet in elke gemeente moet komen. De gemeente en de OSG betalen het schoolmaatschappelijk werk, Parian neemt de kosten voor de jeudgzorg in De Zandkoog voor zijn rekening. Na een eerdere afwijzing heeft minister Jacqueline Cramer toch een bijdrage uit het Wadden fonds toegekend voor de aanleg van het Waddenstrandje bij Oudeschild. Nadat Jook Nauta namens de gemeente met suc ces beroep had aangetekend, keert het Waddenfonds alsnog €118.000,- uit. Het project Waddenstrand Texel omvat de aanleg van een strandje met een ecologisch karakter ten noorden van de passantenhaven voor Texelaars en recreanten. Het plan behoorde tot 77 aanvragen uit het Waddenfonds, waarvan de Waddenfonds Adviescommissie er 18 bij de minister had voorgedra gen voor subsidie. Een tweede commissie, de regiocommissie met vertegenwoordigers 'uit het veld' (natuurbeschermingsorganisaties, provincialevertegenwoordigers, etc.) gaf echter een negatief oor- Chi Neng Qigong In de Aleph, Weverstraat 54 in Den Burg, starten op 19 en 20 novem ber de nieuwe cursussen Chi Neng Qigong, De lessen, geschikt voor beginners en gevorderden, worden gegeven door Esther Schilling, gecertificeerd instructeur in deze medische vorm van Qigong. De Chinese overheid erkent die als 'meest helend en effectief'. Voor informatie en opgave: info@kaiho. nl of 0222 319417/06 36398989. deel. Dat was voor de minister aanleiding de aanvraag af te wij zen. Datzelfde gebeurde bij nog een project zodat er uiteindelijk 16 projecten subsidie kregen toege wezen. Waar de adviescommissie oordeelde dat de bijdrage aan een duurzame en economische ontwik keling in het Waddengebied vol doende is, vond de regiocommis sie deze te gering. 'De jachthaven ligt immers al vol in het hoogsei zoen.' Nauta: 'We vonden de argumenta tie van de tweede commissie der mate zwak dat we bezwaar heb ben ingediend.' Met succes. 'De aantrekkelijkheid van de Wadden haven als vaarbestemming neemt door het waddenstrandje toe en hierdoor groeit het aantal bezoe kers, de verblijfsduur en de toeris tische besteding', schnjft minister Cramer, die signaleert dat de Wad denhaven ook in het hoogseizoen extra ruimte biedt aan passanten. 'In de top van het seizoen zijn niet meer dan 213 kortverblijfplaatsen bezet, terwijl er een totale capaci teit van 350 ligplaatsen is.' Nauta verwacht dat de verwachte extra toeloop drie extra arbeidsplaatsen oplevert. Naast de bijdrage van €118.000 uit het Waddenfonds financiert de provincie ruim €88.000,-. Doordat minder subsidie is toegekend dan gevraagd, resteert een gat in de begroting van ongeveer €60.000,-. Daarvoor zal een aanvraag worden gedaan bij het nog in te stellen Toeristisch Investeringsfonds. kunnen ze bijvoorbeeld sociale vaar- tenhelm die zich over de jeugd ont fermen. Zomaar binnenlopen is er overigens niet bij. Texelaars kunnen er terecht als ze van Bureau Jeugd zorg. de algemene toegangsdeur tot jeugdzorg, een indicatie hebben gekregen. In de regel worden men- We hebben een ouder/pubercursus sen in Noord-Holland Noord daarna De medewerkers van Parian die sinds een paar weken actief zijn op Texel. Vlnr. ouderbegeleider Cecil van Tiel, jeugdbegeleider Daisy Schuttenhelm, schoolmaatschappelijk werker Saskia van Baal en jeugdbeleider Marieke Postmus. (Foro Jemen van Hatlum) De opening van het Texels Man telzorgloket wordt dinsdag 10 november luister bijgezet met een informatieve beurs en een modeshow, waaraan wordt meegewerkt door verschillende organisaties op het gebied van mantelzorg, chronisch zieken en gehandicapten. De beurs wordt gehouden in Stay- okay. op de Dag van de Mantel zorg. Medewerking wordt verleend door MEE Noordwest-Holland, Pharos, SWOT, SIGT, Reuma Patiënten Vereniging Texel, Astma Fonds Texel en ANBO. Deze lokale en landelijke organisaties die iets voor mensen met een chronische ziekte of beperking kunnen bete kenen, zijn op de beurs aanwezig om hun diensten toe te lichten. Daarnaast worden er workshops en demonstraties gegeven van sport- en vrijetijdsactiviteiten en is er gedurende de hele dag speciale aandacht voor mantelzorgers, die op bijzondere wijze in het zonnetje worden gezet. Het initiatief wordt gesteund door de gemeente, die ook de opening van de beurs en van het Mantelzorgloket verzorgt. Niet alleen ter opluistering, maar ook met de gedachte dat mensen met een chronische ziekte of beperking gewoon aan de samen leving moeten kunnen deelnemen, wordt 's middags een modeshow gegeven waarbij mensen met en zonder beperking of chronische ziekte elkaar afwisselen. Visagisten en kappers bieden hulp aan deelnemers en bezoekers; kle ding, sieraden en accessoires wor den kosteloos beschikbaar gesteld door ondernemers van het eiland. De beurs duurt van 9.30 tot 16.00 uur en is gratis toegankelijk. Hét Familiebedrijf Naam: Woonhuys Moerbeek Bedrijvigheid: wooninrichting Bestaat sinds: 1871 Opgericht door Piet Moerbeek Huidige eigenaar: Peter Moerbeek Wilt u ook een familiebedrijf kandi daat stellen? Mail dan naar redactie@texelsecourant.nl. 'Het was vrijwel zeker dat ik vrachtwagenchauffeur zou wor den. Van mijn tiende tot mijn veertiende reed ik elke vakantie met een chauffeur mee', zegt Peter Moerbeek. Het liep anders en nu staat hij al negen jaar, met zijn vrouw Martine, aan het roer van Woonhuys Moerbeek. Eén van Texels oudste bedrijven en op en top een familiebedrijf. De overgrootvader van eigenaar Peter Moerbeek is in 1871 begon nen, zijn opa hangt prominent in de meubelzaak en zijn vader Joop geeft soms nog bijstand. Moeder Anneriet werkt vier dagen in de win kel, Martine twee dagen in de week. Het is overduidelijk een familiebe drijf, waar gebouwd wordt op de naam en kennis van eerdere gene raties. Peter, naar eigen zeggen nooit doorgebroken op school, ontgroei de zijn wens om vrachtwagenchauf feur te worden en begon aan de opleiding detailhandel. Een schot in de goede richting, want verkopen bleek Peter goed te passen. Hij ging naar het Hout- en Meubile ringscollege en de vakopleiding Woninginrichting. Daarmee trad hij al bijna in de voetsporen van eer dere generaties, maar eerst liep hij stages bij verschillende bedrijven. Nog voor hij twintig jaar was, trad hij toe tot het familiebedrijf, geves tigd in de Hogerstraat in Den Burg, de eerste jaren in dienst van zijn ouders. 'Ze vonden het leuk dat ik in het bedrijf ging, maar ze hebben me vrijgelaten om te doen wat ik wilde. Als je iets opgelegd wordt werkt het toch niet. Dat gaat binnen twee jaar wreken, daar ben ik van overtuigd.' Groeien Het werken bij Moerbeek Meubel- Martine, Peter, Pieter en Joop Moerbeek. Op het schilderij een afbeelding van Piet Moerbeek, de opa van Peter. handel in Interieurverzorging paste Peter, hoewel het verkopen van meubels moest groeien. Op zesen twintigjarige leeftijd neemt hij het bedrijf over van zijn ouders. Een overname die vrijwel geruisloos ging, wel kwam er een andere rol verdeling. Na de overname is Peter beslissingen gaan nemen, geholpen door de ervaring van zijn vader die helemaal uit het bednjf is. 'Grote offertes maak ik graag samen met mijn vader. Daar is hij tamelijk bril jant in. Op zijn handigheidjes kan ik gelukkig terugvallen.' Zijn moeder werkt nog altijd vier dagen in de week in de winkel. Dat ze ook een visie heeft schuift ze naar achter. 'Ze laat me lekker mijn gang gaan. Als ik een beslissing neem waar ze het niet mee eens is, zal ze dat pas achteraf zeggen. Mijn moeder doet gewoon haar werk en haar dingetjes, net als iedereen Acht jaar geleden kwam ook Marti ne Moerbeek in het bedrijf. Met een achtergrond als bloembindster leg de ze zich toe op het decoreren en stileren van de winkel, een deel van de taken van haar schoonmoeder. 'Zij deed het eerder altijd, maar ik kreeg veel ruimte om het te doen. Het was eerst aftasten hoe het zou gaan, maar fjet is heel goed gegaan.' Peter houdt zich bezig met alles er om heen. Door hun wisselende bezigheden komt het voor dat Peter op kantoor is. en Martine in de win kel, of anders om. 'Je moet niet alles met z'n tweeen doen, dan krijg je eerder conflicten.' Nu hebben ze het andere uiterste. 'We spreken elkaar amper overdag', zegt Marti ne. 'Van te voren hebben we afge sproken hoe we het wilden doen. Daar laten we elkaar vrij in. Ik heb geen omkijken naar haar werk, dat doet ze goed. Martine is hier echt op haar plek.' Peter is dol op verko pen, vooral op de beddenafdeling kan hij zijn enthousiasme kwijt. 'Een bed moet je verkopen, een bankstel vinden mensen mooi of lelijk. Als een bank fantastisch zit, maar met mooi is, kopen mensen het met. Bij het kopen van een bed hebben mensen advies nodig, dat vind ik het aller leukste.' In 2007 slaat het familiebedrijf een andere richting in, meer passend in deze tijdgeest, en wordt het bedrijf verplaatst naar de Mancoweg. Veel veranderingen, waarbij zelfs een kleine naamsverandering werd doorgevoerd. Geïnspireerd op de naam die zijn opa hanteerde, Woon huis Moerbeek, werd het Woonhuys Moerbeek. 'Het blijft toch Moerbeek voor mensen, welke naam je ook op de gevel hangt.' Vijfde generatie Opvolging door de vijfde generatie Moerbeek zou leuk zijn, maar hoeft van Peter en Martine helemaal niet. 'Ik zou ze eerder zeggen ga een vak leren, zoals alle ouders tegen hun kinderen zeggen.' Toch mocht de kleinste telg uit de familie Moer beek, Pieter, vernoemd naar zijn opa Piet, en vier maanden oud ook op de foto. Of hij gezien wordt als troonopvolger? 'We zien het wel', zegt Martine, maar Peter zegt lachend: 'Pieter is er nog niet aan toe, maar ik zit hem al te pushen.'

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 9